Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykrywać przedmiot z odległości kilku cm?

27 Cze 2013 22:32 1602 7
 • Poziom 14  
  Witam,

  Mam pytanko, w jaki sposób można zrealizować wykrywanie przedmiotu jeśli między czujnikiem a przedmiotem jest około 8-10 cm? Przedmiot to element na lince podciągany do góry, podciąganie musi być zatrzymane właśnie w podanej wyżej odległości przedmiotu od rolki nawijającej linkę. Miałem pomysł z magnesem neodymowym i kontaktronem ale niestety odległość jest zbyt duża, podobnie z czujnikiem halla (testowałem na A3213EUALC-T niby ultra sensitive a nie działa na taką odległość). Myślę jeszcze nad rozwiązaniem mechanicznym typu supełek na lince przepuszczonej przez włącznik dźwigniowy ale wolałbym coś bezdotykowego. Macie może jakiś pomysł? Poniżej szkic ilustrujący mój projekt. Podciągany element to rurka aluminiowa o średnicy 12mm w której mogę umieścić magnes.

  Jak wykrywać przedmiot z odległości kilku cm?

  pozdrawiam
 • Poziom 42  
  Podczerwień; np jako transoptor szczelinowy
 • Poziom 14  
  No ale jak to mechanicznie rozwiązać? Do dyspozycji mam przestrzeń między "stropem" a szarą linią. Mam jeszcze taką opcję żeby opuszczać element w dół (wykrywanie dolnej pozycji mam już obmyślone) i podciągać w górę mierząc na przykład obroty rolki nawijającej linkę ale to już troszkę komplikuje sytuację bo musiałbym zamontować gdzieś tarczę szczelinową i zliczać impulsy.
 • Poziom 27  
  Wyłącznik krańcowy i sprężynka na lince nad podnoszoną rurką lub czujnik odległości, np. któryś z modeli GP2Y Sharpa.
 • Moderator Robotyka
  W dźwignicach stosuje się zwykły wyłącznik krańcowy i element zderzakowy na lince. Zderzak zamocowany trwale do linki, uderza w dźwignię wyłącznika i zatrzymuje kierunek podnoszenia. Można oczywiście opuścić.
  Technologia prosta, tania, bardzo skuteczna.

  Inna opcja to fotokomórka IR z nieco z boku i w linę. Na lince stożkowy element pokryty odblaskiem. Np pyłem szklanym do znaków drogowych - można kupić.
  Stożek, bo jest odporny na obracanie się liny.
  Kąt nachylenia taki, żeby odbiornik fotokomórki widział światło, gdy element jest na odpowiedniej wysokości.

  Możesz też zmodyfikować swoją metodę z kontaktronem i umieścić magnes okrągły, na zderzaku wokół liny. Odległość ustawisz sobie tak, że zderzak wejdzie w zasięg kontaktronu, gdy przedmiot podwieszony będzie na odpowiedniej wysokości.

  Wszystkie te metody mają wspólny mianownik - wykrywa się długość liny, a nie sam przedmiot na haku. Założenie jest takie, że przedmioty są mocowane zawsze w tym samym punkcie liny (do haka). Wystarczy więc ustalić, kiedy lina jest podniesiona odpowiednio wysoko.
  I temu służą elementy mocowane do liny na stałe.
 • Poziom 27  
  Dalmierz cyfrowy sharp albo krańcówka i supeł na linie.
 • Moderator Robotyka
  W przypadku urządzeń dźwigowych każdej mocy, wykorzystujących liny jako element nośny - wiązanie supłów na nich jest zawsze złym pomysłem. Supeł drastycznie zmniejsza dopuszczalną obciążalność liny.
 • Poziom 43  
  Zostosuj zwykłe mechaniczne rozwiązanie takie jak w innych żurawiach, wciągnikach i wciągarkach.
  www.rusztowania.net.pl/wciagarki/
  Obejrzyj jak to wygląda.