Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

prądnica agregatu - prądnica po przekroczeniu pewnej wartości obrotów nagle hamu

27 Jun 2013 19:54 2904 4
  • Level 2  
    Witam. Na początku chciałem przeprosić Forumowiczów jeśli robię coś źle ale jestem nowy na forum.Mam następujący problem.Prądnica jednofazowa (5,5kW 3000 obr/min) od agregatu prądotwórczego sama wyhamowuje po przekroczeniu połowy obrotów jakich potrzebuje do prawidłowego działania. Kiedy rozpędzam prądnice sprawdzałem jej napięcia i tak okazuje sie że kiedy prądnica rozpędzi sie tak do połowy właściwych obrotów napięcie osiąga ok 70V po czym wirnik prądnicy jakby zatrzymywał sie uniemożliwiając pracę prądnicy. Kiedy odłączyłem regulator napięcia AVR prądnica sie rozpędza prawidłowo i nic jej nie hamuje. podejrzewam jakieś zwarcie ale nie jestem pewien.
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • User removed account  
  • Level 2  
    AVR to po prostu elektroniczny regulator napięcia utrzymujący stałe napięcie niezależnie od obciążenia. Stwierdzenie że, "Widocznie jakaś automatyka wykazuje przekroczenie i blokuje napęd" trochę mi nie pasuje nie słyszałem o czymś takim w prądnicy. Chociaż modle się żeby to była wina regulatora który można w miarę niedrogo i łatwo wymienić. Wydaje mi się że może tu zachodzić zjawisko takie jak w przypadku hamowania silnika. Tylko nie wiem czym spowodowane. Mam nadzieję ze nie uszkodzeniem wirnika czy stojana, lub jakimś przebiciem z wirnika do stojana itp.
  • User removed account  
  • Level 2  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem. Sprawa rozwiązana.problemem był uszkodzony stojan.