Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki wzmacniacz do dwóch kolumn stx 500W

kasper_7 24 Cze 2013 21:53 849 0
  • #1 24 Cze 2013 21:53
    kasper_7
    Poziom 10  

Witam
    Zakładam taki temat, ponieważ stałem się posiadaczem kolumn DIY. Zbudowane na głośnikach STX. Głośnik basowy to 30cm,nominalnej 300W, maksymalnej 500W, 8Ohm. Komora basowca ok 50l. Oprócz tego posiadam również amplituner Yamaha rx v430RDS. Do tej pory yamaha grała z altusami 75 i altonami 70. Dość dobrze sobie radziła. Ale z tymi kolumnami nie wyrabia. Dokładne objawy to po graniu ok 0,5 - 1h dźwięk trochę się zmienia i przerywa. Ale mówię o głośnym graniu. Domyślam się że po prostu jest za słaba, podczas grania bass nie był ustawiony nisko tylko mocno zmniejszony bo trzeszczało, a że nie chcę spalić sobie ampl. to kolumny stoją bezczynnie. Jak wiadomo te całe 500W mocy jest na pewno troszkę podkoloryzowane i prawdziwej mocy jest dużo mniej. Ale do czego zmierzam, jaki byście polecali wzmacniacz do takich kolumienek? Czy np. yamaha 100W na kanał, załóżmy że jego moc to 2 x 100W wystarczyłoby na te kolumny? Albo np. 80W na kanał. Aha i czy na taki używany wystarczyło by do 400zł? Chcę taki, żebym ze spokojnym sercem podkręcił natężenie dźwięku, bez obawy że coś się spali. A i trzymam się tak tej yamahy, ponieważ wolałbym mieć do kompletu. A szczerze mówiąc obecny ampl. zadowalał mnie więc nie widzę potrzeby zmiany np. na pioneera. Jedyne co dodam, dzisiaj dostrzegłem z tyłu amplitunera taki suwak, albo na 4 i 6 Ohm, albo na 8 Ohm. Przesunąłem go na 8 Ohm i od razu odmiana. Już bass może zejść niżej. Aha i impedancja znamionowa głośnika basowego to
    8 Ohm, jednak po zmierzeniu multimetrem 6 z hakiem, a ze zwrotnicą to 7,2 Ohm. I cała kolumna ma 7,2 Ohm. Czy może nie ma już sensu kupować tego wzmaka?? Czy dalej jest możliwość spalenia końcówki mocy.

Dodano po 5 [minuty]:

Ale i tak po półgodzinnym, głośnym graniu na ustawieniu 8Ohm, głośniki raz na jakiś czas trzeszczą przez ułamek sekundy..

0 0