Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

SylwekK 19 Jun 2015 14:39 632679 1706
Computer Controls
    SylwekK
    Level 32  
    szawryk wrote:
    Jedno jest pewne - glonów ani śladu, woda kryształ.

To mnie właśnie najbardziej kusi z tego wszystkiego :) zrezygnował bym przynajmniej częściowo z chemii i zostawił sam koagulant dla lepszego działania piaskowca. Chyba, że źle myślę to rozwiejcie moje wątpliwości...
  • Computer Controls
    Sebapl01
    Level 10  
    @kamilenski
    Dzięki, czyli trzeba będzie nad czymś takim pomyśleć w okresie jesiennym i we wczesną wiosnę, wtedy trochę za zimno na basen, ale jakuzzi jak najbardziej. :)
    Przykrywasz to folią bąbelkową w okresie jak nie używasz żeby zredukować straty ciepła?
    @SylwekK
    Nie wiem jak wy ale ja dysponując systemem słonej wody wcale z niego nie korzystam, wolę jednak zapach basenowego chloru. :)
    Jakoś tak ten zapach mi się podoba, zwłaszcza jak idę do pracy i czuję zapach wakacji na sobie. ;) Używam grzybka z dozownikiem i tabletek wielofunkcyjnych.
    Podstawa to tylko regularnie sprawdzać poziom chloru, PH i alkaliczność wody, żeby uniknąć problemów skórnych, itp.
  • Computer Controls
    kamilenski
    Level 13  
    Sebapl01

W zestaw wchodzi coś podobne do materaca dmuchanego. Jak nadmuchasz to ma grubość10cm. Taki krążek na 1.8m średnicy i 10 cm grubości. Na zewnątrz skaj. Nie potrzeba żadnych folji. Postaram zrobić zdjęcie.

Dodano po 7 [minuty]:

Pomyliłem się. Wieczko ma 17cm grubości!

Dodano po 1 [minuty]:

Tak wygląda z wieczkiem i zamknięte na zatrzaski.
    olinka1973
    Level 9  
    @ szawryk

Niektóre lampy fabryczne uv posiadają wewnątrz właśnie tego typu "ślimak" .Miałem zamiar coś takiego zainstalować w swojej lampie ,ale zrezygnowałem.Uznałem iż prześwit pomiędzy ściankami wewnętrznymi jest na tyle duży ,że przepływ wody jest 3albo 4 x wolniejszy niż w wężach.To powinno wystarczyć ,poza tym nie wiedziałem z czego to wykonać ,i jak się za to zabrać.Nie wykluczam iż na przyszły sezon podkusi mnie do wykonania tego rozwiązania ,ale to nie jest takie proste do zrobienia.

@SylwekK

Ja koagulantu staram się unikać,po jego użyciu kilku razy w tamtym roku,woda może była bardziej klarowna i krystaliczna ,ale przypłacałem to wzrostem ciśnienia w filtrze piaskowym po kilku godzinach zastosowania i musiałem wykonywać płukanie wsteczne,a co za tym szło wylewanie dużej ilości wody z basenu,ponieważ moja pompa ma wydajność 320 litrów na minutę.Było pużniej sporo dolewania wody.
    Sebapl01
    Level 10  
    Musiałem dzisiaj dokonać kolejnej modyfikacji basenu, niestety ponieważ filtr piaskowy i pompa działają na złączkach 38mm firmy Intex a mój basen posiada oryginalnie łącza 32mm, dlatego musiałem użyć przejściówki typu B. Wszystko było dobrze dopóki nie dolałem środka do podniesienia PH wody. Od tego momentu zaczęło mi regularnie ubywać wody w basenie i kilka razy spadła mi przejściówka i była mała powódź w ogrodzie. Dziś miarka się przebrała gdy stwierdziłem, że ubyło mi jakieś 10 cm wody. Postanowiłem nie wylewając wody wywalić oryginalną złączkę 32mm i założyć łącze od dużego basenu (5.5m). Musiałem w tym celu podnieść nieco do góry jedną nogę ramy metalowej basenu żeby nie tracić więcej wody i użyłem uszczelki gumowej do odrysowania rozmiaru otworu od nowej złączki. Potem w ruch poszedł ostry nóż i już mam złącze 38mm, niestety w tym sezonie tylko po stronie wtłaczającej wodę do basenu ponieważ druga strona jest zbyt nisko a nie chciałem tracić już więcej wody, na szczęście z tej strony przejściówka dobrze trzyma.
    Zdecydowanie polecam od razu przerobić sobie na dużą złączkę basen jeśli ktoś myśli używać filtrów piaskowych i mieć mocne stabilne połączenie. Jest to ważne zwłaszcza gdy ktoś lubi ciepłą wodę w basenie i ma mocną pompę (moja daje około 10 tys. l/h), ponieważ pod wpływem ciepła plastikowe wężyki służące jako przyłącza do mniejszych basenów Intex czy Bestway, stają się bardzo miękkie i elastyczne i lubią się odkształcać i spadać. Niestety ten problem mnie również dotknął z uwagi na temperatury basenu rzędu 31-32 stopnie. Odradzam zdecydowanie stosowanie przejściówek typu B, gdyż szczególnie po stronie wyjścia z pompy, potrafią się zsuwać i powódź gotowa, a potem zatarcie pompy.

