Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szeregowe łączenie grzejników płytowych

blur 26 Cze 2013 21:38 17157 14
  • #1 26 Cze 2013 21:38
    blur
    Poziom 22  

Witam,

jestem na etapie remontu pomieszczenia i chcę przy okazji zmienić grzejniki na nowe, grzejniki są w odległości ok 1m od siebie dokładnie takie same, czy mogę je połączyć szeregowo ale z zastosowaniem tylko jednej głowicy termostatycznej ? nie chce mi się biegać od grzejnika do grzejnika i kręcić głowicą.

1 14
  • #2 26 Cze 2013 21:50
    kierbedz4
    Poziom 34  

Możesz połączyć grzejniki szeregowo na jednej głowicy termostatycznej ale jak ustawisz pokrętło na pozycję 2 to będzie grzał tylko jeden grzejnik usytuowany przy głowicy.Dopiero nastawa pokrętła w kierunku większych wartości spowoduje większy przepływ gorącej wody i wówczas nastąpi grzanie obydwu grzejników.

2
  • #3 26 Cze 2013 23:03
    piotr_boncza
    Poziom 29  

kierbedz4 napisał:
    Możesz połączyć grzejniki szeregowo na jednej głowicy termostatycznej ale jak ustawisz pokrętło na pozycję 2 to będzie grzał tylko jeden grzejnik usytuowany przy głowicy.Dopiero nastawa pokrętła w kierunku większych wartości spowoduje większy przepływ gorącej wody i wówczas nastąpi grzanie obydwu grzejników.

I znowu nowe doświadczenie. Mi się zawsze wydawało, że nastawa na głowicy reguluje przede wszystkim temperaturę a przepływ ustawia się na zaworze.
    blur napisał:
    jestem na etapie remontu pomieszczenia i chcę przy okazji zmienić grzejniki na nowe, grzejniki są w odległości ok 1m od siebie dokładnie takie same, czy mogę je połączyć szeregowo ale z zastosowaniem tylko jednej głowicy termostatycznej ? nie chce mi się biegać od grzejnika do grzejnika i kręcić głowicą.
    Jeśli musiałbym to zrobić dla siebie, to może bym ryzykował. Jeśli dla kogoś to nie robiłbym. Twój największy problem będzie polegał na prawidłowym ustawieniu wysokości montażu. Tak aby oba grzejniki odpowietrzały się jednocześnie przez odpowietrznik dalszego grzejnika. Poza tym musisz zmienić nastawę (kryzę) na zaworze pierwszego, bo jeśli była prawidłowo ustawiona to na dwa grzejniki będzie za mało. I oczywiście szeregowo oznacza, że odkręcasz korek i odpowietrznik z jednego grzejnika i do tych otworów podłączasz drugi grzejnik. Nie zastanawiałeś się może czy nie dać jednego dłuższego a niskiego grzejnika?

0
  • #4 27 Cze 2013 11:33
    blur
    Poziom 22  

Ogólnie to jest bardziej skomplikowane, robię remont w domu w którym mieszkamy więc po jednym pokoju, ale wszystko od podłogi po sufit, elektryka, ogrzewanie itp. chcę zastosować głowice termostatyczne Z-Wave a że tanie nie są to pomyślałem że zaoszczędzę na każdym pokoju ok 150zł montując po jednej głowicy, po za tym uniknę efektu oscylacji. Myślałem nad jednym grzejnikiem ale problem jest banalny bo w zimie na grzejnikach suszymy pranie :) no i na niski wiele nie wejdzie. po za tym grzejniki były pod parapetami a mam 2 okna. Ale może ostatecznie zastosuję bardzo długi i duży grzejnik, tylko tak myślę co za różnica jeden duży czy podłączone 2 ? teraz mam w pokoju 3 panele zgrupowane 2 w jeden i jeden osobno. może wystarczy taki duży ale jednopłytowy ?

