Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fabryczna i własnej roboty antena VHF/UFH - kłopoty z SWR

27 Cze 2013 20:41 5424 10
  • Poziom 21  
    VY73 !
    Od dłuższego czasu kompletuje sprzęt potrzebny do uruchomienia amatorskiej radiostacji UKF. Radio jakie posiadam to Yaesu FT-7900E, zasilacz to impulsowa przetwornica o wielkim zapasie mocy, fider to H-155 oraz inny kabel o impedancji 50Ω którego oznaczenia nie znam.

Głównym problemem jest antena. Na początku zakupiłem fabryczną antenę Lafayette MA-2000 jak na tym zdjęciu:
    z której działania byłem zupełnie niezadowolony. Na 2m działała dobrze, natomiast przy 70cm była zupełnie głucha. Wymieniłem(!) ją na inny egzemplarz. Zmiana lokalizacji jej instalacji, fidera nic nie zmieniła.

Postanowiłem więc wykonać antenę typu dipol na dwa pasma według tych zaleceń: http://www.amateurradio.bz/2m-70cm_vertical_dipole_antenna.html .
    Oto moje wykonanie:

I też identyczna sytuacja: na 2m działa pięknie, przy mocy 4,5W można z Kalisza wejść na przemiennik w Łodzi, na 70cm jest głucha.

Według naczelnej zasady jednego z obecnych tu kolegów "najważniejsze są pomiary" ;) Dlatego też załączam tutaj pomiary SWR obu anten wykonane przy pomocy miernika SWR Nissei RS-502, przy mocy 4,5W dla 2m i 3,5W dla 70cm.

Radio testowałem na zakresie 70cm na antenie silm jim, działało poprawnie czyli jest sprawne.

Rozebrałem tą antenę Lafayette i poprawiłem wszystkie luty promiennika. Jak dostroić tą antenę fabryczną (bardzo by mi na niej zależało) ? Jeżeli będzie to konieczne mogę ją rozebrać i umieścić zdjęcie jej promiennika. Czy ta konstrukcja dipola ma prawo działać czy lepiej zrobić coś takiego: http://www.mydarc.de/dk7zb/Duoband/dipolduoband.htm lub to http://www.eham.net/articles/8808 ? A może pokusić się na anteny mikropaskowe i zakupić duplekser ? Sam już nie wiem co robić, aż się prosi żeby pracować w eterze ale antena na to nie pozwala ...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    elektronik123456789 napisał:
    Od kiedy pasmo 70cm to 750 MHz ? Może jakieś wyliczenie ?

Proste wyjaśnienie Twojego "błędu" :
    Cytat:
    Na 2m działała dobrze, natomiast przy 40cm była zupełnie głucha.

Czy teraz jest to "normalne" z tych wyjaśnień. :?:

Domniemać ,należy, żeś z Tych co w 1-szym wyjaśnieniu są jako regulamin pkt 3.1.9 a dopiero w 2-gim zaczynają czytać ze zrozumieniem. :!:

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam po raz kolejny.

elektronik123456789 napisał:
    Moja pomyłka, oczywiście powinno być pasmo 70cm czyli 430 MHz.

No i teraz możemy rozważać Twój tzw. "problem".

Cytat:
    Zwracam honor Koledze Olek II i pragnę go tutaj serdecznie przeprosić.

Oooo z Wielkim Szacunkiem dla Twojej Osoby, żeś to napisał.
    Podpowiem, że nie każdy (na tym Forum) byłby w stanie przyznać się do tzw. "błędu'. :spoko:
    Szacunek dla Ciebie od Moda [SP5ANJ].
    _____

Cytat:
    fider to H-155 oraz inny kabel o impedancji 50Ω którego oznaczenia nie znam.

Jak wiemy to FT-7900 w wersji [E] jest TRCVR "duoband" -owym i ma w "sobie" tzw. filtr dolno-przepustowy na pasmo 2m i górno-przepustowy od 400MHz UP.

I tearz aby zrobić własną konstrukcję antenową na 2 pasma 2m/70cn nie jest taką prostą 'sprawą'.

Tworzenie "repliki" anten firm Diamond czy Sirio, niestety nie jest dobrym "pomysłem", gdzie bardzo ważnym "elementem" jest dieelektryk w tej/tych antenach.

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Podpowiem, że kiedyś zrobiłem antenę Diamond X50 z oryginału, to najgorszy moment to było zrobienie wewnętrznego kondensatora - rurki CU o długości 32,6cm i średnicy 1cm. Wpuszczało się tam na ustaloną i ważną długość promienniki z dwóch stron, i w zależności jak to się mechanicznie zrobiło - tak to potem działało. W zasadzie udała mi się własnie na 2m, gdzie stojąc na balkonie z anteną w ręku bez problemu rozmawiałem z SR7V kiedy go jeszcze było słychać na stronie wschodniej (Lublin). Gdy zamilkł nawet antena na dachu nie pomaga i licencyjne 15W.
  • Poziom 9  
    Witam szanownych kolegów .
    Kolega Elektronik w temacie napisał kłopoty z SWR a ja wg. Jego pomiarów nie widzę aby miał kłopoty ze współczynnikiem fali stojącej , bo według objaśnień to kłopoty z zyskiem antenowym , SWR do 2 to jeszcze nie tragedia .
    Pasma 2m i 70 cm są dosyć kapryśne i niema się co spodziewać spektakularnych osiągów . Wiele zależy od warunków propagacyjnych i lokalizacji.
    Do łączności DX stosuje się raczej wieloelementowe anteny kierunkowe a nawet szyki złożone z kilku anten.
    Dookólne pionowe anteny stosuje się raczej do łączności lokalnych .
    Z antenami radzę Ci poeksperymentować, poznać pasmo i nie zrażać się nieudanymi próbami ,nie powiem Ci która antena jest najlepsza bo nikt jeszcze takowej nie zbudował,na początek sprawdz straty na kablu dla pasma 70cm bo im wyższe częstotliwości tym mniej stratnych kabli trzeba używać .
    Na początek spróbuj zbudować prostą GP poeksperymentowac na niej potem dopiero brać sie za bardziej zaawansowane kostrukcje.
    życzę sukcesów i wiele cierpliwości, satysfakcja z własnych konstrukcji ogromna do tego zdobywasz jeszcze doświadczenie jakiego nie dają żadne publikacje i rady.
    do usłyszenia SQ9SBF.
  • Poziom 21  
    Na poważnie zabrałem się do budowy duobandowego dipola 2m i 70cm z tego linku:
    http://www.mydarc.de/dk7zb/Duoband/dipolduoband.htm

Wykonałem już boom (rdzeń) Fabryczna i własnej roboty antena VHF/UFH - kłopoty z SWR

I teraz nie wiem czy radiator dla 70 cm i reflektory 70cm i 2m mają być połączone elektrycznie z boomem czy odizolowane ?

Mam też rurki z aluminium o średnicy 10 mm, ściance 1 mm i długości 2m. Robić tą antenę czy lepiej coś innego ?
  • Poziom 17  
    Trzeba zastosować specjalne izolatory na elementy bierne.