Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Reduktor napięcia 220/110V o mocy 1000W

RADKON 04 Mar 2005 12:38 24451 42
 • Opis i budowa :

  Prezentowane urządzenie to beztransformatorowy reduktor napięcia 220V na 110V o mocy wyjściowej 1000W.
  Ze względu na tak dużą moc wyjściową i napięciu 110V urządzenie to można wykorzystać do zasilania sprzętów sprowadzonych prosto ze stanów (jeśli ktoś takie posiada) lub innych zasilanych prądem zmiennym.
  Jego małe gabaryty czynią go urządzeniem przenośnym i lekkim.
  Reduktory transformatorowe różnią się od opisanego tutaj ponieważ są ciężkie i duże , a pozatym łatwo się grzeją przy takiej mocy.
  Układ został zbudowany z 7 elementów , które są łatwe do zdobycia w prawie każdym sklepie elektronicznym.
  Obudowa reduktora musi być radiatorowa ponieważ znajdujący się tam tyrystor musi odprowadzać ciepło (jeśli ktoś nie posiada takiej obudowy to wystarczy wykombinować sobie jakiś zwykły radiator.
  Schemat narysowałem z originalnego modelu reduktora.

  Wykaz elementów zamieszczam poniżej :

  Bezpiecznik - 10A
  Diak - DB3
  Rezystor - 100kΩ
  Rezystor - 8kΩ
  Peerka - 250kΩ - można nią podobno regulować napięcie wyjściowe
  Kondensator - 120nF
  Tyrystor - 16A/600V

  Test urządzenia :

  Reduktor ten był już testowany na elektronarzędziach , sprzętach AGD i działał naprawdę OK :D
  Testy z opisanym tutaj reduktorem napięcia prowadziłem na originalnym modelu , dlatego jeśli komuś udało się już złożyć i odpalić swój projekt , to niech napisze co o tym sądzi i jakie uzyskał parametry.

  UWAGA!!! :

  Urządzenie jest podłączane bezpośrednio do sieci energetycznej , dlatego przed włączeniem urządzenia należy sprawdzić poprawność montażu elementów , sprawdzić czy na płycie nie ma gdzieś zimnych lutów , nie tworzyć niepotrzebnych połączeń na ścieżkach , korzystać tylko ze schematu , jeśli ktoś nie zamierza korzystać z środkowej nóżki tyrystora to powinien zrobić to tak jak na schemacie i zastosować jakąś izolowaną obudowę chroniącą od radiatora.

  Poniżej dołączam schemacik i fotki tego konwertera :D

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  RADKON
  Level 12  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika
  RADKON wrote 96 posts with rating 18, helped 0 times. Live in city Łańcut. Been with us since 2004 year.
 • #2
  RSP
  Level 27  
  Rzeczywiście urządzenia grzewcze , elektronarzędzia i wszystko co nie zawiera elektroniki będzie działać. Natomiast jeśli chodzi o telewizory i inną elektronikę to może być różnie.
  Transformatory urządzeń będą się bardzo nagrzewały czasami grozi to pożarem!!!!. W urządzeniach posiadających po stronie sieciowej przetwornicę wystrzelą elektrolity jeśli nie stanie się coś gorszego. To że w twoim wypadku nic się nie zepsuło może świadczyć o tym że masz sprzęt przygotowany do pracy od 80V do 240V. Taki sprzęt często trafia się w stanach !!!. Z silnikami indukcyjnymi jednofazowymi też może być problem.
 • #3
  Jurgen40
  Level 16  
  Naprawiałem już sprzęty zasilane takimi urządzeniami i dobrze , jeśli uszkodził się tylko bezpiecznik lub wystrzeliły elektrolity . Może być dużo większy bałagan po takich eksperymentach . Obszerny artykuł wyjaśniający zasadę pracy takich reduktorów był kiedyś w Serwisie Elektroniki - numeru nie pamiętam - może ktoś podpowie .
 • #4
  RADKON
  Level 12  
  Ja myśle , że gdyby jakiś sprzęt nie był przystosowany do mocy tego reduktora to pewnie wypaliłoby tylko bezpiecznik w tym reduktorze a nie odrazu elementy sprzętu który bym zasilał , dlatego nie ma co panikować.
 • #5
  osnapus
  Level 19  
  Ale tu nie chodzi o moc tego regulatora (bo to przecież nic innego jak tylko regulator fazowy), tylko o kształt napięcia wyjściowego - ponieważ regulujemy w nim kąt zapłonu triaka, stąd napięcie wyjściowe to nie piękna sinusoida, ale dokładnie jej połowa (dla 110V zapłon triaka następuje mniej więcej przy maksimum sinusoidy)
 • #6
  mzielin
  Level 22  
  RADKON - bezpieczniki w nowoczesnych urządzeniach instaluje się obecnie z innych przyczyn, prawie wyłącznie w celu zapobieżenia przeciążeniom lub pożarowi ;). To stara prawda, że choćbyś miał nie wiem jak szybki bezpiecznik, to i tak najpierw się spali elektronika, a potem ten bezpiecznik który miał ja zabezpieczać. <rotfl>
 • #7
  RADKON
  Level 12  
  Dzięki wszystkim za opinie na temat tego reduktora , myślę że przyda się to mniej doświadczonym elektronikom i mi w sumie też bo jestem dopiero począdkujący w tej dziedzinie , a to mój pierwszy projekt na elektrodzie.
  :D
 • #8
  elektronik_tk
  Level 26  
  A ja mam pytanko w jakim programie schemat narysowany??
 • #9
  olo
  Level 18  
  A przepraszam czy w stanach napięcie nie ma częstotliwości 60Hz??i co z tym problemem
 • #11
  Jakub Urban
  Level 17  
  Witam
  Ten konwenter to jest TYLKO do grzałek,natomiast elektronika się spali
  takie g**na wciskają europejskim turystom sprzedawcy w Stanach
  na elektrodzie była już dyskusja na ten temat
  naprawdę tego nie montujcie
  szkoda drogiego sprzętu
  lepiej kupić trafo lub autotrafo 220/110V o potrzebnej mocy
  P.S.
  częstotliwość 60Hz ma znaczenie tylko w przypadku urządzeń mających zegar synchronizowany siecią(radiobudziki)
 • #12
  bifi
  Level 15  
  Mam pytanie, jeśli podłączę do tego trafo toroidalne, dające z 230V - 17V, to jakie napięcie będe miał po podłączeniu reduktora? Czy pójdą mi elektrolity? Z tego co wiem, przebieg trochę się wygładzi.

