Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KomSat M100 - Cyfrowy polsat - talerz i konwerter od telewizji N

ŁukiSzczecin 25 Cze 2013 00:30 7581 14
  • #1 25 Cze 2013 00:30
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Witajcie, siostra przywiozła mamie dekoder wraz z kartą cyfrowego polsatu, ponieważ przedłużała umowę i drugi dostała w cenie abonamentu. Mamie został talerz oraz konwerter po telewizji "n" którą to kiedyś miała, jednakże nie przedłużała umowy ale talerz z konwerterem przeszedł na własność. Otóż przy próbie podłączenia tego dekodera polsatu, do talerza który już był na dachu - przy uruchomieniu urządzenia (po uprzednim odłączeniu od prądu) pojawia się okno "Pierwsza Instalacja" i tutaj pola "Moc sygnału" oraz "Jakość sygnału" co kilka/ kilkanaście sekund pojawiały się gdzieś do połowy (pomarańczowe) po czym natychmiast znikały - trwało to około sekundy. Ustawienia to:

Satelita Hotbird 6/7A/8
    Port BRAK
    Strefa czasowa automatycznie.

Po zatwierdzeniu tych ustawień rozpoczyna się wyszukiwanie programów - nie znajduje nic, wyniki potwierdzamy. Wchodzimy do menu i wybieramy pozycję "Instalacja" a następnie "Ustawienia anteny" i tutaj ani moc sygnału ani też moc sygnału nie chcą pojawić się nawet na czerwono - po prostu brak absolutny sygnału. Ustawienia to:

Zasilanie LNB - Tak
    Tryb DiSEqC - Brak (choć próbowano też TONEBURST z portem Mini A oraz Mini B, jak i DiSEqC1.0 z portami PORT A - aż po port D).
    Typ LNB - Uniwersalny (tu brak możliwości zmiany)
    Satelita - Hot Bird 6/7A/8 (choć próbowano też: Astra 1F/1G/1H/1KR/1L, Astra 3A/1D/1E, Sirius 4.48E, Eurobird 9.0E, Eutelsat W2 16.0E, Eutelsat W3A 7.0E, Thor 2/3 0.8W, Amos 1/2 4W, Turksat 1C/2A, Hispasat 1C/1D, Telstar 12, Atlantic Bird 2, Brak) na żadnym z tych ustawień moc sygnału ani też siła sygnału nie drgnęły nawet o jedno pole (pomimo iż w oknie pierwsza instalacja pojawiały się na pomarańczowo czyli do ok. połowy jednakże natychmiast znikały).

Znalazłem inny konwerter, poszedłem więc zamontować go do talerza - po ustawieniach talerza i konwertera w oknie "Pierwsza instalacja" udało się uzyskać stabilne (czyli stałe, nie znikające) pole moc sygnału, i prawie pełne pole "Jakość sygnału" więc obydwa na zielono. Niestety po wejściu do menu, wybraniu pozycji instalacja a następnie ustawienia anteny - mimo wszelkich prób ustawień moc sygnału ani jakość sygnału nie drgnęły nawet na moment o jedno pole.

Jutro zmienię kabel - ponieważ ten po telewizji N jest zainstalowany na dachu przy konwerterze około 5 lat - przy próbie zarobienia końcówki praktycznie pękał w dłoniach, aczkolwiek mam jeszcze jedno pytanie - czy problem leży w źle ustawionym talerzu/konweterze? Przecież przy oknie "pierwsza instalacja" moc sygnału jest na full, a siła sygnału prawie pełna (brakuje chyba 4 kratek). Czy do kabla antenowego idącego od konwertera a wchodzącego do dekodera musi być podłączone zasilanie? Znalazłem na tyle konwertera, przy właśnie złączu na ten kabel opis LNB IN, 13/18V 500mA (posiadam takie zasilacze ale nie chcąc ryzykować uszkodzeniem dekodera wolę najpierw zapytać, czy takie zasilanie ma być również podłączone? Jeśli tak, to jak rozumiem przewód plusowy idzie do środkowej "żyły" przewodu natomiast masa do masy ? Kiedyś w najwzyklejszej antenie naziemnej wymagane było takie zasilanie ale sam nie wiem).

