Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm

basior01 24 Cze 2013 11:26 12777 33
  • Witam, ostatnio złożyłem sobie końcówke mocy.
    Elementy:
    - obudowa po SMOUND k-1200 ( koszt 80zł wraz z wysyłką)
    - końcówka mocy z prosound 1600 ( koszt 80zł wraz z wysyłką, tylko uszkodzoną kupiłem i naprawiłem w 99%)
    - trafo 800VA 2x 40V ( cena 120zł z wysyłką)
    - zasilacz, łącznie 80.000uF dedykowane kondy do audio ( koszt 140zł)
    - wentylatory ( wraz z obudową były)
    - gniazda speakon, jack 6,3, XLR, gniazdo na bezpiecznik, gniazdo od zasilania ( koszt ok 30zł.
    - brak jeszcze potencjometrów od sygnału ale brak było ich w pobliskim sklepie.
    -wysterowanie też dołożę na przód tylko na razie nie mam czasu na projektowanie płytki

Obudowa oszlifowana tylko z zewnątrz bo była straszne zardzewiała, a jak końcówka będzie w 100% sprawna to ją rozłożę i pomaluje proszkowo.
    Końcówka gra bardzo dynamicznie i dzięki zasilaczowi są bardzo małe spadki napięć przy max wysterowaniu jednego kanału na basie jest to ok 2V na połówkę zasilania.

Natomiast drugi kanał gra źle!!! Jeżeli gra cicho to jest wszystko ok a jeżeli się zwiększy amplitudę sygnału wejściowego to od razu są zniekształcenia oraz po chwili dźwięk zanika.

Odrzuciłem błąd zasilania ponieważ jest jedno do 2 końcówek. Sygnał podawany jest mono na 2 końcówki w celu sprawdzenia więc on też odpada.

Tranzystory i półprzewodniki w układnie sprawdziłem i są dobre.

Co możne być przyczyną tych zniekształceń???

Zdjęcia wstawię jak zrobię ;p

Jeżeli zły dział to proszę o przeniesienia a nie o usunięcie!!

Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm

Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm

Porównując elementy na 2 kanałach zauważyłem że 3 rezystory 4,7ohm mają przerwe po wymienieniu ich końcówka pracuje jak nowa ;)

Jak oceniacie moją konstrukcje

Fajne!
  • Filament
  • #2 24 Cze 2013 15:06
    Adzik94
    Poziom 16  

Zrobiłeś ładną końcówkę i bardzo ładny radiator tunelowy ale niestety nijak ma się on do chłodzenia. Zrób tunel do jednego z wentylatorów np. tak (Pozwoliłem sobie narysować na Twoim zdjęciu)
    Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm
    Zrób tak żeby jeden wentylator wyciągał ciepłe powietrze z obudwy a drugi tłoczył chłodniejsze z zewnątrz.

• Filament
  • #3 24 Cze 2013 21:47
    maxrider
    Poziom 20  

Tak jak kolega wyżej Ci doradził zrób porządnie "przewietrzanie" tego radiatora, bo inaczej przy ostrym graniu zagotujesz końcówkę w momencie .

• #4 24 Cze 2013 22:52
    Adzik94
    Poziom 16  

Skoro teraz końcówka gra poprawnie to dopracuj to chłodzenie i zrób kosmetykę.
    Czy posiada jakieś zabezpieczenia? Przydało by się termiczne, przeciwzwarciowe i przeciw DC na wyjściu.

• #5 25 Cze 2013 00:36
    basior01
    Poziom 16  

Termiczne posiada!.

Będzie jeszcze jeden wentylator wpychający powietrze a w miejcu gdzie kolega Adzik94 zaznaczyłbędzie tunel do kratki wylotowej!! Najprawdopodobniej wykonany z 'pleksy'.

Przeciw zwarciowe i DC przyjdzie moze już w środe.

