Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak widoczności nadajnika TV - Obraz stopklatka - Nadajnik GSM

PF 25 Cze 2013 20:28 2619 12
  • #1 25 Cze 2013 20:28
    PF
    Poziom 19  

Mam problem jak na obrazku :

Do nadajnika w linii prostej jakieś 40 km.
    NIEBIESKA - kierunek na nadajnik Św. Krzyż
    CZERWONA - moja jedyna możliwość odbioru - sygnał odbity
    NIEBIESKIE KRZYŻYKI - nadajnik GSM T-mobile

Antena to Dipol DIPOL 16/21-69.
    Przy samym symetryzatorze siła sygnału 50%, jakość 50-60%.
    Ze wzmacniaczem LNA-177 zasilanym z tunera 5V siła 70%, jakość 70-80%.
    Ze wzmacniaczem zasilonym 12V z zasilacza jakość 100%, siła 95-100%.

Problem :

Co jakiś czas obraz się zatrzymuje tzn stopklatka. Czasami jest to raz na pół godziny, czasami co 20-30 sekund. W czasie zatrzymania obrazu wartości siły i jakości nie zmieniają się.
    Podejrzewam, że całym złem tej sytuacji jest właśnie ten nadajnik GSM.
    Czy można sobie jakoś z tym poradzić [ czy filtry GSM mogą to zwalczyć, czy jest sens stosowania takich filtrów - rożnie są opisywane na forach. ].

Jak zwalczyć ten problem !

0 12
  • #4 25 Cze 2013 20:45
    PF
    Poziom 19  

Czy moje gdybanie, że sprawcą tych zawieszek jest GSM jest poprawne [ czy to normalny objaw przy zakłóceniach GSM ].

Czyli wszystko wylatuje, powracam tylko do symetryzatora i filtra.
    Czy wartość sygnału z samym symetryzatorem będzie odpowiednia, czy w razie potrzeby mogę zastosować wzmacniacz i ten filtr ?.

Po przejrzeniu map moja lokalizacja wychodzi tak :

0
  • #5 25 Cze 2013 21:07
    ArtMedia
    Poziom 26  

PF napisał:
    Czy moje gdybanie, że sprawcą tych zawieszek jest GSM jest poprawne [ czy to normalny objaw przy zakłóceniach GSM ].
    ...

Sądzę, że raczej nie jest to wpływ BTS-ów. W dzień emisja jest niemal ciągła prawie na wszystkich timeslot-ach a nawet przy braku ruchu sygnały BCCH są emitowane stale z pełną mocą (tylko po dłuższym czasie braku ruchu niektóre mogą być wyłączane). To się w mieście nie zdarza nawet w nocy. Gdyby to była wina sąsiedztwa nadajnika zakłócenia miałyby charakter ciągły.
    Uważam, że to problem zaników interferencyjnych. Masz odbiór wielodrogowy, co przy sporej odległości może mieć właśnie takie objawy.
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #6 26 Cze 2013 12:48
    irekr
    Moderator

Jeżeli już musisz zainstalować wzmacniacz to za filtrem GSM.

To co kol. Sebastian opisuje powyżej to jak najbardziej prawda. Natomiast wzmacniacz LNA to wyjątkowej klasy badziewie, i to że mamy w zasięgu jeden BTS wcale nie oznacza że tylko ten może powodować problemy. Wystarczy jeden silny sygnał wprowadzający wzmacniacz w stan przesterowania i zaczyna on pracować jako mieszacz, a wówczas kombinacje częstotliwości jakie mogą być tworzone są w zasadzie nie do określenia. Czyli ten sygnał BTS-a plus kombinacja sygnałów sąsiednich BTS-ów - często dość odległych - i mamy problem.
    Zupełnie oddzielną sprawą jest jakość odbiornika. Nie piszesz na czym to "oglądasz". Proste i tanie dekodery DVB-T to bardzo prymitywne urządzenia, mają czasami poważne problemy z korekcja błędów i robią właśnie takie "numery"....
    Ale i niektóre modele odbiorników wcale nie są idealne, szczególnie te z niższej półki.

Generalna zasada: jak najmniej wszelkich elementów które mogą być potencjalnie nieliniowe, na których może nastąpić mieszanie sygnałów.