Gdzieś też czytałem, że talerz ten może być za mały i może być kłopot z odbiorem - to bym raczej wykluczył, ponieważ sąsiedzi jakieś 15 metrów dalej mają właśnie tej samej średnicy talerz, tyle że oryginalny z podpisem cyfrowy polsat. Załączam fotki talerza, konwerterów oraz dekodera - choć z góry przepraszam za ich jakość.

To konwerter który był od telewizji N - na nim sygnał "skakał" nawet przy oknie Pierwsza Instalacja.
    To talerz wraz z konwerterem - wszystko tak jak pracowało przy telewizji N.
    Konwerter który znalazłem jeszcze w rupieciach - tutaj w oknie pierwsza instalacja wysoki i stabilny zasięg tj. moc sygnału oraz siła sygnału natomiast brak jakiegokolwiek zasięgu w oknie "instalacja -> ustawienia anteny"
    Dekoder Cyfrowego Polsatu którego dotyczy ten temat
    Złącze antenowe w dekoderze - wygląda na to że trzeba podpiać jednak dodatkowe zasilanie, tylko jak ?

Z góry dzięki za podpowiedzi, gdyż jutro chciałbym ponowić instalację tego u mojej mamy jeszcze przed moim wyjazdem. Pozdrawiam

0 14
  • Pomocny post
    #2 25 Cze 2013 09:47
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

Jeśli nie chcesz nic popsuć, to wezwij fachowca...

Jeśli jednak będziesz działał to:
    -kabel do wymiany
    -konwerter do wymiany (piszesz, że jeden z nich niby działa, ale to antyk. Koszt konwertera to 20 PLN)
    -powrót do ustawień fabrycznych w dekoderze i ponownie "pierwsza instalacja"
    -czasza, może i nieco za mała, ale brak pewności że ustawiona prawidłowo na satelitę Hotbird...

0
  • Pomocny post
    #3 25 Cze 2013 11:30
    LeDy
    Poziom 43  

Cytat:
    ponieważ sąsiedzi jakieś 15 metrów dalej mają właśnie tej samej średnicy talerz, tyle że oryginalny z podpisem cyfrowy polsat
    Ten twój ma 50-55cm a polsatowski 65cm więc różnica jest. Poza tym jest stary i może być zdeformowany. Też uważam, że fachowiec potrzebny.
    P.S. Myślisz, że ktoś to całe przeczyta?

0
  • #4 25 Cze 2013 12:09
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

KIEROWCA_VW napisał:
    Jeśli nie chcesz nic popsuć, to wezwij fachowca...

Założyłem ten temat, raczej po to aby uniknąć wzywania kogokolwiek - bo jeśli miałbym wzywać fachowców, którzy wymienili by wszystko od kabla, aż po talerz czy konwerter na sprzęt cyfrowego polsatu, to po co zakładałbym ten temat?

LeDy napisał:
    P.S. Myślisz, że ktoś to całe przeczyta?

Tego nie wiem, staram się zamieścić maksimum informacji aby nie okazało się że za chwile ktoś powie podaj markę tego i tego, model tego i tego, czy objawy w sytuacji takiej i takiej. Aczkolwiek osobiście próbując pomóc w jakimś temacie czytam wszystkie zawarte w nim informacje.

Jak rozumiem kabel antenowy nie potrzebuje żadnego zasilania?

KIEROWCA_VW napisał:
    (piszesz, że jeden z nich niby działa, ale to antyk. Koszt konwertera to 20 PLN)

A konwerter jaki szukać ? Jakiś konkretny model / typ / oznaczenie ? Bo w kwocie ok 20-30 złotych widzę równie stare zmęczone życiem używki, natomiast nowe (prawdopodobnie jakieś najsłabsze z najsłabszych) to koszt około 50-60 złotych. Za 23 zł znalazłem taki sharp jak ten mój

LeDy napisał:
    Ten twój ma 50-55cm a polsatowski 65cm więc różnica jest.