Jeszcze mała płytka ze stabilizatorem 12V lub 15V do zasilania wystereowania i wentylatorów. Myslałem też o zmianie obrotów wentylatora wraz z e wzrostem temperatury. Czy to dobry pomysł. Ja osobiście myśle ze jeżeli wentylatory będą pracowały na maxa to wolniej będzie sie nagrzewał radiator, tylko chałas będzie spory. Ale coś kosztem czegoś. I tak będzie tylko używany na estradzie to chałas niebędzie nawet słyszalny. no chyba ze przez obsługe ;p

Warto zastosować softstart??

• #6 25 Cze 2013 19:33
    Adzik94
    Poziom 16  

Softstart nie zaszkodzi. Wentylatory mogą pracować ciągle ale jeśli masz chęć to z regulacją będzie profesjonalniej

• #7 25 Cze 2013 19:38
    basior01
    Poziom 16  

Chęci zawsze są!!

W obudowie jest sporo pustego miejsca więc je wykorzystam na małe ulepszenia typu zabezpieczenia oraz wysterowanie i regulacje.

• #8 25 Cze 2013 20:11
    janusz27
    Poziom 30  

W tej obudowie zmieściłaby się jeszcze druga taka końcówka. To co zrobiłeś z radiatorami to zgroza. Ciepło nie ma gdzie być odprowadzane. Co innego, jakbyś wymusił przepływ powietrza. Wtedy skuteczność radiatora zwiększyłaby się trzykrotnie.
    Gniazda XLR powinny być typu żeńskiego, nie męskiego.
    Zrób także porządek z przewodami, bo jest bajzel.

• #9 25 Cze 2013 20:41
    basior01
    Poziom 16  

To jest tylko poskładane do odpalenia!!!

Gniazda XLR takie jak mam były oryginalnie montowane w SMOUNDACH!!

Co do radiatorów to pisałem ze będzie wentylator wpychający powietrze z lewej strony( tam gdzie jest ramka na niego przy radiatorze) a z prawej będzie wylot z pleksy do kratki!!
    No ale jak ktoś czytać nie umie to sie niema co dziwić

• #10 25 Cze 2013 21:37
    Adzik94
    Poziom 16  

basior01 czemu tak często używasz wykrzyknika? Czytać chyba każdy umie ale musisz się nastawić na konstruktywną krytykę. Tym bardziej że umieściłeś temat w poczekalni.

• #11 25 Cze 2013 22:12
    basior01
    Poziom 16  

No używam z przyzwyczajenia z pisania na czatach.
    To ze jest w poczekalni to nie znaczy ze ktoś nie umie czytać ze zrozumieniem .

• #12 25 Cze 2013 22:17
    Adzik94
    Poziom 16  

A ktoś nie przyjmuje krytyki. Nikt nie chce Tobie źle tylko chcemy Ci pomóc. Przecież sam też nie chesz żeby Ci się końcówka zagotowała. Szkoda Twojej roboty.

• #13 25 Cze 2013 23:36
    basior01
    Poziom 16  

Nie zagotuje sie bo już mam przemyślane całe chłodzenie. Końcówka przy 80% mocy przyz ok 1 h lekko sie zagrzała bez wentylatorów.

A dzięk sporej filtracji spadek napięcia jest max o mniej niż 6 V na połówkę zasilania przy max wystereowaniu i obciążeniu 4 ohmami i moca basy 800W rms na jeden kanała na drugi nadstawki 1200W rms

• #14 25 Cze 2013 23:43
    Chrusta
    Poziom 22  

Nie prościej byłoby to po prostu inaczej rozmieścić? Końcówka z radiatorami (patrząc od góry) o 90 stopni w prawo, z przodu kratka wentylacyjna i z tyłu wentylator zasysający powietrze od przodu, przez radiator i wydmuchujący z tyłu. I tak wymagałoby to przedłużenia tunelu, ale nie bawiłbyś się w jakieś tunelowe "zakręty". A z tyłu gniazda są krzywo... Takie szczegóły najbardziej rażą w oczy. I jeszcze sprawdź dokładnie parametry mostka, za mały się wydaje. I jeszcze bez radiatora.

