Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

SylwekK 28 Sie 2016 12:13 455853 1156
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    DmZ
    Poziom 18  
    @Didusiek

Co poeksperymentowales to Twoje. Tez mialem patent z piecem rurami i wszgstkimi klamotami wokolo tego tematu.
    Zrezygnowalem, bo caly czas trzeba bylo skakac wokol pieca i pilnowac czy sie dobrze pali. Dzialalo to srednio,zarlo mase drewna,momentami dymilo pasmudnie, a na okolo panowal po paru dniach taki syf (popiol,kawalki wegla czy drewna) ,ze nie sposob tego bylo nie zawlec do basenu.basen mialem wtedy maly - 366x90cm wiec lagwiej bylo odlac tej brudnej wody a dodax czystej kranowy.oczywiscie zimnej. I tak w kolko. U mnie wydajnosc tego grzania wyszla podobnie do 100m weza ogrodowego posprayowanego na szybko czarna farba.
    didusiek
    Poziom 10  
    DmZ napisał:
    @Didusiek

Co poeksperymentowales to Twoje. Tez mialem patent z piecem rurami i wszgstkimi klamotami wokolo tego tematu.
    Zrezygnowalem, bo caly czas trzeba bylo skakac wokol pieca i pilnowac czy sie dobrze pali. Dzialalo to srednio,zarlo mase drewna,momentami dymilo pasmudnie, a na okolo panowal po paru dniach taki syf (popiol,kawalki wegla czy drewna) ,ze nie sposob tego bylo nie zawlec do basenu.basen mialem wtedy maly - 366x90cm wiec lagwiej bylo odlac tej brudnej wody a dodax czystej kranowy.oczywiscie zimnej. I tak w kolko. U mnie wydajnosc tego grzania wyszla podobnie do 100m weza ogrodowego posprayowanego na szybko czarna farba.

No tak nie ma to jak na własnej skórze przekonać się co i jak :). Tak więc z eksperymentami już koniec i na nowy sezon raczej pompa ciepła plus te solary co już mam.

I teraz pytanie odnośnie pomp ciepła :

- do mojego basenu prawie 20 000 L producent np Bosta przewiduje pompę Hydro-Pro 5 kW która jest do 20 000 L. Czy nie lepiej kupić 7 kW która jest do 30 000 L i mieć zapas mocy.

Ktoś tu kiedyś napisał żeby "nie pisać o rozwiązaniach podgrzewania droższych niż sam basen" więc informuję że to rozwiązanie w moim przypadku mieści się w danym cytacie".
    - Może kolega "technikabasenowa" coś doradzi.
    jega
    Poziom 24  
    didusiek napisał:
    Czy nie lepiej kupić 7 kW która jest do 30 000 L i mieć zapas mocy.
    Lepiej, jeżeli różnica cen nie czyni tego dyskusyjnym. Zapas mocy pozwoli ci nie tylko szybciej dogrzać basen w miarę potrzeb ale i np. korzystać z PC tylko wtedy, gdy powietrze ma najwyższą temperaturę a więc PC najwyższe COP. Alternatywnie, jeżeli masz możliwość korzystania z zasilania dwutaryfowego możesz korzystać z tańszego prądu.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    Oczywiście że lepiej kupić Pro 7 ale szukaj w obudowie z ABS są około 10% tańsze więc wychodzi w sumie w cenie Pro 5 :-)

