Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VEKTA TK6 - Jak podłączyć do instalacji 4 żyłowej?

25 Cze 2013 07:42 2445 8
  • Poziom 7  
    Wiem, że tematów tego typu było już trochę ale nigdy nie wiem, czy stary domofon jest taki sam jak u mnie. Prosiłbym o pomoc w podłączeniu. Poniżej zamieszczam zdjęcie starego unifonu
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Stary unifon to IKA. Nowy podłączysz bez problemu.

1 - generator
    2 - słuchawka
    3 - mikrofon
    4 - masa
    5 - zaczep

Wekta TK6

1 - wywołanie (generator)
    2 - masa
    3 - słuchawka
    4 - mikrofon
    5 - zaczep
    6 - zaczep
    7 i 8 - dodatkowy przycisk (nie podłączasz)

Twoje zdjęcie jest bardzo złej jakości i trudno rozpoznać kolory poszczególnych kabelków instalacji. Zaciski, które umownie nazwałem od 1 do 5 patrząc na twoje zdjęcie liczymy od góry.
    Podłączasz tylko te swoje 4 przewody do zacisków od 1 do 4. Pozostałe zaciski zostają wolne. Mostków nie zdejmujesz.

Tak przy okazji, to masz bardzo niefachowo podłączony ten stary unifon. Za dużo ściągniętej izolacji. Jest ryzyko zwarcia odizolowanych żył.
  • Poziom 7  
    Dzięki za szybką odpowiedź :). Nie rozumiem tylko, co masz na myśli mówiąc "zaczep", przepraszam ale jestem zielony w temacie. Mam tam zrobić, tak jak jest w starej 5? Czyli 5 i 6 połączyć z mikrofonem? (ze stary 5 biegnie kabelek do starej 3).

EDIT:
    Poza tym czytałem gdzieś, że ten dodatkowy przycisk umożliwia podłączenie funkcji interkomu, da się to faktycznie zrobić?
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Zaczep to inaczej elektrozamek a jeszcze ściślej w unifonie to przycisk służący do otwierania elektrozamka (elektrozaczepu).
    W swojej instalacji masz 4 żyły i podłącz je do zacisków 1, 2, 3 i 4 nowego unifonu.
    Niczego ze sobą nie łączysz. Za ciebie zrobią to mostki (zworki) o których wspomniałem.

Co do dodatkowego przycisku (zaciski 7 i 8), to jest to tylko przycisk bez żadnej elektroniki. Jest on identyczny jak ten na zaciskach 5 i 6. Tam jednak poprzez wspomniane zworki (gdy są założone) przycisk zwiera żyłę mikrofonu do masy. Jest to wymagane właśnie przy instalacji 4 żyłowej.
  • Poziom 7  
    Czyli przy mojej instalacji (4-żyłowej) dodatkowy przycisk jest bezużyteczny, tak?
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Jak chcesz, to możesz go użyć do innych celów. Tu nie chodzi o to, ze przy instalacji 4 żyłowej jest on bezużyteczny. Gdybyś miał instalację 6 żyłową, to niczego by to nie zmieniło. Jedyna różnica byłaby taka, że przycisk otwierania zamka byłby na dwóch niezależnych żyłach. W takim przypadku obydwa mostka muszą być zdjęte. W instalacji 5 żyłowej jeden z mostków byłby zdjęty. Po prostu producent przewiduje różne opcje.
    Wspomniany dodatkowy przycisk oczywiście może służyć do wywołania interkomowego pod warunkiem, że zasilacz (centralka) jest z interkomem.
  • Poziom 7  
    Nie mam pojęcia, czy centralka ma interkom, podłączam ten unifon w starym bloku. Mówiąc interkom mam na myśli, że gdy przycisnę ten dodatkowy przycisk będzie mnie słychać bez podnoszenia słuchawki ale może źle to po prostu zrozumiałem.

Na opakowaniu jest napisane:
    Cytat:
    Aparat do rozmów wewnętrznych wyposażony w dwa funkcyjne przyciski. Pierwszy z nich służy do otwierania zamka, drugi dodatkowy może zostać wykorzystany do funkcji dodatkowych, takich jak wywołanie rozmowy wewnętrznej jak również do otwierania drugiego zamka lub otwierania zamka głównego bez podnoszenia słuchawki.

Skoro źle zrozumiałem, o co chodzi z tym interkomem a drugiego zamka nie mam, to jak podłączyć otwieranie zamka bez podnoszenia słuchawki?
  • Pomocny dla użytkowników
    mattuch napisał:
    Mówiąc interkom mam na myśli, że gdy przycisnę ten dodatkowy przycisk będzie mnie słychać bez podnoszenia słuchawki ale może źle to po prostu zrozumiałem.

Unifon nie ma takiej opcji. Źle to zrozumiałeś.
    mattuch napisał:

Skoro źle zrozumiałem, o co chodzi z tym interkomem a drugiego zamka nie mam, to jak podłączyć otwieranie zamka bez podnoszenia słuchawki?

Przecież nie musisz podnosić słuchawki aby otworzyć zamek. Przycisk(i) masz przecież po prawej stronie słuchawki.
    mattuch napisał:

Skoro źle zrozumiałem, o co chodzi z tym interkomem a drugiego zamka nie mam

Nikt ci nie każe wykorzystywać tego dodatkowego przycisku. To jest po prostu możliwa opcja w innych przypadkach.
    Interkom, to łączność wewnętrzna między drugim lokatorem. Ten dodatkowy przycisk może być do tego wykorzystany, tzn. przez jego przyciśnięcie wywołasz sąsiada. Oczywiście musi to być odpowiednia centralka (zasilacz z funkcją interkomu), gdzie abonent wywoływany usłyszy inny sygnał niż od drzwi wejściowych (furtki). Zapomnij zatem o tym interkomie w twoim systemie.
    Inna opcja to dajmy na to, że są po drodze dwa zamki. Wtedy oczywiście muszą być dodatkowe żyły w kablu i ten dodatkowy przycisk można do tego celu wykorzystać.

Ty jedynie możesz zdublować ten pierwszy przycisk z tym dodatkowym. Wtedy będziesz otwierał zamek wciskając obojętnie który z nich. Aby to zrobić musisz połączyć krótkimi kabelkami 5 z 7 i 6 z 8. Czy to jasne?
  • Poziom 7  
    Teraz już wszystko jasne. Dzięki wielkie za pomoc!