Taki fajny koniec mocy, a tak nieprzemyślane chociażby rozmieszczenie. :)

Pozdrawiam.

• #15 26 Cze 2013 11:56
    basior01
    Poziom 16  

Jest miejsce żeby drugi wlutować, ale nie posiadam takiego ani podobnego. Lekko się grzeje przy dłuższej pracy, ale drugi nie zaszkodzi. Gniazda są wkręcone w oryginalne otwory w obudowie i powinny być prosto no chyba że producentowi się poprzekręcało. :)

• #16 26 Cze 2013 23:19
    TOMI
    Serwisant

basior01 napisał:
    Końcówka przy 80% mocy przyz ok 1 h lekko sie zagrzała bez wentylatorów.

To znaczy że w piec nie dostała, nie wnikam skąd wiesz że 80%
    W zasilaczu stanowczo za dużo kondensatorów w stosunku do mocy trafa i mocy wzmacniacza. Przy ciężkiej długotrwałej pracy ugotujesz trafo.
    Dużo pracy Cię czeka i żeby nie było jak z moim Eltronem :(

• #17 27 Cze 2013 00:00
    basior01
    Poziom 16  

Kondy "sztywno" podtrzymują napięcie trafo daje sobie rade i sie narazie nie grzeje wczoraj zapomniałem wylaczyć końca na noc i sie lekko trafo zgrzało miało ok 40*C ale to malutko. Do końcówki nie były podłączone głośniki więc był bez obciążenia. Trafo powinno sobie dać rade. Zobaczymy jak będzie w praktyce. Dziś końcówka grałą przez ok 30 min pod samochodowym jl-audio 12W7-3 który ma 3 Ohm i strasznie sie zgrzała pracowalą bez wentylatorów na pełnym wystereowaniu a głośnik tylko lekko sie ruszał. Trafo było normalnej pokojowej temperatury. Końcówka łądie daje sobie rade zarówno z basami jak i nadstawkami. Troszke mało ocy by w pełni ruszyć 15tlh30 ale i tak gra pięknie. Spełniła moje oczekiwania w 100%. Teraz tylko kosmetyka i na imprezki będe ją ze sobą zabierał jako zapas lub jako główna do górek.

Dodano po 2 [minuty]:

Macie jakichś prosty schemacik wystereowania 2 diodowego??

Jeszcze jedno pytanko jak mam właczyć mostek w tym module?? Producent podaje moc w mostku (800W RMS/8Ohm) wiec powinien takowy mieć . Jak uruchomić końcówkę w trybie mostka??

- Jeżeli chcemy coś kupić lub sprzedać jest do tego odpowiedni działa.
    - Proszę poprawić pisownię.
    Regulamin:
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

[Popak]

• #18 28 Cze 2013 00:59
    arek59
    Poziom 29  

Moim zdaniem konstrukcja niedopracowana, aktualny brak zabezpieczeń.
    Takie ułożenie radiatora jak i tunelu chłodzącego wyklucza wzmacniacz z estrady.
    Filtracja jest wystarczająca ale już nie ma potrzeby dokładać więcej.

Jestem ciekaw jak wyjdzie wzmacniacz w pomiarach i przy testach pod sztucznym obciążeniem.

Proponowałbym prosty test, pożyczyłbym ten wzmacniacz na jakąś wiejską imprezę dzieciakom, jestem ciekaw czy wróci w pełni sprawna.

• #19 29 Cze 2013 00:31
    basior01
    Poziom 16  

Niedopracowana dlatego jest w dziale "DIY poczekalnia".

Nie mam zamiaru dokładać więcej kondów bo przy tych spadek jest minimalny jak na moc którą oddaje.

Radiator jest w dobrym ułożeniu. Jak zamontuje wentylator na wejściu do radiatora oraz tube wyjściową do kratki to będzie super chłodzie które na 99% wystarczy do odprowadzenie ciepła z radiatorów.

Jak skończę to końcówka będzie wypożyczana razem z pozostałym sprzętem. I mam nadzieje ze będzie pracowała bez awaryjnie.