  Częstotliwość jest też ważna dla mocy trnsformatorów. Im wyższa tym mniejszy przekrój transformatora, ale musi być lepszy materiał. Przetwornica impulsowa DC/DC ma w sobie przecież rdzeń z tzw. ferrytu mocy i tam jest dość duża częstosliwość. Różnica 10 Hz też daje swoje. W sieci w Polsce granica błędu wynosi tylko kilka Hz.
 • #13
  RADKON
  Level 12  
  Miałem kiedyś taki konwerter 220/110V na trafie z , którego można było wyciągnąć ok 65W i gdy go podłączyłem pod zasilacz o podobnej mocy to się po jakiejś godzinie tak rozgrzał , że aż obudowa się stopiła.
 • #14
  eudajmonion
  Level 17  
  witam
  widziałem też podobne konstrukcje (1000W) w malutkiej obudowie. szczerze pisząc to ja bym się bał podłączyć takie coś do lampek choinkowych. z tego co się orientuje (być może się mylę) to przy awarii najczęściej zwarciu ulega właśnie triak i kończy się natychmiastowym uszkodzeniem odbiornika (no niby są zabezpieczenia, ale..)
  ale to jest mój punkt widzenia
  pozdrawiam
 • #15
  RADKON
  Level 12  
  Używałem tego reduktora do zasilania lampek choinkowych jakieś 5 lat i jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło żeby coś tam poszło z dymem , mimo że czasami działał na okrągło przez 6 godzin. A tak wogule to nie wiem ile lampek zasilał , musiałbym dopiero je wszystkie przeliczyć i sprawdzić ich napięcie i moc , a to jest bardzo czasochłonne :D

  Dodano po 17 [minuty]:

  Co do tyrystora to masz rację , bo gdyby uszkodzeniu uległ właśnie on to napewno wypaliłoby bezpiecznik no i może pozostałe elementy , ale co do kondensatora to myślę że by przeżył :D
  Ale po co komu kondensator wart groszę , jak by poszedł najdroższy element tyrystor :(
  Tak czy inaczej to jak długo będzie działać to urządzenie to zależy tylko od tego do jakiego sprzętu go wykorzystasz :D
 • #16
  ALTON
  Level 38  
  A np jakby podłączyć jeszcze 4 tyrystory do pary równolegle to teoretycznie moc i obciążalność rośnie 4 razy.Co wy na to?....chodzi o to żeby nie zwiększać mocy tego ukłądu (1000W) tylko zrobić go bardziej odpornym na uszkodzenia (duży zapas mocy)
 • #17
  tprzemko
  Level 22  
  Witam
  Kolega RADKON napisał jakim programem rysował taki ładny obrazek?
  Pozdrawiam
 • #18
  majster_15
  Level 23  
  Moi drodzy na moje oko to BTA16-600B to jest triak a nie tyrystor??!!
  Jeśli się mylę proszę o sprostowanie............
  Pozdrawiam Mat
 • #19
  RADKON
  Level 12  
  Triak czy Tyrystor to wszystko jedno co powiesz sprzedawcy w sklepie i tak ci sprzeda to samo :D
 • #20
  kmx4
  Level 14  
  dołączam sie do wcześniejszego pytania TRAMPKA. w jakim programie był rysowany schemacik????
 • #21
  Piquś
  Level 18  
  Czyżby? Jeśli podasz oznaczenie, to dostaniesz to, co chcesz, ale jeśli powiesz "jakikowliek tyrystor", to na pewno nie kupisz triaka.
  Wsadź do tego układu tyrystor, to zobaczysz niezłe efekty świetlne, przebijające każde oświetlenie choinkowe. :D

