Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki tuner satelitarny HD do CP z nagrywaniem i odtwarzaniem

Hagis 24 Cze 2013 08:07 3273 3
  • #1 24 Cze 2013 08:07
    Hagis
    Poziom 10  

Dzień dobry wszystkim

Mój dotychczasowy tuner (ferg. ariva 200) odmówił dalszej współpracy (na 90 % uszkodzona głowica) w związku z tym szukam jakiegoś nowszego, mniej awaryjnego, lepiej wyposażonego tunera do obsługi CP z modułem CAM.

Chciałbym aby tuner miał możliwość odtwarzania jak największej liczby formatów video z dysku usb, oczywiście nagrywanie najlepiej w jakimś obsługiwanym bez problemu przez komputer formacie.

Jestem laikiem w sprawach satelitarnych i jedynie oczekuje bezstresowego oglądania programów z mojego pakietu, w miarę łatwego (najlepiej robionego na komputerze) układania listy kanałów po kolejnych modyfikacjach dostawcy, nagrywania zaplanowanych wcześniej transmisji i odpalenia raz na jakiś czas filmu z dysku. Nie potrzebuje internetu. Od tego mam inne urządzenia.

Cena do 600 zl

Znalazłem Manta HD 8000 (9000), i nawet mi pasuje jej specyfikacja i nie mam więcej typów.
    Z fergusona się wyleczyłem...
    Jakieś na linuksie? - ale to drogie i nad potrzeby rozbudowane chyba?

Poradźcie coś drodzy koledzy bo mi dzieciaki bez bajek głowę urwą :)

0 3
  • #2 24 Cze 2013 09:05
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

Hagis napisał:

Jakieś na linuksie? - ale to drogie i nad potrzeby rozbudowane chyba?

Masz kartę sparowaną z uszkodzonym tunerem.
    Aby użyć karty Polsatu w innym tunerze musisz mieć dostęp do starszego typu modułu CAM (tylko Allegro) i aktywowania karty na tymże module. Wtedy masz możliwość zdbobycia odpowiednich danych pozwalających uruchomić dostęp do kodowanych kanałów na innych tunerach - np. linuksowych.

Nie wiem czy w ogóle jest taka możliwość dla najnowszych kart z nowym ROM'em (4xx).

Niestety w przypadku Polsatu, Polsatu pre-paid, NC+ (za wyjątkiem jeszcze kart Nagra MA ale pracujących w trybie SECA) jesteś zmuszony do używania tylko dedykowanego sprzętu nadawcy. NC+ nie jest zainteresowana obrotem modułami CAM CI+ z trybem legacy więc lista sensownych tunerów gdzie można taki moduł użyć jest praktycznie ograniczona do zera.

0
  • #3 24 Cze 2013 09:59
    Hagis
    Poziom 10  

mam kartę z modułem CAM które działają w arivie 200 zakupionej 3 lata temu na allegro. Czy to ogranicza pole wyboru?

0
  • #4 25 Cze 2013 11:51
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

Hagis napisał:
    mam kartę z modułem CAM które działają w arivie 200 zakupionej 3 lata temu na allegro. Czy to ogranicza pole wyboru?

CAM CI czy CI+? Bo generalnie kanały HD będą docelowo tylko dla modułów CI+.
    Zaś CI+ wymaga złącza zgodnego już z tym standardem. Niestety wybór tunerów z CI+ jest znikomy na dodatek są znaczne problemy z kompatybilnością modułów z tunerami.
    Łatwiej jak moduł CI+ ma tryb legacy. Formalnie może pracować z gniazdem CI. Większy wybór tunerów, mniejsze problemy z kompatybilnością moduł -tuner. Ale uwaga nie ma gwarancji że nadawca nie zacznie wymuszać dostępu do atrakcyjniejszych kanałów tylko przez CI+.
    Wiele modułów CI+ jest jednoprzebiegowych (nawet na specjalne żądanie nadawców) czyli niestety funkcjonalność PVR pozwalająca na nagrywanie i oglądanie różnych kanałów jest niedostępna.

Samo zmuszenie do modułu CAM niestety ogranicza wybór tunerów i na dodatek podnosi koszty ich zakupu. Dodatkowy minus - o ile z jednym modułem da się zwalczyć problemy z kompatybilnością to problemy się piętrzą jak chcemy mieć drugi moduł o innego nadawcy. Zmienia to diametralnie strategię kupowania sprzętu.

Jedna istotna uwaga jako korzystasz z modułu CAM dla Cyfrowego Polsatu. Wyłącz ochronę rodzicielską. Potrafi ona nawet uniemożliwić dekodowanie kanałów a na pewno znacznie wydłuży czas przełączania programów. Być może o tym wiesz.

Standardu CI+ nie będzie w tunerach opartych na otwartym oprogramowaniu. Nie ma udzielanych stosownych licencji. Czyli nawet jak producent wyposaży w taki interfejs nie będzie mógł legalnie takimi tunerami handlować na rynku.

CI+ ma być jedynie aktualnym obejściem na prikaz UE gdzie jest zakaz pobrania i dodatkowych opłat za dedykowany tuner bez pozostawienie alternatywnego sprzętu kupowanego na własność przez abonenta. Tyle że prawo to jest ułomne bo nie ma słowa o zachowaniu takiej samej oferty usług.

Dodam jedno że obecnie wygrywa tendencja zmuszanie tylko do jedynie słusznego sprzętu oferowanego przez nadawcę. Ostatni krok na rynku niemieckim dowodzi że tą droga podążają nadawcy - HD+ i najnowsze karty działające tylko i wyłącznie w określonych modułach CI+.

0