Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Cyber Shot H-50 - Plamy w obiektywie

23 Cze 2013 19:57 3405 9
  • Poziom 9  
    Witam!!!

Ostatnimi czasami zauważyłem, iż w obiektywie tegoż aparatu pojawiły się plamy wyglądające na zaparowane, ale one nie znikają. Wręcz przeciwnie, stają się coraz bardziej widoczne. Przy zdjęciach ciemniejszych nawet widać te plamy na zdjęciach.
    Co z tym można zrobić? Da się to jakoś usunąć czy potrzebna będzie wymiana obiektywu?

Pozdrawiam!!!
    Sony Cyber Shot H-50 - Plamy w obiektywie
    Proszę zamieszczać zdjęcia według poniższego linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html Ułatwi to ich przeglądanie . [dzimi]
  • Poziom 9  
    Czyli w grę wchodzi wymiana a wymiana pewnie nie opłacalna. Rozwiązanie zakup nowego aparatu.
  • Poziom 2  
    Do wymiany soczewka, można się dostać od zewnątrz
  • Poziom 25  
    Uszkodzona powłoka na soczewce, nikt nowej nie naniesie w warunkach domowych, zatem tylko zakup nowej soczewki lub przełożenie z innego aparatu, kilkanaście minut i aparat sprawny o ile dalsze soczewki są w porządku.
  • Poziom 9  
    Czyli po chłopsku rozumując jest to wada fabryczna. Skoro nie mam do niej dostępu a jest uszkodzona od wewnątrz.

Czy ma ktoś jakieś namiary gdzie taką soczewkę można zakupić?

Moderowany przez Dzimi:

Proszę stosować się do poleceń moderacyjnych. Regulamin pkt.3.3. Niestosowanie się do polecenia moderacyjnego może skutkować ostrzeżeniem.

• Poziom 25  
    kijaneczek napisał:
    Czyli po chłopsku rozumując jest to wada fabryczna.

Powłoki antyrefleksyjne mogły ulec uszkodzeniu w związku z ich kontaktem z substancjami dla nich szkodliwymi. Zdarza się, że powłoka ulega samoczynnie degeneracji związanej z jej wiekiem, ale w przypadku twojego aparatu wskazywałbym jednak na uszkodzenie wywołane jakąś cieczą, temperaturą krytyczną na powłoce soczewek (długotrwałe wystawienie na światło, zastosowanie konwertera skierowanego w źródło silnego światła, itp.). Jeśli aparat nie miał kontaktu z trudnymi warunkami, wówczas można to uważać za wadę materiałową i reklamować poza gwarancją u producenta (Zeiss daje dożywotnią gwarancję na powłoki swoich szkieł, ale tutaj zapewne za aparat odpowiada Sony i zapewne nie podejmą się takie naprawy nieodpłatnie.
    Szukaj szkła na serwisach aukcyjnych i pytaj po serwisach www.
  • Poziom 9  
    Kurcze na ebay'u znalazłem ale cały obiektyw z mechanizmem. Koszt produktu plus wysyłka to ok 250zł :(
  • Poziom 25  
    Nawet za ok. 350pln kupisz już używanego HX1, który zastąpił H50 i jest od niego zdecydowanie lepszy.
  • Poziom 9  
    Tak też podejrzewałem, że nie warto bawić się w naprawę / wymianę.
    Temat zakończony