Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napięcie na linii antenowej

studisat 24 Jun 2013 08:32 5472 17
Tespol
 • #1
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  retromodern wrote:

  Zauważyłem że w kablówce hula wysokie napięcie, przy podłączaniu wtyku antenowego iskrzy, i potrafi porazić prąd....
  Co z tym zrobić, obawiam się że to wykończyło modulator w video, i pewnie głowicę poprzedniego tv


  To jest normalne i pokazuje stan techniczny infrastruktury kablówki. Jedynym sposobem jest zastosowanie szerokopasmowego transformatora separującego - lub gniazda abonenckiego z separacją galwaniczną ale gniazdo jest zazwyczaj własnością operatora i można się narazić na oskarżenia o kradzież sygnału przy wymianie gniazda lub narazić się na żądanie odszkodowania za uszkodzenia ich sieci (normalne i typowe zachowanie się kablówek, które sobie "załatwiły" monopol różnymi zakazami administratora budynku sprzecznymi z prawem).

  W sklepach bywa takowe ustrojstwo. Należy jest bezwzględnie używać w przypadku : kablówek, anten zbiorczych czy nawet anten podłączanych do różnych odbiorników w w różnych mieszkaniach a mocowanych na wspólnym maszcie (lub masztach mających ze sobą kontakt galwaniczny). W innym przypadku wszystko co podłączacie do TV i wszystko inne co ma z TV kontakt galwaniczny jest narażone na uszkodzenie wysokim napięcie. Pomijam oczywistość czyli możliwość porażenia elektrycznego.

  Dodam jeszcze że w przypadku uziemionego masztu może występować dość wysoki potencjał na antenie względem przewodu ochronnego w instalacji elektrycznej.

  Dodam że operator kablowy, anteny zbiorczej ma obowiązek zastosować gniazda abonencie z pełną separacją galwaniczną. Niestety nadal kablówki (z racji m.in. powszechnych, kryminogennych układów korupcyjnych) to przykłady pełnej amatorszczyzny, olewania przepisów itd. (niestety często zastraszeni mieszkańcy boją się interweniować).

  Moderated By Futrzaczek:

  Wydzielone stąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2512556.html

 • Tespol
 • #2
  aksakal
  Tube devices specialist
  Если оператор кабельного телевидения подаёт сигнал по кабелю,который не имеет гальванической развязки от электрической сети ,он берёт на себя большую ответственность,подвергая жизнь людей опасности.Больше добавить к этому нечего. AKSAKAL


  Jeżeli operator telewizji kablowej przekazuje sygnal kablem, ktory nie jest galwanicznie odseparowany od sieci elektrycznej, to bierze na siebie wielką odpowiedzialność, narażając życie ludzi na niebezpieczeństwo. Więcej do tego nie da się już dodać.
  AKSAKAL
 • Tespol
 • #3
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  aksakal wrote:
  ktory nie jest galwanicznie odseparowany od sieci elektrycznej


  Może wyjaśnię - to nie jest problem separacji od przewodu fazowego ale jest to skutek że przewód PE doprowadzony do stacji czołowej operatora a przewód PE w instalacji w mieszkaniu abonenta mają różne potencjały (tym bardziej względem uziemienia) - często całkiem spore i nawet o dość dużej wydajności prądowej.


  Znam budynki gdzie są pomieszczenia z gniazdami elektrycznymi podłączonymi dwóch dwóch różnych głównych rozdzielni podłączonymi dwóch różnych transformatorów energetycznych. W jednym z nich podłączona żarówka 230V 60W do przewodów PE tych dwóch różnych sieci (czyt. do kołków ochronnych w dwóch sąsiednich gniazdach) świeciła całkiem jasno a cienki przewód łączący przewody PE był przepalany. Co ciekawsze instalacja przechodziła bezproblemowo "pomiary uziemienia/zerowania".
 • #4
  LeDy
  Level 43  
  studisat wrote:
  retromodern wrote:

  Zauważyłem że w kablówce hula wysokie napięcie, przy podłączaniu wtyku antenowego iskrzy, i potrafi porazić prąd....
  Co z tym zrobić, obawiam się że to wykończyło modulator w video, i pewnie głowicę poprzedniego tv


  To jest normalne i pokazuje stan techniczny infrastruktury kablówki.

