Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Paczkarka z wagą elektroniczną i sterownikiem, workownica.

26 Cze 2013 03:31 9702 16
  • Poziom 2  
    Witam
    Chciałbym zbudować paczkarkę do węgla. Wiadomo budowa prosta kawałek leja do którego wsypujemy materiał i mały otwór z dozownikiem lecz chciałbym aby materiał w tym wypadku węgiel o różnej wielkości od 1cm do 5-10cm był pakowany przy pomocy jakiegoś podajnika ślimakowego lub elektrycznej/hydraulicznej przysłony która będzie dozowała po 25 i 50kg. Wiem, że w takim wypadku bedzie potrzebny podajnik ślimakowy(tylko zastanawiam się czy da sobie rade z taką średnicą węgla) znowu jakaś przysłona itp mogła by być za mało precyzyjna do wyważenia, waga i jakiś sterownik co wszystkim zarządzi. Czy ktoś wie jak to wszystko złożyć do "kupy" aby wszystko ładnie współpracowało jakie materiały będą potrzebne, chodzi mi tu o sterownik, wagę i podajnik. I orientacyjnie ile mnie ww materiały wyniosą. Chciałbym osiągnąć maszynę podobną do tej na załączonym obrazku. Paczkarka z wagą elektroniczną i sterownikiem, workownica.
    Z góry dziękują za wszystkie dorady i nowe pomysły.
    Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Myślę że jest to do zrobienia. Natomiast zamiast podajnika ślimakowego użyłbym podajnika taśmowego. Nie wykonywałbym żadnych przesłon. Zwykły lej zasypowy Zwykły podajnik taśmowy z taśmą gumową. Do sterowania tym wszystkim użyłbym prostego sterownika PLC, który posiada oprócz wejść i wyjść cyfrowych wejście analogowe. Do wejścia analogowego sterownika PLC podłączasz procesor wagowy np. firmy Axis, który ma na pokładzie wyjście analogowe. Sterownik można tak zaprogramować że jeśli osiągniemy zadaną wagę transporter się wyłącza. Po potwierdzeniu przez operatora następuje załadunek kolejnego worka. Na wadze można umieścić " ramkę" na którą zakładamy worek.To tak w wielkim skrócie. Wykorzystując jeszcze falownik do transportera można osiągnąć regulację prędkości podajnika przy zbliżaniu się do wagi zadanej. Ustawienie wagi zadanej najłatwiej osiągnąć stawiając na wadze odważnik 25 kilogramów i wykonać procedurę tarowania. Znów odważamy 25 kilogramów z tym że w rzeczywistości mamy 50 kg. To taka sugestia gdybyś nie chciał ustawiać wagi zadanej na sterowniku.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Można zastosować przesłonę napędzaną siłownikiem pneumatycznym (szybki czas reakcji).
    Takie rozwiązania są stosowane do ważenia proporcji kruszyw w produkcji mieszanek asfaltowych.
    Siłownik otwiera przesłonę, po osiągnięciu np. 60% wartości zadanej na przetworniku wagowym, przesłona się zamyka a następnie jest otwierana pulsacyjnie, 0.5s puls i 1s przerwa pomiędzy pulsami, oczywiście wszystkie te wartości trzeba dobrać indywidualnie.
    Ważny jest też kształt klapy i końcówki leja zsypowego.
    Paczkarka z wagą elektroniczną i sterownikiem, workownica.
  • Poziom 15  
    Witam.
    Nie wiem czy Koledzy zauważyli ale Kolega marzec 1992 pragnie rozważać węgiel w woreczki 25 kg który posiada granulację od 1 do 10 cm. Niestety przy takim niejednorodnym materiale nie widzę możliwości spełnienia wymagań przy ważeniu towarów paczkowanych tzn. 375 g - zakres rozrzutu dla worków 25 kilogramowych.
    A domyślam się, że będzie paczkował w celach handlowych czyli ustawa o towarach paczkowanych się kłania a ta jest bardzo rygorystyczna .
    Jeśli natomiast liczy na paczkowanie ekogroszku który jest w miarę jednorodny w granulacji to podobne paczkarki legalizowałem z urzędem miar i przechodziły legalizację.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Kolego gram a nie wystarczy kupić gotowej wagi, która ma legalizację?
  • Poziom 26  
    W paczkarkach stosuje się dwa podajniki, zgrubny i dokładny.
    Cena zależy od tego kto i na czym to wykona.
  • Poziom 15  
    Kolego Pritend czy to ma być cienka aluzja w moją stronę ? Wiadomo,że Kolega marzec1992 może kupić wagę pomostową legalizowaną o rozdzielczości odpowiedniej do paczkowanego towaru i postawić obok paczkarki. Spełni wymogi ustawy o towarach paczkowanych ale podwójna robota bo każdy worek po naważeniu paczkarką powinien być sprawdzany na wadze legalizowanej . To wygodniej mieć paczkarkę z wagą np Axis z miernikiem SE-01 z progami do sterowania oraz falownikiem na taśmę podającą . Całość zlegalizowana.
    System sprawdzony na hurtowniach węgla / zapaczkowane 1000 ton ekogroszku /.
    Niestety nie widzę możliwości paczkowania węgla w ruchu automatycznym gdy jest tak niejednorodny tzn. 1cm do 10 cm jak chce marzec 1992.
    Duże PIWO dla tego co to rozwiąże!
    Ps. nie jestem przedstawicielem Axisa , podałem ten zestaw z praktyki.
  • Poziom 19  
    gram napisał:
    Kolego Pritend czy to ma być cienka aluzja w moją stronę ?

