Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena satelitarna i drzewo

Diablo_cb 22 Cze 2013 17:48 6840 9
  • #1 22 Cze 2013 17:48
    Diablo_cb
    Poziom 9  

Witam. Czy to możliwe, że drzewo może uniemożliwić odbiór sygnału? Od kilku tygodni "ginęły" mi kanały na cyfrowym polsacie. W zeszły weekend zostało tylko TVP 1 i TVP 2. Wczoraj nie było już żadnego. Czasza ma średnicę 80 cm, posprawdzałem dekodery (multiroom) u sąsiada, sprawdziłem kable, kupiłem nawet nowy konwerter. Jakkolwiek bym nie ruszał anteną siłą sygnału w ustawieniach dekodera jest na "0". Wcześniej ustawiałem antenę bez problemów.

Czy rosnący na wiosnę wierzchołek drzewa mógł to spowodować? Dodam, że pień drzewa jest dokładnie na wprost anteny. Odległość od czaszy do drzewka to około 5m a wysokości czubka drzewa do poziomu anteny to coś koło 3,5 metra.

Dołączam zdjęcia poglądowe. Antena satelitarna i drzewo Antena satelitarna i drzewo Antena satelitarna i drzewo Antena satelitarna i drzewo

0 9
  • Pomocny post
    #2 22 Cze 2013 18:17
    trance123
    Poziom 20  

Ja mam Topole wysoką na ponad 15 m i też nie mam zasięgu jak zaczyna obrastać liśćmi więc tak to możliwe. Tak samo zmieniałem czasze na 80, konwerter i nic nie pomagało a wydaję się, że nie może przeszkadzać...

3
  • Pomocny post
    #3 23 Cze 2013 09:23
    LeDy
    Poziom 43  

Liczenie jest proste i opisywane na elektrodzie. Na odległości 10m sygnał "podnosi się " o ok. 6m. Na 5m to masz ok. 3m a podałeś 3,5m. Chyba wszystko jasne.

trance123 napisał:
    Ja mam Topole wysoką na ponad 15 m i też nie mam zasięgu jak zaczyna obrastać liśćmi więc tak to możliwe. Tak samo zmieniałem czasze na 80, konwerter i nic nie pomagało a wydaję się, że nie może przeszkadzać...
    Trza było poczytać elektrode to byś nie robił takich głupot.

-1
  • Pomocny post
    #4 24 Cze 2013 08:47
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

Drzewo na drodze sygnału do anteny może spowodować wiele problemów.

- Osłabienie sygnału, spadek wartości SNR
    - Skręcenie płaszczyzn polaryzacji

Niestety w przypadku gdy drzewo jest liściastym efekty te są zależne od pory roku.
    Gdyby był iglaste przy eksperymentowaniu obracaniem konwertera można odprowadzić do zadowalających efektów. Niestety im wyższa wartość FEC tym trudniej o dobry odbiór przez przeszkody. Modulacja 8PSK używana na transponderach DVB-S2 też jest bardziej wrażliwa na zakłócenia i utratę sygnału od modulacji QPS/k w standardzie DVB-S2 i od QPSK w standardzie DVB-S.

Jak masz samozaparcie to eksperymentuj - dla zabicia czasu super zajęcie. Ale w praktyce jedyna dobra rada to albo wyciąć drzewo, "prześwietlić" jego koronę lub zmienić miejsca montażu anteny.

Są hardcorowcy którzy w przypadku gdy nie można zamontować anteny w innym miejscu itd potrafią uzyskać dobry i stabilny odbiór poprzez płaszczyznę odbijająca falę.

1
  • Pomocny post
    #5 24 Cze 2013 18:24
    zygmar
    Poziom 11  

Witam :)
    Nie podajesz, gdzie mieszkasz, jest to istotne, bo talerz nad morzem "patrzy" ok. 28 stopni do góry, a np. w Zakopanem 33 stopnie ku górze.
    tg 35° = 3,5 : 5 = 0,7. To znaczy że ten talerz patrzy poniżej wierzchołka drzewa.
    Można skrócić drzewo o 1m, albo podnieśc talerz na małym maszcie 1m.
    W ogóle, zalecam pomoc instalatora, po co ta męka?
    Pozdrawiam! ZygmuntP.

1
  • #6 25 Cze 2013 11:31
    zygmar
    Poziom 11  

Patrzę na to zdjęcie..... A może uda się talerz przenieść w lewo, w prawo, na balkonie, aby nie stał na wprost drzewa? Nigdy nie zrozumiem, jak to jest, że ludzie wydają 3000zł na telewizor, ale oszczędzają 50-100zł na profesjonalnej instalacj i regulacji?

1
  • #7 25 Cze 2013 11:40
    LeDy
    Poziom 43  

zygmar napisał:
    Patrzę na to zdjęcie..... A może uda się talerz przenieść w lewo, w prawo, na balkonie, aby nie stał na wprost drzewa?
    Moim zdaniem jedynie wyżej ale to i tak tylko jest na jakiś czas-drzewo rośnie.

0
  • #8 26 Cze 2013 19:02
    pikarel
    Poziom 31  

Diablo_cb napisał:
    (...) Czy to możliwe, że drzewo może uniemożliwić odbiór sygnału? (...)

Tak, jednak masz proste wyjście:
    na zdjęciu widać drugą czaszę; wystarczy zamienić w niej konwerter na Twin i podłączyć swój dekoder do niego. Ta druga antena jest zamocowana kilka metrów w lewo od Twojej anteny, więc dla niej drzewo nie jest już przeszkodą.

1
  • #9 26 Cze 2013 19:53
    LeDy
    Poziom 43  

pikarel napisał:
    Diablo_cb napisał:
    (...) Czy to możliwe, że drzewo może uniemożliwić odbiór sygnału? (...)

Tak, jednak masz proste wyjście:
    na zdjęciu widać drugą czaszę; wystarczy zamienić w niej konwerter na Twin i podłączyć swój dekoder do niego. Ta druga antena jest zamocowana kilka metrów w lewo od Twojej anteny, więc dla niej drzewo nie jest już przeszkodą.

Również widać , że jest niżej i jest mniejsza. Poza tym te z lewej też urosną.

0
  • #10 29 Cze 2013 13:40
    Diablo_cb
    Poziom 9  

Przesunąłem o 2 metry w lewo i pomogło. Działa bez zarzutu. Dzięki za pomocne wskazówki.

0
  Szukaj w 5mln produktów