Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

iMAX B6 - Krótko ładuje i pokazuje FULL

doomelek 29 Mar 2016 22:51 19287 44
    bury104
    Poziom 13  
    Ja też nabyłem tą nową wersję imaxa b6 80W.
    Co do ładowania rzeczywiście - coś jest nie chej u mnie różnica prądów ładowania wynosi ok. 9% mniej od ustalonej, ale imax kontroluje prąd ładowania i aktualizuję dobrze stan naładowania baterii - przynajmniej przy pewnych ustawieniach :-)).
    Zupełnie inaczej jest w przypadku rozładowywania baterii:
    Ano jakiś Chińczy zrobił sobie świetny żart w programie na atmegę (soft) dla imaxa b6 80W i przy opcji rozładowywania (discharge) baterii podpiął wyświetlany poziom rozładowania (ilość mAh) wyłącznie do timera.
    W efekcie przy rozładowywaniu (ogniwa 3S stosuje) czy to max. prądem 0.9A, czy to min. rozsądnym 0.5A mamy 360mA/h rozładowania baterii. Program co 10 sekund aktualizuję rozładowanie baterii o 1mAh, niezależnie czy ustawiliśmy prąd rozładowania: 0.9A, 0.8A, 0.7A, 0.6A czy 0.5A.
    Nie dość, że rezystor musiałem dolutować 2.7R - bo prąd rozładowania różnił się od ustalonego (był za niski o 20%) to jeszcze pomiar/poziom rozładowania baterii jest określany nie z pomiarów prądu rozładowania i czasu, a w sposób stały, z góry założony z użyciem wyłącznie timera.
    Czasami szlak człowieka trafi jak pomyśli co Ci Chińczycy potrafią nabroić.

Co do tego ostatniego projektu - to strona jakoś znikła - lub link przestał działać.
    Może nowy podeślecie.

Dodam, że mój imax nie może sobie poradzić z podniesieniem napięcia z 12V (zasilacz 12V/5A) do 12.6V - wyrzuca błąd napięcia wejścia po naładowaniu baterii do ok. 11.7V, dopiero podpięcie 19V zasilacza od laptopa załatwia sprawę i przyspiesza ładowanie. Tego to już nie rozumiem, w końcu zalecanym zasilaczem miał być zasilacz na 12V o wydajności 5-6A.

Pozdrawiam,
    marcinlas
    Poziom 11  
    Ja również nabyłem ten felerny model podróby IMAX B6 80W.
    Tak jak koledzy napisali wcześniej brak przetwornicy step up (brak do niej diody) – 12V zasilaczem nie naładujemy w pełni baterii 3S (chińska optymalizacja kosztów). Zasilaczem od laptopa załatwimy tylko 4S maksymalnie.

Nie wiadomo jaki procesor siedzi w tym ustrojstwie, więc o aktualizacji oprogramowania możemy tylko pomarzyć – błędów w oprogramowaniu od groma.

Ja dałem za tą ładowarkę 15$, jednak mogłem kupić zwykłego 50W fake za 14$ z normalną Atmegą na pokładzie czego żałuje: „lepsze jest wrogiem dobrego”.
    Polecam raczej oryginalnego IMAX B6 lub Turnigy – choć nie są to profesjonalne ładowarki, jednak dość dobrze opisane w sieci.
    Jak ktoś oferuje niby coś lepszego trzeba kilka razy się zastanowić czy warto i czy podane parametry rzeczywiście są do spełnienia.

Co do rezystora 0.5R, który służy przy rozładowania baterii lepiej podłączyć dwa rezystory 1R 5W (równolegle) i wyprowadzić je kablem silikonowym z obudowy Imaxa.
    Grzanie się całego Imaxa B6 pogarsza pomiar napięcia na baterii, wszystko się rozjeżdża i jak kolega wcześnie napisał, to grzanie załatwia płytę oraz styki.

Zamieszczam zdjęcie wewnętrzne IMAX B6 80W – oczywiście chińskiej podróbki.

