Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stany nieustalone - zadanie

emiziom 28 Jun 2013 11:33 2715 2
    emiziom
    Level 9  
    Zrobiłem zadanie ze stanów nieustalonych i nie wiem czy dobrze wykonałem obliczenia czy ktoś by mógł je sprawdzić, a jak mam obliczyć i(t) bo w książkach które posiadam obliczanie poszczególnych schematów odbywa się na liczbach. Przeglądałem też internet i nie znalazłem tego typu zadań.
    Proszę o pomoc z góry dziękuję.
    Stany nieustalone - zadanie Stany nieustalone - zadanie
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    kpodstawa
    Level 32  
    Eeee tam - na liczbach. W rachunku operatorowym liczy się podobnie, jak w całej matematyce i fizyce, czyli przekształca wzory i równania do prostych postaci, a wartości liczbowe podstawia na końcu, na dodatek po sprawdzeniu poprawności przekształceń.

Ty sobie też nie ułatwiłeś życia. Jak mi się od Twoich kartek zrobiły mrówki w oczach, to wzór na impedancję operatorową Z2 od razu przekształciłem do postaci (napisałem liniowo): Z2(s)=R*(1+2sT)/(1+sT). Jak widać jednostki się zgadzają. Z nabytej złośliwości nie napisałem, co to jest T i z tego też powodu nie sprawdziłem dalej obliczeń.

Ale przyjmując wymuszenie E(t)=E*1(t) i stąd E(s)=E/s, postać operatorową prądu otrzymujemy z prawa Ohma: I(s)=E(s)/Z2(s)=E/R*(1+sT)/(s(1+2st)). Pobieżnie widziałem, że co do zasady liczysz dobrze, tylko dostawałeś piętrowe ułamki, trudne do ogarnięcia.

Sprawdź, czy się pomyliłem, bo o tej porze dnia już czas na obiad, a nie na obliczenia. I przyznaję oficjalnie, że rozkładać tego na ułamki proste już mi się zupełnie nie chce.

Krzysztof Podstawa

P.S. Jednak rozłożyłem, bo jest tu tzw. knif, ale go sam zobacz. Oblicz wartości graniczne w dziedzinie czasu, bo to sprawdzi poprawność obliczeń. K.P.
    Quarz
    Level 43  
    emiziom wrote:
    Zrobiłem zadanie ze stanów nieustalonych i nie wiem czy dobrze wykonałem obliczenia czy ktoś by mógł je sprawdzić, a jak mam obliczyć i(t) bo w książkach które posiadam obliczanie poszczególnych schematów odbywa się na liczbach. Przeglądałem też internet i nie znalazłem tego typu zadań.
    Proszę o pomoc z góry dziękuję.
    Stany nieustalone - zadanie Stany nieustalone - zadanie
    I co dalej, gdzie przejście od dziedziny obrazów - Rachunku Operatorowego - do dziedziny oryginałów, czyli przebiegu czasowego prądu (którego)?
    Zadanie - jak dla mnie - jest banalne i nie widzę tu potrzeby do posiłkowania się Rachunkiem Operatorowym - transformata Laplace'a - wszak ja je już rozwiązałem sobie En Passant i z "czapki", więc nie mam zamiaru sprawdzać tego, coś tam natworzył w dziedzinie obrazów - pokaż tu zapis równania prądu i(t), ale zaznacz też na swoim schemacie w której to gałęzi ów prądy płynie.

Dodano po 56 [minuty]:

kpodstawa wrote:
    Eeee tam - na liczbach. W rachunku operatorowym liczy się podobnie, jak w całej matematyce i fizyce, czyli przekształca wzory i równania do prostych postaci, a wartości liczbowe podstawia na końcu, na dodatek po sprawdzeniu poprawności przekształceń.

Ty sobie też nie ułatwiłeś życia. Jak mi się od Twoich kartek zrobiły mrówki w oczach, to wzór na impedancję operatorową Z2 od razu przekształciłem do postaci (napisałem liniowo): Z2(s)=R*(1+2sT)/(1+sT). Jak widać jednostki się zgadzają. Z nabytej złośliwości nie napisałem, co to jest T i z tego też powodu nie sprawdziłem dalej obliczeń.

Ale przyjmując wymuszenie E(t)=E*1(t) i stąd E(s)=E/s, postać operatorową prądu otrzymujemy z prawa Ohma: I(s)=E(s)/Z2(s)=E/R*(1+sT)/(s(1+2st)). Pobieżnie widziałem, że co do zasady liczysz dobrze, tylko dostawałeś piętrowe ułamki, trudne do ogarnięcia.

Sprawdź, czy się pomyliłem, bo o tej porze dnia już czas na obiad, a nie na obliczenia. I przyznaję oficjalnie, że rozkładać tego na ułamki proste już mi się zupełnie nie chce.

Krzysztof Podstawa

P.S. Jednak rozłożyłem, bo jest tu tzw. knif, ale go sam zobacz. Oblicz wartości graniczne w dziedzinie czasu, bo to sprawdzi poprawność obliczeń. K.P.
    Eeeee... tam, tylko po co tu Rachunek Operatorowy - wytoczona Kolubryna dla ubicia muchy - kiedy Metodą Przewidywania Rozwiązania Jednorodnego Równania Różniczkowego rzędu I-go i przy wykorzystaniu Warunków Brzegowych rozwiązanie tego banalnego zadania ma się En Pasant i z "czapki" ... :!: :lol: :shock:
    Poprawnego zapisu tu - chwilowo - nie podam, wszak była by to zbyt jednoznaczna podpowiedź.