Nie.Pytałem z czystej ciekawości. Nie była to żadna złośliwość. Wydaje się że jeśli kolega zakupi legalizowaną wagę pomostową np. tak jak pisałeś Axisa z wyjściem analogowym i sprzęgnie to ze sterownikiem po 4-20mA, to nie musi wykonywać podwójnej pracy. Zważy odpowiednią porcję, sterownik wyłączy dozowanie. Da się to tak zaprogramować aby ważenie było dokładne. Przy obsłudze pakowaczki raczej zawsze będzie pracował operator ( odbiór produktu i zamocowanie opakowania), który może sprawdzić czy ważenie zostało wykonane poprawnie. Wydaje się więc logiczne że nie jest konieczna kolejne ważenie.
  • Poziom 2  
    A wiec może nakreślę trochę co będzie miała pakować ta maszyna: ekogroszek, groszek, orzech, miały itp czyli od materiałów sypkich i miałkich do takiej granulacji jak podałem wyżej. Samo wykonanie leja, podajnika, spawanie ramy itp to nie jest żaden problem bo dysponuje sporą ilością materiałów i narzędzi. Problem zaczyna się dopiero przy wykonaniu sterowania. Chciałbym aby paczkarka była zasilana tylko prądem, wiec siłowniki pneumatyczne odpadają. Waga elektroniczna, pakowanie tylko po 25 i 50 kilo. Podoba mi się pomysł z tym, że podajnik zwalnia gdy zaprogramowana waga się zbliża. Chciałbym aby paczkarka była jak najdokładniejsza bo nie chodzi tu o to żeby kogoś oszukać tylko ułatwić sobie pracę. Miało by to wyglądać mniej więcej tak, że ustawiamy 25kg podstawiamy worek naciskamy guzik sypie materiał do pełna i koniec cyklu, następny worek naciskamy guzik itd.
  • Poziom 9  
    Nie potrzebujesz sterownika PLC do tego rozwiązania. Większość dobrych falowników posiada sterownik zdarzeń logicznych, który wystarczy do tego typu rozwiązania. Jako wagę wykorzystać można belkę tensometryczną z mostkiem. Na wyjściu otrzymamy wówczas sygnał napięciowy lub prądowy w zależności od użytego mostka. Sygnał z belki tensometrycznej można podać bezpośrednio do falownika. Sygnał prądowy z innej wagi również można wykorzystać przy połączeniu bezpośrednio z falownikiem.
  • Specjalista Automatyk
    Trójfazowy.pl napisał:
    ...Sygnał z belki tensometrycznej można podać bezpośrednio do falownika....
    - czy mógłbyś sprecyzować to co miałeś na myśli? (z tego co wiem to poziomy napięć w tych dwóch punktach odniesienia różnią się znacznie: belka tensometryczna w mV, a wejścia analogowe np. 0-10V)
  • Poziom 17  
    Witam,