Marek Sp
    Poziom 20  
    Mam uszkodzoną ładowarkę tzn. pali mi podczas startu tranzystor sterujący przetwornicą i oczywiście nie jest skalibrowana, nie ma wejścia USB zgłasza się jako SkyRC B6 , jest wyprowadzone wejście do programatora. Ma ktoś do niej oprogramowanie ?
    procsa
    Poziom 27  
    Witam, wpadła mi w ręce ładowarka Imax B6 80W... jest to kolejna podróbka, nie działa komunikacja z PC podłączając do wejścia na czujnik temp., nawet nie ma na PCB interfejsu aby zmienić oprogramowanie, brak w menu opcji USB enable, mam tylko pytanie bo wcześniej było pisane, że nie idzie naładować pakietu 3S zasilając tą ładowarkę 12V, czy mojej też się to tyczy ?

marcinlas napisał:
    Tak jak koledzy napisali wcześniej brak przetwornicy step up (brak do niej diody) – 12V zasilaczem nie naładujemy w pełni baterii 3S

Zdjęcie mojej ładowarki PCB V2.0 :

tmks2
    Poziom 10  
    Mam identyczną wersję ładowarki, ładowałem bez problemu 4s zasilaczem 12V
    jest to totalny klon, zamiast atmegi jest tam STM32F.
    Czy masz możliwość ustawienia napięcia dla ogniw liion 4,2V? bo ja mam na stałe bez możliwości edycji 4,1V do tego ładowarka zaniża, faktycznie ładuje do około 4.03V.
    Może ktoś ma jakiś inny firmware do tej wersji, nawet nie mogę wejść by ją skalibrować.

procsa napisał:
    Witam, wpadła mi w ręce ładowarka Imax B6 80W... jest to kolejna podróbka, nie działa komunikacja z PC podłączając do wejścia na czujnik temp., nawet nie ma na PCB interfejsu aby zmienić oprogramowanie, brak w menu opcji USB enable, mam tylko pytanie bo wcześniej było pisane, że nie idzie naładować pakietu 3S zasilając tą ładowarkę 12V, czy mojej też się to tyczy ?

marcinlas napisał:
    Tak jak koledzy napisali wcześniej brak przetwornicy step up (brak do niej diody) – 12V zasilaczem nie naładujemy w pełni baterii 3S

Zdjęcie mojej ładowarki PCB V2.0 :

millerek
    Poziom 2  
    Posiadam Imax B6 mini, biały kartonik papierki etc, B6 wygląda na oryginał i zrdapka pod spodem też jest i kod potwierdza zgodność z oryginałem, podobno..., ale żałuję że to kupiłem.

Przekłamuje wskazania o minimum kilka % a ektem jest niedoladowanie baterii do pełna.
    Menu również do bani, na Li-Ion menu wskazuje 4.1V, a dopiero na Li-Po jest 4.2V, ktoś się pomylił... 😕
    Brak edycji napięcia rozładowania, dla Li-po jest na stałe rozładowanie do 3.5V.
    Prądy również od czapy, balans 4x18650 i ustawieniu max 6A tak naprawdę ledwo sięga 3A.
    Rozładowanie niby ustawione 2A a mierniki pokazują ledwo 1A.

Wartości pojemności ładowania to następny żart.

Jak to mówią, niepotrzebnie aktualizowałem software do najnowszego, ponieważ zniknęło kilka możliwości ustawień jak próg najniższego napięcia przy rozładowaniu, wybór napięcia ładowania bo teraz jest tylko wybór ilości ogniw.
    Jakby istniał sposób do powrotu pierwszej wersji, ale raczej brak możliwości.

Postaram się o zwrot towaru do sklepu, a jak nie to sprzedam po kosztach.
    procsa
    Poziom 27  
    tmks2 napisał:

Czy masz możliwość ustawienia napięcia dla ogniw liion 4,2V?