Hm, do tego stopnia, że nie złapałby absolutnie nic ?

Właśnie sprawdziłem - mój talerz ma 70cm.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Cze 2013 14:39
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 25 Cze 2013 14:43
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Jerzykowski napisał:
    Zasilanie konwertera jest podawane przez tuner więc nie trzeba żadnego dodatkowego zasilania.

W porządku. Zakupię więc nowy kabel i spróbuję ponownie. W razie czego, "próbować" przy kreatorze "Pierwsza instalacja" czy poprzez menu Instalacja -> Ustawienia anteny?
    Wyczytałem gdzieś w internecie, że w przypadku dobrego połączenia (dobry kabel, itp, itd) moc sygnału i jakość sygnału powinna się pojawić (w menu instalacja -> ustawienia anteny) chociażby po jednej kratce, nawet jeśli antena leżałaby na ziemi - że jeśli tego zasięgu nie ma wcale, to musi być coś z kablem antenowym. Ile w tym prawdy ? Podpowie ktoś bardziej doświadczony ?

0
  • Pomocny post
    #7 25 Cze 2013 14:45
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 25 Cze 2013 16:53
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Jerzykowski napisał:
    Ustawianie poprzez obserwację wskazań tunera jest bardzo trudne i uciążliwe ze względu na długi czas reakcji wskaźnika

Niestety mogę wykonać to tylko tą metodą z powodu braku jakichkolwiek dodatkowych mierkników - nie zajmuję się tym codziennie więc kupować na jeden raz mija się troche z celem. Ustawiam antenę mniej więcej w tym kierunku, co antena sąsiadów (też Cyfrowy Polsat) po czym delikatnie koryguję ustawienia anteny, będąc na telefonie z osobą w mieszkaniu przy dekoderze - czekamy chwilę i osoba ta stwierdza co dzieje się z mocą i jakością sygnału. Ustawiłem w ten sposób Moc Sygnału na full - cała skala do pełna, kolor zielony, a Jakość sygnału również zielona - tu do pełnej brakło bodajże 4 kwadraciki w skali.

Zastanawiam się jednak, bo sygnał ten pojawia się w menu "Pierwsza Instalacja" jednak po zatwierdzeniu ustawień nie odnajduje żadnego kanału, po przejściu w menu Instalacja -> Ustawienia anteny Moc jak i Jakość Sygnału jest na poziomie zerowym (ani jednej kratki). Stąd zastanawiam się, bo w żaden sposób nie można ustawić Mocy i Jakości nawet na jedną kratkę w menu instalacja -> ustawienia anteny. Zastanawiam się co jest winne. Znalazłem obecnie tylko ok. 5 metrów nowego kabla którego swego czasu nie zużyłem, jednakże na dach mi to nie wystarczy ale ewentualnie sprawdzę na tym przewodzie czy cokolwiek pokaże z najwyższego możliwego piętra.

Dodam że wczoraj dekoder był w serwisie Cyfrowego Polsatu, podłączyli i działał - zrobili również jego aktualizację. Natomiast na moim talerzu i konwerterze od telewizji N jeszcze dwa lub trzy miesiące wcześniej bez problemu działała telewizja N na praktycznie pełnej jakości i mocy sygnału.

0
  • Pomocny post
    #9 25 Cze 2013 18:19
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 25 Cze 2013 18:34
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Jerzykowski napisał:
    Spróbuj przy takim ustawieniu w menu ustawiac antene aż znajdzie sygnał. Co do kabla to wątpię że on winien, ale nie zaszkodzi go wymienić.

Jest tam około 5 lat (zakładali go jeszcze Panowie wraz z instalacją telewizji N w mieszkaniu). Talerz mimo że napis N całkowicie zaniknął wydaje się być prosty, konwerter podstawiłem drugi - na tym telewizji N sygnał w menu Pierwsza instalacja był i natychmiast zanikał i tak w kółko. Kabel wymienię, ale nie sądze że zrobię to dziś - strasznie leje w mieście Szczecin więc po dachach dziś już nie będę latał. Prosiłbym o nie zamykanie tematu, dam znać co z tego wyszło. Pozdrawiam - Łukasz.