• #20 29 Cze 2013 12:11
    janusz27
    Poziom 30  

basior01 napisał:

(...)Radiator jest w dobrym ułożeniu. Jak zamontuje wentylator na wejściu do radiatora oraz tube wyjściową do kratki to będzie super chłodzie które na 99% wystarczy do odprowadzenie ciepła z radiatorów (...).

Tak, zwłaszcza jak ktoś to włoży do szafki RACK 19" - życzę powodzenia w odprowadzaniu ciepła. Jedna połówka jest chłodzona a druga nie. Poza tym, te wiatraki to chyba pompują powietrze do środka, a nie je wyciągają. Dla równowagi jeden powinien wtłaczać a drugi wyciągać - wtedy miałoby to jakikolwiek sens.

basior01 napisał:

(...) I mam nadzieje ze będzie pracowała bez awaryjnie.

Oby....
    Żaden w pełni świadomy użytkownik, który ma pojęcie nie wypożyczy tego. Dlaczego? Bo zna zagrożenia jakie potrafią wystąpić. Tak jak wcześniej napisałem, gniazda XLR same się proszą, żeby tylko zrobić zwarcie folią aluminiową albo zalać je piwem/wodą.
    Co jeszcze? Brak jakichkolwiek opisów oznaczeń - nic goły front i tył. Tylko czekać aż znajdzie się jakiś magik i podepnie mikrofon do wyjścia - no przecież wtyczka pasowała bez problemu.

Dla w pełni świadomych użytkowników dużo ważniejsze są zabezpieczenia i bezawaryjna praca niż moc....

Jako użytkownik nie wypożyczyłbym tego, nawet jeśli by mi dopłacali....

• #21 30 Cze 2013 19:57
    basior01
    Poziom 16  

Oryginalne Smound K-1200 oraz K-1600 mają wyloty powietrza z boków a wloty z tyłu. I jako normalnie funkcjonują w racku. Myśle ze tutaj też nie będzie większych problemów z odprowadzaniem ciepła. A opisze wejścia i wyjścia odrazu po pomalowaniu obudowy.

Myślicie ze dobrym pomysłem będzie pomalowanie obudowy tylko bezbarwnym lakierem?? Ładnie by sie błyszczało w światłach.

• #22 19 Lip 2013 00:45
    szymon122
    Poziom 37  

Jakim cudem przy trafie 800W wzmacniacz daje ciągłe 1000W? Wywierć w przednim panelu otwór na jeszcze jeden wentylator który będzie się stykał z nim a z drugiej jego strony będzie ten radiator tunelowy. Zimne powietrze będzie wpadać przez wentylator z przodu, przelatywać przez radiator i wylatywać dwoma wentylatorami z tyłu.

• #23 09 Sie 2013 09:54
    basior01
    Poziom 16  

Trafo toroidalne można przeciążać nawet do 2 razy czyli chwilowej mocy można uzyskać nawet 1600W a nawet więcej. 800VA to ma mocy ciagłej które może oddawać przez długi długi czas a moc wyższą może oddawać przez nieco krótszy czas. ( takich rzeczy dowiedziałem sie na forum) ADS lx 2000 z trafel chyba 1600VA albo 1800VA (już dokładnie nie pamiętam) moze oddać nawet 3500VA. ( napis na trafie 1800VA a poboru z sieci nawet 3500VA)

Ciągłe 1000W to nie samo trafo ale również filtracja która stablilizuje i podtrzymuje napięcie. Moc którą oddaje wzmacniacz nie jest mocą ciągłą bo tylko przy zwarciu można o takiej mówić bo przecież wzmacniacz nie przenosi napięcia stałego tylko sinusoidę która ma zmienną amplitude.

• #24 10 Sie 2013 09:58
    robson132
    Poziom 20  

Cytat:
    Moc którą oddaje wzmacniacz nie jest mocą ciągłą bo tylko przy zwarciu można o takiej mówić bo przecież wzmacniacz nie przenosi napięcia stałego tylko sinusoidę która ma zmienną amplitude.

