Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ASAHI1CD-69FS brak dźwięku

krisan1 23 Jun 2013 23:23 2691 16
 • #1
  krisan1
  Level 9  
  Witam serdecznie. Mam w naprawie wieżę Asahi 1CD-69FS. Po wymianie elektrolitów wszystko działa (czyta CD, odnajduje stacje, wyświetla wszystko) nie wydaje jednak z siebie żadnego dźwięku. Podejrzewałem końcówkę (TDA8947J) ale po drodze znalazłem wystrzelony element, który na płycie oznaczony jest jako U1 wpięty w radiator, przypominający tranzystor w obudowie TO220. Niestety usterka uniemożliwia odczytanie parametrów. Jedyne co widać to z lewej strony w pionie litery KDY a na wysokości litery D w poziomie widoczna cyfra 8 później wypalona dziura i na końcu cyfra 2 Zdobycie schematu wręcz niemożliwe. Proszę o pomoc.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  krisan1
  Level 9  
  Dzięki za podpowiedź, ale na bank układ zaczyna się od cyfry 8 i kończy dwójką, a co między cyframi - nie wiem. Być może rzeczywiście jest to stabilizator. Co do stanu, to tak jak pisałem - taki dostałem. Być może jest to efekt tych zeschniętych i spuchniętych elektrolitów.

  Dodano po 18 [minuty]:

  Tak wygląda element:

  ASAHI1CD-69FS brak dźwięku

  Może jakąś wskazówką będzie fakt, iż spalony element połączony jest z lewym wyprowadzeniem tranzystora NEC8772. Proszę o pomoc.
 • #4
  krisan1
  Level 9  
  myślę jednak, że jest to jakiś tranzystor N-P-N a nie stabilizacja choć pewnie taką funkcję pełni bo jego środkowe wyprowadzenie połączone jest bezpośrednio z zenerem. Tylko dlaczego na płytce element jest oznaczony U1???
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  krisan1
  Level 9  
  bardzo prawdopodobne ponieważ tak jak pisałem wcześniej lewe wyprowadzenie (patrząc o d strony opisu elementu)połączone jest z lewym wyprowadzeniem tranzystora NEC8772 a środkowe ze wspomnianym zenerem. Tylko wciąż zostaje pytanie co mam zastosować zamiast wywalonej części z opisem nie do odczytania. (Dla przypomnienia napis w pionie KDY a na wysokości litery D w poziomie 8coś2 jak na foto elementu dołączonym wczoraj)
 • Helpful post
  #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  krisan1
  Level 9  
  Przepraszam za zamieszanie ale rzeczywiście kolega dobrze główkuje popełniłem błąd: lewe wyprowadzenie jak pisałem wcześniej na lewe wypr. NEC 8772, środkowe przez rezystor dalej w układ a prawe wyprowadzenie na warstwę zaporową zenera.Dopiero poprawiłem widoczność demontując płytkę. Sorki
 • Helpful post
  #9
  Jakubek123
  Level 20  
  Pasuje mi to na tranzystor NPN -> 2SD8..? Mimo wszystko za mało informacji. Może warto zrobić zdjęcie tej płytki, elementów na około i ścieżek. Dodatkowo można przecież pomierzyć napięcia jakie panują w tej chwili w miejscu gdzie ten element się znajdował.
 • #10
  krisan1
  Level 9  
  Włożyłem tranzystor npn, ale mam problem z parametrami zenera, który pracuje w obwodzie emitera tego tranzystora. Okazał się wystrzelony a trzymał się tylko na lutach i bladego pojęcia nie mam jakiej powinien być wartości

  Dodano po 10 [minuty]:

  a.. no i końcówkę mocy TDA8947J też wymieniłem ale boję się, że może poleciało dalej po podzespołach smd a tego to już nie rozkminię . Wieża nadal milczy. Wszystkie funkcje działają ale bez dźwięku niestety.
 • #11
  krisan1
  Level 9  
  nadal walczę z tą wieżyczką. Doszedłem do wniosku, że może to być układ PT227 (electronic volume controler) ośmionóżkowy układzik SMD i nie mogę znaleźć ani takiego układu ani jego zamiennika. W całym Wrocławiu układ nie do zdobycia. Może ktoś coś podpowie w czym taki układ chodzi albo czym go zastąpić żeby majątku nie wydać, bo nie wiadomo czy po wymianie ruszy

  Dodano po 1 [minuty]:

  przepraszamnie dopisałem parametru układu oczywiście chodzi o PT2257
 • #13
  krisan1
  Level 9  
  dzięki serdeczne jutro podjadę bo rzeczywiście w tym cybortechu mają ten scalak. Odezwę się czy ruszyło. Jeszcze raz wielkie dzięki za link
 • #14
  krisan1
  Level 9  
  scalak wymieniony szukam dalej. Jutro wymienię jeszcze tranzystorek S8050(dla spokoju sumienia) i teraz zaczynam się przyglądać trzem elementom smd o kodzie J6 (oznaczonym na płytce jako Q co prawda) ale domyślam się, że są to jakieś warikapy. Jutro tzn. dzisiaj postaram dowiedzieć się o tych elementach więcej. Wstępnie ustaliłem, że chyba są to diody ZC835.Gdyby był ktoś tak miły i upewnił mnie w przypuszczeniach byłoby fajnie.
 • #15
  krisan1
  Level 9  
  Mam trochę wolnego więc wracam do tematu reanimacji sprzętu. Zamieszczam foto nie dających mi spokoju elementów oznaczonych J6. Może ktoś podpowie co to takiego i czym zastąpić. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące tranzystora S8050 D331 ponieważ jedni piszą, że to pnp inni że npn? Czym go zastąpić?
 • #17
  krisan1
  Level 9  
  Temat zamykam. Niestety nie udało się. Z wieży przydał się tylko zasilacz. Reszta znalazła swoje miejsce w elektroodpadach niestety.