Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

aparatura rc z chińskiego autka i avr

tomciu1 22 Cze 2013 20:15 2556 12
  • #1 22 Cze 2013 20:15
    tomciu1
    Poziom 9  

Witam,
    wiem, że na tym forum były wiele razy poruszane tematy dotyczące aparatury rc np. z marketowych autek i, że to nic specjalnego.
    Posiadam jednak taką aparaturę i nie chcę cudów ale może by mi się przydała.
    Aparatura(co jest dość wyolbrzymionym określeniem), którą posiadam jest na 27Mhz i zbudowana jest na scalakach RX2B/TX2B odpowiednio dla nadajnika i odbiornika.
    Na sterowaniu radiowym nie znam się zupełnie i mój pomysł może być poprostu nie realny ale pomyślałem żeby zastąpić scalaki(koder i dekoder)jakimiś avr(pewnie atmega8, bo je dobrze znam). Wstawiając up w miejsce scalaków chce zwiększyć ilość dostępnych kanałów. W nocie katalogowej RX2B/TX2B wycztałem, które piny powinny być podłączone do obwodu radiowego(rf circuit). Pomyślałem więc czy nie dałoby się w to miejsce wpiąć atmegi i nadawać a także odbierać za pomocą usart. Czy takie rozwiązanie jest możliwe czy też są jakieś przeszkody?
    PODKREŚLAM IŻ WIEM, ŻE TAKA APARATURA TO SZMELC ALE WŁAŚNIE TAKI ŚMIEĆ CHCE JAKOŚ WYKORZYSTAĆ. NIE MAM ZAMIARU KUPOWAĆ ŻADNEJ APARATURY PROFESJONALNEJ.
    Z góry dzięki za pomoc.

0 12
  • #3 22 Cze 2013 22:10
    tomciu1
    Poziom 9  

Chyba się nie zrozumieliśmy. Mam nadajnik i odbiornik z odpowiednimi scalakami. Mój pomysł polega na tym aby zamiast nich zastosować atmegę odpowiednio w roli kodera i dekodera a z płytki wykorzystać elementy odpowiedzialne za stworzenie toru radiowego(nwm czy dokładnie tak się to nazywa). Nie za bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc "atmega działa na podczerwień"?

0
  • #4 22 Cze 2013 22:47
    diablok6
    Poziom 15  

Ja też cie nie rozumiem, mając nadajnik i odbiornik które razem współpracują, to po co to psuć? można to wykorzystać do autka lub do samoróbki.
    A po za tym napisz dokładnie do czego to ma służyć, może w jakiś inny sposób ci pomożemy.

Atmega działa drogą IR (podczerwień) na tej samej zasadzie działa pilot od telewizora, dioda IR i odbiornik IR,

0
  • #5 22 Cze 2013 23:03
    tomciu1
    Poziom 9  

Nie chce niczego psuc. Po prostu chce zwiekszyc liczbe kanalow co programowo jest mozliwe. Jezeli chcialbym to uzyskac sprzetowo musialbym zastosowac inne scalaki. Generalnie chodzi mi o to czy wogole moge zastosowa atmege jako koder badz dekoder we wspolpracy z elementami toru czestotliwosci ktore wspolpracowaly z RX2B/TX2B.

0
  • #6 23 Cze 2013 08:58
    bogdan_p
    Poziom 39  

tomciu1 napisał:
    Generalnie chodzi mi o to czy wogole moge zastosowa atmege jako koder badz dekoder

Teoretycznie tak ale praktycznie bez sensu , koszt przeróbki będzie porównywany z zakupem fabrycznej . Jak chcesz przerabiać to na początek zapoznaj się z sposobami kodowania danych , można wykorzystać gotowe procedury np. kod RC5 lub stworzyć własny algorytm dodając obowiązkowo procedurę kontroli sum CRC8 lub zastosować scalone kodery np. MC14026 / 028 . Przykład podobnego rozwiązania masz tu http://www.kubaw.it.pl/aparatura_433mhz.html sam zastanów się czy jest to opłacalne .

