Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwiększyć napięcie na wyjściu w klaskaczu bez przekaźnika (kit AVT721)?

yoachim95 25 Cze 2013 22:01 2415 10
  • #1 25 Cze 2013 22:01
    yoachim95
    Poziom 15  

Witam. :D
    To mój pierwszy post i proszę o odrobinę wyrozumiałości jeżeli piszę w złym dziale. Przeszukałem tematy o klaskaczu jednak nic podobnego nie znalazłem.
    Mianowicie zmontowałem klaskacz (kit AVT721) - wersja bez przekaźnika i chciałbym z niego zrobić coś w stylu mini-lampki oświetlającej drogę do łóżka. Chcę zamiast dwukolorowej diody wmontować 3 LED-y (12V), jednak napięcie w miejscu diody dwukolorowej D1 jest troszkę za małe i podłączone moje diody nie świecą pełną mocą. Chciałbym Was zapytać w jaki sposób mógłbym zwiększyć napięcie do 12V aby diody świeciły pełną mocą. Czy wystarczy np. zmienić rezystor R9 na mniejszy?
    Dołączam schemat ze zdjęciem zmontowanej płytki (zdjęcie pochodzi z dokumentacji klaskacza ze strony AVT). :wink:
    Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

0 10
  • Pomocny post
    #2 25 Cze 2013 22:33
    fotonn
    Poziom 28  

Wlutuj T4.
    Zamiast tych oryginalnych LED-ów wlutuj zwykłe diody, np. 1N4148.
    R10 podłącz jedną końcówką tak, jak na schemacie, tj. do bazy T4, a drugą - do górnej końcówki R9.
    R9 zaś, możesz w ogóle usunąć.
    Swoje LED-y połącz w szereg, do szeregu dodaj rezystor ok. 300 om (dla 12V zasilania; prąd LED - ok. 20 mA; moc rezystora - minimum 0,25W) i włącz to wszystko między plus zasilania i kolektor T4 (czyli między punkty C i A).

0
  • #3 25 Cze 2013 23:20
    yoachim95
    Poziom 15  

Okej, dzięki wielkie :) Na dniach postaram się to zrobić, tylko nie wiem czy w najbliższym sklepie elektrycznym dostanę te elementy :D
    A mam jeszcze takie pytania:
    :arrow: W miejsce D1 mam wlutować tą diodę, która była w zestawie, czy te zwykłe, o których pisałeś? Mogę tam po prostu zrobić zworkę (bo to i tak będzie w obudowie, więc w środku nie musi się nic świecić)? Zależy mi na tym, żeby tylko te dodatkowe diody świeciły. Planowałem je właśnie w miejsce tej diodki D1 wlutować ale mam je wlutować w inne miejsce więc już nie wiem...
    :arrow: Czy górna nóżka R9 to ta zaznaczona na obrazku?
    :arrow: Czy muszę wlutowywać diodę D2, o której jest mowa na 3 stronie dokumentacji AVT - http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT721.pdf :?:

0
  • Pomocny post
    #4 26 Cze 2013 00:54
    fotonn
    Poziom 28  

Nie lutuj R9 w ogóle, D1 też, a T4 i R10 podłącz, jak w oryginale.
    Jeżeli jednak zastosujesz tranzystor CMOS, jak na rys. 4b, to lepiej żeby R9 był, ale wówczas zarówno on jak i R10 mogą mieć znacznie większe rezystancje, np. po ok. 47k.
    Wtedy faktycznie wystarczy zwora w miejsce czerwonej części D1 - tak jak piszesz .

Poprzednio źle zrozumiałem Twoje oczekiwania co do działania układu, stąd te kombinacje z diodami.

D2 też nie potrzebujesz - chroni ona układ przed przepięciami pochodzącymi od przekaźnika, a tu go nie stosujesz.

0
  • #5 28 Cze 2013 18:59
    yoachim95
    Poziom 15  

Polutowane jak pisałeś ale diody świecą jeszcze słabiej niż jak były w miejscu diody D1...

