Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

SylwekK 06 Wrz 2020 06:47 513447 1473
    logolo
    Poziom 10  
    Opcja z wymiennikiem zaczyna mi się coraz bardziej podobać. Z 12 do 35 w 6h ok 7m3. Czego chcieć więcej. Dodatkowo, pewnie nie musisz włączać termy na wieczór bo jak już rozpalasz to przy okazji masz ciepłą wodę w biolerze.
    Nie zrozumiałem tylko jednego. O jakich ocynkowanych elementach mówisz? Wydawało mi się, że na potrzeby grzania basenu dodatkowe elementy to tylko wymiennik i węże ogrodowe...
  • MetalworkMetalwork
    Michał_74
    Poziom 19  
    Witam.
    Wymiennik jest jednym obwodem połączony z CO a drugi z króćcami na węże do baseny i tu własnie wykorzystano kilka elementów hydrauliki z ocynku.
    Kolega jest w trakcie myślenia co z tego wyjdzie to zobaczymy za sezon lub dwa. Ale On ma w koncepcji wymiennik do CO/basen typowo basenowy z bardzo małymi oporami przepływu.
    Z tego co mi gadał to troszkę to kosztuje a jak wyjdzie to opisze o ile Mu wyjdzie.

A ja mam pytanie, może ktoś pisał bo nie wszystko tu przestudiowałem. Jak wygląda sprawa "solarów" tych chińskich montowanych do grzania wody użytkowej tylko na lato. Sąsiad mojego starego domu miał takie do podgrzewania wody i wiem że często wody było ponad miarę nagrzanej a można powiedzieć że się nawet mu wygotowywała.
    Może takie coś zastosować do ogrzewania basenu?

Pozdrawiam.
  • MetalworkMetalwork
    Linoge
    Poziom 27  
    Wygląda spoko ale jak już pokazywałem w obliczeniach to nie jest takie kilka klocków drewna i jedna łopatka węgla, c.a. 30kWh to jest 10kg węgla ;) jeszcze jak piec zimny to na pewno więcej. Mój piec w okresie letnim spala 10kg w 4-5 dni. Zasobnik wystarcza na około 45 dni. 10kg dziennie to schodzi na dzień ja temp spadnie do c.a. 4*C średniej dobowej.
    Ps. Problem w ogrzewaniu piecowym jest taki że trzeba dobrze policzyć podawanie opału bo jak chcemy dostarczyć 25kW w ciągu godziny a któryś przewód się zagnie to nasz kopciuch przeistacza się w "minę". Tak można zrzucić do CWU pod warunkiem że nie jest już podgrzane lub do CO ale kto by się przejmował przestawienie termostatów grzejnikowych na 5, bo na 3 raczej nie puszczą wody jak w pokojach jest 23-24*C.
    jawos
    Poziom 11  
    Gdyby kogoś interesowało zużycie prądu w sezonie przez pompę ciepła:
    Zużycie energii przez PC łącznie z pompą filtrującą w okresie od 23.04 do 14.09 wyniosło 1924 kWh.
    Basen 30m3, temperatura wody basenowej 29C

Ogrzewanie basenu ogrodowego.