Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawdziwe perpetuum mobile

elektronik999 24 Cze 2013 16:53 4392 10
 • #1 24 Cze 2013 16:53
  elektronik999
  Poziom 26  

  Witam.
  Znalazłem perpetuum mobile :D Link

  Urządzenie ma sprawność przy obciążeniu częściowym (30%) równe 101% :D:D
  Możecie mi wytłumaczyć gdzie jest haczyk?

 • #3 24 Cze 2013 17:39
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Strona 9: 2.8 Dane techniczne
  - temperatura spalin przy minimalnej mocy | | °C | 29
  Dane ogólne
  Sprawność przy obciążeniu częściowym 30% | | % | 101

  Może liczą sprawność jako stosunek ilości ciepła uzyskanego do ilości, jaka by była przy spaleniu do produktów gazowych, a przy małej mocy część pary wodnej się skrapla (temperatura 29 °C) i dostarcza dodatkowego ciepła skraplania?

  Pytanie, jak to definiują obowiązujące w Polsce normy - właśnie przeczytałem wypowiedzi na forum, tam sprzedawca twierdzi, że według naszych norm ma obowiązek w taki sposób określać sprawność. Ktoś czytał te normy?

 • #4 24 Cze 2013 18:10
  saskia
  Poziom 38  

  Za taki markieting powinni zamykac na min. 10 lat, aby markietingowcy mieli dosc duzo czasu na nauczenie sie obliczania sprawnosci. :-)

 • #5 24 Cze 2013 20:15
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Jeśli sprzedawca paliwa podaje jego wartość opałową według jakiejś normy, a sprzedawca pieca sprawność zgodnie z tą samą normą, to klient na podstawie danych pieca i paliwa może wprost wyliczyć, ile ciepła uzyska z pieca spalając w nim jednostkową ilość paliwa; gdyby sprzedawca pieca podał jego fizyczną sprawność, to wprowadziłby w błąd klienta, który mnożąc tę sprawność przez wartość opałową paliwa chciałby policzyć, ile ciepła uzyska z jednostkowej ilości paliwa. Jakkolwiek rozsądniej jest tak, jak ponoć robią Niemcy, podając dwie sprawności, w odniesieniu do ciepła spalania i do wartości opałowej paliwa.

 • #6 24 Cze 2013 21:47
  kybernetes
  Poziom 39  

  Wartość opałowa paliwa, w odróżnieniu od ciepła spalania, obliczana jest bez kondensacji wody ze spalin - dlatego sprawność kotła, gdzie takowa kondensacja zachodzi może przekroczyć 100% i nie tu żadnego cudu. Ta "nadsprawność" jest tylko wzgl. wartości opałowej, wzgl. ciepła spalania sprawność zawsze jest niższa od 100%.

 • #7 24 Cze 2013 23:36
  saskia
  Poziom 38  

  Nawet wzgledem wartosci opalowej, energetycznej, czy jakkolwiek to nie nazwiesz, sprawnosc bedzie zawsze ponizej 100%
  Jezeli dostarczysz w paliwie 100kW to kociol ci nie doda nawet ulamka procenta wiecej.
  To cieplo odzyskane poprzez kondensacje, to takze cieplo pochodzace z paliwa.

  To takie mydlenie oczu klientom, ktorym wczesniej celowo zanizono przez odpowiedni program nauczania wiedze, aby teraz nimi manipulowac i wciskac im kit markietingowy.

 • #8 24 Cze 2013 23:50
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Rzecz w tym, że ono należy do ciepła spalania, a nie należy do wartości opałowej - dlatego sprawność względem wartości opałowej może przekraczać 100%. Jest to konsekwencja faktu, że wartość opałową zdefiniowano tak, że nie zawiera całego ciepła spalania.

 • #9 25 Cze 2013 00:15
  kybernetes
  Poziom 39  

  saskia napisał:
  Nawet wzgledem wartosci opalowej, energetycznej, czy jakkolwiek to nie nazwiesz, sprawnosc bedzie zawsze ponizej 100%
  Jezeli dostarczysz w paliwie 100kW to kociol ci nie doda nawet ulamka procenta wiecej.

  Kolego, swego czasu pisałeś, zdaje się, że jesteś inżynierem chemikiem. Patrząc na powyższe domyślam się, że było to bardzo dawno temu i zapomniałeś już czego cie uczyli na studiach. Wartość opałowa paliwa to wskaźnik stricte techniczny, obliczany bez ciepła parowania wody wytworzonej podczas spalania paliwa. A dlaczego? - to się domyśl. Dla ułatwienia - przypomnij sobie jak działają wszelkie przemysłowe paleniska, przynajmniej w czasach kiedy ten wskaźnik był ustalany. A potem oblicz sobie wartość opałową np. metanu, porównaj z jego ciepłem spalania i określ ile, procentowo, wynosi ciepło spalania tego metanu względem jego wartości opałowej. I tam masz odpowiedź.

 • #10 25 Cze 2013 03:26
  saskia
  Poziom 38  

  To sie zgadza, ale co to obchodzi klienta ktory kupuje kociol.
  W podobny sposob mozna by dojsc do np.90% w silnikach np. diesla, ale jaki jest tego sens.
  To jest po prostu oszustwo, podawanie danych (informacji), ktore wprowadzaja w blad, w celu uzyskania korzysci materialnych.

  Tak samo bedzie wygladalo twierdzenie ze od poniedzialku do piatku jest 4 dni a odwrotnie tylko 3. :-)

 • #11 25 Cze 2013 09:37
  _jta_
  Specjalista elektronik

  No skoro klienta ma nie obchodzić odróżnianie ciepła spalania od wartości opałowej, to trzeba liczyć sprawność względem wartości opałowej i dlatego wychodzi ponad 100%. Inaczej klientowi by się nie zgadzała ilość wytwarzanego ciepła z ilością zużywanego paliwa.