Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP P2055 - Konfiguracja lan poprzez router

piotrek121ol 28 Cze 2013 13:50 5250 7
 • #1 28 Cze 2013 13:50
  piotrek121ol
  Poziom 11  

  Witam

  Mam problem z udostępnieniem drukarki HP LaserJet P2055 w sieci.
  Dokładnie wygląda to tak:
  Mam dwa komputery, między nimi stoi router, do routera podłączona jest drukarka za pomocą RJ45.

  Jak wygląda sytuacja....
  W małej firmie mam macierz o IP np: 10.11.13.200
  Połączenie z macierzy idzie bezpośrednio do routera o IP: 198.168.1.1
  Z routera idzie połączenie do:
  - Komputera1 i ma nadane IP: 10.11.13.190
  - Komputera2 i ma nadane IP: 10.11.13.191
  (dwa komputery z takim ustawieniem podpięte do jednego routera (router do macierzy) działają swobodnie i jest między nimi dostęp poprzez macierz)

  Drukarkę podłączyłem do routera, Drukarka posiada IP: 198.168.1.3

  Teraz problem polega na tym, że drukarka pomimo że jest wpięta do tego samego routera co komputery, to jednak nie drukuje.
  Komputery nie widzą drukarki, gdy chce ją dodać.

  Jeśli zmienię w kartach sieciowych komputerów, aby IP było przypisywane automatycznie. drukarka działa poprawnie z obu komputerów.

  Więc jak poprawnie skonfigurować drukarkę?
  Dodam że Router to NETGEAR WGR614v7

  Proszę o wytłumaczenie jak powinno być połączone, skonfigurowane takie udostępnienie drukarki...

  0 7
 • #3 28 Cze 2013 21:28
  piotrek121ol
  Poziom 11  

  bo switch obsługujący sieć ma zajęte już wszystkie gniazda i nie mam gdzie podpiąć drukarki.
  Do mnie dochodzi jedno gniazdko - i mam podpięty router i do tego dwa komputery, działa ok, teraz do tego chciałbym udostępnić drukarkę dla tych dwóch komputerów.


  Dlatego pomyślałem sobie czy będzie taka możliwość jak opisałem wyżej.

  Sieć firmowa+macierz ---> Router ---> 1Komp - 2Komp - Drukarka

  Jak skonfigurować poprawnie drukarkę, a może router ?

  0
 • #4 28 Cze 2013 22:16
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Segmentacja fizyczna sieci lokalnej, a jej segmentacja logiczna to są dwa różne zagadnienia. Kolega askr już zwrócił uwagę na to, że komputery są w innej podsieci logicznej, niż drukarka. Nie napisałeś też masek tych podsieci i adresów bram, czyli niewiele można powiedzieć o zależnościach między podsieciami.

  Ponieważ masz router, czyli urządzenie, które może sterować ruchem sieciowym, więc połączenia między komputerami, a drukarką mogą być dodatkowo blokowane. Sama drukarka sieciowa ma także możliwość odrzucania połączeń z określonych hostów po adresach IP lub MAC, jeżeli tak została ustawiona.

  Na początek proponuję włączyć drukarkę do tej samej podsieci, w jakiej są komputery lub odwrotnie - zmienić adresację komputerów i zobaczyć co będzie. Sam napisałeś, że komputery jako klienci DHCP bez problemu łączą się z drukarką, więc dlaczego tworzysz nową podsieć z inną adresacją?

  Zobaczyłem dokumentację do routera i wygląda na to, że w sieci zakładowej ma zastosowanie głównie wbudowany w niego switch. A przez który port łączysz tego Netgeara z siecią zakładową - LAN czy WAN? Niby może nie mieć to znaczenia, ale lepiej dopytać.

  Jeżeli drukarka i komputery są w tej samej podsieci logicznej i maska jest ustawiona na całą sieć danej klasy, to maszyna powinna być zupełnie widoczna. Pod warunkiem, że w samej konfiguracji drukarki nie założono jakichś filtrów. Pełna widoczność może jednak skutkować niekontrolowanym dostępem.

