Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

SylwekK 22 Cze 2013 16:59 378765 902
 • #1 22 Cze 2013 16:59
  SylwekK
  Poziom 29  

  Ogrzewanie basenu ogrodowego.

  Jako że sezon na kąpiele w ogródku się rozpoczyna, to być może ktoś skorzysta z mojego opisu podgrzewania wody w basenie ogrodowym. Ogrzewanie skończyłem w zasadzie w maju i pod jego koniec i jakieś trzy dni po zalaniu 13-stopniową wodą miałem temperaturę 26 stopni, ale od początku...
  Na opis zdecydowałem się teraz, bo chciałem mieć czas na dokładne przetestowanie całości. W tym miejscu chciałem bardzo podziękować koledze @daann z tego forum za cenne wskazówki, dzięki któremu obecny kształt ogrzewania jest ...jaki jest :)

  Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

  Basen mam o średnicy nieco ponad 4,5 m i wysokości 90 cm, mieści 12,5 tys. litrów, czyli dość sporo jak na coś, co miałoby się szybko zagrzać. Jak pewnie wielu się przekonało, grzałki elektryczne pochłaniają masę energii, a przy tym po kilku godzinach temperatura podnosi się zaledwie o 1-2 stopnie. Moja grzałka to ...dach, zwykły dach warsztatu o całkowitej powierzchni 40 m2 i niestety szarym kolorze (czarny byłby o co najmniej 30% wydajniejszy), ogrzewający wodę, która po nim po prostu spływa, a podawana jest na górę za pomocą pompy WZ-250 i rozprowadzona za pomocą węża, w którym nawierciłem 56 otworów 3,2 mm tak, aby pasowały mniej więcej w wytłoczeniu na dachu (które akurat mam bardzo płytkie).
  Aby nie przedłużać-dostarczając 250W mocy do pompy, w ciągu jednej godziny temperatura basenu podnosi się o od minimum 1 do 1,5 stopnia (w zależności od temperatury powietrza i siły wiatru) Dach mam na zachodnią stronę więc grzanie zaczyna się od godziny mniej więcej 10:30 i może trwać do około 17:00. Łatwo więc policzyć o ile w ciągu tych 6 godzin może się podnieść temperatura. W testach przy 28 stopniach na dworze ustawiłem sterownik (o nim później) na 33 stopnie, bo nie miałem zamiaru się gotować... wyłączył się na długo przed czasem możliwego grzania.
  Wychłodzenie wody przez noc to około 3-4 stopnie (więcej przez miesiąc obserwacji nie zauważyłem). W ostatnie ciepłe dni rano temperatura w basenie oscylowała w zakresie 27-29 stopni-jak dla mnie bez grzania by się obyło, ale dzieci chcą więcej i więcej.... Należy zwrócić uwagę, że samo przykrycie basenu też ogrzewa jego powierzchnię. Dla porównania podam jednak, że w zeszłym roku bez dachowej grzałki w upalne dni miałem max 25-26 stopni i to chyba tylko przez 2-3 dni, a norma to 24 stopnie... czyli szału nie było.

  Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

  Słowo o śmieciach i filtracji, bo to sedno sprawy utrzymania basenu w nienagannym stanie. Zapewne wszyscy bez wyjątku chcą wiedzieć, jak to naprawdę wygląda w praktyce :) Otóż pragnę poinformować, że po ponad miesiącu stojącej wody nie mam z tym absolutnie problemu. Przede wszystkim woda, która jest pompowana na dach najpierw przechodzi przez filtr siatkowy wyłapując co nieco z basenu (wystarczy płukanie raz w tygodniu), a to co spływa do rynny i do basenu przepuszczam przez filtr... z pończochy (ale kto wie czy nie zmienię też na siatkowy) wyłapując wszelkiej maści żyjątka-to trzeba czyścić codziennie. Podczas kąpieli przełączam sterownik (i zawory) na filtrowanie. Do filtrowania zaopatrzyłem się w jakiś stosunkowo tani filtr piaskowy z dość mocnym silnikiem 0,43 kW w porównanie z innymi z tej półki cenowej. W tamtym roku korzystałem z oryginalnego filtra dołączonego do basenu (na wkłady papierowe), ale ten filtr to był chyba żart, kogoś, kto kompletuje takie zestawy. Obecnie wodę mam kryształ (jak zalałem z wodociągów była ...zielonkawa!) i ?suche? dno. Oczywiście z chemii korzystam: Antyglon to podstawa, aby dno nie było śliskie, dodatkowo w pływaku mam tabletkę chloru tak na wszelki wypadek. W sumie sama woda jest napowietrzona idealnie. Wspomnę też o parowaniu-od zalania ubyło mi jakieś 7-8 cm wody, a w tym czasie grzałem ją łącznie kilkanaście dni.
  Układ zaworów, który razem z pompą podającą na dach zamocowany jest pewnie na wspawanym stabilnym stelażu, pozwala mi się szybko przełączyć podczas filtrowania na własnej roboty odkurzacz dna z 7 m węża-działa idealnie.

  Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

  Teraz słowo o sterowniku. Zaprojektowałem go specjalnie do tego typu grzania basenu. Powstał na Atmega8 (zostało mi kilka w smd, to montuję, gdzie mogę) i oczywiście napisany w Bascom'ie. Posiada dwa termometry DS18B20 - jeden na dachu drugi w basenie. Sam program wykorzystuje w swojej pracy 12 niezależnych liczników, a DS-y kontrolowane są w przerwaniach. W sterze można ustawić temperaturę startową dachu (w momencie podania wody czujnik jest zalewany i wskazuję temp. wody na dachu), różnicę temperatur, przy jakiej ma przerwać grzanie, maksymalną temperaturę, jaką może osiągnąć woda w basenie, opóźnienie startu/stopu grzania (idealne, jeśli niebo przecinają chmurki), oraz praktyczny timer dla filtra programowany od 30min do 10h. Wszystko oczywiście zapamiętywane w eeprom. Opcje te bardzo się przydają, bo gdy niebo się zachmurza nawet na chwilę, to woda byłaby wychładzana (tak miałem na początku, jak ster się dopiero robił). Ster ma też szereg zabezpieczeń: wskazuje uszkodzony czujnik, pilnuje czy woda płynie po dachu, dezaktywuje się też opcja grzania, jeśli przez 4 h od aktywacji (lub ostatniego wyłączenia pompy podającej) nic się nie dzieje-to takie zabezpieczenie, aby świadomie włączać grzanie i mieć nad nim pełny nadzór. Program zajmuje 99% - po prostu upychałem, tak różne funkcje, jak było miejsce i ostatnią, którą dodałem to liczenie faktycznego czasu grzania to tak dla własnej ciekawości i może przyszłych statystyk. Co ważne, nie robiłem żadnych kontroli CRC, a termometry i tak absolutnie nie przekłamują mi temperatury (czyli popularne 0, 55,85) mimo przewodów około 3 m i 7 m przy zasilaniu ?oszczędnym?, czyli dwu przewodowo. Aha, wykorzystałem dwa osobne piny dla 1 wire z prostych przyczyn - 1. Miałem kilka wolnych, 2. Spora oszczędność miejsca w programie (brak wyszukiwania numerów seryjnych itd.).

  Ogrzewanie basenu ogrodowego.

  Ciekawość może budzić płyta czołowa sterownika, którą zaprojektowałem zupełnie inaczej niż inne w moich chłodnych klimatach, które lubię najbardziej:D chciałem, żeby była indywidualna i jedyna w swoim rodzaju, a poza tym na handel tego nie robię.
  Wszystko jest w hermetycznej obudowie, a włączaniem pomp zajęły się triaki BTA 16, na niewielkich radiatorach nic się nie topi:D. Na płytce część fazowa jest wyraźnie oddzielona od procesora, a zasilanie elektroniki jest ze starej ładowarki od Nokii.
  Programu, na razie nie udostępnię, co najwyżej omówię lub pokażę jakieś fragmenty, które by kogoś bardzo interesowały.

  Wspomnę jeszcze, że w podstawie basenu mam styropian 3 cm, który zawsze troszkę odizoluje go od ziemi, przez co spowalnia wychładzanie.

  Koszty:
  Filtr piaskowy - 550 zł
  Pompa WZ250 - około 120 zł
  zawory, rury, złączki, węże itd. Około 400 zł (aż sam się zdziwiłem, ile taka drobnica kosztuje).
  Ster praktycznie wszystko z szuflady, załóżmy, że 100 zł + tydzień programowania i testowania (tu nie mogło być mowy o błędach w działaniu)

  Na zakończenie fotka zakończenia ciężkiego dnia pracy, która być może najbardziej ze wszystkiego, co tu napisałem, przekona do basenów ogrodowych.

