Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung - Nie mogę odtworzyć dysku twardego po partycjonowaniu

28 Cze 2013 19:02 4428 29
  • Poziom 10  
    PROBLEM: Nie widzi dysku po próbie utworzenia partycji.

DANE:
    Windows XP home
    Dysk samsung 500gb
    Komputer stacjonarny

UWAGI:
    Próbowałem działać płytka hirena i naprawiać system płytka z Windowsem ale od razu chciał formatować.

Zależy mi aby odzyskać klucz do XP i mi stracić zdjęć.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jakim programem próbowałeś robić te partycje?
    Na płytce hirens jest sporo programów do przywracania partycji: Odzyskiwanie danych
    DD 1.0 DataRescue DrDD jest imager dysk przeznaczony do odzyskiwania danych i tworzenia kopii zapasowych częściowo uszkodzone urządzeń pamięci masowej, głównymi zaletami są Wybór zakresu i Kopiuj
    DiskDigger 0.8.3.176 Undelete i odzyskać utracone zdjęcia, filmiki, muzykę, dokumenty i inne formaty z dysku twardego, karty pamięci i dyski flash USB.
    DiskGenius 3.2 Przywracanie usuniętych partycji, Rebuild MBR, tablica partycji Rebuild, Odzyskiwanie plików, przywracanie sformatowanych partycji, tworzenie kopii zapasowych plików partycji, klon twardy, Backup tablicy partycji, tworzenie / kasowanie / Format partycji itp.
    IsoBuster 2.8.5 CD / DVD / Blu-ray Disk Image oraz narzędzie do odzyskiwania danych plików, który potrafi czytać i rozpakować pliki, ścieżki i sesje z CD-i,, SVCD, VCD CD-ROM, CD-ROM XA, DVD, BD DVCD oraz HD DVD i innych nośników, jak również szeroką gamę formatów obrazu dysku, ma też retry mechanizmów uszkodzonych płyt CD / DVD.
    Partition Znajdź i Mount 2.31 Partition Znajdź i oprogramowania Górze ma na celu znalezienie usuniętych partycji.
    PartitionRecovery 1.0 darmowe narzędzie do odzyskiwania przypadkowo usuniętych partycji.
    PhotoRec 6.12b narzędzie do odzyskiwania plików i zdjęć z DOS / Windows / Linux.
    Recuva 1.39.509 Przywracanie usuniętych plików z dysku twardego, Digital Camera Memory Card, USB, odtwarzacz mp3, itp.
    Restoration 3.2.13 Narzędzie do odzyskiwania skasowanych plików.
    ShadowExplorer 0,7 Shadow Explorer pozwala na przeglądanie kopii w tle tworzone przez Windows Volume Shadow Copy Service i pobrać starsze wersje z plików przypadkowo usunięte lub zmienione.
    Smart Partition Recovery 3.3 Znajdź Lost partycji NTFS i przywrócić je z powrotem.
    SoftPerfect File Recovery 1.2 do przywracania przypadkowo skasowanych plików z dysku twardego, napędów flash USB, kart pamięci CF i SD.
    TestDisk 6.12b narzędzia do sprawdzania i przywrócić partycję DOS / Windows / Linux.
    Unstoppable Copier 5.2 Pozwala na kopiowanie plików z dysków z problemami takimi jak złe sektory, zarysowania lub po prostu dać błędy podczas odczytu danych.
  • Poziom 10  
    Partition magic 8.0.

Dobra spróbuję tych programów i podziele się spostrzeżeniam.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    http://traxter-online.net/testdisk-photorec-odzyskiwanie-danych/ tym spróbuj, może znajdzie utracone partycje, musisz wiedzieć, jaki był rozmiar tej z systemem, bo znajdzie pewno kilka, lub znajdzie uszkodzoną, której nie potrafi zapisać/przywrócić.
    PM.. najlepiej nie stosować tego programu, i trzeba wiedzieć co się robi przy operacjach na partycjach.
    Widzę też, że twoja wiedza jest w tym temacie "idealna" do dokonania dalszych spustoszeń, jeśli naprawdę zależy ci na odzyskaniu systemu ( jest pewna szansa) to bezpieczniej będzie poprosić oblatanego informatyka.
    Albo zrób kopię posectorową dysku, zanim dokonasz niewiadomych operacji.
  • Poziom 10  
    Odpaliłem MiniXP i próbuje to robić tym TestDisc ale jak wezmę analyse i write to nie ma efektu. Czy w moim przypadku to będzie opcja naprawy MBR?
  • Poziom 38  
    Po pierwszym poście. Gdzie tą partycję tworzyłeś, czy może zmieniałeś rozmiar?
    Pm zepsuł MBR i pewno tablice alokacji skoro instalator chce formatować, partycja jest nierozpoznawalna.
  • Poziom 10  
    Miałem dysk systemowy i chciałem odjąć z niego trochę miejsca tak żeby na nowo powstałej partycji (około 30GB) zainstalować sobie Windows 8.1

Ok. Próbowałem z TestDisc naprawić MBR ale nadal brak efektów.
    Czy to może być spowodowane tym że pracuje na MiniXP odpalonym z płytki zamiast podłączyć ten dysk jako drugi?

