Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SHERMAN TIG 200P - problem z HF

v1r00zz 26 Cze 2013 15:12 3696 13
  • #1 26 Cze 2013 15:12
    v1r00zz
    Poziom 11  

Witam

mam problem ze spawarka SHERMAN TIG 200P, mianowicie po przełączeniu na TIG HF, spawarka odrazu zaczyna spawać (Na MMA jest dobrze). Po odłączeniu uchwytu i włączeniu spawarki odrazu rozładowuje ładunek na iskierniku. Sprawdziłem przewody od przycisku w rękojeści (również te w spawarce) ale nie wyglądaja żeby były zwarte. Wymieniłem przekażniki na płytce PZ-07-A4 (myślałem że są sklejone) rownież nie pomogło. Może ktoś spotkał się z podobnym problemem, albo wie gdzie szukać przyczyny / dysponuje schematem ?

Pozdrawiam

• #2 27 Cze 2013 14:28
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Sprawdź tranzystor załączający przekażnik. Pewnie jest uszkodzony.

• #3 02 Paź 2013 08:10
    v1r00zz
    Poziom 11  

Odświeżę, ponieważ z braku czasu odstawiłem spawarkę na bok i teraz do niej powracam. Sprawdziłem tranzystory są ok. Przekażniki ok. Przełącznik ok. Przewody także ok. Co może być jeszcze przyczyną ?

• #4 02 Paź 2013 10:06
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Układ jest banalny i tam nie za bardzo ma się co uszkodzić. Sprawdź jeszcze transoptor (PC817) w bramce tranzystora sterującego przekaźnikiem.

• #5 02 Paź 2013 11:09
    v1r00zz
    Poziom 11  

transoptor takze sprawdziłem i jest ok =/ juz tracę nerwy, poniewaz jak wspomniałeś układ jest prosty a przyczyną bedzie jakas błachostka.

• #6 04 Paź 2013 21:54
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

To sprawdź jeszcze dzielnik napięcia (dwa rezystory szeregowo) w sterowaniu tranzystora. Tam naprawdę nie ma się co uszkodzić.

• #7 06 Paź 2013 17:50
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

v1r00zz napisał:
    transoptor takze sprawdziłem i jest ok =/

v1r00zz napisał:
    Sprawdziłem tranzystory są ok

v1r00zz napisał:
    Przekażniki ok. Przełącznik ok. Przewody także ok.

v1r00zz napisał:
    Sprawdziłem przewody od przycisku w rękojeści (również te w spawarce) ale nie wyglądaja żeby były zwarte

A jak Kolega sprawdza to wszystko ? Inaczej mówiąc skąd pewność, że sprawne ?

• #8 07 Paź 2013 12:36
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

bestler napisał:

A jak Kolega sprawdza to wszystko ? Inaczej mówiąc skąd pewność, że sprawne?

I to jest dobre pytanie w tym miejscu, bo skoro wszystkie elementy w sterowaniu oraz przekaźnik są ok, to nie ma prawa nie działać

• #9 01 Kwi 2015 18:01
    Elektryk1968
    Poziom 9  

zwarte przewody lub przebicie do masy

• #10 21 Lut 2017 00:41
    mioduszewski.k
    Poziom 1  

...miałem podobny problem
    - padła na zwarcie dioda sygnałowa na płytce B6 (B04023b1007032) w efekcie czego przycisk z rączki był widziany jako stale "naciśnięty" (120 om). po wstawieniu nowej diody sterowanie HF i zaworem gazu wróciło do normalnej pracy. Niepotrzebnie prułem całą trasę sygnałową od domniemanego "sklejenia" przekaźnika załączającego HF. Uszkodzenie było na początku, a nie na końcu trasy sygnałowej!

• #11 20 Paź 2017 07:55
    kortyleski
    Poziom 40  

Witam, dołączę się do tematu. Mam kłopot z taką samą spawarką, w trybie tig po naciśnięciu przycisku puszcza gaz, czasem nawet słychać pracę przetwornicy WN ale nie działa zajarzanie łuku. Po zajarzeniu przez potarcie materiału elektrodą spawarka normalnie spawa. Gdzie szukać problemu? I czy ktoś poratuje schematem?

• #12 20 Paź 2017 10:53
    SQ5AZP
    Poziom 25  

Problemem w tym przypadku są elementy powielacza napięcia (kondensatory 470pF/3kV i 2x1nF/5kV) czasami któraś dioda (składane z dwóch sztuk każda) zaczyna ,,ciec'' wstecznie i banalna sprawa - za mało energii do zjonizowania gazu, a czasem przeskoku iskry.
    Jeden raz zdarzyło mi się przebicie na uzwojeniu (tym 2 zw. w koszulce szklanej na dławiku/transformatorze HF) i przebicie bakelitowej izolacji gniazda.

• #13 21 Paź 2017 16:35
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

A uszkodzone trafo nigdy Ci się nie przytrafiło? U mnie leży z 10szt uszkodzonych.

• #14 07 Lis 2017 22:48
    jarjarlinks
    Poziom 3  

bestler napisał:
    A uszkodzone trafo nigdy Ci się nie przytrafiło? U mnie leży z 10szt uszkodzonych.

Da się przewinąć, czy trzeba kupować nowe ?
    U mnie też chyba padło...
    Czy można prosić o jakieś dane odnośnie ilości zwojów albo miejsca zakupu nowego trafa?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME