Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik/MICROMASTERl/Eco - Falownik - jak zrobić sprzężenie zwrotne?

27 Cze 2013 15:53 3960 11
 • Poziom 14  
  Witam . Posiadam starszy falownik MICROMASTER 4kW - 380V. Poniżej jego zdjęcia Falownik/MICROMASTERl/Eco - Falownik - jak zrobić sprzężenie zwrotne? Falownik/MICROMASTERl/Eco - Falownik - jak zrobić sprzężenie zwrotne?

  Falownik niedawno podłączyłem do tokarki gdzie jest silnik 2,2KW połączony w gwiazdę. Falownik ładnie reguluje obroty które sobie ustawiam potencjometrem (na 1 wejściu analogowym). Niestety tu moja wiedza się kończy. Ponieważ po sprawdzeniu działania okazało się że np jak ustawie obroty 400/min na tokarce i wezmę troche grubsze wióro to się okazuje że bardzo szybko się silnik obciąża i można go wręcz zatrzymać. Z instrukcji ( polskiej, którą umieszczam w załączniku) wynika że jest tam regulator PID. I moje pytanie brzmi , czy można i jeśli tak to jak dać informację do falownika o faktycznych obrotach i jakoś spowodować żeby trzymał nastawione obroty
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 27  
  Witam. Na początek sprawdź ustawienia parametrów odbiornika - silnika P082- P086 , czy są zgodne z tabliczką znamionową silnika tokarki .
  Pozdrawiam
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 31  
  Potem zrób sobie procedurę autotuningu, automatyczne dopasowanie regulatora do parametrów silnika, no i zobacz, czy nie ma ograniczenia momentu do np. 30% , czy ograniczenia prądu, ale jak sprawdzisz, to co kolega napisał, a parametry falownika nie były zmieniane, najlepiej zrobić faktoring reset, a potem ustawić param.silnika i ewentualnie autotune.
 • Poziom 14  
  Sprawdzałem. Parametry silnika są wprowadzone poprawnie. Natomiast czy jest jakieś ograniczenie momentu to nie wiem. To co jest pod parametrem P133 - (Moment obrotowy silnika to jest wartość która można tylko odczytać) Nie mogę znaleść tu nic innego.
 • Spec od Falowników
  Witam.
  Z tego co pamiętam to jest falownik (ekonomiczny) z przeznaczeniem do pomp i wentylatorów.
  Wraz z obniżaniem częstotliwości zmniejsza się napięcie silnika i moment i stąd problem.
 • Poziom 14  
  "Taki typ pracy jest jedną z opcji, dlatego ja bym zaczął od faktory reset, potem wpisał parametry silnika, wykonał procedurę autotune i powinno chulać...."

  Drogi zbychmg,
  Dzwonią, ale nie w tym kościele. To jest stary MICROMASTER Eco, taka uboga wersja, która ma tylko cztery opcje pracy:
  0 - więcej niż jeden silnik równolegle
  4 - odzyskiwanie energii
  5 - liniowa charakterystyka V/f i zmienny moment
  6 - kwadratowa charakerystyka V/f (pompy, wentylatory)
  Pytanie do ciebie, który to parametr?
  Jak odpowiesz, to możesz sobie HULAĆ, jasne!

  Do autora postu,
  Z tym falownikiem niewiele da się zrobić. Jakiś bardziej "normalny" MICROMASTER umożliwi pracę w trybie "sensorless vector control", co tłumacząc na polski umożliwia pracę prawie jak z enkoderem mocowanym na wale.
 • Poziom 14  
  Dzięki wielkie za pomoc. W takim razie zostaje zmiana falownika. Zna ktoś może jakiś konkretny model któwy by się nadał (niekoniecznie musi być siemensa).
  Tak z ciekawości jeszcze - do czego używa się regulatora PID w moim falowniku (parametry od P201-P204)?
 • Poziom 14  
  Na poniższej stronie
  http://support.automation.siemens.com/WW/llis...tandard&viewreg=WW&objid=10804934&treeLang=en
  po wybraniu Entry type -> Manuals w pierwszych trzech pozycjach znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania.
  Miłego studiowania!
  Jeśli chodzi o falowniki, to obracałem się głównie wśród Siemensa i ABB. Jest strona www.falowniki.com i dysponują tam dużo bogatszym doświadczeniem i przeglądem wyrobów najrozmaitszych producentów.
 • Poziom 14  
  A zna ktoś taki falownik magnetek GPD515C-B008 Tu widze gosc sprzedaje to na allegro za 900zł. Link czy jest warto coś takiego kupić?
 • Poziom 26  
  atckp napisał:
  Zna ktoś może jakiś konkretny model któwy by się nadał
  Każdy wektorowy o mocy dostosowanej do silnika. Czyli jak masz silnik 2,2kW to falownik też musi być minimum 2,2kW.
 • Poziom 14  
  Pamiętaj że wymiana falownika nie wystarczy. Przy zejściu do niższych częstotliwości silnik się grzeje więc wypadałoby go chłodzić / entylator zewnętrzny /. Możesz zwiększyć moment układu napędowego stosując mechaniczną redukcję obrotów.
  Pzdr