Czekam na dalsze sugestie.
  • Poziom 38  
    Nie, mini xp jak i pozostałe programy z płytki Hirens, pracują w utworzonym wirtualnym dysku RAM.
    Uszkodzony, czy sprawny dysk jest odrębną jednostką i można dokonywać w zasadzie nieograniczonych operacji na nim.
    Wypróbuj zatem inny program do zanalizowania sytuacji na HD, sprawdż co zobaczą, jaki system plików itp. Nie wiem czy nie straciłeś bezpowrotnie dane i system, najgorsza jest zmiana rozmiaru partycji sytemowej ( producent przestrzega) i gdy wtedy nastąpi błąd PM.

http://www.dfsee.com/ ponoć wiele może, sprawdź w trialu co tam zobaczy.
    Czy uruchomiłes w tym test disku "analyze" i nic nie odnalazł?
    Nie działaj pochopnie, warto zaczekać na radę bardziej doświadczonych ode mnie.
  • Poziom 10  
    Tak wziąłem "Analyze" i "Write". Znalazł mój dysk podświetlony na zielono co w tutorialu który podałeś oznacza że jest przywracany. Próbuje jeszcze programy z Hirena jest to cała sekcja narzędzi do MBR/Partiotion.

Zobaczę jeszcze to co mi teraz zapodałeś i poczekam na ewentualne sugestie.
  • Poziom 38  
    Nie wiem, czy prawidłowo wszystko tam wykonałeś, ale jeśli pozwolił na "write" a była to ta poprzednia partycja, czy też cały dysk, to sprawdź czy instalator Xp teraz nie pozwoli na naprawę, lub z konsoli: Fix MBR.
    Zobacz co pokazują inne programy do zarządzania partycjami, dyskami na tym HD Być może wystarczy ustawić teraz tą partycje aktywną, takie gdybanie, bo nie wiadomo co jest w tym momencie po operacji test disk..
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2597656&highlight= wszyscy lepsi ode mnie tam siedzą :)
    Najpierw trzeba odzyskać partycję, potem można starać się przywrócić MBR.
    W pewnych sektorach dysku jest zapisana kopia alokacji i można ją przywrócić, ale trzeba wiedzieć jak i czym. Kiedyś dawno robiłem to Norton Disk Editorem.
  • Poziom 10  
    Dzięki za podpowiedź jutro sprawdzę w instalatorze czy nadal widnieje tylko możliwość formatowania i napiszę co i jak.
  • Pomocny post
    Specjalista HDD Recovery
    Zamiast polecać narzędzia o których nie ma się pojęcia powinno się od ręki podać to co tu opisane i co jest zasadą potrzebną do analizy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html

W przeciwnym przypadku każda taka porada jest szkodliwa bo bez wiedzy co się dzieje i jak się popsuło, jest to gdybanie i działanie na ślepo.
  • Poziom 43  
    Do tego co migol21 napisał dołożę jedną uwagę formalną: na elektrodzie nie należy chwalić się znajomością nazw i używaniem pirackiego oprogramowania - to żaden powód do dumy.

PS.
    Radzę nie wnikać w szczegóły związane z tym do kogo powyższa uwaga jest adresowana, bo to byłby kolejny powód do wstydu.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Patrykk91 napisał:
    Próbowałem działać płytka hirena i naprawiać system płytka z Windowsem ale od razu chciał formatować.

Czyli ją posiadał.. Nie wiem co z legalnością do końca tej płytki, bo widzę na niej same darmowe programy. Nie mam jej, nie rozpowszechniam, ani nie reklamuję, więc nie wstydzę się.
    Proszę http://www.hiren.info/pages/bootcd . po prawej stronie listy na zielono widnieje freeware.
    Jeśli faktycznie jest to pirat, od dziś nie wymienię a ni nie odwołam się do tego narzędzia ani razu.

Co do polecania narzędzi mam pojęcie o Test Disk i koledze podesłałem toturial.
    Zaproponowałem też zrobienie kopii, zaczekanie na faktycznie mądrzejszych ode mnie, i wstrzemięźliwość w klikaniu na pałę, jak nie wie co robi, to skorzystanie z usługi informatyka.
    Prztyczek przyjąłem, bo nie ma już tu trzeciej osoby, więc nie wypada się ukrywać.

Na przyszłość, jak podzielić bezpiecznie dysk bez utraty danych http://www.centrumxp.pl/SkrzynkaPytan/1748,Ja...ienic-rozmiar-partycji-bez-utraty-danych.aspx

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista HDD Recovery
    Teraz analiza jest utrudniona nie wiemy co się działo przed WRITE, i jakie było uszkodzenie teraz masz wpisana partycje a czy ona jest ta prawidłową nie wiemy.
  • Poziom 10  
    Ja na dysku miałem tylko jedną partycję 500GB.

