Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CLX-3305xx - Reset liczników / wieczny chip

26 Cze 2013 12:46 15219 19
  • Poziom 26  
    Witam,

Właśnie wyczerpał mi się toner startowy w mojej drukarce, dlatego zacząłem drążyć temat taniego drukowania na tej drukarce.

Wczytałem że opcje są 3 - albo napełnić toner i wymienić na nim chip (x4 dla każdego koloru), albo zainstalować chip po USB (modyfikacja firmware drukarki), albo zamontować wieczny chip zamiast eepromu na płycie głównej. Na allegro taki chip to w tej chwili 140zł, niby nie dużo, ale chciałbym spróbować to zrobić samemu.

Przeglądając ten temat, wyczytałem jak to mniej więcej działa w gorszej drukarce. W związku z tym mam kilka pytań.

1. Czy na płycie jest ten sam eeprom (24C64) i podobny rozkład pamięci?
    2. Czy wieczne chipy to mikroprocesory, które emulują eeprom i ignorują zapis w komórki z licznikami stron, będna etc?
    3. Są jakieś mikroprocesory, które by się tutaj nadały do emulacji tego eepromu
    3. Czy nie jest dobrym rozwiązaniem wylut chipa z p. głównej, wyzerowanie liczników i wyprowadzenie nóżki WP (write protect) pod przełącznik. Wtedy jak będziemy chcieli zmienić ustawienia drukarki (WiFi, adres IP, nr telefonów dla faksu) to odblokowujemy zapis, wprowadzamy zmiany, zapisujemy, blokujemy pamięć ponownie. Dzięki temu przy wydruku drukarka nie zmodyfikuje liczników (bo będzie włączona blokada zapisu).
    4. A może taki hack by tutaj zadziałał: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=077GLsEMV2E
    5. Co myślicie o chipach na USB? Idzie to gdzieś bezpłatnie pobrać?
    6. I na koniec, czym najlepiej zrobić dziurkę w obudowie tonera? Widziałem że ludzie mają jakieś groty do lutownic w kształcie wierteł koronkowych (otwornic), bo wiercenie chyba odpada, ze względu na opiłki tworzywa sztucznego?

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    Ok, narazie rozebrałem drukarkę zlokalizowałem eeprom, pierwsza różnica to eeprom jest inny - 24C512 (dokładnie 24512WP od ST). Jest większy niż ten od CLX-317x, bo ma aż 512kbit'ów czyli 64KB. Jutro zamierzam go wylutować i zczytać.

Następna różnica jest taka, że moje tonery startowe mają chipy (wszystkie 4).

Zdjęcie p.głównej:

Ma ktoś jakieś hinty? Próbował już coś ktoś z tą drukarką?
  • Poziom 26  
    No więc walki ciąg dalszy, założyłem chip na kabelku pod pokrywą wygląda to tak:

Samsung CLX-3305xx - Reset liczników / wieczny chip Samsung CLX-3305xx - Reset liczników / wieczny chip Samsung CLX-3305xx - Reset liczników / wieczny chip Samsung CLX-3305xx - Reset liczników / wieczny chip Samsung CLX-3305xx - Reset liczników / wieczny chip

Jak widać zamontowałem chipa w obudowie dip. Trzeba pamiętać że AT24c512 się nie nadaje bo ma tylko 2 wejścia adresowe. Jak by ktoś testował miernikiem czy nie zrobił zwarcia, to piny 1,2,3 są zwarte do vcc (pin 8). Model tego chipa to M24512-W i nie ma go w obudowie DIP. Ja pośpiesznie wlutowałem podstawkę. Niestety ale wspomniany AT24c512 nie ruszył, to zrobiłem małą płytkę z goldpinami wlutowałem w nią chipa smd, a podstawkę zastąpiłem gniazdami na goldpiny. Tak czy inaczej idea ta sama.

Zrobiłem kilka wydruków/skanów po nich zgrywałem eeprom. Rezultaty w załączniku.

Poniżej print screen porównania po wydruku jednej czarnej strony (program próbuje być mądry i zaznacza więcej niż powinien na żółto). Po lewej po wydruku po prawej przed wydrukiem.