  Ja w pracy mam drukarkę sieciową HP i dostęp do niej z tylko trzech adresów IP: dwu publicznych klasy B dla wydruków i jednego prywatnego klasy C dla konfiguracji. Drukarkę widać w całej sieci klasy B, ale można drukować tylko z dwu hostów.

  Czyli doradzam, abyś sprawdził i ewentualnie zmienił ustawienia sieciowe Twojej drukarki.

  Krzysztof Podstawa

  0
 • #5 30 Cze 2013 13:45
  piotrek121ol
  Poziom 11  

  Cytat:
  Kolega askr już zwrócił uwagę na to, że komputery są w innej podsieci logicznej, niż drukarka.

  Jest tak ponieważ nie mam miejsca, aby wpiąć drukarkę do tego samego switcha co komputery.

  Cytat:
  Nie napisałeś też masek tych podsieci i adresów bram, czyli niewiele można powiedzieć o zależnościach między podsieciami.

  Jak będę w firmie to napiszę jakie mam maski i bramy.

  Cytat:
  Sama drukarka sieciowa ma także możliwość odrzucania połączeń z określonych hostów po adresach IP lub MAC, jeżeli tak została ustawiona.

  Drukarka ma ustawione automatyczne przypisywanie IP, mogę również wpisać ręcznie...

  Cytat:
  Na początek proponuję włączyć drukarkę do tej samej podsieci, w jakiej są komputery lub odwrotnie - zmienić adresację komputerów i zobaczyć co będzie

  Jeżeli są w tej samej podsieci, w każdym z przypadków działają bez zarzutów.

  Cytat:
  Sam napisałeś, że komputery jako klienci DHCP bez problemu łączą się z drukarką, więc dlaczego tworzysz nową podsieć z inną adresacją?

  Jest tak jak napisałem powyżej, ponieważ nie mam miejsca, aby wpiąć drukarkę do tego samego switcha co komputery. Mają inna adresację, ponieważ muszą mieć dostęp do macierzy, na której posiadam wszystkie dane.

  Cytat:
  A przez który port łączysz tego Netgeara z siecią zakładową - LAN czy WAN? Niby może nie mieć to znaczenia, ale lepiej dopytać.

  Łączę przez LAN, WAN jest pusty

  Cytat:
  Jeżeli drukarka i komputery są w tej samej podsieci logicznej i maska jest ustawiona na całą sieć danej klasy, to maszyna powinna być zupełnie widoczna. Pod warunkiem, że w samej konfiguracji drukarki nie założono jakichś filtrów.

  Spróbuje ustawić tą samą maskę dla wszystkich maszyn, zobaczymy czy drukarka będzie widoczna i nie będzie miała problemów z przyjęciem odbioru komunikatu o drukowanie

  Cytat:
  Pełna widoczność może jednak skutkować niekontrolowanym dostępem.

  Ale pełny dostęp w mojej sieci? bo to by mi nie przeszkadzało;)

  Cytat:
  Czyli doradzam, abyś sprawdził i ewentualnie zmienił ustawienia sieciowe Twojej drukarki.

  W takim razie co dokładnie?


  Dziękuję Krzysztofie za obszerne wyjaśnienie i te kilka sugestii, w poniedziałek będę walczył dalej;)

  0
 • #6 30 Cze 2013 22:29
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Nie obraź się, ale czegoś nie rozumiem i dlatego napisałem przed Twoim poniedziałkowym "walczeniem dalej".

  Fizyczne dołączenie hosta do switcha nie ma znaczenia, jeżeli nie ma w nim jakiegoś sterowania ruchem w sieci, np. jest to urządzenie zarządzalne. A jeżeli switche są, mówiąc żargonowo, "przezroczyste", to można je zwyczajnie łączyć kaskadowo, byle kaskada nie przekroczyła określonej liczby poziomów, np. 5.

  Często tak się robi, że jak brakuje portów, to się je zwielokrotnia za pomocą kolejnego switcha. Zwykle do prawidłowego działania sieci wystarcza adresacja bez błędów i i ewentualnie dobór masek. Wyjątkami są blokady robione najłatwiej np. w zaporach komputerów lub filtrach drukarek.

  Na zaawansowanych technikach sterowania ruchem sieciowym nie znam się, ale próbuję zrozumieć Twój problem. Dlatego tak się czepiam tego stwierdzenia, że musisz zastosować mieszaną adresację, bo w switchu zabrakło portów.

