Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzejniki CO - Czym się dokładnie różnią

macho1111 22 Jun 2013 21:17 9240 10
Computer Controls
    macho1111
    Level 12  
    Witam. Mam takie pytanko . Czym różnią się dokładnie grzejniki panelowe cv11 od cv22? Czy grzejnik cv 11 o wymiarach 500x1000 ma taką samą moc co grzejnik cv22 o tych samych wymiarach?
  • Computer Controls
    gersik
    Level 33  
    Wpisz sobie w google a zobaczysz różnicę.
    piotr_boncza
    Level 29  
    macho1111 wrote:
    Witam. Mam takie pytanko . Czym różnią się dokładnie grzejniki panelowe cv11 od cv22? Czy grzejnik cv 11 o wymiarach 500x1000 ma taką samą moc co grzejnik cv22 o tych samych wymiarach?

Nie, moc każdego z nich jest inna.
    Logika oznaczeń jest taka: pierwsza cyfra - oznacza liczbę płyt, druga liczbę radiatorów - czyli tych żeberek z blachy przygrzanych do płyty. CV zasilany jest od dołu, C boczny, CVM czasem T środek dolnej strony.

CV 11 jedna płyta z jednym radiatorem
    CV 22 dwie płyty dwa radiatory
    CV 21 dwie płyty jeden radiator. Zupełnie nie wiem po co takie rozwiązanie :D
    Kiedyś zamówiłem przez pomyłkę, a chodziło mi wówczas o:
    CV 21s czyli dwie płyty, jeden radiator a grzejnik o połowę cieńszy.
    22 i 21 mają tę samą grubość.
    Grzejniki w wykonaniu higienicznym nie mają radiatorów, dzięki temu łatwiej je oczyścić od środka.
  • Computer Controls
    mitsurugi
    Level 25  
    saskia wrote:
    Od srodka????

Pomiędzy płytami grzewczymi.
    W0jtek92
    Level 37  
    Witam. Nie tylko różnica mocy tu występuje, ale i ceny zakupu poszczególnego grzejnika:D
    Robinson74

Level 16  
    Czy można przyjąć, że CV22 jest dwukrotnie "mocniejszy" niż CV11? Chyba nie.
    Jeśli mam w projekcie CV11 o wysokości 60cm i długości 90cm, to jakim grzejnikiem CV22 mam go zastąpić, żeby zapewnić taką samą moc grzania? No bo chyba nie takim o długości 50cm?
    BrodowskiG
    Level 22  
    Jak można być tak leniwym?! Nawet na allegro popatrz jakie mają moce.
    Robinson74

Level 16  
    Nie jestem aż tak leniwy.
    W projekcie mam przykładowy grzejnik CV22/900 o długości 0,7m (dla gazu). Moc grzewcza = 769 W.
    I teraz patrząc na grzejniki Galant Platin, to widzę:
    22/600 o długości 0,6m = 787 W (dla temp. 70/55 C) i 494 W (dla temp. 55/45 C).
    Zatem po pierwsze, porównując moc projektowaną z mocą faktycznego grzejnika, to patrzę na którą wartość? 787 czy 494?
    I druga sprawa, jeśli mam patrzeć na 787 W, to jak to jest, że w projekcie grzejnik o wysokości 90cm (i dodatkowo dłuższy o 10cm) ma mniejszą moc niż ten Viessmann o wysokości 60cm i długości 60cm?
    Takie wątpliwości mi się nasuwają i o tego typu rzeczy zapytuję.
    Wojewoda82
    Level 28  
    Pod gaz ziemny to raczej interesują ciebie parametry 55/45 a nawet 50/40 jeśli w tabelach masz podaną moc dla tych parametrów dla danego grzejnika.

Znajdź moc grzejnika CV22/900/700 dla interesujących cię parametrów np 55/45 i możesz sobie żonglować innymi wymiarami i typami, aby tylko moc przy parametrach 55/45 była prawie identyczna, ciut więcej też nie zaszkodzi.