Widać że pole ilości stron są w następujących offsetach: czarny - 0xFB14, cyan - 0xFB84, magneta - 0xFBF4, żółty - 0xFC64. Są to ilości wydrukowanych stron, nie wiem czy mają coś do procentowego zużycia. Zastanawia mnie też czy te info nie jest obecne w chipach na tonerze, w końcu jak komuś się skończy to może przecież napełnić i oddać koledze, w którego drukarce toner z tamtym chipem nie było jeszcze wsadzony.
  • Poziom 26  
    Ok, w sumie już wiem co i jak i oto moje wnioski i przemyślenia:
    1. Używając tego sposobu (czyli odczyt eepromu, modyfikacja i zapis), udało mi się tylko skasować liczniki PASA TRANSFEROWEGO, BĘBNA, ROLEK TRANSFEROWYCH, FUSERA. Moim zdaniem tylko te liczniki można skasować.
    2. Owszem, w eepromie są zapisy dotyczące tonerów, ale to tylko kopie. Po skasowaniu tych danych, drukarka ponownie wczytuje info z tonerów i zapisuje do eepromu. Informacje o zużyciu przechowywane są na chipach w tonerach. Wiem że w starszych drukarkach pierwsze tonery były bez chipa tzw startowe, i drukarka mogła na startowych wydrukować N stron. Można to było kasować później w eepromie. Tutaj to nie przechodzi bo tonery od początku mają chipy.
    3. Po z czytaniu eepromu, wydrukowaniu 10 stron, wgraniu z czytanego eepromu, wszystkie powyższe liczniki wracają do wcześniejszej pozycji.
    4. Jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje mi się fix po USB. Zapewne modyfikuje on tak program, że ten nie modyfikuje pamięci chipów w tonerach przy drukowaniu.

I teraz kilka pomysłów i tematów w których zapraszam do dyskusji kogoś z forum, bo jak do tej pory nikt nie zechciał napisać nawet słowa w wątku. Widzę tutaj chcę zostawić dla wszystkich, drukarek pewnie będzie coraz więcej na rynku więc mam nadzieję że się przyda.
    1. Jedna osoba na allegro (nick serwis-samsung, cena 120zł) sprzedaje wieczne chipy montowane zamiast eepromu do tych drukarek, które podobno kasują też liczniki na tonerach. Może ktoś potwierdzić że one naprawdę działają? Osobiście wydaje mi się to niemożliwe.
    2. Dobrym pomysłem wydaje się zablokowanie układu przed zapisem (nóżka 7-WC, wy lutowana z p. głównej i podłączona do 8-VCC) i wtedy wszystkie liczniki, oprócz liczników tonerów, będą stały w miejscu. Wtedy też wszystkie ustawienia (sieci, wifi , nr telefonów faksów etc) będą się kasowały po odłączeniu drukarki od prądu. Dobrym pomysłem wydaje się połączenie tych pinów na przełączniku stabilny. Jeżeli będziemy potrzebować zmiany ustawień, rozłączamy piny 7 i 8 (wg datasheet'a jeżeli WC wisi w powietrzu lub jest na GND, to można zapisywać), wprowadzamy zmiany, wyłączamy drukarkę i zabezpieczamy chip. Oczywiście traci wtedy kontrolę zużycia części, dlatego ja będą sobie po prostu eeprom co jakiś czas kasował.
    3. Nie chce mi się już tego sposobu sprawdzać, ale zapewne te chipy w tonerach to też jakieś układy komunikujące się po I2C. O ile na magistrali są tylko te chipy (4 kolory) to można by po poprawnym włączeniu drukarki ściągnąć linie SDA na chipach do GND. Wtedy procesor drukarki nic nie zapisze na chipach tonerów. I tutaj zostaje kwestia jak jest soft napisany na te samsungi. Może być tak, że wszystko już będzie działać ok (drukarka wykrywa otwarcie przedniej pokrywy, więc nie sprawdza już obecności tonerów). Ale może też być tak, że przed drukiem testuje chipy i już nic nie wydrukuje.
  • Poziom 21  
    hotdog napisał:
    Ok, w sumie już wiem co i jak i oto moje wnioski i przemyślenia:
    1. Używając tego sposobu (czyli odczyt eepromu, modyfikacja i zapis), udało mi się tylko skasować liczniki PASA TRANSFEROWEGO, BĘBNA, ROLEK TRANSFEROWYCH, FUSERA. Moim zdaniem tylko te liczniki można skasować.
    2. Owszem, w eepromie są zapisy dotyczące tonerów, ale to tylko kopie. Po skasowaniu tych danych, drukarka ponownie wczytuje info z tonerów i zapisuje do eepromu. Informacje o zużyciu przechowywane są na chipach w tonerach. Wiem że w starszych drukarkach pierwsze tonery były bez chipa tzw startowe, i drukarka mogła na startowych wydrukować N stron. Można to było kasować później w eepromie. Tutaj to nie przechodzi bo tonery od początku mają chipy.
    3. Po z czytaniu eepromu, wydrukowaniu 10 stron, wgraniu z czytanego eepromu, wszystkie powyższe liczniki wracają do wcześniejszej pozycji.
    4. Jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje mi się fix po USB. Zapewne modyfikuje on tak program, że ten nie modyfikuje pamięci chipów w tonerach przy drukowaniu.