Wzmacniacz oddaje moc ciągłą na stałym obciążeniu, przy 1kHz, określonym THD i czasie.
    W stanie zwarcia transformator nie oddaje mocy ciągłej, jest maksymalnie przeciążony, prąd w uzwojeniu wtórnym osiąga ogromne wartości co prowadzi do uszkodzenia.

• #25 10 Sie 2013 20:01
    basior01
    Poziom 16  

To co kolega napisał to tak mierzy sie moc RMS a nie ciągłą!! No przynajmniej tak mnie uczyli ;p

• #27 10 Sie 2013 21:25
    basior01
    Poziom 16  

Kolega robson132 ma rację, nie douczyli mnie tego, a wmawiali co innego. ;p

Moc RMS to określenie stosowane zamiennie z Moc Ciągła, Moc Znamionowa, Moc Nominalna i oznacza, jaki sygnał wzmacniacz jest w stanie wzmacniać nieprzerwanie przez długi czas, pracując stabilnie i nie przekraczając deklarowanego przez producenta poziomu zniekształceń. W przypadku głośników oznacza, ile energii trzeba w nie wpompować, aby uzyskać deklarowany przez producenta SPL (o czym napiszemy innym razem).

Jak będe miał czym sprawdzić moc tej końcóweczki to zmierze i napisze ile ma naprawdę. Moc którą podałem jest to moc od producenta.

mam problem przy tej końcówce bo iewiem jak właczyć tryb mostka w tej końcówce. Jeżeli ktoś ma jakichś pomysł to proszę pisac.

• #28 06 Wrz 2013 02:12
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Czy wzmacniacz został już dopracowany? Chciałbym tylko dodać, bo nikt nie zauważył, że trafo ma tylko 2x40V, co ogranicza moc końcówki do ok 300W przy 4 Ohm. Mocowo jest odpowiednie do tej konstrukcji.

• #29 06 Wrz 2013 15:48
    basior01
    Poziom 16  

takie powinno być zasilanie bo kondy oryginalnie są do 63V a u mnie po przefiltrowaniu jest 56,5V. U mnie też kondy są na 63V ale są dedykowane do audio i mają filtracje większą bo 40.000 zamiast 9.400

Dodano po 9 [minuty]:

Uszczelka pomiędzy górną pokrywą a bokami po to aby nie było słychać jak drga jak stoi blisko basów.

Pomalowana na czarny mat od zewnątrz i wewnątrz.

Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm Końcówka mocy - Końcówka mocy 2x 500Wrms/4ohm 2x250Wrms/8ohm 1x 800W/8ohm

Dodano po 8 [minuty]:

Wciąż nie wykonałem tunelu dla powietrza wylotowego bo nie mam gdzie kupić czystego laminatu lub pleksy. Prowizorycznie wylot zrobiony jest aktualnie z grubej okładki od zeszytu. Przy takim chłodzeniu przy pełnym wysterowaniu pod 4 basami 15tlh30 po ok 3-5 godzinnym słuchaniu powietrze wylatujące przez tunel jest lekko ciepłe.

Co do sprawdzenia mocy to chętnie bym to zrobił tylko niema nikogo w okolicy kto by posiadał takie urządzenie pomiarowe. Jeżeli ktoś jest z okolicy Przysuchy to chętnie podrzucę końcówkę do testów.

Dodano po 32 [sekundy]:

Wysterowanie z przodu jeszcze nie podłączone ale już niedługo będzie.

• #30 06 Wrz 2013 16:39
    Adzik94
    Poziom 16  

Ne ma potrzeby aż tyle wentylatorów kręcić. Zostaw te dwa na tylnej ściance i zrób tunel do jednego tego po prawej jak rysowałem Ci wcześniej niech on wyciąga na zewnątrz a tamten lewy niech swobodnie wtłacza zimne powietrze z zewnątrz. Z radiatora możesz te wentylatory śmiało zdjąć.