Przy czym wybieraj raczej grzejniki niskie a dłuższe lub bardziej rozbudowane w radiatory lub dodatkową płytę grzewczą niż wysokie. Lepszy będzie grzejnik Cv22 600X1000 niż Cv22 1000X600 nawet jeśli miałby tą samą moc. Pierwszy parametr to wysokość grzejnika, drugi to długość.

Robinson74 wrote:
    I teraz patrząc na grzejniki Galant Platin, to widzę:
    22/600 o długości 0,6m = 787 W (dla temp. 70/55 C) i 494 W (dla temp. 55/45 C).
    Zatem po pierwsze, porównując moc projektowaną z mocą faktycznego grzejnika, to patrzę na którą wartość? 787 czy 494?

Jeśli w projekcie masz max zapotrzebowanie w danym pomieszczeniu ok 770W to wybrany grzejnik da radę, ale na największe mrozy będziesz musiał podnieść temperaturę na CO do ok 65-70 stopni co spowoduje ze kocioł będzie mniej ekonomicznie spalał gaz (będzie mniejsza lub żadna kondensacja czyli odzysk ciepła z pary wodnej ze spalin). A grzejnik będzie groził poparzeniem przy dotyku.

Jeśli natomiast chcesz mieć cieple a nie gorące grzejniki to montuj grzejnik aby w parametrach 55/45 miał te ok 770W. Kosztem większej inwestycji będziesz miał ekonomiczniejszą pracę kotła i brak ryzyka poparzeń na mrozy.

Ewentualnie rozwiązanie pośrodku czyli grzejnik w okolicach 600-650W dla parametrów 55/45, czyli taki kompromis między ekonomią a kosztami inwestycji.
    BUCKS
    Level 39  
    Robinson74 wrote:

Wszystko zależy dla jakiej temperatury wody kotłowej przyjmujesz moc.
    Grzejnik ma stałą wielkość fizyczną, więc jego moc będzie zależeć od temperatury wody kotłowej. Im wyższa temperatura wody kotłowej to tym większa moc grzejnika i im niższa tym mniejsza.
    Co sam zauważyłeś, że producent dla tego samego grzejnika podaje dwie różne moce.
    Każdy producent podaje też przeliczniki, więc możesz sobie obliczyć moc dla niemal dowolnej temperatury wody kotłowej.

Robinson74 wrote:
    W projekcie mam przykładowy grzejnik CV22/900 o długości 0,7m (dla gazu). Moc grzewcza = 769 W

Owe 769W to byłaby moc dla wody kotłowej ok. 55/40.
    Jeśli chciałbyś zamienić ten grzejnik o wysokości 90cm na model o wysokości 60cm to musiałby on mieć długość 100cm, czyli 1m.

Robinson74 wrote:
    Jeśli mam w projekcie CV11 o wysokości 60cm i długości 90cm, to jakim grzejnikiem CV22 mam go zastąpić, żeby zapewnić taką samą moc grzania?

wszystko zależy od łącznej mocy grzejników w Twoim domu/mieszkaniu i tego jaki będziesz miał kocioł.
    Jeśli kocioł miałby być przewymiarowany to lepiej założyć CV22 o tych samych wymiarach, czy nawet dłuższe.
    Nie ma na to jednej o prostej odpowiedzi, bo c.o. to zespół naczyń połączonych i wszystko musi być ze sobą zgrane, by to miało ręce i nogi.
    Przykładowo ja prywatnie u siebie montowałem grzejniki o mocy średnio 50% większej niż zrobili to zawodowcy i założyłem większe średnice rur, bo dopiero wtedy moja instalacja wraz z kotłem zaczęła funkcjonować względnie normalnie. Ale tego wymagała specyfika mojego mieszkania i mojego kotła.
    Co byłoby lepsze u Ciebie to nie wiem.
    Projektant przyjmuje pewne założenia teoretyczne, choć potem nie do końca musi to współgrać z zamontowanym kotłem. Deweloperzy lubują się w kotłach o wysokich mocach minimalnych rzędu 6-7,5kW, bo taki kocioł jest tańszy w zakupie dla dewelopera, a że potem użytkownik będzie miał problem to dewelopera nie interesuje.