Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Burza / piorun VS karta sieciowa i router

pitbull82 24 Jun 2013 21:18 2127 2
    pitbull82
    Level 11  
    Witam

Sytuację miałem taką - komputer wyłączony (podpięty do UPSa), router włączony, komputer podpięty skrętką do routera. Po burzy (piorun uderzył w mój blok lub sąsiedni) wychodzi mi na to, że karta sieciowa zintegrowana na płycie głównej przestała działać (diody się świecą ale po włożeniu kabla jest cały czas informacja "Kabel sieciowy odłączony"), po podpięciu tym samym kablem (czyli z kablem wszystko ok) do starej karty sieciowej na pci wszystko jest ok. Czy to możliwe że router pozostał nieuszkodzony (wychodzi mi że porty lan wszystkie działają, wifi również), a jakiś impuls poszedł po skrętce od routera do komputera i spalił kartę sieciową w wyłączonym komputerze? Czy można spodziewać się, że na płycie głównej coś jeszcze poszło czy raczej tylko karta sieciowa (nie zauważyłem póki co specjalnie innych objawów)?

Dodam, że oprócz karty sieciowej w komputerze spalił mi się monitor LCD (był w trybie czuwania, wpięty miał kabel antenowy - był używany jako telewizor) i dodatkowo żyrandol (taki na pilota, który de facto włącznikiem na ścianie jest cały czas włączony), a steruje się pilotem.

Pozdrawiam
    grzemach
    Level 21  
    jak najbardziej jest to możliwe, że uszkodzeniu uległa sama zintegrowana karta lan. Jeśli komputer się uruchamia, to i tak bym powiedział, że masz sporo szczęścia. Często po podobnym przeżyciu, komputer już nie uruchamia się.
    A czemu tak się stało? tzn, karta w komputerze się spaliła a router przetrwał? To wszystko zależy od tego jak jest on zbudowany i którędy poszło przepięcie (jak duże ono było, a wnioskując z opisu raczej małe). Prawdopodobnie zadziałało zabezpieczenie które było na płycie głównej (być może podobnego nie było na routerze) i trzeba by wymienić jakiś drobny element i kart by znowu działała.

Co dalej? Zrób kopię ważnych danych (odłączaj od komputera w czasie burzy) i ciesz się komputerem. Przestanie działać? To masz kopię i nic się nie dzieje. Będzie działał? To rób kopię regularnie i nie straszne Ci będą podobne historie :)

U mojej cioci po trafieniu pioruna spalił się odłączony TV (wtyczka była lekko wyjęta, przejścia nie było - ale przepięcie przeskoczyło w momencie wyładowania). U paru sąsiadów wtedy poszły masakryczne iskry z gniazdek...
    Ktoś kiedyś mi też opowiadał, że po uderzeniu w sieć lan, spaleniu uległ tylko jeden komputer. Pozostałym absolutnie nic się nie stało.
    pitbull82
    Level 11  
    Okazało się, że rzeczywiście poszła tylko karta sieciowa, a reszta była nietknięta.