Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to jest naprawdę z ekologicznie "czystą" energią?

retrofood 14 Lip 2015 12:17 110616 1401
 • #661
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  No i przez te błędy i zaniedbania kolejnych rządów (z prawa i z lewa) teraz cała Polska płaci ogromne pieniądze na utrzymywanie "umarlaka".
  Nie mówię, że mi nie jest żal górników jako pracowników upadających firm. No ale skoro oni potrafią tylko krzyczeć DAJ niegodząc się na reformy i zmiany to zachowują się (przepraszam za porównanie) jak Rumuni z wyciągniętą ręką. Oczywiście przepraszam Rumunów, nie górników.
  Jak w mojej branży od kilku lat źle się dzieje to wszyscy na górze mają to w dup..e. Jak padają różne firmy to ci na górze mają to jeszcze głębiej w czarnej dziurze...
  No ale jak górnik ma stracić pracę za dobre kilka tysięcy miesięcznie i pójść pracować za pieniądze jak większość ludzi w kraju to już jest wielkie larum.
  Jak na początku roku były protesty górnicze to głośno krzyczeli, że nie będą fedrować za średnią krajową i że jak inni są tacy mądrzy to niech przyjadą na kopalnię i niech pracują na dole za marne 3-4 tysiące. Nikt nie mówi że mają fedrować na przodku za 3000zł.
  Ale kto im każe pracować na kopalni?
  Niech idą do "normalnej" pracy za "normalne" pieniądze.
  A ogrom kasy, która teraz idzie na dopłacanie do nierentownych kopalni niech pójdzie na rozwój innych gałęzi przemysłu i usług tak żeby górnicy mieli "normalną" pracę...
 • Relpol przekaźniki
 • #663
  vodiczka
  Poziom 43  
  Bo temat dotyczy energii odnawialnej i elektrycznej z elektrowni węglowych czyli zaniżaniu cen polskiego węgla przez dotację do górnictwa a nie energii Światłość Wiekuista :)
 • Relpol przekaźniki
 • #664
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  Kolejni wielcy europejscy gracze odchodzą od węgla na rzecz rozproszonego OZE, a u nas ciągle tylko wungiel i wungiel... I ciągle nowe wunglowe inwestycje...

  Francuski koncern energetyczny Engie zrezygnował z planów budowy elektrowni węglowej Łęczna na Lubelszczyźnie. Decyzja podyktowana jest spadkiem rentowności i wzrastającym ryzykiem związanym z inwestycjami w energetykę węglową w Europie – informuje Polska Zielona Sieć.

  Francuzi rezygnują z elektrowni węglowej na Lubelszczyźnie
 • #665
  vodiczka
  Poziom 43  
  Więcej szacunku kolego dla węgla, ceńmy to co nam Bóg dał czyli węgiel i miedź. Co prawda miedź dał nam wujek Joe poprzez traktaty jałtańskie ale to inna historia.
 • #666
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  vodiczka napisał:
  Więcej szacunku kolego dla węgla, ceńmy to co nam Bóg dał czyli węgiel i miedź. Co prawda miedź dał nam wujek Joe poprzez traktaty jałtańskie ale to inna historia.