Tak aktualnie to wygląda:
    Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

edit 30.06 :
    Dziś bardzo ładna pogoda, temperatura około 28 stopni i bezchmurnie.
    Rano basen miał około 29-30 stopni, pompa ciepła włączyła się o godzinie 9:00 a wyłączyła około godziny 11:00 przy temperaturze 33 stopnie. W czasie dnia pod namiotem było od 35-38 stopni a woda pod wieczór dochodzi już prawie do 35 stopni. Jutro chyba się nawet pompa nie włączy bo jest ustawiona na 32 stopnie a ma być jeszcze cieplej niż dzisiaj. Generalnie ten namiot to rewelacja, zarówno przy utrzymywaniu ciepła jak i przy dogrzewaniu. Polecam! :)
    szawryk
    Level 15  
    Sebapl01 Ja też to przerabiałem i pewnie stanie na tym że po gwarancji basenu ( jak minie ) też wykonam napływ wody do pompy rurą fi 38 bo 32mm to za mało i przy max mocy pompy ( 240 W produkcji Leszno ) mam przepływ max ( już po lampie UV i filtrze flizelinowym AA) tylko 4500 L/h. Zastanawiam się czy to co podają producenci pomp piaskowych np. 5678 L/h to prawda biorąc pod uwagę opór złoża piaskowego i moc pompy 400 W.
    Zdarzyło się kiedyś że tyłkiem zatkałem otwór ssący w basenie i powstało takie podciśnienie że rura karbowana między basenem a pompą z robiła się płaska jak kobra a d**ie zrobiła się "malinka".
    Sebapl01
    Level 10  
    U mnie jak pisze producent prędkość przepływu całego układu filtra jest dokładnie 10030 l/h (2650 gph) przy mocy 0.77 KW i to jest zdecydowanie za dużo na małe złącza, dodatkowo ciśnienie jest trochę większe z uwagi na zwężenie do 32mm zamiast 38mm. Być może przy słabych pompach tak do 3000 l/h to połączenie dałoby radę, u mnie koniecznością było przerobienie tego na coś stabilniejszego i jednocześnie bardziej praktycznego z uwagi na dodatkowe zawory blokujące przepływ wody. Żałuję tylko, że nie zrobiłem tego przed nalaniem wody z obawy przed przedziurawieniem basenu, ale operacja okazała się wyjątkowo prosta i bezbolesna, a otwór wyszedł wyjątkowo ładny, niemal jak oryginalny. :)
    SylwekK
    Level 32  
    Może teraz słowo nie na temat ogrzewania, ale myślę, że ktoś skorzysta, a zwłaszcza posiadacze basenów w kształcie koła :) Nie pamiętam czy już o tym pisałem wcześniej, otóż odkryłem swego czasu bardzo fajny sposób na stosunkowo szybkie pozbycie się pływających w wodzie muszek, robaczków i innego syfu, który w normalnym trybie został by wyfiltrowany w bardzo długim czasie. Sposób ten to po prostu wprowadzenie wody w ruch wirowy. Ja robię to tak, że idę dość szybko przez wodę wzdłuż brzegu tworząc jakby falę tak ze 3-4 okrążenia i zacieśniam się ku środkowi po czym wychodzę z basenu. Woda nabiera ruchu obrotowego. Po około 5-10 minutach obserwujcie środek basenu na dnie. Jeśli macie odkurzacz to chyba nie muszę mówić jak go wykorzystać ;)