  A jak wysokie jest to napięcie? Powoduje mrowienie, "gryzienie" ale nie potrafi porazić.
  Owszem , że jest to normalne bo winne są temu urządzenia podłączone do anteny- te z przetwornicami.
  studisat wrote:
  Może wyjaśnię -

  Wyjaśniłem.
 • #5
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  LeDy wrote:

  A jak wysokie jest to napięcie? Powoduje mrowienie, "gryzienie" ale nie potrafi porazić.

  Po pierwsze to radzę się doszkolić zanim się pisze bzdury o tym że to napięcie razi, to natężenie prądu powoduje takie odczucia jak napisałeś a skończywszy na porażeniu zgonie. Nie ma znaczenia czy to będzie 5V czy 1000V znacznie ma natężenie prądu. Tzw. bajka o bezpiecznym napięciu jest przez życie weryfikowana zmuszając do podawania coraz niższej wartości.

  Natężenie prądu rażenia będzie wypadkową siły elektromotorycznej, rezystancji/impedancji ciała i wydajności prądowej źródła przebicia.

  Te "przebicia z kabla" potrafią niekiedy porazić a zazwyczaj solidnie "kopią" - intensywny skurcz mięśni. Można z powodzeniem zaświecić żarówkę małej mocy.
  Cieńsze ścieżki potrafią przepalić, elementy elektroniczne w okolicach gniazd uszkodzić.

  Quote:

  Owszem , że jest to normalne bo winne są temu urządzenia podłączone do anteny- te z przetwornicami.

  Natężenie prądu jaki ucieka w sprawnych zasilaczach impulsowych od strony sieci energetycznej do wtórnej jest na poziomie ułamka miliampera.
  Choć i ten ułamek większy od 0.5 mA - może już spowodować wyeliminowanie urządzenia przy pomiarze izolacji. Ma być większa niż 0.5MΩ - czyli prąd jaki może ew. "uciekać" jest poniżej 0.5mA.

  Czyli jest to praktycznie nieodczuwalne dla większości dorosłych osób. Zakładając że jest tam sztuczna ziemia zrobiona z dwóch jednakowych kondesatorów połączonych z masą na wyjściu zaś z drogiej ich strony z każdym z zacisków zasilania 230V, to napięcie względem zacisku PE masz zawsze 115V. Zawsze. Tu jest błąd jaki popełniłeś chcąc błysnąć w swoim zdaniu - zacytowanym jako pierwsze
 • #6
  aksakal
  Tube devices specialist
  Уважаемый RETROMODERN!Трудности с переводом не позволили мне понять ВАШУ проблему,но изучив дискуссию на форуме,я уяснил,что имеет место искрение при подключении антенного кабеля к телевизору. Сомневаюсь,что это вина оператора или какого-то прибора с импульсным блоком питания.Импульсные блоки питания имеют полную гальваническую развязку от сети.Прежде всего нужно замерить мультиметром величину этого напряжения относительно ЗЕМЛИ.Назову лишь две возможные причины появления напряжения на антенном кабеле.Первая-контакт кабеля с проводами сети при прокладке кабеля внутри дома .Вторая может быть связана с эксплуатацией телевизоров ,в которых применялась схема бестрансформаторного блока питания .Шасси этих телевизоров имело гальваническую связь с электрической сетью.Не исключено,что такие телевизоры ещё находятся в эксплуатации .Мои предположения прошу рассматривать лишь как одну из возможных причин проблемы.AKSAKAL.