I teraz kilka pomysłów i tematów w których zapraszam do dyskusji kogoś z forum, bo jak do tej pory nikt nie zechciał napisać nawet słowa w wątku. Widzę tutaj chcę zostawić dla wszystkich, drukarek pewnie będzie coraz więcej na rynku więc mam nadzieję że się przyda.
    1. Jedna osoba na allegro (nick serwis-samsung, cena 120zł) sprzedaje wieczne chipy montowane zamiast eepromu do tych drukarek, które podobno kasują też liczniki na tonerach. Może ktoś potwierdzić że one naprawdę działają? Osobiście wydaje mi się to niemożliwe.
    2. Dobrym pomysłem wydaje się zablokowanie układu przed zapisem (nóżka 7-WC, wy lutowana z p. głównej i podłączona do 8-VCC) i wtedy wszystkie liczniki, oprócz liczników tonerów, będą stały w miejscu. Wtedy też wszystkie ustawienia (sieci, wifi , nr telefonów faksów etc) będą się kasowały po odłączeniu drukarki od prądu. Dobrym pomysłem wydaje się połączenie tych pinów na przełączniku stabilny. Jeżeli będziemy potrzebować zmiany ustawień, rozłączamy piny 7 i 8 (wg datasheet'a jeżeli WC wisi w powietrzu lub jest na GND, to można zapisywać), wprowadzamy zmiany, wyłączamy drukarkę i zabezpieczamy chip. Oczywiście traci wtedy kontrolę zużycia części, dlatego ja będą sobie po prostu eeprom co jakiś czas kasował.
    3. Nie chce mi się już tego sposobu sprawdzać, ale zapewne te chipy w tonerach to też jakieś układy komunikujące się po I2C. O ile na magistrali są tylko te chipy (4 kolory) to można by po poprawnym włączeniu drukarki ściągnąć linie SDA na chipach do GND. Wtedy procesor drukarki nic nie zapisze na chipach tonerów. I tutaj zostaje kwestia jak jest soft napisany na te samsungi. Może być tak, że wszystko już będzie działać ok (drukarka wykrywa otwarcie przedniej pokrywy, więc nie sprawdza już obecności tonerów). Ale może też być tak, że przed drukiem testuje chipy i już nic nie wydrukuje.

jest fixy dla tych modeli. mozno to zrobic nie tak skomplikowanie
  • Poziom 16  
    hotdog na wszystkie liczniki (prócz tonera) jest reset z menu, nie trzeba grzebać po kości. Na chipy na tonerach są fixy w takich cenach że nie trzeba grzebać po kości. No chyba, że chcesz hobbystycznie sprawdzić co i jak działa ;)
  • Poziom 19  
    Na zespół bbna bzp 80 mA daje radę w CLX-3305
  • Poziom 9  
    A na fuser rolki i inne duperele jakiś sposób poza edycja wsadu w clp365 ktoś zna ?
  • Poziom 11  
    Na fuzer,pas transferowy itp to wejście w tryb Tech menu i stamtąd można wykasować poszczególne liczniki (nie daje się wykasować bębna)
    Jak wejść: wciskamy-góra dół lewo prawo OK STOP góra,pojawi się tech menu i dalej już kombinujcie,hasło jakie będzie potrzebne to 1934
  • Poziom 10  
    Chip na allegro działa bez zarzutu. Własnie wczoraj zamontowałem i sprawdziłem. A tak właściwie to przysyłają 2 chipy.
  • Poziom 10  
    Szczerze mówiąc to nie wiem, bo aż tak się na tym nie znam. Jeden to ten który jest pokazany na zdjęciu w poście drugim, a kolejny znajduje się z drugiej strony tej płyty. Wygląda na jakiś mikroprocesor bo ma na oko po 20 nóżek z dwóch stron. Poza tym musiałem wyciągnąć po dwa środkowe bolce które są w drzwiach stykające się z chipem od tonerów. Nie mam pojęcia jak to działa ale działa.
  • Poziom 21  
    frycu102 napisał:
    Szczerze mówiąc to nie wiem, bo aż tak się na tym nie znam. Jeden to ten który jest pokazany na zdjęciu w poście drugim, a kolejny znajduje się z drugiej strony tej płyty. Wygląda na jakiś mikroprocesor bo ma na oko po 20 nóżek z dwóch stron. Poza tym musiałem wyciągnąć po dwa środkowe bolce które są w drzwiach stykające się z chipem od tonerów. Nie mam pojęcia jak to działa ale działa.

Witam. Liudzie, czemu tak wszystko robicie skomplikowanie:), wgrywasie wieczny czip(fix), wgrywasie prosto, po usb kabliu. I o czipacz zapominasie, dosypujsie tylko proszek. Nic nietszeba liutowac, rozbierac. Wszystko banalnie i proste.:)
  • Poziom 10  
    No niestety nie koniecznie. Jak ma się wgrany najnowszą wersję softa do drukarki to ten fix na USB już nie działa.
  • Poziom 21  
    frycu102 napisał:
    No niestety nie koniecznie. Jak ma się wgrany najnowszą wersję softa do drukarki to ten fix na USB już nie działa.

Poprosto ponizasie firmoware na programotorze , i wgrywasie fix.
  • Poziom 9  
    Właśnie, czyli De Facto i tak nie obejdzie się bez lutowania i programowania ;)
  • Poziom 26  
    No własnie podobno od wersji 2 ulepszyli zabezpieczenia i nie da rady wgrać nie podpisanego softu. Żeby wgrać fixa trzeba wylutować chip flash zaprogramować odpowiednią wersją i wgrać fixa.

Przy kosztach wymiennych układów do tonerów to jedyne tanie rozwiązanie.
  • Poziom 9  
    HOTDOG - Czy reset pasa transferowego, rolek, fusera dokonałeś przez reset ilości wszystkich wydrukowanych stron czy dla tych elementów są inne adresy ?

A czy ktoś próbował programować chipy CLT-406S ?
    siedzą w nich:
    MAGENTA
    42w9h
    q247

YELLOW
    42F6J
    Q318

Nie mogłem znaleźć żadnych informacji o tak oznaczonych pamięciach.
  • Poziom 26  
    Nie zgłębiałem tematu. Z pamięci:

Te układy to pamięci flash/eeprom z blokami jednokrotnie programowalnymi (OTP) na i2C. Tzn jak raz zapiszesz "1" (lub cały bajt) to już nie możesz tego cofnąć/zapisać ponownie. W ten sposób np co kilkanaście stron jest wypalany jeden bit (lub bajt) w tych pamięciach.

Zastanawiała mnie wcześniej taka opcja, żeby na nowych chipach odczytać te pamięci i zapisać je tą samą wartością, wtedy przy wydruku już nic się na nie nie zapisze. To znowu tez może być kontrolowane przez samą drukarkę i to ona może wykryć że układy zostały wcześniej zapisane. Oczywiście soft drukarki może swoją drogą inkrementować liczniki dla danego numeru seryjnego tonera. Ale to można znowu nadpisać w pamięci flash.

Ogólnie fagasy z tych wszystkich firm. Nie dość że drogą drukarkę się kupuje to jeszcze sobie tonera napełnić nie można...

Myślę że producenci tych układów do wymiany w tonerach też nie chcą robić nic na wieki bo nie zarobią. W tej chwili jeden taki układ od chińczyków to średni koszt $10. Oczywiście potrzebujemy 4...

U mnie znowu w drukarce zawodzi skanowanie do PDF, ale mam wersję starszą jeszcze V3.00.01.12, widzę że fix na USB jest do wersji V3.00.01.21. Nie wiem czy to coś pomoże ale chyba zrobię upgrade do 21 i jeszcze raz fix'a.

Nie wie ktoś czy idzie gdzieś za darmo dostać do V3.00.01.21?
  • Poziom 9  
    Czy jest jakiś odpowiednich tych pamięci z opcją zapisu ?