  Ogrzewanie basenu ogrodowego.

  Oczywiście na pytania wszelkie postaram się odpowiedzieć, bo pewnie i tak wspomnieć o czymś ważnym zapomniałem przy takim opisie.

  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 22 Cze 2013 20:52
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  

  Poważnie , nie obawiasz się salmonelli z gó.... gołębich i innych szkodzników.

 • #3 22 Cze 2013 20:55
  Duch__
  Poziom 31  

  Genialne w swojej prostocie! Nie myślał autor o pomalowaniu tych niebieskich rurek na czarno by lepiej pochłaniały ciepło? Niewiele to wspomoże układ ale jednak zawsze coś.

 • #4 22 Cze 2013 21:00
  SylwekK
  Poziom 29  

  @Strumien swiadomosci swia -> Równie dobrze można zadać to pytanie każdemu kto ma otwarty basen w ogrodzie... Gołębi u mnie jak na lekarstwo, a jak pisałem chlor w basenie pływa na wszelki wypadek.

  @Duch__ -> No właśnie :) niewiele to pomoże, a po prostu nienawidzę malować. Nawet to metalowe rusztowanko pod zaworami dałem do proszkowego malowania :D

 • #6 22 Cze 2013 21:27
  SylwekK
  Poziom 29  

  Zwróć uwagę na fotki, rura z rynny jest dostawiana na czas grzania - sterownik i tak muszę aktywować więc przestawienie rury, które trwa 15s to nie problem :)

 • #7 22 Cze 2013 21:44
  JStan
  Poziom 16  

  Dobry pomysł, jeśli mogę coś poradzić, bo faktycznie również nie podoba mi się wizja ptasich odchodów spłukiwanych do basenu, pomimo wszelkich filtrów, zainwestuj w dobrą grubą szybę którą położysz na dachu w jakiejś tam odległości. Szyba jak się domyślasz powinna być odporna na gradobicie i przepuszczać dobrze promienie UV. Zabezpieczy to przed jakimkolwiek brudem(więcej dostanie się bezpośrednio na taflę wody w basenie) a również zwiększysz efektywność grzania o ile oczywiście szyba będzie przepuszczać dobrze UV, bo powierzchnia dachu nie będzie się wychładzać od wiatru.

 • #8 22 Cze 2013 21:55
  SylwekK
  Poziom 29  

  Hehe, myślałem już o zwykłej folii z jakiej ogrodnicy namioty robią. Wydajność pewnie by z 200-300% w górę poszła. Na ten sezon chyba już dam sobie spokój, ale zobaczymy co czas przyniesie... :)

 • #9 22 Cze 2013 22:05
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Jakie promieniowanie UV? Podczerwień, panie JStanie...

  Sam miałem zaproponować właśnie nakrycie tego szybą i ewentualnie pomalowanie dachu na czarno. Jeśli byś zrobił z tego pełnoprawny kolektor, to stanowczo by wzrosła wydajność tego systemu. Można by stosować nawet na głębszy i większy basen...

 • #10 22 Cze 2013 22:41
  bator97
  Poziom 13  

  Witam. Do tego można było by zastosować stare grzejniki, pomalować na czarno obudować a od tylu ocieplić i zamknąć pod szybą.

 • #11 22 Cze 2013 23:54
  noel200
  Poziom 24  

  Albo zostawić jak jest, tylko jeszcze dołożyć wymiennik ciepła i pompę. Coś a'la stary bojler.
  Woda z dachu byłaby w jednym obiegu, a woda z basenu w drugim. Oba obiegi zaopatrzone w filtry i wtedy byłbyś całkowicie odizolowany od syfu z dachu.

 • #12 23 Cze 2013 00:22
  reaven22
  Poziom 27  

  Pomysł pierwszorzędny :) wykonanie również, ja wykonałem podobny system w nieco inny sposób. Potrafi podgrzać w kilka godzin basen średnicy 4m/90cm do 40'C :)
  Jeśli ktoś potrzebuje inspiracji na imprezkę to poniżej zasada działania :)


  Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

  Składniki: beczka po oleju, stara chłodnica od samochodu, wentylator, trochę rury PE32, łyk złotej inspiracji :]

 • #13 23 Cze 2013 01:25
  djkomprez
  Poziom 21  

  Ja też zaproponuje 2 systemy ...