...drobiazg... nie ma za co, miłego chlapania :)
    danivil
    Level 9  
    MAM PYTANIE. czy panel solarny intex za okolo 80-90zl sprawdzi sie w basenie o pojemności 2500l?? chodzi mi o panel intex 28685
    darek505
    Level 10  
    co myślicie o pomalowaniu basenu czarną farbą zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz tak by bardziej się nagrzewał - może ktoś tak już robił może podzieli się swoim doświadczeniem 0 inna sprawa jaką farbą to zrobić ?
    kamilenski
    Level 13  
    Lepiej obłożyć matą gumową od środka. Bedzie ciepełko i niewidzialny brud.
    vodiczka
    Level 43  
    Basen na czarno? Dobry dla satanistów. :)
    Są specjalne farby do malowania basenów np. dwuskładnikowe epoksydowe lub chlorokauczukowe. Wystarczy użyć Google. :)
    SylwekK
    Level 32  
    Na czarno??? - dziwnie bym się czuł ;)
    A używacie tej folii bąbelkowej, o której trąbie od dawna ?? Wczoraj (na dworze 34) rano woda 29, a około godz.18 - dopiero wieczorem zaczęliśmy się chlapać, bo z rodzinką na wyjeździe byłem - 33 stopnie (przy powierzchni do 36 dochodziło - zupa...). Dzisiaj prawie cały czas pochmurno i do 28 stopni na dworze, a mimo to pod bąbelkami do 32 zagrzało od standardowych porannych 29. I żeby było jasne dachem nie grzałem od ponad tygodnia. Dla przypomnienia 12m3 wody tam posiadam.
    tomjed
    Level 28  
    Nie zmiażdży. Ja w zeszłym roku miałem basen 4,6 na 1,2 na styropianie 3cm posadzkowym i nie zauważyłem by go zmiażdżyło...

Mam takie pytanie do kol "basenowców": co takiego ma w sobie filtr piaskowy i co on takiego robi "i nie śmiać mi się tu proszę..." że ma przewagę nad zwykłym filtrem do wody? Zastanawiam się nad zrobieniem takowego, ale jak widzę jak jak jest filtrowana woda przez filtr do wody 5 mic to się mocno zastanawiam. Woda w 5 dni z "rudej" zrobiła się klarowana. Wymieniłem co prawda 2 filtry, ale koszt jednego to 2,5 PLN. Dodatkowo to "ciągnie" go pompka z zestawu, a jej moc to tylko 45W wg producenta.

SylwekK mam rozumieć, że wyciąłeś dziurę w "burcie" w swoim basenie?
    tomjed
    Level 28  
    Sebapl01 wrote:
    Potem w ruch poszedł ostry nóż i już mam złącze 38mm

A stąd... To inaczej: jak dokonałeś modyfikacji?
    SylwekK
    Level 32  
    No właśnie to chyba nie powinno być do mnie pytanie :)
    a z wcześniejszej wypowiedzi kolegi @Sebapl01
    Sebapl01 wrote:
    ...Potem w ruch poszedł ostry nóż i już mam złącze 38mm...

wnioskuję, że jednak wyciął on dziurę w basenie :)
    DmZ
    Level 18  
    @SylwekK , święta racja z tą pokrywą solarną. Powiem szczerze, że to najlepsza inwestycja "okołobasenowa". Jedyny minus ,to że pomimo że jest teoretycznie na basen 5,5m to brakuje około 15-20cm z każdej strony i sypie się syf do basenu. Ale jak to ktoś wyżej napisał wystarczy pobiegać w basenie w kółko i siatką się to wszystko zbierze (dobre ćwiczenie...)

