Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ogniwa] połączenie 2P_12S w akumulatorze - ile BMSów i jak?

pzaw 25 Jun 2013 14:14 2100 2
    pzaw
    Level 2  
    Witam Wszystkich! :)

Mój pierwszy post. Szukałem w tematach i znalazłem tylko w jednym częściowe wskazówki. Będę wdzięczny za kompleksowe spojrzenie na sprawę :)
    Problem do rozgryzienia - to jak podłączyć BMS w akumulatorze LiFePo4 36V20Ah zbudowanym z ogniw połączonych równolegle 2*10Ah + szeregowo 12*3,2V? Wychodzą mi 3 opcje, i nie wiem która jest prawidłowa.

1) jeden wspólny BMS 36V_12s- podłączam jedno odprowadzenie BMS do każdej pary ogniw połączonych równolegle (2P)? więc balancer balansuje oba ogniwa na raz, jakby to było jedno.

wątpliwości:
    - czy to będzie zdrowo dla ogniw
    - czy BMS podoła temu "podwójnemu" zadaniu?

2) dwa oddzielne BMSy 36V_12s - tworzę jakby dwie "podbaterie" - każdy szereg 12 ogniw (12S) ma odzielny BMS, a następnie na wejściu i wyjściu z każdej takiej "podbaterii" łączę po protu kable w sposób równolegly (+ do +, a - do -)? więc każde ogniwo jest balansowane oddzielnie oraz uzyskuje pożądaną podwójną pojemność przy zachowaniu tego samego napięcia.

wątpliwości:
    - czy BMSy się nie pogryzą jakoś, czy będą dobrze funkcjonowały, współpracowały?
    - czy każda z "podbaterii" będzie dostawała takie samo natężenie przy ładowaniu np. po 5A gdy podłącze ładowarkę 10A?
    - czy każda z podbaterii będzie tyle samo oddawała prądu? żeby nie było, że najpierw wszystko pójdzie z jednej, a potem z drugiej, albo skokowo bardzo nierównomiernie,
    - zastanawiam się w szczególności co się stanie, jeżeli jedna podbateria się rozładuje, to jak zachowa się BMS drugiej?

3) użyć jednego BMSu 72V_24s, ale w ramach niego łączyć ogniwa w sposób 2p12s? więc każde ogniwo będzie balansowane oddzielnie.

wątpliwość - czy BMS który jest przeznaczony na 72V i szeregowe podłączenie ogniw 24S takie coś zdzierży? tzn. tak zbudowany akumulator będzie działał prawidłowo? wydaje mi się, że nie (a BMSa 36V_2p12s nie znalazłem).

Z góry dzięki :)
    Paweł

ps. Typowe pytanie laika - odprowadzenia BMS podłączam tylko do "+"? Bo minus jest jakby "wspólny". Tak mi wychodzi z oglądanych schematów. Prawidłowo?
    pzaw
    Level 2  
    @jdubowski

Dziękuję. A mógłbyś rozwinąć trochę dlaczego to pierwsze rozwiązanie jest prawidłowe?
    Byłbym też wdzięczny za odpowiedź na pytanie z p.s. (na końcu postu).