Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym - czujnik temperatury zewnętrznej.

23 Cze 2013 21:58 2334 9
  • Poziom 2  
    Mam w domku letniskowym ogrzewanie elektryczne, sterowane za pomocą zegara programowalnego. Chciałbym dodać tam czujnik temperatury zewnętrznej, żeby w momencie jak temperatura spadnie poniżej zadanej, czujnik podał sygnał na stycznik i włączył obwód grzewczy. I tu właśnie jest problem, nie wiem jakiego z jakiego urządzenia skorzystać. Jestem otwarty na pomysły i wdzięczny za każdą pomoc.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 2  
    Super, tyle, że ja potrzebuje urządzenia ktore będzie działało w zimie, czyli w temperaturach do -15. Nie wiem gdzie takie coś znaleźć.
  • Poziom 43  
    ploska napisał:
    Super, tyle, że ja potrzebuje urządzenia ktore będzie działało w zimie

Czyli ma podgrzać domek np. z - 15 do -5 ? Po co? To, które poleciłem też działa w zimie tylko najniższa temperatura jaką można nastawić to +5
  • Poziom 36  
    Witam.
    ploska mam podobne rozwiązanie ogrzewania domku letniskowego i powiem że nigdy nie przyszło mi do głowy powiązanie temperatury zewnętrznej z temperaturą wewnątrz pomieszczenia. Interesuje mnie tylko temperatura wewnątrz pomieszczenia i utrzymanie jej na zadanym poziomie bez względu na warunki temperaturowe panujące na zewnątrz budynku. Po sezonie ustawiam sterownik na opcję która utrzyma optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Ryszard49 napisał:
    Po sezonie ustawiam sterownik na opcję która utrzyma optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń.

Można wiedzieć jaką temperaturę uważasz za optymalną?
    Ryszard49 napisał:
    powiem że nigdy nie przyszło mi do głowy powiązanie temperatury zewnętrznej z temperaturą wewnątrz pomieszczenia.
    Mnie też ale uwzględnianie temperatury na zewnątrz zmniejsza nieco koszty ogrzewania, może autor tematu wyjaśni dlaczego chce zastosować takie rozwiązanie. Na pewno nie ma sensu sterować grzania tylko temperaturą zewnętrzną bez uwzględnienia temperatury wewnątrz pomieszczenia.
  • Poziom 36  
    Odpowiadam na pytania:
    Cytat:
    Można wiedzieć jaką temperaturę uważasz za optymalną?

To zależy głównie od zasobności portfela, ponieważ utrzymanie temperatury poza sezonem to spory wydatek. Jeżeli jest to ogrzewanie kotłem z podgrzewaną cieczą to ustawiamy taką temperaturę aby ciecz w obiegu nie zamarzła, ale obecnie coraz częściej stosuje się ciecze nie zamarzające.
    Co do wpływu temperatury zewnętrznej na obniżenie kosztów ogrzewania to zupełnie tego nie rozumiem. Jeżeli temperatura na zewnątrz spada to automatycznie wzrasta zapotrzebowanie na moc, aby utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniach. W każdym pomieszczeniu znajduje się sterownik programowany na którym ustawia się żądaną temperaturę (indywidualną dla każdego pomieszczenia). Takie rozwiązanie zapewnia pełen komfort ogrzewanych pomieszczeń.
  • Poziom 43  
    Ryszard49 napisał:
    Co do wpływu temperatury zewnętrznej na obniżenie kosztów ogrzewania to zupełnie tego nie rozumiem.

Przy dobrze ocieplonym domku zmiany temperatury wewnątrz zachodzą z dużym opóźnieniem w stosunku do zmian zewnętrznych. Zanim zmieni się temperatura wnętrza wcześniej zachodzi wychłodzenie lub ogrzanie ścian budynku. Kontrola temp. zewnętrznej optymalizuje proces grzania, oszczędności nie są duże ale wszystkie "porządne" sterowniki zbierają dane o temp zewnętrznej a najlepsze analizują zmiany tej temperatury w cyklu kilkudniowym.

Dodano po 7 [minuty]:

Ryszard49 napisał:
    To zależy głównie od zasobności portfela,

Może się nie zrozumieliśmy, miałem na myśli jaką temperaturę ustawiasz na zimę gdy nie przebywasz w domku dłużej a wpadasz tylko w weekendy. Czy w ogóle ogrzewasz nieużywany domek a jeżeli tak to do jakiej temperatury. Zrozumiałem że autor tematu przy pomocy programowalnego zegara wymusza włączenie grzania np. w piątek rano i gdy przyjeżdża po pracy, domek jest względnie ciepły ale skoro nie ma sterowania w zależności od temperatury to czasami dogrzewa domek niepotrzebnie.
  • Poziom 2  
    Domek jest odwiedzany sporadycznie, głównie w weekendy. Jest tam ogrzewanie elektryczne, włączające się wg zegara w odpowiednich godzinach, oczywiście na samych grzejnikach są ustawione odpowiednie temperatury grzania. Ogrzewanie działa głównie w okresach kiedy jest zimniej (październik - marzec). Szukam rozwiązania, które pozwoli mi uniknąć wyjazdów do domku tylko w celu włączenia działania całości w momencie kiedy zaczynają się spadki temperatur poniżej zera. Pomyślałem, że mógłbym zastosować taki sterownik, który przy temperaturze zadanej włączy mi obwód grzewczy.
  • Poziom 43  
    ploska napisał:
    Szukam rozwiązania, które pozwoli mi uniknąć wyjazdów do domku tylko w celu włączenia działania całości w momencie kiedy zaczynają się spadki temperatur poniżej zera.

W jakim celu chcesz podgrzewać dom i do jakiej temperatury? I dlaczego nie wystarczy ci wykrycie spadku temperatury wewnątrz domu do 5 stopni?