0
  • Pomocny post
    #6 29 Cze 2013 12:52
    fotonn
    Poziom 28  

Jakie to diody?
    Tzn.: jaki kolor i jaki mają prąd znamionowy?

Spróbuj może zmniejszyć trochę R10, a jeśli to nic nie da - zmniejsz rezystor w szeregu z diodami.

Zasilanie na pewno ma 12V?

0
  • #7 01 Lip 2013 01:02
    yoachim95
    Poziom 15  

fotonn napisał:
    Jakie to diody?
    Tzn.: jaki kolor i jaki mają prąd znamionowy?

Spróbuj może zmniejszyć trochę R10, a jeśli to nic nie da - zmniejsz rezystor w szeregu z diodami.

Zasilanie na pewno ma 12V?

Układ zasilałem zasilaczem 12V, 100mA i chyba przez to diody (niebieskie ledy) słabo świeciły i po chwili mi padł ten zasilacz bo to był zwykły antenowy zasilacz, na co nie zwróciłem uwagi :roll: Podłączyłem układ pod zasilacz komputerowy ATX i diody ładnie świecą tylko jednak zbyt słabo żeby dobrze doświetlić pokój :D Mogę wpiąć tam jeszcze ze 2 diody (takie same), żeby było ich 5 i nadal tak mocno świeciły? Czy ten rezystor w szeregu z diodami jest konieczny? :) Mogę taki układ bez obaw zasilać takim czymś - http://sklep.avt.pl/p/pl/491014/zasilacz+impulsowy+12v+1-2a+14-4w+dc2-55-5.html :?:

0
  • Pomocny post
    #8 01 Lip 2013 09:46
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

yoachim95 napisał:
    Podłączyłem układ pod zasilacz komputerowy ATX i diody ładnie świecą tylko jednak zbyt słabo żeby dobrze doświetlić pokój :D Mogę wpiąć tam jeszcze ze 2 diody (takie same), żeby było ich 5 i nadal tak mocno świeciły?

Jeślim masz 3 niebieskie diody w szereg z rezystorem i kluczem na tranzystorze to sie nie dziw że świeci słabo - napięcie przewodzenia diod niebieskich jest w granicach 3,6V do 4V.
    Sugeruję diody połączyć w grupy po 2 w szereg z rezystorem i trzy takie grupy równolegle.

yoachim95 napisał:
    Czy ten rezystor w szeregu z diodami jest konieczny? :) Mogę taki układ bez obaw zasilać takim czymś - http://sklep.avt.pl/p/pl/491014/zasilacz+impulsowy+12v+1-2a+14-4w+dc2-55-5.html :?:

Dwa razy TAK.

0
  • #9 01 Lip 2013 13:21
    yoachim95
    Poziom 15  

jdubowski napisał:
    Jeślim masz 3 niebieskie diody w szereg z rezystorem i kluczem na tranzystorze to sie nie dziw że świeci słabo - napięcie przewodzenia diod niebieskich jest w granicach 3,6V do 4V.
    Sugeruję diody połączyć w grupy po 2 w szereg z rezystorem i trzy takie grupy równolegle.

Dać 3 rezystory w szereg z diodami czy 1 równolegle z wszystkimi gałęziami? :D Czy rezystory dalej powinny mieć kolo 300Ω? Jeśli nie, to jaką powinny mieć rezystancję? :D

0
  • #10 01 Lip 2013 14:24
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

yoachim95 napisał:
    Dać 3 rezystory w szereg z diodami czy 1 równolegle z wszystkimi gałęziami?

Jeden rezystor w szereg z każdą z gałęzi.

yoachim95 napisał:
    Czy rezystory dalej powinny mieć kolo 300Ω? Jeśli nie, to jaką powinny mieć rezystancję?

Wylicz sobie - odrobina samodzielności...

0
  • #11 25 Gru 2013 22:50
    yoachim95
    Poziom 15  

Układ działa sprawnie do dzisiaj. Temat uważam za zamknięty.

0