0
  • Pomocny post
    #11 25 Cze 2013 18:45
    LeDy
    Poziom 43  

ŁukiSzczecin napisał:

Założyłem ten temat, raczej po to aby uniknąć wzywania kogokolwiek - bo jeśli miałbym wzywać fachowców, którzy wymienili by wszystko od kabla, aż po talerz czy konwerter na sprzęt cyfrowego polsatu, to po co zakładałbym ten temat?
    Wygląda na to, że , z wyjątkiem dekodera, wymienisz wszystko: konwerter podstawiłem drugi - ...... Kabel wymienię, Pozostanie ci jeszcze talerz i uchwyt. Pisali ci na początku o wezwaniu fachowca.

0
  • #12 25 Cze 2013 19:25
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

LeDy napisał:
    Pozostanie ci jeszcze talerz i uchwyt

Drugi kompletny talerz mam gdzieś w piwnicy - z tym że jest sporo mniejszy, bo ten tak jak mierzyłem ma 70cm. Poza tym jak mówię, telewizja N jeszcze około dwa miesiące temu działała bez problemów więc myślę że to wszystko jest sprawne - kwestia ustawienia, i konfiguracji prawdopodobnie.

LeDy napisał:
    Pisali ci na początku o wezwaniu fachowca.

Owszem, ale:

-Nie mam obecnie na to funduszy, poza tym nawet fachowcy od telewizji N "brali" naszą sprawę na dwa razy - pierwszego dnia się poddali i wrócili kolejnego. Mieszkam co prawda w dużym mieście, ale nawet na dachu ciężko jest z sygnałem - kiedyś, za czasów kiedy telewizja analogowa funkcjonowała zaniosłem na dach zwykłą antenę naziemną - gdzie by jej nie ustawiono zasięg bardzo mizerny, TVP1, TVP2 i większość innych programów bardzo "zaśnieżone". Więc nie chcę wołać fachowca, który skasuje mnie a na koniec stwierdzi "że się nie da" Chciałem się też raczej przygotować na wszystkie warianty żeby nie wciskano mi jakichś dziwnych teorii, ale cóż...
    -Po to chyba powstał ten dział, że jeśli ktoś ma chęci zrobić coś samodzielnie, to powinni znaleźć się użytkownicy którzy posłużą poradą (ktoś taki wyżej się znalazł za co dziękuję). Nie czuję się mocny w tym dziale - przyznaję, ale gdybym w dziale komputerowym dawał co chwilę porady "idź z komputerem do serwisu, wezwij informatyka" to prawdopodobnie skończyłoby się to ostrzeżeniem za ostrzeżeniem.

0
  • #13 25 Cze 2013 19:36
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 26 Cze 2013 19:53
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Witam ponownie. Udało się całość podłączyć i ustawić. Byłem w siedzibie Cyfrowego Polsatu gdzie skonfigurowali dekoder - Pan stwierdził że nie wie dlaczego, ale zresetował się on (stąd okno "Pierwsza Instalacja") które nie powinno w ogóle się pojawiać. Po tym zabiegu w menu instalacja -> ustawienia anteny prawidłowo pokazywał się sygnał przy obracaniu talerzem i ustawianiu jak najlepszego sygnału. Nie potrzebnie konwerter (89)i kabel zakupiłem(30) - gdyż wszystko działa na tym na którym było ale cóż niech leży w domu może się jeszcze kiedyś przyda. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i pomoc, natomiast Kolega LeDy niech poleca nadal innym wzywanie fachowców do spraw, które śmiało można "ogarnąć" samemu, gratuluję podejścia.

Temat uważam za zamknięty, pozdrawiam.

1
  • #15 27 Cze 2013 21:49
    Mirek Z.
    Moderator

"Ogarnąłeś samemu" ponosząc zbędne koszty (nie wszystkie wymieniłeś). Widać, że jednak warto wezwać fachowców.

-1