Nie było tej możliwości, nie mam już tej ładowarki, oddałem i wziąłem redox, wgrałem custom firmware i skalibrowałem.

millerek napisał:
    Posiadam Imax B6 mini, biały kartonik papierki etc, B6 wygląda na oryginał i zrdapka pod spodem też jest i kod potwierdza zgodność z oryginałem, podobno..., ale żałuję że to kupiłem.

Przekłamuje wskazania o minimum kilka % a ektem jest niedoladowanie baterii do pełna.
    Menu również do bani, na Li-Ion menu wskazuje 4.1V, a dopiero na Li-Po jest 4.2V, ktoś się pomylił...

Moja też wyglądała na oryginał, ale nie była. Ale nie miała aż takich przekłamań :)
    millerek
    Poziom 2  
    Nie wiem co mam myśleć, ale myślę o iCharger106B.
    Ładuje Imaxem B6 przykładowo kasetę 4 sztuk 18650 od około 3.60V każda, po trzech godzinach naładowane, pokazuje wszystkie 4.2V, wyjmuje niby naładowane ale nie są. Urządzenia pokazują 90-95% naładowania, mierniki 4.05-4.08V.
    Rezystancja również "jako tako".
    Najgorzej wychodzi ładowanie pojedynczego ogniwa, finalnie wychodzi około 4V.
    Rozładowanie pojedynczej 18650 do 3.5V trwa w nieskończoność.
    Doladowywanie w balansie 4 sztuk tych samych ogniw, o różnych napięciach, jest już totalnym nieporozumieniem, takie ładowanie wychodzi już z różnicą ponad 0.5V gdzie ImaxB6 i program pod PC pokazują wzorowe wartości.
    procsa
    Poziom 27  
    iCharger106B to jest inna polka cenowa hehe z pewnością będzie lepsza od tej obecnej.
    wesmar
    Poziom 19  
    Wszystkie podróbki iMax'ów przeprogramowałem otwartym firmwar'em cheali-charger stąd
    Nawet te kupione za 11 USD w black friday.
    Są to najdokładniejsze niskobudżetowe ładowarki z balanserem o błędzie balansowania rzędu 8mV!!!. Kalibracja otwartego softu - wzorowa. Zamkniętego (pohackowanego) z przywróconym menu serwisowym 1 oraz 2 - również niezła. Jednak polecam otwarty z uwagi na możliwość ładowania do 4,35V tzw program LiHV i wiele udogodnień.
    Programator to 3 USD, 50 rezystorów 100 Ohm o telerancji 1 % to 1,5 USD (wykorzystujemy 6 z nich do skalibrowania - dzielnik napięcia i 25,2 V na wyjściu chargera).
    A niżej wynik po zbalansowaniu
    Wgrywam pod linuchem avrdude lub w windows: extreme burner'em avr v1.4.3
    Zanim zaczniecie swoje przeróbki i wybór softu obowiązkowo poświęcić 2 h i przeczytać oba fora:
    PIERWSZE
    DRUGIE
    Marek Sp
    Poziom 20  
    Mam dwie uszkodzone i będę musiał chyba do nich wrócić, a stawel to Polak nawet kiedys z nim coś pisałem. Jedna nie daje rady z większym prądem a w drugiej nie działa przetwornica. Stawel dał projekt tak z można napisać menu po polsku i inne zmiany jak ktoś ma zacięcie
    wesmar
    Poziom 19  
    Owszem, ja również w wolnej chwili przyklepie jakiś kod by działała ta upragniona funkcja cięcia pianki i styropianu czyli prąd bez sprawdzenia stanu accu. Niestety miejsca na wgranie skompilowanego firmware prawie nie ma :( i bez agresywnej optymalizacji raczej się nie obejdzie, trzeba będzie przepisać część kodu na taki z predekrementacją, przy okazji oprogramowanie zyska na szybkości bo jak czytałem to marudzą i chcą wracać do hackowanego oryginału