Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik - wyłącznik czasowy.

izmar 25 Cze 2013 09:32 1566 5
  • #1 25 Cze 2013 09:32
    izmar
    Poziom 10  

Witam,

mam do wykonania układ który działałby w następujący sposób:

1. Naciśnięcie przycisku (zasilanie 230V) powoduje potrzymanie napięcia przez 15s.
    2. Po wyłączeniu zasilania układ zabezpiecza przed ponownym włączeniem zasilania przez 15-20s .

Poszukałem, poczytałem na forum i pytanko czy da się to zrobić za pomocą NE555 i jak zamienić sygnał z 230V na taki żeby nie spalił elektroniki.

Dopiero raczkuję w temacie elektroniki ale postanowiłem zrobić ten układ sam przy pomocy forum.

Dziękuję za odpowiedzi i sugestie.

0 5
  • #2 25 Cze 2013 09:34
    yogi009
    Poziom 42  
  • #3 25 Cze 2013 09:57
    kpodstawa
    Poziom 31  

W związku z Twoim tematem nasunęły mi się poniższe pytania.

- Czy przycisk ma być jakoś bezpośrednio połączony z napięciem 230VAC, czy tylko ma być ręcznym elementem sterującym, po stronie napięcia bezpiecznego?

- Czy przez "wyłączenie zasilania" rozumiesz zanik lub świadome wyłączenie napięcia sieci energetycznej, czy też zadziałanie przyciskiem ręcznym?

- Czy ma być jeden przycisk, np. niestabilny, działający przerzutnikowo (pierwsze naciśnięcie załącza, a następne wyłącza obwód sterowany) lub mają być dwa oddzielne przyciski - jeden dla załączania, a drugi dla wyłączania obwodu sterowanego? Dla sterowania obwodami zasilania z sieci energetycznej 230VAC proponowałbym dwa włączniki i sygnalizację stanu pracy.

- Czy wiadomo już, jakie prądy będą przełączane, czy też to zagadnienie dotyczy tylko "sterownika" czasowego, a układy wykonawcze będą dobrane oddzielnie?

Krzysztof Podstawa

0
  • #4 25 Cze 2013 10:06
    izmar
    Poziom 10  

Opiszę dokładnie jak to wygląda.

Są dwa odbiorniki 230V, pierwszy włączony (1. oświetlenie halogenowe górne) drugi wyłączony (2. oświetlenie halogenowe dolne).

Po naciśnięciu przycisku który daje tylko krótki sygnał (np. włącznik do światła stosowany na klatce schodowej) układ wyłącza odbiornik 1. i załącza odbiornik 2. na 15 sekund.

Po upływie tego czasu wyłącza odbiornik 2. i włącza odbiornik 1. jednocześnie pilnując aby ponowne włączenie odbiornika 2. nastąpiło po 15-20 sekundach jeśli zostanie naciśnięty przycisk zmieniający oświetlenie, w czasie tych 15-20 sekund naciśnięcie przycisku nie może spowodować włączenia odbiornika 2.

0
  • #5 25 Cze 2013 11:26
    kpodstawa
    Poziom 31  

Dobrze, oto jak zrozumiałem Twój opis.

- Górne oświetlenie na stałe może być załączane - wyłączane oddzielnym włącznikiem, a czasowo przełączane sterownikiem czasowym, który rozważamy w tym temacie. Wobec tego zasilanie górnego oświetlenia powinno przechodzić przez styki Normalnie Zamknięte (NC) przekaźnika pobudzanego przez sterownik czasowy.

- Sterownik czasowy może mieć tylko jeden przycisk niestabilny bez przerzutnika, ponieważ po ręcznym pobudzeniu układ robi przełączenia obwodów i wraca do stanu wyjściowego.

Sterownik powinien mieć dwa uniwibratory: Pierwszy na 15 sekund przełącza zasilanie z górnego oświetlenia na dolne i wraca do stanu wyjściowego, jednocześnie aktywując drugi układ czasowy. Drugi układ czasowy blokuje na 15-20 sekund pierwszy i wraca do stanu wyjściowego. Do blokady można zastosować wejście zerujące danego uniwibratora.

Tyle pisaniny na razie z mojej strony, abyś Ty lub inni forumowicze mogli ją krytycznie ocenić. Aby nie zaciemnić opisu urządzeń na razie nie wypowiadałem się o połączeniu "logiki czasowej" z przekaźnikami.

Krzysztof Podstawa

0
  • #6 25 Cze 2013 11:31
    izmar
    Poziom 10  

Tak właśnie o to mi chodzi.

0