Omijaj pompy ECO padają jak muchy :-(
    didusiek
    Poziom 10  
    Jeszcze jedno pytanie odnośnie pompy ciepła Hydro-Pro7. Ciekawi mnie porównanie oferty sprzedawcy na allegro który sprzedaje tę pompę za cenę 3600 zł a w sklepach internetowych gdzie cena tej pompy nie schodzi poniżej 5000 zł. Czy coś tu jest nie halo. Aż taka promocja ?
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    Allegro uzytkownicy mają filtr według cen - ja w takiej cenie nigdy nie sprzedam bo w razie awarii na mnie spada koszt transportu odsyłania itd - chyba że sprzedawca ma cos w swoim regulaminie :D
    STAN_BW
    Poziom 8  
    Ja zakończyłem sezon wczoraj - ostatnie kompanie w basenie o temperaturze wody 28 stopni. Teraz będę wypuszczał wodę i będę czekał na dogodną temperaturę aby zwinąć basen.
    kamilenski
    Poziom 13  
    A jak postąpić jeżeli nie chce się zwijać basenu?
    STAN_BW
    Poziom 8  
    Nie mam w tym temacie doświadczenia, Może ktoś inny już próbował pozostawić taki basen bez wody na zimę. Jaki może mieć to wpływ na trwałość basenu? Czy producenci basenów mówią coś na ten temat?
    janek1815
    Poziom 38  
    Niedaleko mnie jest basen stelażowy nie zwijany którąś zimę i nic się nie dzieje. Jest on wkopany do połowy w ziemię. Jak będę przejeżdżał może uda się zrobić zdjęcie.
    kamilenski
    Poziom 13  
    Z wodą? Czy bez?
    A jak robią ci z betonowymi basenami?
    janek1815
    Poziom 38  
    Nie wiem czy z wodą ale skoro mieszkańcy są tam tylko latem a basen nie przykryty to deszczu i wody i tak napada. Co prawda nie tyle aby napełnić basen.
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    kamilenski napisał:
    Z wodą? Czy bez?
    A jak robią ci z betonowymi basenami?

Bezwzględne spuszczenie poniżej dysz, przedmuchanie rur aby nie było w nich wody, oczywiście też spuszczenie wody z filtra i pomp.
    Zaślepienie dysz i skimmerów i wtedy może lecieć woda z nieba :-)
    SylwekK
    Poziom 31  
    W ramach rozluźnienia jeszcze taki na patent ogrzewania się natknąłem...

Link

Oczywiście pomijam już sprawy bezpieczeństwa, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma... :) Potrzeba matką wynalazków. I broń boże nie sugeruję komuś powtarzania tego wyczynu, raczej apeluję o rozwagę i wykorzystanie metod opisywanych na poprzednich stronach bieżącego tematu.
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    Jeżeli coś jest głupie i działa to nie jest głupie ; )

Zgadzam się z tym - a czy są granice tego hmmmm tego nawet najwięksi fizjonomowie nie wiedzą
    DmZ
    Poziom 18  
    Tak po prawdzie, to palenie ogniska / grilla obok basenu żeby grzać wężownice wiele się nie różni od takich eksperymentów jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Zawsze można zaczepić nogą o wąż i spowodować mniejszą lub większą katastrofę.
    karolark
    Poziom 41  
    Ale jak to nie można być bohaterem przy własnym basenie :D
    janek1815
    Poziom 38  
    Drewno w taczce aż tak groźne nie jest. Gorzej gdyby tam było coś płynnego.
    STAN_BW
    Poziom 8  
    Potrzebuję fachowej pomocy.
    Przez cały sezon basenowy użytkowałem filtr piaskowy bez filtra wstępnego wyłapującego grubsze zanieczyszczenia przed pompą. Dotychczas nie miałem żadnych problemów. Nawet po rozkręceniu filtra na koniec sezonu prawie nie było w nim większych zanieczyszczeń, chociaż przy odkurzaniu dna basenu często widziałem jak zostają zassane liścia i ogonki z drzew owocowych. Chciałbym, aby ten filtr posłużył mi jeszcze kilka lat. Cz może ktoś już przez dłuższy czas używa filtra piaskowego bez filtra wstępnego? Może macie jakieś doświadczenia w tym temacie? A może ktoś ma pomysł jak taki dodatkowy filtr w łatwy sposób wykonać czy dokupić? Czy w ogóle warto sobie tym głowę zawracać?
    SylwekK
    Poziom 31  
    Wystarczy zwykły filtr z grubą siatą, np. coś podobnego jak mam przed pompą WZ250 pompującą na dach.
    STAN_BW
    Poziom 8  
    Gdzie go można kupić. Może trochę więcej szczegółów. Jakieś zdjęcie, namiary?
    SylwekK
    Poziom 31  
    STAN_BW
    Poziom 8  
    Kiedyś też patrzyłem na coś podobnego, ale nie zaryzykowałem kupna ponieważ obawiałem się o przewężenie przepływu wody przed pompą (na ssaniu). Producent filtra, który posiadam (10m3/godzinę) zaleca połączenie pomiędzy basenem a filtrem wężem 38 mm. Ja faktycznie stosowałem połączenie wężem 32mm, ale przewężenia mniejszego się obawiałem. Ten filtr ma gwint 3/4 cala czyli niecałe 20 mm a i na pewno wprowadzi dodatkowe opory. Nie wiem czy pompa będzie pracować prawidłowo.
    SylwekK
    Poziom 31  
    tomjed
    Poziom 27  
    STAN_BW napisał:
    Ten filtr ma gwint 3/4 cala czyli niecałe 20 mm

