Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskanie danych z dysku

25 Cze 2013 12:32 3474 18
  • Poziom 7  
    Witajcie,
    mam dość złożony problem, ale po kolei.
    W sobotę mój laptop jeszcze całkiem dobrze działał, w niedzielę już nie mogłem go odpalić (BSoD) zamiast ekranu logowania, a tryb awaryjny, opcja naprawy z płyty i opcja naprawy wybrana przy włączaniu kolejnym "zawieszały się" na niebieskim ekranie Windowsa z aktywnym kursorem.
    Co do BSoD, nie jestem w stanie podać kodu, ponieważ mignął on dość szybko i od razu się zrestartował.
    Ponieważ mam jedną partycję na dysku, to w sumie chciałem ją podzielić. No i już się nie dało.
    Pomyślałem, że spróbuję podpiąć dysk, zamiast napędu DVD w stacjonarnym kompie, w celu zgrania ważniejszych danych. Niestety, po podpięciu Windows7 na stacjonarce wykrywa dodatkowe 2 partycje. Jedna z nich jest zarezerwowana przez system, a druga nieznana (próba otworzenia jej skończyła się pytaniem o formatowanie, gdy odmówiłem, wyskoczył błąd odczytu CRC).
    Danych z dysku potrzebuję odzyskać prawie 400GB (około 380) w tym m.in. prawie skończona praca licencjacka, biblioteka mp3 i materiały na studia. Czy jest sens (jeśli tak, to jak?) bawić się tym w domu, czy raczej dać do specjalisty.
    Zależy mi głównie na minimalizowaniu kosztów, bo tylko studiuję i sam się próbuję utrzymać.

Ponieważ jestem w tych sprawach zielony, to w razie niejasności pytajcie, postaram się dokładniej naświetlić problem.

Na laptopie i na kompie stacjonarnym jest ten sam system, Windows7 Ultimate 64-bit.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
  • Poziom 31  
    Spróbuj programem Recuva odzyskać te pliki na inny dysk.
  • Poziom 7  
    Jakie są szanse powodzenia? Bo żeby zgrać te dane na inny dysk, muszę zrobić na nim miejsce (komputer stacjonarny), a jeśli usunę muzykę narzeczonej i nie wgram swojej, to mnie zapewne zabije.
    Coś więcej na temat tego programu? Jak już wspomniałem, jestem totalnie zielony.
  • Poziom 27  
    Najpierw kopia posektorowa dysku (na inny dysk). Można użyć np. ddrescue, dmde lub hdclone.
    Potem odzyskiwanie z kopii.
  • Poziom 43  
    Musisz sobie załatwić odpowiednią przestrzeń na kopię. Powodzenia nikt nie zagwarantuje więc może kup albo pożycz dysk?
  • Specjalista HDD Recovery
    Od początku.

Na sam początek przed wszystkim zrób to co należy ZASADY :
    1) Diagnoza
    2) W zależności od diagnozy decyzja co dalej

Do diagnozy należy podać :
    1) SMART dysku : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
    2) Do analizy : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html
    Otwórz wolumin partycje i zobacz czy widać twoje pliki. Możesz odzyskać po jednym pliku i sprawdzić czy są sprawne.

Koledzy zdaje się się pospieszyli i zapomnieli o podstawie.

Jeśli dysk jest uszkodzony to oczywiście wtedy tak jak pisze laptokowiec
  • Poziom 7  
    Dane odzyskała mi koleżanka - informatyczka, za butelkę dobrego burbona. Podzieliła dysk na partycje, system postawiła.
    Napęd DVD już u niej kiepsko chodził (bardzo długo instalował się system z płyty).
    U mnie, po odebraniu sytuacja była taka (przed i po aktualizacji sterowników):
    -napęd w BIOSie jest wykrywany,
    -napęd w 'Mój Komputer' jest wykrywany
    -napędu wg eksploratora Windows nie ma
    -płyty próbuje odczytywać, ale zwykle uważa, że jej nie ma i wyrzuca nośnik, prosząc o właściwy.
    Laptop pochodził, raz zrobiła się hibernacja i powtórka z rozrywki. Próbowałem go wykręcić, ale zjechana główka jednej śrubki na ostatnim etapie wszystko zniweczyła. Trudno. Podpiąłem pod SATA na stacjonarnym, obie partycje są wykrywalne, jest pełny dostęp do danych.

Czy wobec tego problemy z laptopem są spowodowane napędem, czy inny problem sprzętowy zachodzi?
  • Spec od pamięci masowych
    A co z SMART-em tego dysku, bo go nadal nie ma do wglądu na forum?

CrystalDiskInfo.
    (w programie przełącz: Funkcje> Advanced feature>Wartość Raw>10[DEC]).
    S.M.A.R.T. Technologia monitoringu i raportowania stanu dysku[/quote]
  • Poziom 7  
    Ale dysk twardy żyje. Dane odzyskane, system działa. Dysk widoczny na kompie stacjonarnym pod SATA.

edit: Niemniej jednak, poczyniłem test CrystalDiskInfo: Odzyskanie danych z dysku

edit2: Zrobiłem także test diagnostyczny z poziomu BIOSu.