Prez kilka lat jak mam basen nie spotkałem lepszego i prostego sposobu na grzanie wody.
    Przy czym basen stoi na 3cm styropiania i bardzo dużo to daje, bo podłoga w basenie jest dosłownie ciepła. Styropian ma drugi sezon i najgorzej nie wygląda. Pewnie da rade jescze jeden.

Pozatym, grzanie basenu do 33-34 st w upalne dni, mija się w ogole z celem. ciepło=dużo chemii do wody, średnio przyjemnie, bo co to za ochłoda?
    leszeknaj
    Level 1  
    Witam. A można się dowiedzieć co to za wąż który użył Sebapl01? To jest jakiś rękaw? Także myślę nad ogrzaniem 3m Bestwaya i ten pomysł wydał mi się ciekawy?
    Sebapl01: Ile tego węża dałes na tej macie ? Bo mam akurat obok basenu dostępny nasłoneczniony brązowy daszek i myślę żeby go wykorzystać
    ginger109
    Level 11  
    Znalazłem podobny wąż tylko, że nie ma takiego w kolorze czarnym są tylko niebieskie, bo pisałem do sprzedawcy. Na aledro są pod nazwą wąż tłoczny, wąż gumowy bądź wąż gumowy strażacki pcv. Wszystkie są niestety niebieskie rozmiary 1 1,5 2 cale.

Link

Pisałem do właściciela tj. Sebapl01 w sprawie wężą odpowiedzią się podziele bo też bym chcętnie kupił taki wąż.
    "Ja kupowałem ten wąż na ebay w UK, ale w tej chwili nie widzę żadnej aukcji z czymś podobnym. Kupowałem to jako ogrzewanie solarne, potem próbowałem znaleźć coś podobnego już jako wąż, ale niestety nie znalazłem.
    Pozdrawiam."
    dux133
    Level 11  
    Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Kolektor własnej konstrukcji. rura PE oraz trójniki kanalizacyjne. Wloty rur zdławione dla równomiernego przepływu. Całość napędza pompa basenowa. różnica temperatur wlot wylot to 2-3 stopnie przy przepływie 6m3/h. Osiągnięcie 29 stopni w słoneczny dzień nie stanowi problemu. Pojemność basenu to 30m3 wody. Pompa sterowana regulatorem różnicowym (pomiar temp. w basenie i na kolektorze).
    DmZ
    Level 18  
    Ciekawe. W moim basenie osiagniecie tego efektu za darmo zajmuje tez mniej wiecej jeden upalny dzien. Zastanawiam sie czy jest sens tak kombinowac?
    dux133
    Level 11  
    DmZ wrote:
    Ciekawe. W moim basenie osiagniecie tego efektu za darmo zajmuje tez mniej wiecej jeden upalny dzien. Zastanawiam sie czy jest sens tak kombinowac?

W upalny dzień jak dzisiaj to po 3 godzinach woda ma 29. Więc sens jest jak najbardziej jak nie ma upału.
    ginger109
    Level 11  
    Witam, a ile wychodzi mniej więcej taka inwestycja i jaki ma wymiar ten solar.

Pewnie przydałby mi się znacznie mniejszy do basenu stelażowego fi305, 4480litrów.

I tak musze w coś zainwestawać by dogrzać bo 21 stopni mam i to mało. Kupiłem 2 maty intex podgrzewające i lipa bo otrzymałem w połowie nie drożne bo zgrzali połowe kanalików (tj. 2/4) przy wylocie i reklamuję.

Czym lepiej przykrywać basen w dzień czarną folią budowlaną czy może tym solarem bombelkowym od intexu jest niebieski i co się lepiej sprawdza w podgrzewaniu. Mam obie opcje i sam nie wiem co lepsze bo chmury i ciężko zrobić porównanie termometrem.
    dux133
    Level 11  
    ginger109 wrote:
    Witam, a ile wychodzi mniej więcej taka inwestycja i jaki ma wymiar ten solar.

Pewnie przydałby mi się znacznie mniejszy do basenu stelażowego fi305, 4480litrów.

I tak musze w coś zainwestawać by dogrzać bo 21 stopni mam i to mało. Kupiłem 2 maty intex podgrzewające i lipa bo otrzymałem w połowie nie drożne bo zgrzali połowe kanalików (tj. 2/4) przy wylocie i reklamuję.

