Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dymnik modelarski - Jak to zrobić?

27 Cze 2013 15:08 1791 8
  • Poziom 8  
    Witam!
    Kiedyś miałem taki model parowozu który miał takie urządzenie wytwarzające dym.
    Była to mała plastikowa skrzyneczka do której dochodziły 2 przewody + i - (3V)
    W środku przewody były połączone drucikiem i owinięte watą nasiąkniętą jakąś substancją. niestety gdzieś mi się to zapodziało, dlatego chciał bym zrobić sobie nowe. Wiecie może jaka substancja i jaki drucik powinienem wykorzystać???
    Z góry dziękuję.
  • Poziom 30  
    Drut to chromonikielina ewentualnie wolfram .Czynnik dymiący to pochodne gliceryny, możesz protestować dodatki do e-papierosów . Zasadniczo sam E-szlug załatwia twój problem :) Powodzenia.
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Generalnie jest to grzałka i substancja łatwo parująca. Może być nawet fluid do dymiarek.
    Drucik to drut oporowy. Musi być tak dobrany, żeby przy założonym napięciu wytwarzać dostatecznie wysoką temperaturę by fliud parował, a jednocześnie, żeby niczego nie spalić i nie przegrzać.
    Dobranie takiej grzałki nie jest zbyt proste. Szczególnie, że mamy tu małe napięcia i małą moc.

Trzeba obliczyć jaki prąd możemy wykorzystać, obliczyć rezystancję dla danego prądu, a potem dobrać średnicę drutu oporowego tak, żeby przy danej długości i rezystancji, nagrzewał się do wymaganej temperatury.

Najpierw prawo Ohma, a potem Joula -Lenza, i sporo liczenia i sprawdzania tabel i danych drutów oporowych. Do tego dochodzi zjawisko zmiany rezystancji przy nagrzewaniu się drutu, co też trzeba uwzględnić.

Dość ciężko znaleźć przykłady takich wyliczeń. W niektórych poradnikach dla elektryków można spotkać takie przykłady obliczeń, w rozdziałach o doborze elementów grzewczych.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Robotyka
    Nieprawda. Dużo energii wymagają tylko substancje trudno zmieniające stan skupienia.
    Są też takie, co łatwo odparowują w temperaturach zbliżonych do pokojowych.

Poza tym, najlepszym sposobem wyemitowania "fluidu" w powietrze, jest jego... odparowanie.
  • Poziom 30  
    Grzałka do e-papierosów może być niezłym pomysłem...
    Normalnie zasilane jest to z akumulatora Li-Ion ale przy 3V powinno też działać...
    Zresztą przy 6zł za grzałkę to chyba warto spróbować...
    Glicerynę można kupić na znanym portalu aukcyjnym w cenie ok 16-20zł za litr...
  • Poziom 2  
    Takie wytwornice dymu są stosowane w czołgach zdalnie sterowanych HENG LONG 1/16 , występują jako części zamienne . Jest to skrzynka z płynem oraz mały silniczek z tłokiem wypychający dym.
    wielkość całości ok 5 x 6 x 2 cm , cena około 30-40 zł .
    kod produktu czołgów heng-long 18-024

• Poziom 28  
    A tak z ciekawości ... może suchy lód ?
    Sam będzie się dymił i w zasadzie tylko jakiś pojemniczek w kominie parowozu ...
  • Poziom 7  
    Ja zrobiłem ze wytwornicę dymu do modeli...
    Grzałka od e papierosa
    Silniczek micro z helikoptera rc. +śmigiełko
    Troszkę tworzywa pet
    i działa....