Są i 1'' i jak zajrzeć przez dziurkę złączki ;-) to średnica wew pokrywa się ze średnicą rury 32mm. Mam taki filtr z pompą z zestawu i filtrem 5u daje radę całkiem nieźle. W miarę odfiltrowania rudej z wody i zapychania się filtra wydajność znacznie spada, ale podkreślam 5u i pompa z zestawu.

pzdr
    daann
    Poziom 15  
    Ja mam filtr siatkowy , przyłącze 1 " rozmiar filtra chyba 10" , kupiony na aledrogo .Mam taki przed pompą WZ250 oraz drugi na powrocie wody z dachu , jak pracuje pompa to obydwa co dzień czyszczone
    szpula117
    Poziom 2  
    SylwekK napisał:

Jako, że sezon na kąpiele w ogródku się rozpoczyna to być może ktoś skorzysta z mojego opisu podgrzewania wody w basenie ogrodowym. Ogrzewanie skończyłem w zasadzie w maju i pod jego koniec i jakieś trzy dni po zalaniu 13-o stopniową wodą miałem temperaturę 26 stopni, ale od początku...
    Na opis zdecydowałem się teraz, bo chciałem mieć czas na dokładne przetestowanie całości. W tym miejscu chciałem bardzo podziękować koledze @daann z tego forum za cenne wskazówki, dzięki któremu obecny kształt ogrzewania jest ...jaki jest :)

Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Basen mam o średnicy nieco ponad 4,5m i wysokości 90cm, mieści 12,5 tys. litrów czyli dość sporo jak na coś co miało by się szybko zagrzać. Jak pewnie wielu się przekonało grzałki elektryczne pochłaniają masę energii, a przy tym po kilku godzinach temperatura podnosi się zaledwie o 1-2 stopnie. Moja grzałka to ...dach, zwykły dach warsztatu o całkowitej powierzchni 40m2 i niestety szarym kolorze (czarny byłby o co najmniej 30% wydajniejszy), ogrzewający wodę, która po nim po prostu spływa, a podawana jest na górę za pomocą pompy WZ-250 i rozprowadzona za pomocą węża, w którym nawierciłem 56 otworów 3,2mm tak aby pasowały mniej więcej w wytłoczenia na dachu (które akurat mam bardzo płytkie).
    Aby nie przedłużać - dostarczając 250W mocy do pompy w ciągu jednej godziny temperatura basenu podnosi się o od minimum 1 do 1,5 stopnia (w zależności od temperatury powietrza i siły wiatru) Dach mam na zachodnią stronę więc grzanie zaczyna się od godziny mniej więcej 10:30 i może trwać do około 17:00. Łatwo więc policzyć o ile w ciągu tych 6-u godzin może się podnieść temperatura. W testach przy 28 stopniach na dworze ustawiłem sterownik (o nim później) na 33 stopnie, bo nie miałem zamiaru się gotować... wyłączył się na długo przed czasem możliwego grzania.
    Wychłodzenie wody przez noc to około 3-4 stopnie (więcej przez miesiąc obserwacji nie zauważyłem). W ostatnie ciepłe dni rano temperatura w basenie oscylowała w zakresie 27-29 stopni - jak dla mnie bez grzania by się obyło, ale dzieci chcą więcej i więcej.... Należy zwrócić uwagę, że samo przykrycie basenu też ogrzewa jego powierzchnię. Dla porównania podam jednak, że w zeszłym roku bez dachowej grzałki w upalne dni miałem max 25-26 stopni i to chyba tylko prze 2-3 dni, a norma to 24 stopnie... czyli szału nie było.

Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Słowo o śmieciach i filtracji, bo to sedno sprawy utrzymania basenu w nienagannym stanie. Zapewne wszyscy bez wyjątku chcą wiedzieć jak to naprawdę wygląda w praktyce :) Otóż pragnę poinformować, że po ponad miesiącu stojącej wody nie mam z tym absolutnie problemu. Przede wszystkim woda która jest pompowana na dach najpierw przechodzi przez filtr siatkowy wyłapując co nieco z basenu (wystarczy płukanie raz w tygodniu), a to co spływa do rynny i do basenu przepuszczam przez filtr... z pończochy (ale kto wie czy nie zmienię też na siatkowy) wyłapując wszelkiej maści żyjątka - to trzeba czyścić codziennie. Podczas kąpieli przełączam sterownik (i zawory) na filtrowanie. Do filtrowania zaopatrzyłem się w jakiś stosunkowo tani filtr piaskowy z dość mocnym silnikiem 0,43kW w porównanie z innymi z tej półki cenowej. W tamtym roku korzystałem z oryginalnego filtra dołączonego do basenu (na wkłady papierowe), ale ten filtr to był chyba żart kogoś kto kompletuje takie zestawy... Obecnie wodę mam kryształ (jak zalałem z wodociągów była ...zielonkawa!) i "suche" dno. Oczywiście z chemii korzystam - Antyglon to podstawa aby dno nie było śliskie, dodatkowo w pływaku mam tabletkę chloru tak na wszelki wypadek. W sumie sama woda jest napowietrzona idealnie. Wspomne też o parowaniu - od zalania ubyło mi jakieś 7-8cm wody, a w tym czasie grzałem ją łącznie kilkanaście dni.
    Układ zaworów, który razem z pompą podającą na dach zamocowany jest pewnie na wyspawanym stabilnym stelażu, pozwala mi się szybko przełączyć podczas filtrowania na własnej roboty odkurzacz dna z 7m węża - działa idealnie.

Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Teraz słowo o sterowniku. Zaprojektowałem go specjalnie do tego typu grzania basenu. Powstał na Atmega8 (zostało mi kilka w smd to wpycham gdzie mogę) i oczywiście napisany w Bascom'ie. Posiada dwa termometry DS18B20 - jeden na dachu drugi w basenie. Sam program wykorzystuje w swojej pracy 12 niezależnych liczników, a DS-y kontrolowane są w przerwaniach. W sterze można ustawić temperaturę startową dachu (w momencie podania wody czujnik jest zalewany i wskazuję temp. wody na dachu), różnicę temperatur przy jakiej ma przerwać grzanie, maksymalną temperaturę jaką może osiągnąć woda w basenie, opóźnienie startu/stopu grzania (idealne jeśli niebo przecinają chmurki), oraz praktyczny timer dla filtra programowany od 30min do 10h. Wszystko oczywiście zapamiętywane w eeprom. Opcje te bardzo się przydają, bo gdy niebo się zachmurza nawet na chwilę to woda byłaby wychładzana (tak miałem na początku jak ster się dopiero robił). Ster ma też szereg zabezpieczeń: wskazuje uszkodzony czujnik, pilnuje czy woda płynie po dachu, dezaktywuje się też opcja grzania jeśli przez 4h od aktywacji (lub ostatniego wyłączenia pompy podającej) nic się nie dzieje - to takie zabezpieczenie, aby świadomie włączać grzanie i mieć nad nim pełny nadzór. Program zajmuje 99% - po prostu upychałem, upychałem tak różne funkcje jak było miejsce i ostatnią którą, dodałem to liczenie faktycznego czasu grzania - to tak dla własnej ciekawości i może przyszłych statystyk. Co ważne, nie robiłem żadnych kontroli CRC, a termometry i tak absolutnie nie przekłamują mi temperatury (czyli popularne 0, 55,85) mimo przewodów około 3m i 7m przy zasilaniu "oszczędnym" czyli dwuprzewodowo. Aha, wykorzystałem dwa osobne piny dla 1wire z prostych przyczyn - 1.Miałem kilka wolnych, 2. Spora oszczędność miejsca w programie (brak wyszukiwania numerów seryjnych, itd.).

