Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel blokowanie warunkowe komórek

joanna124 28 Jun 2013 08:45 8931 4
 • #1
  joanna124
  Level 9  
  Witam
  mam taki problem
  potrzebuje w excelu zrobić taki arkusz że komórki z danych kolumn są zablokowane do edycji, i wpisanie danych do konkretnej kolumny odblokuje dostęp do innej.

  W moim przypadku uzupełnienie kolumny E (konkretnie od E6 w dół) pozwoli wpisać cokolwiek do kolumn F i G (od F6 i G6 w dół)
  Wiem że do tego potrzebna jest makra, znalazłam parę przykładów gotowych ale nie mogę sobie z nimi poradzić żeby dostosować do swoich potrzeb. Wyskakują mi jakieś błędy - być może robię coś nie tak. Byłabym wdzięczna o poprowadzenie mnie od początku krok po kroku.

  Z góry bardzo dziękuję.
 • #2
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Dzień dobry,
  Problem jest niejasno sformułowany. Najlepiej gdyby był załączony arkusz z przykładem. Czy kolumny F i G mają się odblokowywać wierszami tzn. po wpisaniu czegoś np. do E9 ma się odblokować F9 i G9, czy po wpisaniu czegokolwiek w którejkolwiek komórce kol. E mają się odblokować kolumny F i G, czy wreszcie dopiero po wypełnieniu pewnego zakresu w kol. E mają się odblokować kol. F i G. Poza tym czy do tej kolumny E wystarczy wpisać cokolwiek - obojętne tekst czy liczbę, czy też musi to być wartość w jakiś sposób zdefiniowana, np. liczba całkowita z zakresu 1 do 100.
 • #3
  joanna124
  Level 9  
  Już wyjaśniam:
  Po wpisaniu liczby całkowitej (niestety nie jestem w stanie określić przedziału) w E6 odblokowuje się F6 i G6, jak wpisze się wartość w E7 to F7 i G7 itd. W kolumnach F oraz G - także będą liczby całkowite.

  Chodzi o przyjęcia magazynowe - aby uniknąć problemów - na magazyn przyjmowane są skrzynie z elementami, osoba prowadząca ewidencje musi wypełnić ile skrzyń zostało przyjętych całkowicie kolumna E, aby wpisać ile skrzyń zostało sprawdzonych - kolumna F i ile z tych sprawdzonych jest ok - kolumna G. Żeby nie było takiego przypadku, że wpisywane są tylko ilości sprawdzone, bez liczenia ogółu. Wiem że to można obejść wpisując cokolwiek w kolumnę E ale chciałabym aby była zablokowana aby o tym nie zapomnieć - nie wpisujemy nic jak nie wiemy ile jest na magazynie.

  Link
 • Helpful post
  #4
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Witam,
  Proponuję rozwiązanie z zastosowaniem kontroli poprawności danych.
  W komórce E6 wpisujemy warunek Pełna liczba > 0, pole Ignoruj puste pozostawiamy zaznaczone, w komórce F6 warunek Pełna liczba między Minimum 1 Maksimum =$E6, pole Ignoruj puste wyczyścić, w komórce G6 warunek Pełna liczba między Minimum 1, Maksimum =$F6, pole Ignoruj puste wyczyścić.
  Te ustawienia można skopiować do komórek poniżej zaznaczając komórki E6:G6, kopiując do schowka np. CTRL+C, następnie zaznaczyć zakres docelowy (kolumny E:G, tyle wierszy ile potrzeba) i dalej Narzędzia główne/Wklej/Wklej specjalnie/Sprawdzanie poprawności.
  Powinno to działać w ten sposób, że dopóki nie wprowadzi się wartości całkowitej dodatniej do kolumny E (inne dane są zabronione), do kolumn F i G nic nie można wprowadzić, pozostają one puste, choć jest to sygnalizowane jako sytuacja błędna (zielone trójkąciki w lewym górnym rogu, można je wygasić ustawiając opcję: Plik/Opcje/Formuły/Reguły sprawdzania błędów/Dane wprowadzone w tabeli są nieprawidłowe (wyłączyć)). Po wprowadzeniu liczby do kolumny E, można wprowadzić w tym samym wierszu do kol. F liczbę dodatnią nie większą niż w kol. E, a do kol. G liczbę dodatnią nie większą niż w kol. F.
  Zrozumiałem, że tak to powinno działać. Informacje wyświetlane jako komunikat po wprowadzeniu błędnych danych można zmodyfikować przy definiowaniu Poprawności danych.
  Przesyłam Pani załącznik w pliku .xls ze względu na ograniczenia serwisu, ale Pani może go sobie otworzyć w swoim Excelu i wszystkie Pani ustawienia formatów warunkowych powinny być zachowane.
 • #5
  joanna124
  Level 9  
  Wielkie dzięki :)
  Tak też może być - najważniejsze ze arkusz nie wpuszcza od razu do komórek z kolumn F i G
  Kurczę ja kombinowałam z makrą a widać rozwiązanie prostsze było :)

  Dla mnie propozycja jak najbardziej trafna.

  Temat do zamknięcia :)