  Pamiętaj, że ON dał nam też słońce, wiatr, geotermię itd.
  Słońce i wiatr praktycznie nigdy się nie skończy (nigdy w ujęciu czasu życia setek czy tysięcy pokoleń ludzi).
  Natomiast węgiel i takie tam inne się już powoli kończą. A ile lat je eksploatujemy? 100-200 lat?
 • #667
  vodiczka
  Poziom 43  
  Bardziej szczodrze obdarzył słońcem ludność rejonu Morza Śródziemnego nie mówiąc o bardziej oddalonych terenach. Wiatr nie jest zły sam w sobie ale zależy z której strony wieje, Geotermia to raczej od szatana :)
 • #668
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  Wungiel też pochodzi z głębokich czeluści Ziemi, więc jest bardziej szatański niż boski. ;-)
  Oj coś czuję, że za chwilę zostaniemy obaj docenieni przez naszą doczesną rękę sprawiedliwości - moderatora...
 • #669
  vodiczka
  Poziom 43  
  Liczę na wyrozumiałość moderatora. Węgiel pochodzi od słoneczka, z biosyntezy CO2 rosły rośłiny, potem uległy zwęgleniu a my paląc węglem zwracamy CO2 do atmosfery. Problem w tym, że zwracamy go wielokrotnie szybciej niż był pobierany przez rośliny.
  A geotermia? wiadomo - szatan pod kotłem z grzesznikami pali i przy okazji wodę głębinową podgrzewa. Dowód - zakonnikom z Torunia przykręcił kurek i woda okazała się nie tak gorąca jak się spodziewano.
 • #670
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  Czyżby BigEnergy jednak się zreflektowało i przez zaciśnięte ze wściekłości zęby zaczynało mówić ludzkim głosem do prosunemtów???
  Koncern energetyczny TAURON uruchomił w lipcu nową ofertę „TAURON Fotowoltaika”. Odbiorcami są klienci indywidualni, którzy wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, a jej nadwyżkę oddają do sieci energetycznej, czyli prosumenci. Wszystkim przyszłym prosumentom TAURON oferuje montaż paneli fotowoltaicznych.

  Tauron oferuje instalacje PV dla prosumentów
 • #671
  kasprzyk
  Specjalista elektryk
  Tu nie chodzi o ludzki głos - ktoś zwęszył dobrą kasę w zarządzie - dla mnie jest to przekręt, kolejny krok w utrudnieniu życia potencjalnych "kowalskich" którzy nie skorzystają z firmy "polecanej" przez ZE
  To będzie jawna protekcja, można sobie tylko wyobrazić, jak firma "x" nie znajdująca się na odpowiedniej liście, będzie miała utrudniony proces zgłaszania instalacji, pewnie do tego stopnia, że z czasem potencjalni klienci będą zmuszeni wybrać "lepszą" firmę instalatorską.
  Kiedyś były poruszane tematy firm instalacyjnych, pomiarowych, rekomendowanych przez zakłady energetyczne - teraz może być podobnie.
 • #672
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  Może być jak piszesz.
  Ale może to powoli zmiana myślenia, że nie w walce a we współdziałaniu z prosumentami jest przyszłość. Przyszłość i ich i nasza...
 • #673
  retrofood
  Moderator
  Usłyszałem dzisiaj w radiu, że Kalifornia w USA jest pierwszym miejscem na świecie, gdzie do stabilizacji systemu nie będzie używana sieć energetyczna a bank energii. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
 • #675
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  Oj tam, oj tam.
  Ich każda instalacja będzie się opłacać. Przecież ZE są mistrzami w przygotowywaniu najróżniejszych analiz i kalkulacji. I w zależności co ma wyjść na końcu - to właśnie analiza udowodni ;-)
 • #676
  prose
  Poziom 33  
  A może chodzi o wyeliminowanie innych z rynku.Morze chcą być jedynym na rynku i ustalać swoje prawo .
 • #677
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  Powiem Wam, że agitacja (w pozytywnym sensie tego słowa) oraz powolne uświadamianie społeczeństwa przyniosło wymierne efekty w mojej okolicy.
  Odkąd ma PV, a później i PC to sąsiedzi coraz częściej i dokładniej się dopytywali co, jak i za ile. Na dodatek część z nich regularnie śledzi moje "wyniki" na PVmonitor.pl
  Efekt jest taki, że jeden z sąsiadów, który regularnie codziennie przepalał w piecu żeby mieć CWU kilka dni temu zainstalował 26 rur solarnych na dachu i wymienił zbiornik CWU na taki z dodatkową grzałką - chce zupełnie zrezygnować z przepalania poza okresami, w których będzie działało CO. A w niedalekiej przyszłości on chce jeszcze dać na dach 2-3 kW PV. :-)
  Uważam to za mój osobisty mały sukces OZE - wcześniej on nawet nie myślał o czymś takim.
  Obok nowy sąsiad kończy dom i już prawie się wprowadza. Też intensywnie planuje jakieś OZE - przymierza się do 3-5kW w PV.
  Kolejny malutki sukces w propagowaniu OZE.
  Następny sąsiad - cały rok miał odpalony piec na "eko"groszek, żeby mieć CWU. Jakieś 2 tygodnie temu wstawił do zbiornika CWU grzałkę i teraz piec wygasił. Nie jest to co prawda OZE, ale przestał dymić na osiedlu.