W pewnym momencie wyrzucił mi:
    **Hard Drive - DST Short Test **
    Test Results : Fail
    Error Code 2000-0142
    Msg: Hard Drive 0 - self test unsuccessful. Status: 70
  • Spec od komputerów
    Dysk uszkodzony. Do wymiany. Kopiuj co się da jeszcze skopiować. Nic i nikt nie pomoże już temu dyskowi. Dziwne ,że koleżanka informatyczka tego nie zauważyła.
    Pozdrawiam
    Jack_Daniels napisał:
    Ale dysk twardy żyje. Dane odzyskane, system działa. Dysk widoczny na kompie stacjonarnym pod SATA.

A jednak jest inaczej, ten dysk to "padaka". :cry:

Jack_Daniels napisał:
    Dane odzyskała mi koleżanka - informatyczka, za butelkę dobrego burbona. Podzieliła dysk na partycje, system postawiła.

Ależ z niej "dupa", bo nie "naprawiła" tego dysku. :D

Po zakupie nowego dysku radzę od razu na tym laptopie uruchomić program:
    S.M.A.R.T Vision Ver.4.1
  • Poziom 7  
    Dysk jeszcze nie zakupiony. Czekam na miejsce na stacjonarnym, aby przerzucić wszystkie pliki. Póki co go nie podłączam. Po przerzuceniu plików, dowiedziałem się, że jeszcze można spróbować checkdisk + następnie programem MHDD spróbować wyzerować i remapować, aby naprawić logiczne bad sectory. Jest szansa na ratowanie dysku, czy można na 100% stwierdzić, że to problem nienaprawialny.
    Pytam, bo nie mam chwilowo funduszy, na nowy dysk i w sumie wolę spróbować wszystkiego.
    Jack_Daniels napisał:
    Jest szansa na ratowanie dysku, czy można na 100% stwierdzić, że to problem nienaprawialny.

Pisałem w cudzysłowie:
    Cytat:
    ..bo nie "naprawiła" tego dysku. :D

Ja nie wierzę w cuda.
    Ten dysk m.in. po tylu przepracowanych godzinach nadaje się tylko do recyklingu :!:
  • Poziom 7  
    Co do ilości przepracowanych godzin, to S.M.A.R.T. w MHDD wskazywał niższą ilość.

Przed zerowaniem stan był następujący:
    13 badsectorów
    1<500ms
    7<150 ms
    452<50ms

Po zerowaniu:
    0 badsectorów
    1 <500ms
    16 < 150ms
    361 < 50ms

Czym jest wartość MTBF i czy się nią sugerować?
    Po remapowaniu jeszcze raz zrobię S.M.A.R.T.
  • Spec od komputerów
    Zerowanie nie naprawi realokowanych sektorów.Nie ma żadnej możliwości naprawić realokowane sektory. Szkoda czasu na zabawy z tym dyskiem. Dysk do wymiany.
    Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Czas akurat mam :)
    Wolę się pobawić, skoro i tak mnie póki co na nowy dysk nie stać. A nuże się czegoś nauczę ;)

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Czas tutaj nic nie da. Jeśli chcesz się jednak pobawić to po prostu zakładając partycję sformatuj ją formatowaniem pełnym (ze skanowaniem powierzchni). Jeśli już masz partycje i nie chcesz ich formatować, to użyj checkdiska ze skanowaniem powierzchni. Uszkodzona część powierzchni, którą obejmuje tak formatowana/sprawdzana partycja, zostanie wykluczona z użytku kosztem pojemności. Pamiętaj, że to działa pod warunkiem, że uszkodzenie nie ma charakteru postępującego. Najczęściej jednak ma i tak czy siak używanie tego dysku to zagrożenie dla danych i to trzeba wiedzieć.

MTBF to średni czas bezawaryjnej pracy. Tak jak każde statystyki - daje informację poglądową, szacunkową, pewien rachunek prawdopodobieństwa.
    Jack_Daniels napisał:
    Przed zerowaniem stan był następujący:
    13 badsectorów
    1<500ms
    7<150 ms
    452<50ms

Po zerowaniu:
    0 badsectorów
    1 <500ms
    16 < 150ms (wcześniej 7<150 ms)
    361 < 50ms

Do czego doprowadziło zerowanie :?:

"Dysk nie jest w dobrym stanie ma bardzo dużo wolnych sektorów (<150ms :1514) dysk o takich szybkościach dostępu do sektorów jest bardzo wolny i uciążliwy w czasie normalnej pracy."
    (cytat z https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4147863#4147863)
  • Poziom 7  
    Do zamknięcia. Dysk zezłomowany.