  W takim razie przydałby się schemat ideowy Twojej sieci (z adresacją), bo grozi, że dostaniesz błędne porady.

  Wiem - popadam w gadulstwo, ale wciąż mam obawy, że napiszę coś, co w zastosowaniu zepsuje pracę czyjejś sieci.

  Krzysztof Podstawa

  P.S.

  Jeżeli chodzi o ustawienia sieciowe drukarki, to warto zajrzeć do instrukcji, jak je odczytywać i zmieniać, np. z lokalnej konsolki. Są też programy zarządzające, np. Jetadmin lub Web Jetadmin. Po wyzerowaniu do ustawień domyślnych drukarka może mieć adres prywatny, np. 192.168.N.M/24 i brak blokad, czyli jest dostępna dla każdego hosta.

  Na początku włączania drukarki do sieci najlepiej jest nadać jej adres z puli danej sieci i odpowiednią maskę, bez blokad. Kiedy będzie prawidłowo drukowała sieciowo, wtedy ewentualnie można nałożyć ograniczenia, np. aby omyłkowo ktoś nie zadrukował 100 stron jednym znakiem na stronie (niby żart, ale niespodziewane wydruki mogą się zdarzyć).

  Jak to zrobić dla HP2055 to nie napiszę, bo mogę coś zamącić - mam w pracy drukarki sieciowe HP i jeżeli potrzebuję w nich grzebać, to pomagam sobie dokumentacją.

  K.P.

  0
 • #7 01 Lip 2013 11:01
  piotrek121ol
  Poziom 11  

  chyba się nie zrozumieliśmy...
  Jeszcze raz spróbuję opisać to co wyżej lecz trochę inaczej;)

  1 - W firmie jest macierz z danymi, bezpośrednio podpięta do switcha (5wyjść).
  2 - Każdy pokój (5) w firmie ma połączone jedno gniazdko wyjściowe ze switchem.
  Czyli w każdym pokoju mamy 1 gniazdko LAN, przeznaczone dla jednego komputera, który może korzystać z danych na macierzy.
  3 - Od stałego gniazda LAN w pokoju, jest połączenie z ROUTREM w celu udzielenia możliwości korzystania z macierzy dwóm komputerom w pokoju.
  w tym celu nadałem im dwa wolne IP: 10.11.13.190 i 10.11.13.191
  wszystko działa jak należy.
  4 - Do tego samego ROUTERA podłączyłem drukarkę z ustawieniami auto, aby była możliwość drukowania z dwóch komputerów.

  PROBLEM:
  Gdy komputery posiadają powyższe ustawienia karty, nie możliwości drukowania
  Gdy ustawię kartę w komputerach na autoip, wszystko działa bez problemu

  Dodatkowo rysunek;)
  HP P2055 - Konfiguracja lan poprzez router

  0
 • #8 01 Lip 2013 11:30
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Zaczyna się rozjaśniać. Rozszerzyłeś sieć za pomocą routera, zamiast zwykłego switcha. Router pracuje jako dodatkowa brama w podsieci 192.168.1.N, ma aktywny serwer DHCP i filtruje ruch.

  Stąd, albo komputery pracują ze stałymi adresami w podsieci 10.11.13.N, mają dostęp do dysku sieciowego, ale nie ma dostępu do drukarki w podsieci 192.168.1.N, albo serwer DHCP routera nadaje komputerom adresy z podsieci 192.168.1.N i wtedy mają dostęp do drukarki, ale nie mają dostępu do dysku sieciowego.

  Różne podsieci, więc różne bramy i podsieci są logicznie odseparowane. Czyli, albo ujednolicisz adresację w całej sieci, wyłączysz co tylko można w routerze, aby pracował tylko jego wbudowany switch, albo odpowiednio poustawiasz bramy w komputerach, np. wpiszesz dwie.

  Ale ja bym raczej ujednolicił adresację do 10.11.13.N, bo to ułatwi zarządzanie siecią. W tej sieci masz do dyspozycji 254 adresy, a hostów jest poniżej 10. Chyba że to jest część większej sieci i pula jest już wyczerpana.

  Krzysztof Podstawa

  0