0
  • #7 23 Cze 2013 10:48
    Madrik
    Moderator Robotyka

Szkoda zachodu.
    Ten "tor radiowy" jest tak prymitywny, że nie poradzi sobie z większą ilością kanałów. Będą się wzajemnie zakłócać.

Przyzwoitą aparaturę do samochodów, można kupić za 100-200zł.
    Wielokanałową, cyfrową, z wbudowanym komputerem programowalnym - od 400zł.

Koszty przeróbek wyjdą ci podobne, a jakość o wiele, wiele, gorsza.

Niestety, ale sens produkcji własnych aparatur skończył się już wiele, wiele lat temu. To co oferują dziś fabryki jako masówkę, jest tańsze i lepsze niż produkty domowe.

Wynika to choćby z potrzeby posiadania odpowiedniego zaplecza warsztatowego i bardzo drogiego wyposażenia pomiarowego.
    Dla fabryki - to tylko drobna cześć kosztu produkcji. Dla amatora, do produkcji jednostkowej - ogromna zapora finansowa.

W tym świetle, przerabianie w zasadzie gówienka, udającego aparaturę RC, o zasięgu kilku metrów i czułości słonia na komary, nie ma w ogóle sensu.
    To jak pakowanie silnika V6 do wózka z marketu i mówienie, że mamy samochód. Silnik masz, cztery koła też. Ale jakoś nikogo to nie przekonuje.

0
  • #8 29 Cze 2013 19:11
    tomciu1
    Poziom 9  

Ja to wszystko doskonale wiem. Przeglądałem dużo tematów na elektrodzie i jestem świadom, że urządzenia takie są nie wiele warte i świadomość tą podkreślałem już w pierwszym poście. Niemniej jednak zależy mi żeby coś z tego zrobić, choć wiem, że czasami po prostu się nie da.
    Mam 2 płytki z atmega32(można powiedzieć, że testowe) i to je chciałbym wykorzystać do kodowania i dekodowania. Dodatkowo po rozebraniu nadajnika okazało się, że aparatura jest na 40 Mhz a z tego co wiem ta częstotliwość jest lepsza.
    Na początek pomyślałem, że można by wykorzystać usart by wysyłał dane i tylko odpowiednie pin uc podpiąć pod nadajnik. Jako, że z usart nie miałem doczynienia sprawdziłem najpierw transmisję pomiędzy atmegami po kablu i wysyłanie znaku działało ale po podłączeniu pod nadajnik i odbiornik już nie. Pomyślałem, że nadaje zbyt szybko(9600bps) ale zmniejszenie na 2400bps nic nie dało. Kto mi podpowie czemu to nie działa? bo to, że się nie opłaca już wiem :D

0
  • #9 30 Cze 2013 08:38
    bogdan_p
    Poziom 39  

tomciu1 napisał:
    Kto mi podpowie czemu to nie działa?

Nikt na forum nie jest wróżka ....... wypada pokazać schemat połączeń Twojego układu .
    Na początek proponuje dokładnie przeanalizować oryginalne schematy nadajnika / odbiornika , układy RX2B/TX2B zawsze są zasilane napięciem stabilizowanym na poziomie ok. 3V przez co poziomy napięć potrzebne do wysterowania tych układów są odpowiednio dobrane w torze części odbiorczej oraz analogicznie poziomy napięć zapewniają poprawne modulowanie generatora w.cz w nadajniku . Poziomy tych napięć nie są zgodne z standardem TTL jaki wymagają mikrokontrolery przy zasilaniu 5V , tak więc konieczne jest dopasowanie poziomów napięć oraz odizolowanie składowej stałej w odbiorniku . Chcąc to wszystko zrobić wypada mieć oscyloskop , dobrej klasy multimetr , sondę logiczną , sondę w.cz , regulowany zasilacz warsztatowy ciekawe co masz z wymienionego sprzętu nie wspominając o doświadczeniu w układach w.cz oraz programowaniu .
    Bezpośrednie sterowanie mikrokontrolera możesz jedynie zastosować przy pracy z gotowymi modułami radiowymi które zapewniają odpowiednie poziomy napięć .
    Może w końcu zrozumiesz że bez odpowiedniego zaplecza technicznego oraz doświadczenia nie zrobisz tego , chyba że na upartego będziesz kombinował co w końcu doprowadzi do uszkodzenia układów i na tym skończy się to wszystko .

