Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega8] - Poprawność schematu do odczytu temperatury

mnowator 27 Cze 2013 21:12 1215 2
 • #1 27 Cze 2013 21:12
  mnowator
  Poziom 7  

  Witam,

  Wykonałem schemat ideowy( załącznik ) mojego czujnika temperatury. Całość oparta na ATmaga8. Czujnik N/A( wiem tyle, że rezystancyjny ), dlatego potrzebuje wykonać odczyty by zrobić aproksymację odcinkami liniową. Mój problem jest taki, iż nie wiem czy schemat podłączenia czujnika jest dobry i czy mój programowy odczyt też jest w miarę ok.
  Do odczytu ADC korzystam z wewnętrznego napięcia referencyjnego 2.56 V. Czujnik podłączyłem na zasadzie dzielnika napięcia. Odczyt ADC uśredniam z 10 próbek.
  Oczekuję, że jak podgrzeję czujnik do 150C, będę w stanie odczytać próbki co 5C, by wykonać następnie programową aproksymację.
  Moja prośba do was to, czy podłączenie czujnika jest prawidłowe, czy mój pomysł na odczyt z czujnika jest prawidłowy? Z góry dziękuje.

  Resztę typu wyświetlacz, przyciski, buzzer pominąłem w schemacie.

  [ATmega8] - Poprawność schematu do odczytu temperatury

  0 2
 • Pomocny post
  #2 27 Cze 2013 21:31
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Nie za bardzo:
  - AGND masz połączone z masą przez kondensator, ma byc bezpośrednio
  - AREF ma być połączone przez kondensator do masy
  - AVCC ma być połączone przez dławik do VCC
  - RESET - wywal wszystko co masz na tym pinie, obecnie masz go na stałe zwarty do Vcc, co uniemożliwia programowanie
  - GND stabilizatora jest niepodłączone
  - jeśli jako Vref masz 2,56V, to zadbaj o to, aby dzielnik R/TH nie dawał wyższego napięcia. Nie wiem co to za termistor, ale rezystor wydaje się zby mały. Trzeba to policzyć. Taki dzielnik można też w pewnych zakresah linearyzować dodatkowym równoległym rezystorem - upraszcza to aproksymację liniową w kodzie programu.

  0
 • Pomocny post
  #3 27 Cze 2013 21:38
  McMonster
  Poziom 32  

  Pomysł tak, ale na schemacie jest kilka błędów. AREF powinieneś podłączyć szeregowo z kondensatorem do masy, tutaj masz podłączony z zasilaniem przez dławik, przy wewnętrznym VREF zrobisz zwarcie.

  Dławik powinien za to być między AVCC i zasilaniem i z kondensatorem do masy przy AVCC. Do tego masz kondensator między VCC i AVCC. Dodatkowa dioda równolegle z regulatorem krzywdy nie zrobi, ale nie jest potrzebna.

  0