  Szanowny RETROMODERN! Trudności z tłumaczeniem nie pozwoliły mi zrozumieć TWOJEGO problemu, ale po zapoznaniu się z dyskusją na forum wyjaśniłem, że zachodzi iskrzenie przy podłączaniu kabla antenowego do telewizora. Wątpię żeby to byla wina operatora bądź jakiegoś urządzenia posiadającego impulsowy blok zasilania. Bloki zasilania impulsowego mają pełną separację galwaniczną od sieci zasilającej. Przede wszystkim należy zmierzyć przy pomocy multimetru wielkość tego napięcia względem ZIEMI. Podam tylko dwie możliwe przyczyny pojawienia się napięcia na kablu antenowym. Pierwsza - zetknięcie się kabla z przewodami sieci elektrycznej ktore mogło mieć miejsce podczas układania kabla w domu. Druga przyczyna może być związana z eksploatacją telewizorów, w ktorych zastosowany jest beztransformatorowy blok zasilania. Chasis tych telewizorów ma galwaniczne połączenie z siecią elektryczną. Niewykluczone, że takie telewizory znajdują się jeszcze w eksploatacji. Moje informacje proszę rozpatrywać jako jedną z możliwych przyczyn pojawienia się problemu.
  AKSAKAL
 • #7
  LeDy
  Level 43  
  studisat wrote:
  LeDy wrote:

  A jak wysokie jest to napięcie? Powoduje mrowienie, "gryzienie" ale nie potrafi porazić.

  Po pierwsze to radzę się doszkolić zanim się pisze bzdury o tym że to napięcie razi, to natężenie prądu powoduje takie odczucia jak napisałeś a skończywszy na porażeniu zgonie. Nie ma znaczenia czy to będzie 5V czy 1000V

  Natężenie prądu rażenia będzie wypadkową siły elektromotorycznej, rezystancji/impedancji ciała i wydajności prądowej źródła przebicia.

  Quote:

  Owszem , że jest to normalne bo winne są temu urządzenia podłączone do anteny- te z przetwornicami.

  Natężenie prądu jaki ucieka w sprawnych zasilaczach impulsowych

  Czyli jest to praktycznie nieodczuwalne dla większości dorosłych osób.

  No to ja też proponuję ci się doszkolić, jeżeli zrozumiałeś o czym piszę .
  Te natężenia są śmieszne i nie zagrażają nikomu.
  Gdzie ja to napisałem?
  Quote:
  zanim się pisze bzdury o tym że to napięcie razi
  Ja pisałem, że to napięcie gryzie, mrowi, ale nie jest niebezpieczne.
  Już nie będę pisał nowego postu tylko uzupełnię:
  Quote:
  masz zawsze 115V. Zawsze. Tu jest błąd jaki popełniłeś chcąc błysnąć w swoim zdaniu - zacytowanym jako pierwszy  Ja pytałem tego co napisał
  Quote:
  hula wysokie napięcie
  a nie ciebie. Nie zawsze 115 a zależne od tego ile jest w sieci. Może dla niego 100V jest wysokie ale prądy są tam rzędu µA . Dla mnie wysokie to kV.
 • #8
  Mark II
  Level 21  
  @aksakal
  Przychylam się do opinii kol. Studisat. Bardzo często, oprócz powodów, które wymieniłeś, faktycznie instalacje telewizji kablowej wykonane są niezgodnie z przepisami. Dotyczy to szczególnie połączeń wyrównawczych łączących ekrany kabli antenowych z uziemioną szyną, do której podłączony jest również przewód neutralny i ochronny instalacji zasilającej budynek oraz wszelkie metalowe rurociągi, np. wodociąg, instalacja centralnego ogrzewania i gazowa oraz stalowe części konstrukcyjne budynku. To w przypadku nowszych budynków lub już zmodernizowanych instalacji zasilających 400/230V. W starszych takich uziemień najczęściej w ogóle nie ma. Jeżeli ekrany sieci tv kablowej nie są uziemione, to dodatkowo mogą się na nich pojawiać napięcia pochodzące z upływów prądu mających miejsce we wszystkich podłączonych do tej sieci urządzeniach i zdaje się, że właśnie z taką sytuacją ma do czynienia kol. Retromodern
 • #9
  LeDy
  Level 43  
  Mark II wrote:
  Jeżeli ekrany sieci tv kablowej nie są uziemione, to dodatkowo mogą się na nich pojawiać napięcia pochodzące z upływów prądu mających miejsce we wszystkich podłączonych do tej sieci urządzeniach i zdaje się, że właśnie z taką sytuacją ma do czynienia kol. Retromodern
  I o tym właśnie piosałem, że taka sytuacja ma tu miejsce. Te upływności powodowane są przez sprzęt z przetwornicami i przez ich budowę to zjawisko występuje. Występuje również w domu gdy wkładamy wtyczkę antenową do gniazda TV lub robimy coś przy antenie a wtyczka antenowa jest w TV.
 • #10
  OTLamp
  Tube devices specialist
  studisat wrote:
  sposobem jest zastosowanie szerokopasmowego transformatora separującego - lub gniazda abonenckiego z separacją galwaniczną ale gniazdo jest zazwyczaj własnością operatora i można się narazić na oskarżenia o kradzież sygnału przy wymianie gniazda lub narazić się na żądanie odszkodowania za uszkodzenia ich sieci (normalne i typowe zachowanie się kablówek, które sobie "załatwiły" monopol różnymi zakazami administratora budynku sprzecznymi z prawem).