0
  • #10 30 Cze 2013 12:15
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Wprowadzacie autora w błąd, może lepiej się nie wypowiadać jak się nie jest w temacie ?
    Oczywiście można się głęboko zastanawiać nad sensem przeróbki, ale Atmega wcale nie nadaje IR! nie wiem skąd takie bzdurne wiadomości, Atmega ma wyprowadzone porty i można je podpiąć do byle czego, radia, diody podczerwonej lub nawet kabla jak ktoś zechce.
    Po drugie zrobienie kodera jest w miarę proste i tanie, nigdy nie zbliży się nawet do ceny aparatury fabrycznej.
    Po trzecie Atmega wcale nie musi pracować z poziomami TTL, jest masę jej wersji, niektóre spokojnie sobie radzą z zasilaniem 1,8V
    Można się zastanawiać nad stabilnością i zasięgiem ale zrobić warto!! , najwyżej po jakimś czasie można zmienić chiński badziew na dobre moduły radiowe 2,4GHz a koder i dekoder może pozostać.
    Polecam koder... Link dokładnie opisany i przebijający wiele fabrycznych koderów.
    Dekodery znajdziesz też na Google, poszukaj "dekoder PPM", większość z nich jest albo na elementach dyskretnych bo to prosta konstrukcja albo na małych procesorach PIC.
    Na pytanie czy warto odpowiadam że tak, choćby w celach dydaktycznych.
    Piotr

0
  • #11 30 Cze 2013 20:06
    bogdan_p
    Poziom 39  

Na początek polecam dokładnie przeczytać co chce zrobić autor tematu .

PiotrPitucha napisał:
    Atmega ma wyprowadzone porty i można je podpiąć do byle czego, radia, diody podczerwonej lub nawet kabla jak ktoś zechce.

Ciekawe stwierdzenie do gniazdka 230V AC też według Twoich teorii .
    PiotrPitucha napisał:
    Po trzecie Atmega wcale nie musi pracować z poziomami TTL, jest masę jej wersji, niektóre spokojnie sobie radzą z zasilaniem 1,8V

Kłania się czytanie z zrozumieniem dla Ucc =5V standard TTL obniżenie napięcia zasilania nie zmienia faktu zachowania odpowiednich poziomów logicznych dla stanów H / L zgodnych z zaleceniami producenta , Ty oczywiście uważasz że można wszystko podłączać i musi działać jak nie to obniżać napięcie ........
    PiotrPitucha napisał:
    Polecam koder... Link dokładnie opisany i przebijający wiele fabrycznych koderów.

Podałeś link do tematu z przed 8 lat z 127 stronami , który nie jest już aktualizowany nie wiadomo jak działa z którą z poprawek , szacunek dla autora tego projektu ale to jest aparatura dla osób bardziej zaawansowanych , ponadto nawet autor po latach znajduje błędy i są kolejne poprawki , w między czasie zmianie uległ również procesor z ATMegi 8 na 168 a właściwie już na 328 Link
    PiotrPitucha napisał:
    Dekodery znajdziesz też na Google, poszukaj "dekoder PPM",

To już Ci się kolego coś zupełnie poplątało , chyba nie rozumiesz że chodzi o kodowanie i dekowanie rozkazów a nie sygnału PPM dla serwa .
    PiotrPitucha napisał:
    Wprowadzacie autora w błąd, może lepiej się nie wypowiadać jak się nie jest w temacie ?

Proponuje zastanowić się nad tym co sam napisałeś .

