Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projektor laserowy ??

qbus 13 Mar 2003 22:30 1946 9
  • #1 13 Mar 2003 22:30
    qbus
    Poziom 21  

troche namodze ale trudno :)

sni mi sie ostatnio po nocach muj wlasny projketor laserowy ...

tzn chcialbym wyswietlic na ekranie jakis napis/ksztalt za pomoca lasera (a dokladnie diody laserowej z jakiegos pointera)

oczywiscie co pierwsze zrobilem to zajzalem na elektrode i jedyne co mi wpadlo na mysl to siliniki krokowe ... i dzial wizualne - tam co prawda jest pewien temat jednak link do ktorego prowadzi jest juz nie aktualny a program na xp chodzic nie chce ...

wracajac do tych silnikow krokowych - pomysl wzial sie z prostego dowsiadczenia - maly silniczek, kawalek lusterka pod kilkoma stopniami i juz mam fajne kolko na scianie :D

jednak mi chodzi o cos co by moglo byc sterowane przez komputer (za pomoca lpt pewnie)

czy ktos z Was ma jakiekolwiek infomracje na temat takiego urzadzenia ??

czy uwazacie ze silniki krokowe (a dokaldnie dwa) beda mogly pracowac z taka predkoscia aby ludzkie oko nie zauwazylo ze ma do czynienia z punktem ??

zastanawiam sie tez jak napisac program ktory by tym sterowal ...

hmm duzo pytan no ale moze akurat ktos bedzie mial jakies pomysly ... 8)

0 9
  • #2 13 Mar 2003 23:20
    Rob
    Poziom 18  

Powiem Ci że jakiś czas temu też chodziło mi po głowie zrobienie takiej zabawki. Niestety z braku czasu nie mam kiedy się pobawić tym tematem. Pomysły natomiast jekie mi się nasuwały do sterowania jakiegoś lekkiego lusterka to wykorzystać mechanizmy ze starych lub uszkodzonych twardych dysków. Konkretnie silnik który napędza ramię z głowicami. Ono przecierz tak szybko zasuwa że chyba by się nadawało.
    Umieścić takie dwa prostopadle aby mogły sterować lustrem w dwóch kierunkach. Rozgryźć by trzeba było jeszcze sposób ich sterowania i myślę że gotowe. (Łatwo powiedzieć :) , czyż nie! ).
    Drugi sposób (widziałem gdzieś na zdjęciu) to równierz umieszczone prostopadle dwa silniczki ale zwykłe na prąd stały. Oczywiście z lusterkami tak zamontowanymi że promień lasera odbija się najpierw od jednego a potem od drugiego. Puszczając na zasilanie tych silniczków kombinacje sygnałów (o odpowiedniej wartości aby ich nie spalić) sinusa, trójkąta lub przebiegu audio powinno się uzyskać ciekawe efekty.
    To tyle co przychodzi mi do głowy na razie.
    Mam nadzieję że wpłynie to jakoś na twoją bezsenność :) i życzę powodzenia w działaniu. Ciekaw jestem postępów.
    Pozdrowienia. Robert.

0
  • #3 13 Mar 2003 23:28
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Mam jeszcze inny pomysł.Silnik liniowy.Czy przyglądaliście się zawieszeniu optyki w laserach CD?Soczewka w czasie obrotu plyty ciągle śledzi płytę z dużą prędkością i precyzją.Zamiast soczewki lustro a sterowanie poprzez przetworniki C/A z komputera i działa :wink: No nie takie to proste...

0
  • #5 21 Maj 2003 07:03
    Sadi
    Poziom 15  

wlasnie buduje cos takiego i nie jest dobrze poniewaz po odbiciu wiazki lasera od szybko wirujacego zwierciadla bardzo mocno spada jasnosc lasera , tak ze w dzien jest juz nie do zauwaczenia , a w nocy donosi zaledwie na kilka metrow

0
  • #6 22 Maj 2003 15:29
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

jak dasz laser 1mW to sie nie dziwie...

radze dobrz eposzukać na elketrodzie, wątek projektorów laserowych ciągnał sie dośc długi czas!.

co do silników krokowych to będzie trudna sprawa, silniczek taki musił by sie obracać przynajniej 3-4 razy na sekunde żeby uzyskać ciekawe efekty. moze silniki trujfazowe?. Są do nich ciekawe układy. np mam kilka wejsć i podajac odpowiednia kombinacje stanów uzyskuje się różne prędkosci (które sa bardzo dobrze stabilizowane!)

pozdrawiam i radze poszukać...

0
  • #7 22 Maj 2003 15:43
    bubels
    Poziom 17  

Udało mi się dotrzeć do programu który za pomocą stereo audio steruje pracą silników. Rysuje się nim obrazek a on generuje odpowiedni wav. Wystarczy podpiąć małe silniczki z lusterkiem na osi(jeden do lewego kanału drugi do prawego) i jazda.

0
  • #8 22 Maj 2003 16:20
    qbus
    Poziom 21  

to moze bys podal link do tego programu ??

(o ile nie jest to ten dostepny na elektrodzie ...)

0
  • #9 22 Maj 2003 16:42
    bubels
    Poziom 17  

No właśnie nie pamiętam z kąd go wyssałem . Może i z elektrody. Poszperam i jak znajde to zapodam na forum.

0
  Szukaj w 5mln produktów