Ciekawość może budzić płyta czołowa sterownika, którą zaprojektowałem zupełnie inaczej niż inne w moich chłodnych klimatach, które lubię najbardziej :D - chciałem żeby była indywidualna i jedyna w swoim rodzaju, a poza tym na handel tego nie robię.
    Wszystko jest w hermetycznej obudowie, a włączaniem pomp zajeły się triaki BTA16 na niewielkich radiatorach - nic się nie topi :D.. Na płytce część fazowa jest wyraźnie oddzielona od procesora, a zasilanie elektroniki jest ze starej ładowarki od Nokii.
    Programu póki co nie udostępnię, co najwyżej omówię lub pokażę jakieś fragmenty, które by kogoś bardzo interesowały.

Wspomnę jeszcze, że w podstawie basenu mam styropian 3cm, który zawsze troszkę odizoluje go od ziemi przez co spowalnia wychładzanie.

Koszty:
    Filtr piaskowy - 550zł
    Pompa WZ250 - około 120zł
    zawory, rury, złączki, węże, itd - około 400zł (aż sam się zdziwiłem ile taka drobnica kosztuje...)
    Ster - praktycznie wszystko z szuflady - załóżmy że 100zł + tydzień programowania i testowania (tu nie mogło być mowy o błędach w działaniu)

Na zakończenie fotka zakończenia ciężkiego dnia pracy, która być może najbardziej ze wszystkiego co tu napisałem przekona do basenów ogrodowych :D

Oczywiście na pytania wszelkie postaram się odpowiedzieć, bo pewnie i tak wspomnieć o czymś ważnym zapomniałem przy takim opisie :D

Jestem nowy na forum ale od dłuższego czasu zastanawiam sie nad takim patentem . Twój pomysł jest akurat w sam raz dla mnie bo mam blaszany dach obok basenu o małym nachyleniu więc wszystko jest jak najbardziej ok. Zastanawiam sie tylko na tymi zanieczyszczeniami z dachu i kolorem bo jest czerwony . I tu moje pytanie czy dużo bym zyskał malując go na czarno i czy ta powłoka pod wpływem chloru nie odejdzie. I czy nie lepiej było by zrobić drewniane ramy obciągnięte folią taką jak w szklarni i przykręcone na tej blasze pod którymi spływała by ta woda. Wszystkie nieczystości zostały by na foli ,koszt byłby znikomy , może tylko estetyka by ucierpiała ale kto by sie przejmował dachem na garażu. Co sądzisz o takim rozwiązaniu.
    SylwekK
    Poziom 31  
    Kolor czerwony na pewno będzie mniej absorbował ciepła. Czy farba nie odejdzie pod wpływem chloru?... tego nie wiem. O konstrukcji z folią już od samego początku myślałem i ...na myśleniu się póki co na razie kończy :) Zanieczyszczeń jest mniej niż by się mogło wydawać. Jeśli ktoś ma basen o powierzchni mojego dachu to będzie miał go tyle samo co ja. Tyle w temacie brudu.

P.s. Tak z czystej ciekawości... Jaki był cel cytowania całego mojego pierwszego posta?