  Kilku następnych sąsiadów zaczyna się przyglądać mojej instalacji i nieśmiało dopytywać o co biega w tym.

  Parę domów dalej skończone 2 nowe budowy. W obu domach od razu PC gruntowe. Nie jest to moja zasługa, ale pokazuje rosnącą świadomość OZE.

  Ziarno OZE zostało zasiane, teraz pomalutku kiełkuje... Tylko się cieszyć.

  Ja nadal rozbudowuję swoją instalację. Do obecnie posiadanych 8kW PV niebawem dokładam kolejne 1,8kW.
  A potem do zagospodarowanie jakieś 25m² dachu wiatki i dość długa połać dachu domu...

  Oczywiście w okresach przejściowych, jak na dworze jest trochę powyżej 0C dom grzeję powietrzna PC. Pompa za słaba do ogrzania domu przy mrozach - ale taki był plan przy jej montażu.
  Na dodatek rozważam przejście w ogóle na grzanie chaty tylko prądem w taryfie nocnej - no może poza największymi mrozami.
  Czyli może uda mi się prawie całkowicie wygasić piec na wungiel...
 • #678
  sebanrg
  Poziom 9  
  Dla kolegi Putas i innych tutaj polecam serię filmików na youtube z tym aktorem. Niestety po angielsku wszystko ale to o czym mówi i pokazuje jak ulał pasuje do tego tematu na forum. Bardzo ciekawie prowadzone, w większości o samochodach elektrycznych ale też i panele, baterie, rowery, motocykle.
  https://www.youtube.com/watch?v=PZyvjXHlBvA
 • #679
  prose
  Poziom 33  
  W telewizji już mówią że mają problemy przez upały w elektrowniach węglowych i każą ograniczać bo nie wydalają ,a naszych nie chcą ciekawe co by się stało jak by wszystkie instalacje Pv stanęły co by w tedy było ?nie mówiąc o wiatrakach i biogazowaniach.widzę ciemność dla wągla.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Największym problemem jest niski poziom Wisły i Sanu, a także temperatura wody. Elektrownie nad tymi rzekami mają kłopoty z chłodzeniem bloków, dlatego częściowo ograniczyły produkcję energii elektrycznej.
  Zakłócenia w pracy zgłosiły elektrownie w Kozienicach, w Połańcu, a także w Stalowej Woli.
  Tam ograniczenia produkcji są czasowe - wprowadzono je na południe i wczesne popołudnie.
  Przedstawiciele zakładów prognozują, że podobna sytuacja może się jeszcze utrzymać kilka dni - według IMGW szczyt upałów przypada na ten weekend, jednak jeszcze w przyszłym tygodniu temperatura może przekraczać w całym kraju 30 stopni Celsjusza.
 • #680
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  prose napisał:
  ciekawe co by się stało jak by wszystkie instalacje Pv stanęły co by w tedy było ?

  Pozostaje mi pochylić się nisko, oddać ukłon i szacunek, że prosumenci PV ratują system energetyczny przed blackotem... :D
 • #681
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  A instalacje PV pracują czy jest -40°C czy + 40°C
  Owszem, w upały słabiej, ale nadal dużo produkują. Moje panele są tak gorące, że nie można ich dotknąć, ale ciężko tyrają z wydajnością ok 65% mocy nominalnej...
  Teraz 08-08-2015 godzina 13:15 wg danych z PVmonitor
  - 400 kWp - aktywnych instalacji
  - 216 kW - produkcja łączna w twej chwili.