  Nie przesadzaj, od ponad dziesięciu lat mam na przewodzie antenowym amplitunera wpiętą przelotkę z dwoma kondensatorami ceramicznymi po kilkaset pF na 1kV, gdyż płynące przez masę prądy wyrównawcze powodowały znaczny przydźwięk sieci. Przez ten okres było tu kilka ekip z kablówki i nikt nie miał żadnych obiekcji, co niektórzy tylko pytali w jakim celu te kondensatory, więc wyjaśniałem i tyle.
 • #11
  retromodern
  Level 13  
  Dziękuję za wpisy, teraz zrozumiałem co nieco.
  Wielkość prądu oceniłem na czuja, przez pryzmat doświadczenia jako zbliżone do porażenia z gniazdka.
  Obawiam się tylko o uszkodzenie sprzętu.

  Czy mogę poprosić o jakiś przepis na zrobienie jakiegoś odseperowania we własnym zakresie?
 • #12
  Mark II
  Level 21  
  Odczucia zależą od wartości przepływającego prądu. Od uczucia mrowienia po silny ból. W każdym przypadku porażenie jest niebezpieczne. Doświadczenia z gniazdkiem nie muszą być miarodajne, wszystko zależy od wartości izolacji na drodze przepływu prądu. W przypadku wykładzin z tworzyw syntetycznych, syntetycznych podeszew obuwia i małej wilgotności pomieszczenia rezystancja izolacji może sięgać GΩ. Nie można tego w żadnym wypadku traktować jako środków umożliwiających bezpieczną pracę pod napięciem, choćby ze względu na to, że właściwie nigdy nie wiadomo, jaka jest odporność takiej izolacji na przebicie, tzn. przy jakim napięciu względem podłoża może ulec uszkodzeniu.
  Co do sposobów separacji, te Koledzy podali już wyżej.
 • #13
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Poza problemem po stronie instalacji zbiorczej problem może też występować w związku z uszkodzeniem sprzętu po twojej stronie - uszkodzenie izolacji twoich urządzeń od sieci energetycznej (albo "zerowanie do fazy") może powodować przykry skutek.
 • #14
  retromodern
  Level 13  
  Jeśli dobrze rozumiem wspomniane przez kolegę OTLamp kondensatory także mogą być?
 • #15
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  retromodern wrote:
  Jeśli dobrze rozumiem wspomniane przez kolegę OTLamp kondensatory także mogą być?


  Mogą być ale łatwiej nabędziesz albo gniazdo abonenckie z separacją transformatorową albo takiż separator.

  OTLamp wrote:
  Nie przesadzaj, od ponad dziesięciu lat mam na przewodzie antenowym amplitunera wpiętą przelotkę z dwoma kondensatorami ceramicznymi po kilkaset pF na 1kV, gdyż płynące przez masę prądy wyrównawcze powodowały znaczny przydźwięk sieci.

