Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega i GSM sim900D - Prośba o sprawdzenie schematu

owik44 28 Cze 2013 08:47 1860 2
  • #1 28 Cze 2013 08:47
    owik44
    Poziom 6  

Witam :) dopiero zaczynam zabawę z sim900d dlatego prosił bym o sprawdzenie schematu podłączenia go przez rs232. Kolejnym krokiem będzie podłączenie go do atmegi ale to trochę później… najpierw chciał bym sprawdzić wszystko pod PC. Układ będzie zasilany z przetwornicy o napięciu wyjściowym regulowanym od 3,3 do 4,5 V i będzie podpięty pod VBAT ponieważ nie chce używać baterii tylko podłączyć zamiast niej zasilanie z przetwornicy.
    Żeby nie było ze nie czytałem starszych tematów, chciał bym zaznaczyć ze nie ma w nich gotowego schematu wiec 100% pewności nie mam czy są ok wiec zrobiłem własny na podstawie manuala.
    Z góry dzięki za sprawdzenie :)

Atmega i GSM sim900D - Prośba o sprawdzenie schematu

1 2
  • #2 28 Cze 2013 15:02
    maximus22_kr
    Poziom 18  

Co prawda jeszcze swojej płytki nie uruchomiłem ( na razie mam zamiar kupić gotowca u chińczyka za 55 USD, kompletna płytkę z modułem, anteną, kartą SIM i wyprowadzonymi sygnałami ), ale ponieważ mam już prawie gotową i złożoną płytkę to napiszę jak ja to zrobiłem.

Na pewno PWRKey przez klucz tranzystorowy, powinien być jeszcze Reset ( nie widzę go przy tym symbolu SIM900 na schemacie ) i również przez klucz tranzystorowy. Nawet chyba o tym jest w PDF SIM900.

Do zasilania użyłem stabilizator z serii LM29xx, ale musi być wersja o prądzie 3A, bo SIM900 bierze w stresie ponad 2 A. Miałem kiedyś zestaw pewnej polskiej firmy i niestety tam był stabilizator 1A, przez co moduł nie dawał oznak życia i zachowywał się jakby był uszkodzony.

Niektórzy zasilają przez przetwornicę napięcia MC34063, ale czy da tyle wyciągnąć prądu ?

Za stabilizatorem dałem 4 sztuki kondensatorów 1500uF/10v ( takich jak w płytach głównych komputerowych ) i dwa kondensatory 68 pF.

Jeśli chodzi o Rx i Tx, to jeśli ma być podłączony moduł do komputera przez RS232/COM, to OK. Ale jeśli do kontrolera Atmega to raczej dopasowanie przez tranzystory zasilane z 5V ( u mnie na płytce jest do tego dodatkowy stablizator 5V ). MAX 232 daje chyba większe napięcie, którego Atmega nie wytrzyma. Również użycie FT232 nie wymaga MAX232 ( tylko dopasowania przez tranzystory ), bo FT ma już odpowiednie poziomy napięć.

0
  • #3 07 Lip 2013 09:58
    owik44
    Poziom 6  

Moduł na którym pracuje to sim900d nie ma w nim RESERTu a PWRKey może być według PDFa podłączony przez przycisk.

Czy mógłbyś pokazać swój schemat np po podłączeniu już do atmegi ?

0