  - można kupić tanio czasem grzejniki panelowe ... wystarczy je pomalować na czarno
  i gotowiec jak siemasz ... tu wydajość trochę gorsza od poniższego systemu

  - zwykła rurka miedziana 10-12mm grubości równiez wyczerniona ... za 500zł
  jakbyś dobrze trafił jesteś w stanie kupić min 50mb rurki miekkiej i zrobić
  dużego solara na dachu z szybą .... odporne na "ptaki" i inne dziadostwa :)

  Kiedys robiłem testy ... 5 rurkek....80x60cm panel wszytsko za szyba i skręcone..
  po 1h woda w 5litrowym baniaku przekroczyła 80stopni .... + pompka od pralki ...

 • #14 23 Cze 2013 08:38
  satanistik
  Poziom 27  

  Grzejniki na dachu zapewne po paru sezonach przegniją. Istnieje też szansa że gołąb narobi do samego basenu. Pomysł z beczką może i sprawny ale sporo ludzi nie lubi dymu no i dzieci mają różne pomysły.

 • #15 23 Cze 2013 10:59
  Karol966
  Poziom 30  

  Bardzo tanim sposobem ogrzania wody basenowej jest zbudowanie spirali nie z miedzi za 'okazyjne 500zł' a z czarnego węża ogrodowego ;) oczywiście potrzeba go sporo. Jedna rolka 30mb to niewiele. W zeszłym roku tym sposobem ogrzewaliśmy ze szwagrem wodę prosto z sieci dopuszczaną do basenu. Nie wiem ile ma dokładnie woda w sieci wodociągowej, może ok 10-14'C a na wyjściu leciała już ok 25'C. Wąż leżał na ziemi ;) Można zintegrować taki wąż z pobliskim dachem no i mamy kolektor słoneczny za stosunkowo niewielkie pieniądze.
  Podoba mi się konstrukcja reaven22 :D Jest niezależna od naszej beznadziejnej, kapryśnej pogody.

 • #16 23 Cze 2013 11:28
  Michał_74
  Poziom 17  

  Witam. Co do grzejników panelowych to przerabiałem temat 2 lata temu, fajnie to grzeje ale to sa grzejniki stalowe i strasznie rdzewieją przy natlenionej wodzie jaka jest w basenie po prostu kilka dni i woda całkiem czerwona. Pomysł odpadł a zainwestowałem w wymiennik płytowy coś ok 20 kW jeden obwód włączony w szereg z piecem CO drugi w szereg z orurowaniem basenu. Parę klocków drewna do pieca i w kilka godzin z 16 stopni robi sie 42. Wiem zupa ale ja lubię koło 38 stopni.
  Pozdrawiam.

 • #18 23 Cze 2013 12:04
  zodiakmenda
  Poziom 21  

  Co do tej szyby co powyżej pisano ja bym proponował krystalit są tanie gorsze ale są też takie odporne na wysoką temperaturę i bardzo wytrzymałe, co do grzania basenu to myśle że można by wykorzystać zbiornik metalowy 100litrów pomalować na czarno zamontować pompe żeby co jakiś czas wylać wode z basenu do zbiornika i z powrotem słońce by grzało wode dodatkowo można zawsze wykorzystać możliwości własnej działki :) filtr i wode by płukało bo skoro autor pisze o tych 250W pompy to znowu bedzie przez dłuższy czas naciągać troche energi, u mnie dziecko ma basen 305cm/78cm i nie kombinowałem z grzaniem wody bo to troche mało ekonomiczne w tak małym basenie ale w tym roku naprawie stary hydrofor i będe nim wode filtrować bo te orginalne pompy 45W to nigdy by nie wyczyściły a hydrofor podkręce na duże ciśnienie i będzie dobrze.

 • #19 23 Cze 2013 13:32
  TOMI
  Serwisant

  Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa separacji 230V w czasie pracy pomp?

 • #20 23 Cze 2013 13:35
  SylwekK
  Poziom 29  

  Cała instalacja idzie oczywiście przez różnicówkę. Uziemienie pompy też jest. Zresztą nawet widać w rozebranym sterowniku, że wszystkie kabelki zasilające są podłączone, a nie tylko 0 i faza. Bezpieczeństwo jest tu priorytetem i nie mógł bym sobie pozwolić na ryzyko porażenia prądem.

  @reaven22 - twoja grzałka jest niesamowita :) Poraża prostotą i nakładem kosztów względem mojej, a spełnia swoje zadanie :D

 • #21 23 Cze 2013 13:39
  TOMI
  Serwisant

  SylwekK napisał:
  Bezpieczeństwo jest tu priorytetem i nie mógł bym sobie pozwolić na ryzyko porażenia prądem.
  Niestety, prawie nikt nie pamięta o tym.