  Jak to jest naprawdę z ekologicznie "czystą" energią?

  Ustawodawca zakłada dość szybką instalację 800MWp PV w domach Polaków, czyli 2000 razy tyle ile teraz wysyła do nas dane.
  Skoro 400kWp naszych instalacji daje teraz 216kWp, to planowane 800MWp instalacji dawało by jakieś 430MW. Czy to znacząco by nie wspomogło ledwo dyszących w pałach elektrowni węglowych? Kiedy oni w końcu zauważą, że nie musimy walczyć ze sobą a współistnieć...

  Dodano po 2 [minuty]:

  zbich70 napisał:
  Pozostaje mi pochylić się nisko, oddać ukłon i szacunek, że prosumenci PV ratują system energetyczny przed blackotem... :D

  Twoja kpina nie jest tu potrzebna.
  Nie blokujcie rozwoju prosumenckiego to już niedługo docenicie nas jak się coś zacznie sypać i wyłączać u Was.
 • #682
  PV_Albert
  Poziom 20  
  zbich70 napisał:
  prose napisał:
  ciekawe co by się stało jak by wszystkie instalacje Pv stanęły co by w tedy było ?

  Pozostaje mi pochylić się nisko, oddać ukłon i szacunek


  Ta? Ciekawe co tam robicie pod Toruniem skoro to śmiechu warte?Link
  "Grupa Energa już wkrótce będzie czerpać energię również z drugiego źródła fotowoltaicznego - we wsi Czernikowo koło Torunia. Powstaje tam elektrownia fotowoltaiczna o mocy ok. 3,77 MW i jest to największa tego typu instalacja w Polsce."
 • #683
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  Wiesz Albert, to takie typowe polskie podejście Kalego.
  Ich prąd z PV będzie zbawienny dla kraju, no bo oni to profesjonaliści i zrobią profesjonalny prąd, będą mieli w pełni przewidywalną produkcję w precyzyjnie określonym czasie. Śmiem podejrzewać nawet, że już dogadują się z chmurami kiedy mają nie zasłaniać ich farmy. No przecież to BigEnergy - pełen profesjonalizm.
  A my? Cóż - amatorszczyzna tylko. I u nas przecież inne słonko i inny prąd płynie.
  Ręce i wszystko inne opada...
 • #684
  prose
  Poziom 33  
  Koledzy to jasne im chodzi głównie o pieniądze z UE instalator pisz na fakturze 17 ml Pln a faktycznie wydali 12 ml Pln reszta do podziału czy tak nie jest w tym kraju?Instalacja to przykrywka.I zawsze ich instalacja będzie najlepsza bedą się bronić za taką kasę.A potem gadka w rządzie ile dotacji poszło na Pv z UE dla wszystkich.
 • #685
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  putas napisał:
  Twoja kpina nie jest tu potrzebna.
  Nie blokujcie rozwoju prosumenckiego to już niedługo docenicie nas jak się coś zacznie sypać i wyłączać u Was.

  To nie była kpina.
  I proszę by nie używać określeń MY - WY.
  Zauważam tylko, że w skali zapotrzebowania, źródła odnawialne nie sa w stanie go pokryć w sytuacjach niestanadrowych.
  Nawte gdyby zostały zrealizowane wszystkie postulaty producentów energii ze źródeł odnawialnych - nadal nie będziemy mieć możliwości pokrycia bieżacego zapotrzebowania gdyby wszystkie elektrownie konwencjonalne zostały wyłączone.

