Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy da sie wyciszyć dysk twardy????/

04 Mar 2005 21:27 3713 24
  • Poziom 14  
    to samo co w temacie : czy da sie wyciszyc dysk twardy????

z góry dziekuje!!!
  • Spec od komputerów
    da sie programowo i/lub mechanicznie.
    Ale to zalezy tez jaki masz dysk - niektorych sie nie da wyciszyc programowo, a niektorych mechanicznie (w prosty sposob, bo sa dosyc cieple)
  • Poziom 18  
    Wyciszam swoje dyski w nastepujaco: zamiast przykrecac je do obudowy, wieszam na elastycznych (guma,silikon,...) "szelkach". Przeczytalem kiedys o tym w Chip'ie i sprobowalem nie wierzac za mocno w rezultatry. Efekt byl naprawde zaskakujaco dobry, zamiast ciaglego szmeru (obracajace sie talerze) slychac teraz tylko prace glowicy i to jedynie z uchem przy obudowie. Metode ta sprwdzalem wiekszosci z dyskami Samsung - z natury cichymi, ale sadze ze eliminacja drgan pomoze w wielu innych przypadkach.
  • Poziom 15  
    Miałem i sprzedawałem kiedyś na allegro specjalne sanki produkcji Compaq'a ze specjalnymi gumowymi podkładkami, które powodowały nie przenoszenie się drgań dysku na obudowę co daje bardzo wymierne efekty. Można w dysku wyłączyć silnik o ile nie jest używany. Ponoć da się zmniejszyć obroty (nie próbowałem) .

Swego czasu miałem w rękach specjalne dyski produkcji Fujitsu o zmniejszonym poziomie hałasu, i ... zwiększeniu niezawodności dysku o 10^2 w porównaniu z ówczesnymi dyskami Seagate'a. (mam dokładne specyfikacje ww dysków) . NIestety dyski te miały transfer 20-30 % wolniejszy od ich odpowiedników. Coś za coś. Szybkkość, albo hałas !
  • Poziom 14  
    Dzięki chłopaki :-)
  • Poziom 21  
    wladi.klimek napisał:
    Wyciszam swoje dyski w nastepujaco: zamiast przykrecac je do obudowy, wieszam na elastycznych (guma,silikon,...) "szelkach". Przeczytalem kiedys o tym w Chip'ie i sprobowalem nie wierzac za mocno w rezultatry. Efekt byl naprawde zaskakujaco dobry, zamiast ciaglego szmeru (obracajace się talerze) slychac teraz tylko prace glowicy i to jedynie z uchem przy obudowie. Metode ta sprwdzalem wiekszosci z dyskami Samsung - z natury cichymi, ale sadze ze eliminacja drgan pomoze w wielu innych przypadkach.

Nie polecam jeśli ktoś ma barakude
    Dysk bardzo się grzeje bez odprowadzania ciepła ( 80 stopni latem )
    Należy zastosować wtedy blok wodny lub radiatory
  • Poziom 24  
    Dobry wentyl i wszystko działa z każdym dyskiem ...
  • Spec od komputerów
    hmmm - aha - dysk nieprzykrecony (wiszacy na czyms) dziala inaczej niz przykrecony. sily bezwladnosci powoduja ze czas dostepu zmienia sie (glowica lata).
  • Poziom 31  
    platon bez przesady ale te sily bezwladnosci nie powoduja latania dysku na wszystkie strony wiec tym bardziej nie spowoduja innego czasu dostepu....

to logiczne chyba...

wiekszosc dobrych obudow(np dell optiflex)ma sanki plastikowe ze srubkami na gumowym resorze do dysku twardego - daje to zajebiste rezultaty - komputer typu p3 933 ze wszystkim9wiatraki,grafika proc dyski cd) dziala ciszej niz sam dysk przykrecony do obudowy(zwyklej)
  • Poziom 16  
    Platon napisał:
    da się programowo i/lub mechanicznie.
    Ale to zalezy tez jaki masz dysk - niektorych się nie da wyciszyc programowo, a niektorych mechanicznie (w prosty sposob, bo sa dosyc cieple)
    A jak wyciszyć programowo?
  • Spec od komputerów
    soft ze strony procucenta. np do maxtora programik AMSET.EXE. AAM chyba do seagate.
  • Poziom 19  
    Witam

Wyciszyć programowo - tak, niektóre dyski można przełączyć w tryb silent (cichy) ale kosztem czasu dostępu i tranferu (chyba działa to tak iż głowica dostaje słabsze impulsy i przez to mniej hałasuje).

Wyciszanie metodą podwieszania (na gumkach, sznurkach itp.) - sprawdzone i działa, nieporządane efekty uboczne, jak na razie nie stwierdzono.

Wyciszanie metodą izolowania - sprawdzone i działa, efekty uboczne to nagrzewanie dysku i konieczność zastosowania wentylatora (dodatkowy chałas/szum).
  • Poziom 11  
    mam barracude IV 7200 80 GBi po podwieszeniu dysku na elestycznych elementach diametralnie spada wydajność dysku z tego co pomaiętam o około jedną trzecią, sprawdzone sandrą... pomijam temperature która też robi się zabójcza dla twardziela
  • Poziom 19  
    Ja podwieszałem dysk na sznurkach z żaluzji. Aby się nie dyndał wcisnąłem pomiędzy dysk a dół zatoki pod którą wisi mały kawałek miękkiej gąbki. Temperatura nie wzrosła a wydajność nie uległa zmianie.
  • Poziom 24  
    Ja odkręciłem dysk, położyłem go na gąbce na samym dole obudowy na przód wentyl i dysk jest cichy i chłodny :]
  • Poziom 23  
    Witam.
    Zrobiłem jak galaxy....Położyłem na gąbce na spodzie obudowy. Jest cichszy, ale muszę pamiętać aby nie rzucac kadłubkiem. Wkrótce dam gumy na rzepy i nie będę sie martwił, że zleci. Aha staruszek Fujitsu 2,3G. Teraz kupiłem na Allegro Quantum zobaczę czy naprawdę jest cichy?! A co do grzania to jednak jest ciepły i to galancie.
  • Poziom 11  
    Moj drugi dysk Maxtora SATA lezy sobie na cienkiej piance a na gorze przykleilem do niego maly wentylatorek od grafiki. Jest OK, tylko trzeba uwazac przy przenoszeniu kompa. Musze pomyslec o jakiejs blokadzie.
  • Poziom 21  
    A jakby zrobić coś takiego ?
    Do dysku przykręcić po bokach radiatory, a dysk przykręciś przy pomocy gumowych kostek ( pasek gumy o grubości około 1 - 2 cm )
    Chłodzenie by było, brak bezpośredniego kontaktu z netalową wnęką i stabilne umocowanie dysku.
    Ewentualnie blok wodny zamiast radiatorów
  • Poziom 12  
    Kiedys mialem dysk w szmacie ale sie grzal.... Sposob dobry radiator niewiele by pomogl bo brak cyrkulzcji. Szybciej lapue bady
  • Poziom 11  
    Krisek biorę ten zestawik z drugiego linka! Dołożysz kaski? :p
  • Poziom 24  
    mój kuzyn przyczepił radiator na dysk przesmarował pasta i jest chłodny :P