Mogę wykonać taki dozownik pod względem mechanicznym, sterowania i kontroli.

Dokładność ważenia dla takiej średnicy materiału to około 1%.

Przy takiej rozbiezności granulacji wykorzystywany jest podajnik wybracyjny z zasobnikiem klapowym. Ważona wartość jest dozowana do zasobnika w dwóch etapach, co rozwiazuje problem z dokładnością ważenia.

Wykonywałem podobny dozownik do innego kruszywa.

W razie zainteresowania proszę o kontakt.

Pozdrawiam
  • Specjalista Automatyk
    Przy nasypywaniu na "doważaniu" należałoby nie dopuszczać dużych brył węgla. Jedna bryła o średnicy 10 cm będzie ważyła 600-700 g co przy skrajnie niekorzystnym warunku da nadwagę (dla 25 kg) ok 3%.
  • Poziom 17  
    pafciowaw napisał:
    Przy nasypywaniu na "doważaniu" należałoby nie dopuszczać dużych brył węgla. Jedna bryła o średnicy 10 cm będzie ważyła 600-700 g co przy skrajnie niekorzystnym warunku da nadwagę (dla 25 kg) ok 3%.

Dlatego trzeba to tak zrobić aby nie było znaczącej nadwagi. Wiadomo ze i tak jest dopuszczana tolerancja wagi opakowania. Stosuje sie to w 90% rozsypywanych produktach.
  • Poziom 26  
    Kol. elpronet podajnik może być dowolny. Wibracyjny powoduje segregację frakcji, ale do tego zastosowania też może być.
    Serwisowałem różne paczkarki i każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Też mogę wykonać sterowanie do paczkarki, ale kol. marzec1992 chyba kombinuje własnoręczne wykonanie.
  • Poziom 19  
    Przypadkiem znalazłem w sieci takie rozwiązanie workownicy o jakim pisałem. W konstrukcji tej wykorzystano wagę platformową, najprawdopodobniej firmy Axis. Na platformie umieszczono lej zasypowy, z klapą trzymającą opakowanie otwieraną przez dwa siłowniki pneumatyczne. Link poniżej. Zaznaczam że nie jestem pracownikiem tej firmy.

http://www.global-tech.eu/wago-workownica
  • Poziom 9  
    Witam
    Pozwolę się rozpisać na ten temat. Gdyż posiadam tą workownicę i jestem BARDZO ZADOWOLONY, przeworkowałem około 1000 ton węgla i około 500ton kruszywa oraz piasku w ciągu roku. Początkowo też myślałem, żeby coś samemu zrobić... ale dopiero teraz stwierdziłem, że samoróbka jest NIE OPŁACALNA. Ponieważ: workownica w miejscu pracy musi posiadać znać CE - kontrolę już miałem i nie miałem z tym problemu gdyż wszystkie papiery dostałem od producenta. Waga legalizowana na 3 lata. A przede wszystkim gwarancja. Owszem można zrobić samemu ale czasami może to wyjść na równo niż kupić. A jeszcze gorzej jak coś zrobisz nie tak i będziesz się z tym męczyć. Urządzenie działa bezawaryjnie!!
    Jestem po stronie producenta