  Gniazda z sepracją galwaniczną są produkowane, i są łatwo dostępne w handlu. Gorzej "nieco" z kondesatorami w.cz. na 1kV.....

  OTLamp wrote:

  Przez ten okres było tu kilka ekip z kablówki i nikt nie miał żadnych obiekcji, co niektórzy tylko pytali w jakim celu te kondensatory, więc wyjaśniałem i tyle.


  Wszystko zależy od ludzi i od ogólnej systuacji. Niestety jest podobnie jak z linią telefoniczną - przewód zakończony gniazdem nie należy do abonenta.
  Są kabłówki i rejony gdzie kradzież sygnału jest powszechna i niestety operator kablowy potrfi to bezwzględnie wykorzystać - każdego traktując jak złodzieja.

  Co do "speców" i "instalatorów" kabłówek - widywałem nieraz ciekawie zarabiane wtyczki F (szajs takich mało aby miej sie narobić szkody tylko że ekran nie ma styku....). Bo tradycyjna F'ka to za dużo pracy przy niej.

  Ponadto "panowie od kablówki" potrafią opierdzielać ludzi że nie wolno samowolonie stosować np. rozgałęźników bo te sklepach sprzedawane to wszystkie są złe i powodują też innym abonentow problemy. Potrafią zastraszać bo nie będą przyjmować zgłoszeń itd... Mają być takie jaki ono mają np. po 70 - 100 i więcej złotych (najtańszy syf kosztujacy kilknąscie złotych w poryzach) - narzut to za logo kablówki naniesione na rozgałęźnik. No cóz da się "dorabiać" na frajerach. Starsza babcia jest na pewno na celowniku - ktoś rozgarnięty w temacie jak Ty - no cóż taki cwaniaczek mając jednka instynkt samozachowawczy nie będzie odgrywał scenki.


  Niestety wszyscy tną koszty i to odbija się na zatrudnianych osobach. Ostatnio przerobiłem walkę z serwisantami jednego z operatorów telefonii. Telefon nie działał u mamy. Przychodzili i od wejścia od razu - kupić nowy telefon - bo jest na pewno dobrze i to tylko wina telefonu i on nie będzie nic tu robił bo to wina abonenta. Nawet nie zbliżyli się na metr do gniazda telefonicznego. Nie mieli ze sobą żadnych narzędzi, mierników. Dopiero po zrobieniu solidnej awantury przyszedł inny serwisant, pomierzył i znalazł uszkodzenie w pionie na klatce schodowej. Naprawił je i było OK. Zgodnie zaleceniami poprzednich serwisantów błoby już kupionych kilka nowych telefonów... Oczywiście nie dziłających z racji uszkodzenie linii...

  Osoby - serwisanci, które coś potrafią za drogo już kosztują firmy, które je zatrudniają (lub które zlecają im jako podwykonawcom wykonanie prac).

  Sorry za off-top.
 • #16
  retromodern
  Level 13  
  Zakupiłem filtr galwaniczny i podłączyłem do kabla doprowadzającego sygnał do instalacji w moim mieszkaniu.
  Wszelkie problemy z napięciem rozwiązane, poprawił się nawet odbiór, i telewizory przestały gubić sygnał przy włączonym automatycznym dostrajaniu.

  Bardzo Wam dziękuję za kolejne dobre rady.
 • #17
  kondensator
  Level 36  
 • #18
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  [quote="kondensator"]
  Maskowanie problemów separatorem galwanicznym może skończyć się smutno:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1201732.html


  To co tam opisano to tak ale przed "gniazdkiem" antenowym kablówki - raczej nic abonent nie podłącza.

  Z wieloma kablówkami, które traktują siebie jak panów i władców plebsu który obowiązkowo musi im płacić dodatkowy haracz np. za ogłądanie kanałów ogólnodostępnych, nic nie ugrasz (dopiero ew. wypadek śmiertelny może to zmienić).

  To już problem tego co grzebie w instalcjach kabłówek w pionach na klatkach. Tam abonent nie ma prawa "grzebać".