1
  • #5 27 Cze 2013 14:37
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Ogólnie to nie zalecałbym szeregowego łączenia grzejników, chociaż tak się nieraz praktykuje (takze w przypadku grzejnikó żeliwnych). Myślę, że najlepiej byłoby, gdyby każdy z tych grzejników (jeśli koniecznie mają być 2 a nie np. 1 większy) miał oddzielne zasilanie i oddzielny powrót. Po pierwsze, byłaby możliwość np. zakręcenia zaworu na jednym grzejniku i grzania tylko jednym (gdy 2 grzejniki na raz dają zbyt dużo ciepła), Po drugie, jak trzeba, to oba grzejniki by lepiej grzały niż połączone szeregowo. Przy połączeniu szeregowym drugi grzejnik będzie zawsze słabiej grzać niż pierwszy. W ogóle to jakie mają być te grzejniki? Zamiast dwu jednopłytowych, połączonych szeregowo, lepiej dać jeden grzejnik dwupłytowy. Ciepła będzie tyle samo a o wiele prostrze wykonanie instalacji. Pranie najlepiej jestr suszyć na grzejniku drabinkowym w łazience (służy on m. in. jako suszarka ręczników).

0
  • #6 14 Paź 2013 20:54
    blur
    Poziom 22  

Mam jeszcze 2 pytania a nie chcę otwierać nowego wątku, w pomieszczeniu na piętrze będą 2 grzejniki 2 płytowe Purmo C22 w odległości ok 150cm jeden od drugiego na jednej ścianie. Do tej pory było górne zasilanie starych paneli, to znaczy 1" rury zasilania i powrotu szły od podłogi parteru aż do tych paneli na piętrze, rura zasilania szła po całej ścianie nad panelami a powroty pod spodem, działało to bardzo dobrze niestety estetyka tej instalacji pozostawia wiele do życzenia. teraz postanowiłem że rury będą szły pod sufitem pomieszczenia na parterze i teraz nie wiem czy zastosować zasilanie boczne czy dolne, bardziej estetyczne było by dolne ale nie wiem czy taki układ zadziała grawitacyjnie ? do tej pory było grawitacyjnie ale ze względu na to że piec jest na parterze (brak piwnicy) nie za dobrze dogrzewało grzejniki w najniższym pomieszczeniu postanowiłem założyć pompę z zaworem różnicowym. Tutaj pytanie czy w razie braku prądu takie podłączenie będzie jeszcze działać grawitacyjnie ?

0
  • #7 14 Paź 2013 22:59
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 15 Paź 2013 20:00
    blur
    Poziom 22  

Nie suszę tego prania co dzień, w domu mam sucho jak pieprz, żadnego grzyba, pleśni itp.

0
  • #9 23 Paź 2013 20:49
    lasi29
    Poziom 7  

Pomóżcie bo nie mam pomysłu. Duży grzejnik nie grzeje. Nie mam głowic termostatycznych tylko takie kulkowe(typu zamknij, otwórz), Grzejniki są płytowe.Można zmodyfikować instalację, bo jesteśmy w fazie remontu i wszystko skute (domek jednorodzinny). Hydraulik tak podłączył i nie grzeje więc sami naprawimy

Dodano po 46 [sekundy]:

Między grzejnikami jest 1,5 ale rury powrotu i zasilania są bliżej małego grzejnika

Dodano po 24 [sekundy]:

1,5 m ma się rozumieć

3
  • #10 23 Paź 2013 20:51
    blur
    Poziom 22  

to jest grawitacyjne czy wymuszone (pompka) ?

1
  • #11 23 Paź 2013 21:00
    lasi29
    Poziom 7  

pompka

Dodano po 2 [minuty]:

moim zdaniem to woda wybiera najmniejszą drogę oporu i tylko idzie do małego

0
  • #12 23 Paź 2013 21:02
    blur
    Poziom 22  

mam tak samo podłączone jak ty, mały w kuchni, i duży w pokoju na tym samym poziomie, i nie ma problemu, stawiam na zapowietrzenie albo coś jest zatkane, mam dławik na dużym ale jest otwarty na max

1
  • #13 23 Paź 2013 21:09
    lasi29
    Poziom 7  

Może faktycznie dławik jest zamknięty trzeba to sprawdzić.
    A co jeśli to nie zapowietrzenie (to napewno nie zapowietrzenie, bo odpowietrzony) i nie dławik? czy zmiana podłączenia powrotu np tak jak niżej coś da?

Dodano po 3 [minuty]:

Albo przerobienie instalacji na osobne zasilanie i powrót?To chyba ostateczność

0
  • #14 23 Paź 2013 22:03
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 24 Paź 2013 08:08
    lasi29
    Poziom 7  

Dziękuję za pomoc. Będę próbować i kombinować.
    Jeszcze się okaże że kobieta lepiej daje radę od tego "super"fachowca co robił:)

0
  Szukaj w 5mln produktów