Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EWT13420W - Pralka szarpie, spalony rezystor obwodu tacho,jaka rezystancja tacho

Pawel1812 26 Jun 2013 15:18 5136 2
    Pawel1812
    Level 26  
    Witam
    Pralka trafiła do mnie z objawem szarpania. Po transporcie na warsztat okazało się, że wszystko jest w porządku, więc rozpocząłem opukiwanie. Po puknięciu (oczywiście izolowanym trzonkiem wkrętaka) w radiator widać było iskrę na module. Uszkodził sie rezystor R99 33R w obwodzie tacho.
    Cewka tacho ma rezystancję 15R. Silnik zamienny, produkcji ACC (w tych pralkach na części zamienne przychodzą silniki ACC) ma rezystancję 180R. Byłbym wdzięczny za poradę czy rezystancja cewki tacho w silniku konstrukcji pokazanej na foto jest poprawna.

EWT13420W - Pralka szarpie, spalony rezystor obwodu tacho,jaka rezystancja tachoEWT13420W - Pralka szarpie, spalony rezystor obwodu tacho,jaka rezystancja tacho

Poniższe fotografie przedstawiają stan tachometru po rewizji silnika. Widać, że w okolicy szczotek było znaczne iskrzenie, które mogło uszkodzić cewkę tacho. Iskrzenie nie było spowodowane kończeniem się szczotek. Stan komutatora też nie jest najlepszy.

EWT13420W - Pralka szarpie, spalony rezystor obwodu tacho,jaka rezystancja tacho EWT13420W - Pralka szarpie, spalony rezystor obwodu tacho,jaka rezystancja tacho
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Pawel1812
    Level 26  
    Ostatecznie zamontowałem silnik produkcji ACC, z fotografii poniżej. Opór cewki na poziomie 180Ω. Pralka po tej zmianie przeszła prawidłowo wirówkę, kilka cykli i została wydana.
    EWT13420W - Pralka szarpie, spalony rezystor obwodu tacho,jaka rezystancja tacho
    Obok fotografia tabliczki znamionowej zamiennego silnika, gdyby ktoś chciał na przyszłość wiedzieć, czym zastąpić silnik produkcji BSH w tych pralkach. Po tygodniu pralka wróciła. Ponieważ trafiłem używany moduł w dobrej cenie, postanowiłem w ten sposób rozwiązać problem. Pralka po wymianie modułu już nie wróciła.