Czym lepiej przykrywać basen w dzień czarną folią budowlaną czy może tym solarem bombelkowym od intexu jest niebieski i co się lepiej sprawdza w podgrzewaniu. Mam obie opcje i sam nie wiem co lepsze bo chmury i ciężko zrobić porównanie termometrem.

Trójnik w hurcie 1,50 zł
    rura PE fi 50 - 4,00 zł/mb
    korek dławiący (trzeba samemu nawiercić otwór o średnicy zależnej od wielkości kolektora i średnicy rury od pompy) - 1,5 zł/szt
    sterownik różnicowy 200 zł

z m2 uzyskujemy 250w-1000w mocy grzejnej. U mnie wymiar 3mx6m.

Dodano po 19 [minuty]:

Dla zainteresowanych grzanie 1 litra wody w czarnej rurze osłoniętej butelkami PET. Nasłonecznienie do 13 godziny. Przeniosę eksperyment na dłuższe nasłonecznienie i podzielę się wynikami. Może się komuś przyda taka wiedza. Ogrzewanie basenu ogrodowego.
    Kuzajos
    Level 2  
    Witam

Zakupiłem jakieś 2tyg temu basen ogrodowy 305/75.
    Mam tez pokrywę oraz mate pod basen.
    Obecnie maksymalna temperature jaka udało sie uzyskać to 28,5. Bez żadnych dodatkowych ogrzewaczy. I taka temp. zupełnie mi starcza.
    Mam tez matę babelkową ale nie widze jakiejś dużej róznicy.
    Raczej używam zwykłej bo mam wrażenie ,że się szybciej woda nagrzewa.
    Zastanawiam sie nad kupnem maty solarnej :

Czy ktoś z Was używał tego produktu?
    Wiem ,że musiał bym dokupić pompę z filtrem ale to nie problem.

dux133
    Level 11  
    Kuzajos wrote:
    Spoiler:
    Witam

Zakupiłem jakieś 2tyg temu basen ogrodowy 305/75.
    Mam tez pokrywę oraz mate pod basen.
    Obecnie maksymalna temperature jaka udało sie uzyskać to 28,5. Bez żadnych dodatkowych ogrzewaczy. I taka temp. zupełnie mi starcza.
    Mam tez matę babelkową ale nie widze jakiejś dużej róznicy.
    Raczej używam zwykłej bo mam wrażenie ,że się szybciej woda nagrzewa.
    Zastanawiam sie nad kupnem maty solarnej :

Czy ktoś z Was używał tego produktu?
    Wiem ,że musiał bym dokupić pompę z filtrem ale to nie problem.

Z takiej maty uzyskasz 720 W mocy średnio. Dla przykładu podgrzanie wody w basenie który zakupiłeś:
    masa wody 5000 l
    moc 720 W
    temp. początkowa 24 stC
    temp końcowa 28 stC
    ciepło właściwe wody 4200 [J/kg*C]
    czas podgrzania : 5000*4200*(28-24)/720 = 116666 sekund tj 32 godziny

stanowczo za mały zysk cieplny aby szybko podgrzać wodę.

Pozdrawiam
    DmZ
    Level 18  
    Dzis upal 37 w cieniu. Mata solarna i styro pod basen. Woda 30 st.troche zupa juz.

Przy okazji Mam pytanie: uzywa ktos filtra piaskowego? Jak komfort, potrzeba czyszczenia ?
    SylwekK
    Level 32  
    Filtr piaskowy w porównaniu z tym papierowym szajsem dodawanym w komplecie do basenów to przepaść w filtrowaniu i wygodzie. W każdym razie odkurzania dna i tak nie unikniesz. Zawsze coś się tam zbierze cięższego (piasek, muszki, itp.) i lepiej i szybciej to wyssać ręcznie.
    Kuzajos
    Level 2  
    U mnie woda dzisiaj ma ok 29 a nie mam żadnych wynalazków. Żadnych styropianów czy podgrzewaczy. Myślałem nad mata solarna na chłodniejsze dni .
    DMZ - o ile taka mata solarna podgrzeje wode w basenie w praktyce (ja mam besenik 300/75)