Jakie kroki teraz można podjąć aby przywrócić tą partycję?
  • Pomocny post
    Specjalista HDD Recovery
    Trudno powiedzieć co było wcześniej. Obecnie co jest nieprawidłowego w tej partycji ?
  • Poziom 10  
    Tak obecnie nadal objawy są takie same czyli bluescreen i restart. Jeżeli to pomoże to spróbuję się dostać do pliku minidump żeby podejrzeć treść błędu. Czy są jakieś płatne programy które mógłbym zakupić do odzyskania tego dysku? Są tam zdjęcia z kilku lat więc nawet jestem skłonny zapłacić te kilkadziesiąt złotych za program.
  • Poziom 10  
    Wygląda na to że komputer rozpoznaje dysk ponieważ są jego dane - Samsung 500GB

Zaraz spróbuję zrobić to co jest na filmiku.

EDIT:

Wziąłem Open Directory w DMDE i pokazuje mi wszytskie moje katalogi więc chyba nie jest najgorzej.

EDIT2:

Jest opcja "recover" wszytskich znalezionych plików. Proszę o odpowiedź, już tak daleko zaszedłem w to. Mam dysk przenośny 500GB więc mógłbym na niego zrzucić "recover" tej partycji.

W najbliższym tygodniu nie będę miał czasu do tego przysiąść (sesja) więc po niedzieli wrócę do tematu. Proszę administrację o nie zamykanie tematu.
  • Specjalista HDD Recovery
    1) Możesz zrobić kopię tego dysku ? a) Posektorową b) danych ?
    2) Jak będziesz miał kopie dysku to możesz zrobić :
    Jeśli system nadał literę dyskowi, bo jeśli nie to ręcznie ją nadaj, otworzyć linię komend jako administrator i wykonać CHKDSK X: /X gdzie "X:" to litera dysku.

Pamiętaj jednak żeby mieć kopię danych lub dysku posektorową.

http://www.youtube.com/watch?v=iMQMbaosft0
  • Poziom 10  
    Już posesji, więc wracam do tematu.
    Najpierw to chciałbym odzyskać mojego XP-ka oryginalnego z tego dysku:) Jak mógłbym to zrobić?

Próbowałem odzyskać potrzebne mi pliki tym DMDE bo normalnie je widzi jak wezmę "Open Volume" ale wersja darmowa pozwala na odzyskanie jednego pliku jednorazowo więc przy kilkuset zdjęciach to nie ma sensu.
  • Poziom 10  
    Czy da sie jeszcze nadpisac plik MBR?

Czy da sie wyciagnac klucz do XP?

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    "W systemie Windows XP Professional PL rejestr składa się z pli-
    ków sam.dat, security.dat, software.dat, system.dat, default.dat umiesz-
    czonych w katalogu c:\Windows\System32\Config oraz z pliku ntu-
    ser.dat umieszczonego w katalogu profilu danego użytkownika." - IDG.forum.

Co do samego klucza:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic979713.html
    http://www.hotfix.pl/odzyskiwanie-kluczy-produktow-windows-xp-vista-7-a276.htm
    "Jak już wcześniej wspomniano metoda programowa odzyskiwania polega na wydobyciu numerów seryjnych z rejestru. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że system z którego będziemy odzyskiwać klucze musi być sprawny, albowiem aby pozyskać informacje musimy uruchomić SoftKey Revealer. Co zrobić w sytuacji, gdy system jest poważnie uszkodzony? W tej podbramkowej sytuacji wystarczy z uszkodzonego systemu skopiować na pendrive lub inny nośnik pliki rejestru (kontenery). Posiadając pliki będzie można odczytać je na innym systemie i wydobyć z nich ręcznie potrzebne informacje. Metody selektywnego odczytu plików rejestru nie będę opisywać w niniejszym poradniku."
  • Specjalista HDD Recovery
    A czemuż to kolega chce ta metoda odzyskiwać klucz ?

Jeśli ma LEGALNEGO Windows XP BOX to klucz wraz z certyfikatem autentyczności znajduje się na pudełku. To samo jeśli tyczy się wersji OEM tyle że na naklejce na komputerze.

Co to za ogromny problem ten klucz odczytać ?

Gdyby naklejka się starła możesz i masz prawo zadzwonić na infolinie MS i dopytać co w takim przypadku. Najczęściej taką naklejkę wymieniają (tak przynajmniej twierdził pracownik MS-a).
    Dodatkowa informacja gdy ktoś zniszczył naklejkę (wersja OEM):
    "...Załatwienie duplikatu naklejki leży w gestii sprzedawcy. Jest specjalna strona Microsoftu, gdzie partnerzy OEM mogą tą sprawę załatwić, tylko trzeba chcieć."
  • Poziom 10  
    Firmy która mi sprzedała komputer już nie ma, a płytki też nie mam.

Nie zależy mi na danych ani na kluczu w chwili obecnej. Chcę tylko ruszyć ten komputer ponieważ od dwóch tygodni się z nim bujam. Jeżeli ktoś zna odpowiedź jak naprawić ten MBR to napiszcie.

Edycja:

Dziękuję wszystkim za uwagę, niestety nie widzę już chęci do pomocy, więc temat zamykam.

Pozdrawiam,