 • #22 23 Cze 2013 19:05
  marek1846
  Poziom 14  

  A gdyby tak spowolnić spływanie wody poprzez poziome progi. Wiem, że szkopuł w tym, że to dach i oprócz lata jest i zima ale jak widać ze zdjęć dużo można zrobić gdy chce się.

 • #23 23 Cze 2013 21:09
  tomek1984ns88
  Poziom 12  

  Mógłbyś zainstalować jakieś poprzeczki żeby woda spływała zygzakiem ...

 • #24 23 Cze 2013 21:16
  SylwekK
  Poziom 29  

  Progi, poprzeczki... hmm w teorii ładnie to wygląda, ale coś mi się wydaje, że kompletnie nie zdało by tu egzaminu. Rozlewane strumienie wody są co około 8-10cm i zrobienie im poprzeczek będzie nawarstwiać tą wodę bardziej na tych poprzeczkach co zaowocuje też zwiększonym wychładzaniem punktowym mimo wolniejszego spływu czyli mówiąc krótko - bilans na zero :) No ale może się mylę...

 • #26 23 Cze 2013 23:44
  marasneo
  Poziom 15  

  Co do progów, wydajność niewiele, ale wzrośnie. Kombinacja progów i odpowiedniej osłony przepuszczającej podczerwone znacząco przedłuży okres stosowalności urządzenia w ciągu roku.

 • #27 24 Cze 2013 00:35
  djtatra
  Poziom 11  

  Witam

  Po pierwsze, to te zawory za niedługo puszcza rdzę do basenu i będziesz miał brzydką folię. Zawory nie są odporne na wodę basenową, tyko zawory z tworzywa.

  Po drugie to musisz mieć dość dużą dawkę chloru, żeby nie bać się tej myjni dachowej :]

  boja dozująca to za mało, rób chlorowanie szokowe wody.

  W miarę możliwości kontroluj PH wody :] pomyśl nad koagulantem.

  pracuje na co dzień z basenami.

  Pozdrawiam :]

 • #28 24 Cze 2013 09:12
  SylwekK
  Poziom 29  

  Na razie po ponad miesiącu rdzy nie widać - zobaczymy jak będzie później....
  Troszkę wyolbrzymiacie to zmywanie dachu. To tak jak by ciągle tam robactwo przesiadywało i tylko czekało żeby się utopić. Po pierwsze tuż przed grzaniem spłukuję cały dach wężem aby pył zmieść i ścieżki wodne odświeżyć co raptem trwa może minutę, a ta woda trafia poza basen. Później podczas grzania woda już praktycznie tylko kanałami o szerokości 2-3 cm idzie, a więc co ma jeszcze ze sobą zabierać oprócz trafiających się czasem robaczków?? Po czyszczeniu pończochowego filtra (po skończonym grzaniu) mam tam zazwyczaj od kilku do kilkunastu biedronek czy żuczków i śmiem twierdzić jak czas pokazał, że taka sama ilość latających żyjątek (albo i więcej) topi mi się bezpośrednio w basenie.
  Nad badaniem PH się zastanawiam właśnie - w sumie przydatna rzecz. Te panele, które podałeś nie dadzą jednak takiej mocy w tak krótkim czasie jak dach, a i koszt wyjdzie większy. Ktoś mi wyliczył szacunkowo, że moja grzałka ma 14-15kW - nie wiem nie znam się na tym dziale fizyki... Generalnie trzeba pod jakiś wzór podstawić to że o 1 stopień w ciągu godziny podgrzewa mi 12tys. litrów wody. Za trudne dla mnie :D

 • #29 24 Cze 2013 11:26
  marek_34
  Poziom 18  

  Może być skoro taki kolektor z linku ma 0,5 kW/m2 to dach który ma 40 m2 zakładając mniejszą sprawność niż kolektor da te 15 kW. Swoją drogą jak sobie pomyślę, że mój piec CO ma 15 kW to ciężko mi uwierzyć ile można wyciągnąć ze zwykłego ciemnego dachu.

 • #30 24 Cze 2013 11:46
  elektronik999
  Poziom 26  

  Wzór żeby policzyć w przybliżeniu moc (tylko dla grzania wody)
  Ogrzewanie basenu ogrodowego.