0
  • #12 01 Lip 2013 00:16
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Czy ja jestem chłopcem do bicia? Tak się składa że trochę siedzę w temacie i możemy podyskutować merytorycznie.
    1) Na Twoją pierwszą wątpliwość odpowiem że tak, jeśli nie słyszałeś o transmisji danych po sieci energetycznej to przejdź się do pobliskiego sklepu nie dla idiotów i znajdziesz tam z pewnością systemy do transmisji LAN po sieci zasilającej.
    2) Akurat Atmega nie jest układem TTL tylko CMOS a w układach TTL i CMOS logiczna jedynka i logiczne zero mają z definicji różne poziomy, dlatego do współpracy z procesorami stosuje się nieco inne serie układów, na dodatek w nadajnikach modelarskich zwykle nie ma problemu bo elementem kluczującym nadajnik jest tranzystor, na dodatek jeśli potraktujesz sygnałem z układów TTL wejście Atmegi zasilanej np. 3,3V to ją spalisz.
    3) A jakie to ma znaczenie czy projekt ma 2 lata czy 10? Atmega jest jeszcze starsza, PDF do Atmegi 8 ma 331 stron a lista poprawek pewnie kilkanaście i wcale to nie przeszkadza by kilka milionów takich procesorów pracowało na świecie, autor pytania chciał prosto rozbudować swoją aparaturę więc nawet wersja 1 na Atmedze 8 będzie działać.
    Na tej samej zasadzie można przemielić auta starsze niż 2 lata bo mamy nowsze wersje.
    4) Nic mi się nie poplątało, aparatury robiłem kiedy pewnie jeszcze Ciebie na świecie nie było, sygnały kanałowe przed wysłaniem kodujemy, dodajemy przerwę synchronizującą a po odbiorze dekodujemy. Zanim komuś zarzucisz niewiedzę to zaglądnij w google na podany temat, tu masz gotowca Link
    Zastanawiałeś się czy RC5 nadaje się do sterowania autem?
    MC14026 / 028 a te układy?
    Ramka RC5 ma 64bity razem z odstępem a każdy bit to około 1,8ms to nam daje ponad 100ms na jeden kanał, powiedzmy że chcemy mieć 8 kanałów i możemy wysłać jedną instrukcję na sekundę, klawo jak cholera jak mawiał Olsen.
    Proponuję zostać przy kodowaniach dedykowanych dla transmisji zdalnego sterowania.
    Piotr

0
  • #13 01 Lip 2013 08:25
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Tomciu1 , deczko odbiegliśmy od meritum, ale kilka uwag Ci się przyda.
    Problemy masz z powodu dwu panów, Kotielnikowa i Shannona :)
    Z grubsza z ich wywodów wynika że Twoje radio powinno mieć większe pasmo przenoszenia niż częstotliwości które chcesz potem odtworzyć.
    Rozrysuj sobie jak wygląda sygnał z portu szeregoweg to zauważysz że aby przybliżyć częstotliwość jego sygnału wypada pomnożyć bitrate tak z grubsza razy 10 aby się dobrze mnożyło, próbujesz 9600 a to daje prawie 100KHz, żadne radio modelarskie tego nie przeniesie, bo z zasady zawęża się pasmo przenoszenia by kanały na siebie nie zachodziły. Paradoksalnie badziewne chińskie autko może mieć tą właściwość że jest kiepsko dopracowane i przenosi trochę szerzej niż powinno.
    Na moje oko 300 lub 600 to są realnie prędkości przy jakich uzyskasz transmisję.
    W klasycznym kodowaniu PPM możesz uzyskać transmisję jednego bajtu (8 kanałów włącz-wyłącz) i odtworzyć go po stronie odbiornika.
    Ponieważ PPM transmituje znaczniki a nie interesuje nas w pewnym sensie kształt tych znaczników, to można z tej transmisji wydusić trochę więcej niż z innych sposobów.
    Za czasów modemów na liniach telefonicznych też stosowano kodowanie które mogłoby Ci się przydać, może nawet masz w szafie stary modem i sprzętowo mógłbyś to rozwiązać.
    Po drugie poszukaj coś o zapisie na taśmach w starych komputerach (Atari, Spectrum), tam system pozwalał na zapis na taśmie magnetofonowej przy podobnym pasmie przenoszenia jak radio.
    I jeszcze uwaga co do 40MHz, nie ma lepszych i gorszych częstotliwości, poprostu one są w modelarstwie dedykowane do aut, samolotów itd. po to by komuś nie zakłócać sterowania czy też nawet nie strącić na głowę modelu.
    Transmitowanie innych sygnałów jest lekko mówiąc nielegalne.
    Piotr

0