0
  • #7 26 Cze 2013 14:59
    PF
    Poziom 19  

OK!
    Spróbuję wrócić do samego symetryzatora i zobaczę czy wartości sygnału będą wystarczające. Odbierane jest to tunerem : wcześniej CABLETECH URZ 0194S [ momentami sygnał całkowicie zanikał na symetryzatorze ], obecnie jest URZ 0195 [ sygnał stabilny lecz stopklatka pozostała ].

0
  • #8 26 Cze 2013 15:01
    irekr
    Moderator

Po założeniu filtru GSM odbiór powinien się poprawić. Sam tuner jest bardzo czuły, łatwo go przesterować.

0
  • #9 27 Cze 2013 22:18
    LeDy
    Poziom 43  

Ponieważ uważam, że post był jak najbardziej uzasadniony i pomocny więc zamieszczam wersję poprawioną.

Cytat:
    PF napisał:

CZERWONA - moja jedyna możliwość odbioru - sygnał odbity

Antena to Dipol DIPOL 16/21-69.
    Przy samym symetryzatorze siła sygnału 50%, jakość 50-60%.
    Ze wzmacniaczem LNA-177 zasilanym z tunera 5V siła 70%, jakość 70-80%.
    Ze wzmacniaczem zasilonym 12V z zasilacza jakość 100%, siła 95-100%.

Problem :

Co jakiś czas obraz się zatrzymuje tzn stopklatka. Czasami jest to raz na pół godziny, czasami co 20-30 sekund.

Czyli bez względu z tymi zasilaczami -5V lub 12V lub z symetryzatorem występowało? Prędzej dopatrywałbym się winy Yagi, która do takich warunków nie bardzo się nadaje. Możesz zobaczyć z anteną siatkową założoną bez siatki i tych drabinek. Oczywiście po dotychczasowych wynikach wzmacniacz + zasilacz. To jak już nic ci nie pomoże z tamtych porad lub zamiast. Zasilacz oczywiście najlepiej z regulacją .
    Tak jak napisałem: Możesz spróbować z anteną siatkową bez siatki gdyż ona nadaje się lepiej do takich warunków odbioru, szerszy kąt odbioru i odbiór z " dwóch kierunków" , niż kierunkowe Yagi.

0
  • #10 16 Sty 2014 08:36
    PF
    Poziom 19  

Niestety wszystko zawiodło. Obraz co jakiś czas przycina.

0
  • #11 02 Mar 2014 11:37
    PF
    Poziom 19  

Zdecydowałem się na odblokowanie tematu, ponieważ nie mogę się do tego przyzwyczaić. Sytuacja wygląda następująco :
    Obraz dalej klatkuje a wyniki sygnału są takie :

MUX 1 częstotliwość 546 MHz moc nadawania 100kW - siła 50 %, jakość 30 - 60 %

MUX 2 częstotliwość 602 MHz moc nadawania 100kW - siła 100 %, jakość 85 % [ jakość 85% bo dekoder więcej już nie pokazuje ]

MUX 3 częstotliwość 682 MHz moc nadawania 150kW - siła 100 %, jakość 85 %

Może ktoś wyjaśnić dlaczego nadawane z tego samego punktu MUX-y 1 i 2, z tą samą mocą dochodzą z taką wielką różnicą.
    Antena w tej chwili z symetryzatorem, przewód przykręcony na sztywno śrubami, przewód Triset żelowany ok. 5 m zakończony złączem kompresyjnym PCT.

0
  • #12 02 Mar 2014 15:22
    Fotodetektor

Poziom 30  

Ja bym podmienił antenę na Telmora ASR i zobaczył co się będzie działo.

1. na tej yadze już się zawiodłem kilka razy i już nie zakładam tych anten
    2. Telmor - Zasilanie przedwzmacniacza napięciem stałym
    z zakresu 5…24V
    3. piszesz o sygnale odbitym to daj antenę szerokopasmową jak już jedne kolega pisał

Wiem, że to są koszta, ale może poszukaj firmę, która podjedzie do Ciebie z dwiema antenami i zrobi sprawdzenie.

Antena Televes V-HD ma ekranowaną puszkę zapewniająca ochronę przed sygnałami niepożądanymi.

0
  • #13 22 Kwi 2014 11:16
    PF
    Poziom 19  

Antena szerokopasmowa niczego nie zmieniła :cry: .
    Fachowiec był, pomierzył, parę złotych skasował :cry: i stanęło na tym, że tak musi być. Sprawa się rozwiązała poprzez założenie satelity jednego z prywatnych dostawców. Jednak ogólnodostępna telewizja cyfrowa nie jest dla każdego.

0