  Jak widzę, niski stan wód i problemy elektrowni z chłodzeniem nie jest niczym innym niż okazją doskonałą do "znalezienia" przeciwnika... :cry:
 • #686
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  Zbich70 - nie piłem personalnie do Ciebie, a do Twoich chlebodawców, do BigEnergy.
  Ale jeśli poczułeś się urażony to przepraszam.
  Oczywiście, że nasze panele nie uciągną całego kraju.
  Ale zobacz na dorobek OZE ostatnich kilkunastu lat w innych krajach. Tam nawet jakby padła znacząca część węglówek to świat im się nie zawali. Nam tak, bo u nas źródła inne niż węglówki to może kilka % mocy całkowitej. Wiem, w oficjalnych raportach mamy kilkanaście % OZE, ale większość to pseudoOZE czyli współspalanie, które bez węgla i tak nie zadziała. Czyli co to za OZE?...
 • #687
  PV_Albert
  Poziom 20  
  zbich70 napisał:
  Zauważam tylko, że w skali zapotrzebowania, źródła odnawialne nie sa w stanie go pokryć w sytuacjach niestanadrowych

  Jak to nie mogą? Link
  "Dzienny rekord produkcji zielonej energii Niemcy pobili kilka dni temu, 25 lipca. W tym dniu generacji z OZE sprzyjały wietrzne warunki pogodowe w północnej części Niemiec, gdzie występuje największe zagęszczenie farm wiatrowych, a ponadto znaczenie zaczyna mieć generacja z niemieckich farm wiatrowych na morzu. Pobicie rekordu było ponadto możliwe dzięki słonecznej pogodzie na południu Niemiec zdominowanym przez elektrownie fotowoltaiczne.

  Dzięki dogodnym warunkom pogodowym, udział OZE w niemieckim miksie energetycznym tego dnia wyniósł aż 78%, bijąc poprzedni rekord wynoszący 74%, który ustanowiono w maju ubiegłego roku."
 • #688
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  PV_Albert napisał:
  Dzięki dogodnym warunkom pogodowym, udział OZE w niemieckim miksie energetycznym tego dnia wyniósł aż 78%, bijąc poprzedni rekord wynoszący 74%, który ustanowiono w maju ubiegłego roku."

  Ciekawe, że nie podają danych z dni pochmurnych i bezwietrznych...
  putas napisał:
  Zbich70 - nie piłem personalnie do Ciebie, a do Twoich chlebodawców, do BigEnergy.
  Ale jeśli poczułeś się urażony to przepraszam.

  Spoko, bez urazy. Sam również mam spore zastrzeżenia co do działań Big Energy.
  Uważam tylko żeby nie popadać z jednej skrajności w drugą.

  Pozdrawiam serdecznie i słonecznych dni życzę Kolegom jak i sobie... choć może nie aż tak upalnych... ;)
 • #689
  PV_Albert
  Poziom 20  
  zbich70 napisał:
  Ciekawe, że nie podają danych z dni pochmurnych i bezwietrznych...

  Wystarczy przeanalizować poprzedni miesiąc na pvmonitor dla wszystkich instalacji Link
  Widać, że produkcja spada o połowę zaledwie w dni najbardziej pochmurne.
  Natomiast sytuacja taka, że jest pochmurno i upalnie w całym kraju nie występuje.
  Owszem, nawet u sąsiada bywały przypadki totalnej flauty i dni pochmurnych, ale to można nazwać sytuacją krytyczną. Natomiast nasza energetyka jak tylko zrobi się upalnie to jest w zagrożeniu i bez wsparcia.
 • #690
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  PV_Albert napisał:
  Natomiast nasza energetyka jak tylko zrobi się upalnie to jest w zagrożeniu i bez wsparcia.

  Proponuję zatem przyjrzeć się także energetyce zachodniej nie tylko pod kątem OZE.
  Proszę zwrócić uwagę jak rozwinięta i rozmieszczona jest sieć przesyłowa i źródła konwencjonalne.
  U nas jedynie Górny Śląsk (nie bez z przyczyny) ma tak rozwiniętą infrastukturę jak Zachodnia Europa na prawie całym terytorium.
  Tutaj mapki

  Więc śmieszne jest trochę, że próbujemy aspirować do rangi potentata wytwarzającego energię z OZE i porównywać się z Niemcami - a nie mamy nawet czym jej przesyłać... :|