Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Fanuc Versamax IC200UDR005-BA - Identyfikacja spalonych elementów

25 Jun 2013 20:25 2652 13
 • Level 34  
  Fanuc Versamax IC200UDR005-BA - Identyfikacja spalonych elementów Fanuc Versamax IC200UDR005-BA - Identyfikacja spalonych elementów Fanuc Versamax IC200UDR005-BA - Identyfikacja spalonych elementów Fanuc Versamax IC200UDR005-BA - Identyfikacja spalonych elementów Fanuc Versamax IC200UDR005-BA - Identyfikacja spalonych elementów
  Jak widać, posiadam taki sterownik i spaliły się elementy w module zasilającym. Jeden od góry i kilka od dołu. Potrzebuję to naprawić. Jestem w stanie te elementy wymienić samemu? Koledzy by mi pomogli w identyfikacji, może zdjęcie lub schemat ideowy. Czy może nie opłaca mi się szukać tych części po sklepach i prościej to zlecić komuś? Zależy mi na czasie dlatego proszę o szybką pomoc.
 • CSICSI
 • Helpful post
  Automation specialist
  Jeśli zależy Ci na czasie, to po prostu kup nowy i wymień. Jeśli to ma czymś sterować, to jest to zdecydowanie wskazane.
 • CSICSI
 • Level 34  
  Kupić nowe i wymienić co? Cały sterownik? Nie po to chyba ma budowę modułową aby wymieniać całość skoro można tylko moduł. Tym bardziej, że moduł zasilający nie jest to jakaś skomplikowana konstrukcja, ot dwustronna płytka drukowana i kilka elementów. Rzecz w tym, że gdybym wiedział co to za elementy to już bym dawno zaczął szukanie po sklepach czy coś. Niestety są one tak zjarane, że niemożliwe do zidentyfikowania. Dlatego też zwróciłem się na forum o zdjęcie tej płytki od kogoś kto taki posiada lub jeśli ktoś ma, schemat ideowy z opisem elementów. Nowy taki sterownik to koszta a przecież nie całego szlag trafił a tylko pojedyncze elementy a chyba motywem przewodnim Elektrody jest "zrób to sam". Proszę o pomoc tych którzy mają o tym pojęcie. Z góry dzięki.
 • Helpful post
  Automation specialist
  Akurat ten sterownik jest "kompaktowy", nie "modułowy". A nawet gdyby, płytka zasilacza jednostki centralnej to nie moduł sterownika :)
  Powtórzę: jeśli to ma czymś sterować, i zależy Ci na czasie, kup nowy. Jeśli ma służyć do zabawy, to inna sprawa.
 • Level 34  
  Wiadomo, że czas ma znaczenie. Kupno nowego nie wchodzi w grę ponieważ mogę zlecić naprawę fachowcowi tylko skasuje pewnie nie mało. A przecież mógłbym naprawić sam. O to czym to będzie sterować to wydaje mi się, że martwić się kolega nie musi, bo nie to jest tematem przewodnim tego wątku. Żeby to czymś sterowało - wpierw musi działać...
 • Helpful post
  Automation specialist
  Dobrze Ci radzą ... chcesz mieć dobrze kup nowy a nie rób "druciarstwa". O ile typy elementów ktoś Ci poda to i tak nie masz pewności, że je dostaniesz i czy "per saldo" to się opłaci. Na pewno szybko nie będzie.

  Q2 - to pewnie tranzystor (jaki to może udałoby mi się jutro sprawdzić jeśli mam płytę z UDR-a).

  Widzę, że sterowni jest na 230V AC. Z doświadczeń własnych preferuję rozwiązanie polegające na użyciu sterownika 24V DC i zasilacza 24V DC.
 • Level 34  
  Jak się nad tym głębiej zastanowiłem to elementy SMD ciężko będzie znaleźć na sztuki i w dodatku wlutować je nieuszkadzając ich przy tym. Podejmie się kto tego? Gdzie mogę to odesłać do naprawy? Lub skąd dostanę taką płytkę sprawną?
 • Level 16  
  "Syf" jest od transoptora sprzężenia zwrotnego do sterowania transformatorem, najprawdopodobniej wyleciał jeszcze transformator W.cz. A takiego nigdzie nie dostaniesz 90% takich konstrukcji ma transformatory custom'izowane.

  Tylko i wyłącznie wymiana płyty głównej. Dystrybutora można zapytać o taką, jeżeli ma ochotę jest w stanie zamówić od producenta - czas oczekiwania w granicach 4-5 tygodni

  Osobiście zamawiałem wyświetlacz do nie najtańszego brymena i wszystko zależy od dystrybutora

  Jeżeli dystrybutor nie pomoże to niestety ale stajemy się posiadaczem nowego gustownego przycisku do papieru :D
 • Helpful post
  Level 31  
  Atreyu Makiavel wrote:
  ... Potrzebuję to naprawić. Jestem w stanie te elementy wymienić samemu?

  Identyfikacja i wymiana elementów raczej nie pomoże. Uszkodzona jest również sama płytka, popalone ścieżki, zwęglony materiał izolacyjny.
  Najszybszym rozwiązaniem, chociaż mało profesjonalnym, jest podłączenie zewnętrznego zasilacza 24VDC. W ten sposób sprawdzisz również, czy sam sterownik nie jest uszkodzony.
 • Helpful post
  Automation specialist
  Tak jak pisałem, zamieszczam zdjęcia sprawnych płytek zasilacza

  Fanuc Versamax IC200UDR005-BA - Identyfikacja spalonych elementów Fanuc Versamax IC200UDR005-BA - Identyfikacja spalonych elementów Fanuc Versamax IC200UDR005-BA - Identyfikacja spalonych elementów Fanuc Versamax IC200UDR005-BA - Identyfikacja spalonych elementów
 • Level 13  
  Atreyu Makiavel wrote:
  Jak się nad tym głębiej zastanowiłem to elementy SMD ciężko będzie znaleźć na sztuki i w dodatku wlutować je nieuszkadzając ich przy tym. Podejmie się kto tego? Gdzie mogę to odesłać do naprawy? Lub skąd dostanę taką płytkę sprawną?


  Polecam "http://www.rgbservice.pl/"

  kilka razy korzystałem z ich usług z zakresu napraw elektroniki sterowników i paneli operatorskich. Za każdym razem pomogli i sprzęt działa do dzisiaj.
 • Level 34  
  Wysłałem do nich zapytanie dzisiaj rano, się nie odezwali do tej pory. Jak na razie radzę sobie przy pomocy zasilacza uniwersalnego, podaję 24V do sterownika w miejscu gdzie podawała płytka zasilacza (czerwony i biały kabel) i działa. Wszystkim dziękuję za zainteresowanie,
  Pozdrawiam.
 • Level 34  
  Zakupiłem cały sterownik ponieważ samej płytki zasilacza nie udało się dostać a zależało mi na zachowaniu oryginalnego rozwiązania.