Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa próżniowa o wysokiej próźni

23 Cze 2013 17:37 7791 13
 • Poziom 19  
  Witam
  Potrzebuje wytworzyć próżnie o podciśnieiu 0,8 MPa. Prześledziłem temat i tylko medyczne autoklawy potrafią taką próżnie osiągnąć. Nie potrzebuje takich funkcji jak czyszczenie czy zwykłe ciśnienie a próżnie. Mam specjalną komore i pompę ale wytwarza ona tylko 0,1 bara.
  Znalazłem Przemysłowa pompa próżniowa Value VRD-8 1-ph Wytwarza próżnię 5 x 10-2 mbar czyli 0,05 mbar. Gdzie można dostać tak silną pompę by uzyskać 0,8Mpa?
 • Poziom 12  
  Cytat:
  Potrzebuje wytworzyć próżnie o podciśnieiu 0,8 MPa.

  Jeżeli 1MPa = 10bar czyli około 10 atmosfer, a próżnia to brak ciśnienia. Na ziemi mamy ciśnienie atmosferyczne, które się ciągle zmienia ale jest około 1 bar czyli 0,1MPa. Więc maksymalnie możesz wytworzyć próżnię około -0,1MPa bo więcej się po prostu się nie da. Próżnia to zero ciśnienia, a ciśnienie atmosferyczne to jak wspomniałem około 0,1MPa.

  Ogólnie mierzone ciśnienie bezwzględne to p=pm+pa, czyli ciśnienie manometryczne plus atmosferyczne.

 • Poziom 37  
  Potrzebujesz w tej pompie wykorzystywać końcówkę tłoczącą? Jeśli nie, to wybierz pompę 10x tańszą i nawet nieco lepszą niż sam zaproponowałeś np. Value V-i120SV
  Z jednostkami to pojechałeś po bandzie :D
 • Poziom 30  
  W przypadku pomp próżniowych nie jest tak prosto. Każdy rodzaj pracuje tylko w określonym zakresie ciśnień. Z tego powodu aby uzyskać wysoką próżnię wraz ze spadkiem ciśnienia włącza się sukcesywnie kolejne rodzaje pomp. Musisz określić jaką ilość powietrza masz do wypompowania, ile to ma trwać oraz jakie docelowe ciśnienie chcesz uzyskać.
 • Poziom 19  
  @bryku13 - maksymalna proznia osiągnięta przez człowieka to 1,3 x 10-13 mbar
  Właśnie mam Value V-i120SV i jest za słaba, na końcu wskaźnika pokazuje -0,1 Mpa a na początku 0,01 Mpa więc potrzebuje 5 razy mocniejszą pompę by uzyskać -0,5 Mpa


  Potrzebuję wyssać powietrze z pojemnika o pojemności 4 litry więc przepustowość pompy jest nieważna a tylko poziom osiągniętej próżni
 • Poziom 30  
  Ciśnienie zgodnie z definicją może mieć tylko wartość dodatnią. Nie wiem co masz na myśli podając liczbę ujemną.
 • Poziom 19  
  a więc chodzi mi o PODCIŚNIENIE. Wie ktoś jaką pompe lub urządzenie do tego wybrać?
 • Poziom 15  
  kolega wyżej dobrze Ci piszę, masz dwie skale ciśnienia: bezwzględną (wtedy ciśnienie atmosferyczne to 1 bar) oraz względną (wtedy ciśnienie to 0 bar). Ty cały czas mówisz o skali bezwzględnej, wtedy podciśnienie masz z ujemnym znakiem, ale nie otrzymasz mniej niż -1bar=-0,1MPa.
 • Poziom 13  
  Ja tu czegoś nie rozumiem.

  Masz pompę próżniową która ssie do wartości 0,05mbar, czyli w Twoich jednostkach -0,99995MPa a Ty na zegarze masz -0,1Mpa czyli jeszcze lepiej jak ta pompa ssie i narzekasz.

  Zrozum człowieku że mniej jak -0,1MPa w jednostkach względnych lub 0 Mpa w absolutnych nie uzyskasz, to jest początek skali. Nie ma próżni -0,5MPa w jakichkolwiek jednostkach, więc takiej pompy nie znajdziesz nawet w NASA.

  Weź sobie książkę od fizyki lub wujka googla i poczytaj.
 • Poziom 19  
  Kłócicie się o jednostki a nie w tym rzecz. Pytanie to czym osiągnąć wysoką próżnie, najlepiej o wartości 0.5 MPa ?

  Moderowany przez Łukasz-O:

  To jest forum techniczne, jednostki są podstawą.


 • Poziom 37  
  A ten dalej swoje... :D
  0,5Mpa to 5 atmosfer - weź poczytaj co to jest Mega [M] i mili [m] - bo temat sięgnął już dna i to od dołu :D
  Wszystko co potrzebujesz już Ci wyjaśniono (tylko jeszcze o tym nie wiesz) - szukaj pompy co osiąga jak najmniej pascali, lub mbarów (w parametrach pompy).
 • Poziom 19  
  Wiem tylko tyle iż musi być to pompa wytwarzająca ciśnienie 0.6 Mpa. Jaka pompa się nada?