  -Pozdro,
  -Piquś

  EDIT>>>
  Program do rysowania schematów? Painta żeście nie widzieli??? :lol: :sm16:
  EDIT<<<
 • #22
  RADKON
  Level 12  
  Schemat tego urządzenia zrobiłem na popularnym już od dawna programie PAINT BRUSH :D
 • #23
  badworm
  Level 18  
  bifi wrote:
  Częstotliwość jest też ważna dla mocy trnsformatorów. Im wyższa tym mniejszy przekrój transformatora, ale musi być lepszy materiał. Przetwornica impulsowa DC/DC ma w sobie przecież rdzeń z tzw. ferrytu mocy i tam jest dość duża częstosliwość. Różnica 10 Hz też daje swoje. W sieci w Polsce granica błędu wynosi tylko kilka Hz.


  Chyba się z choinki urwałeś... Częstotliwość sieci w Polsce jest utrzymywana z dokładnością do kilku miliherców! Potwierdzają to wskazania zegarów taktowanych ta częstotliwością. A co do różnicy - wzrost częstotliwości powoduje wzrost strat w żelazie i pytanie tylko, czy urządzenie to wytrzyma...
 • #24
  UBL21
  Level 20  
  Zdecydowanie tylko do urządze grzejnych typu żelazko, suszarka do włosów. Proste elektronarzędzia komutatorowe (bez regulatorów) też działają. Używałem tego typu reduktorów o mocy 1600W przywiezionych ze stanów, zasilałem tym własnie żelazko 1000W jakiś czas pracowało ale paliły sie bezpieczniki, nie majac oryginalnych bezpieczników naprawiałem je drucikiem miedzianym, aż z czasem leciał triak. Tak "zużyłem" 2 szt reduktorów. Teraz żelazko zasilam przez mocną diodę i mam spokój.
 • #25
  RADKON
  Level 12  
  To powiedzcie mi w jaki sposób zasilałem tak długo tym reduktorkiem lampki od choinki i nic się jeszcze nie spaliło ?
 • #26
  efekt
  Level 21  
  Proponuję zamontować na wyjściu tego reduktora element zabezpieczający przed przepięciem i będzie wszystko ok.( 130-140 volt).Chodzi przecież o to by zabezpieczyć sie przed uszkodzeniem triaka.

  ps.osobiście odradzam klientom używania podobnych urządzeń . :roll:
 • #27
  UBL21
  Level 20  
  Lampki na choinkę to nie elektronika a obciążenie rezystancyjne i na pewno nie obciążyłeś tego reduktora do jego maksymalnej mocy. Pisałem właśnie że do tego typu obciążeń to się świetnie nadaje. A ponieważ jesteś niedowiarkiem i nie wystarczy ci opinia tych którzy przerabiali ten temat podłącz radioodbiornik a usłyszysz muzykę kosmosu.
 • #28
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Miałem kiedyś parę razy przyjemność naprawiać sprzęt zasilany takim reduktorem ( sprzęt radiowy zasilany przez trafo 110v a z 2 strony 10v zmiennego) i jakimś cudem z trafa wychodziło 20v mimo że mierząc miernikiem z reduktora wychodziło 110v co powodowało że wywaliło elka padły układy i stabilizatory były przegrzane dopiero wymiana trafa na 230v /10v przywróciła normalną pracę urządzenia tak że też potwierdzam że te przetwornice nie nadają się do zasilania elektroniki
 • #29
  dyduś
  Level 20  
  PRZYŁĄCZAM SIĘ DO OPINI KOLEGÓW , niestety takie urządzonka to same kłopoty, proszę zwrócić uwage że powarzne firmy jednak dodają
  układy transformatorowe / mówię to z własnego doświadczenia,sporo urządzeń musiałem naprwić po tych ustrojstwach''''''''' pozdrawiam
 • #30
  RADKON
  Level 12  
  Zgadzam się , że reduktory transformatorowe są bezpieczniejsze ale co do kosztów to myślę , że więcej zapłacicie za trafo o mocy 1kW niż za te 7 elementów do tego reduktorka , a tak na marginesie to nie wiem czy tak łatwo dostanie takie trafo.