Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CNC plotter ze złomu komputerowego

gimbus 29 Cze 2013 09:38 55179 37
 • CNC plotter ze złomu komputerowego
  Przedstawiam swój projekt-ciekawostkę.
  Wiem, że nie jest to nic nowego, zabawna jest tylko geneza jego powstania:
  Otóż odwiedził mnie w drodze na wakacje pewien 12-letni dżentelmen, z którym wdałem się w dysputę na temat zastosowań komputerów. Młodzieniec ów uważał komputer za narzędzie do grania i dostępu do facebooka, a na dinozaury takie jak ja, co to nigdy nie dobyły miecza w cyberprzestrzeni i na dodatek zadowalają się pisaniem tradycyjnych emaili patrzał z mieszaniną pobłażania i politowania.
  Nie powiem, wkurzył mnie szczeniak ;-)
  Postanowiłem pokazać mu, że oprócz tamtych zastosowań sę jeszcze inne, nie mniej ciekawe.
  Wybór padł na sterowanie - jakąś maszynką sterowaną z komputera.
  Czasu było niewiele, do tego był dzień wolny, więc wszystkie niezbędne materiały musiały pochodzić z mojej graciarni. I tak powstał ten mini-plotterek.

  Zestawienie materiałów:
  1. Wózek osi X: stary napęd CD (sanki + silnik krokowy)
  2. Wózek osi Y: stary napęd DVD (jw, lepszy, bo ma mniejszy skok/krok silnika)
  3. Wózek osi Z: stary napęd FDD 3,5", wycięty do minimum, wraz z elektroniką
  4. Chassis: blaszana obudowa napędu CD z pktu 1
  5. Chassis elektroniki: kawałek płytki elektroniki z CD pktu 1
  6. Sterowniki silników krokowych: elektronika z 2 szt napędów FDD 3,5"
  (nadają się tylko niektóre, np ALPS, bo nie mają wewnętrznego licznika kroków i nie mają zaimplementowanej funkcji "seek track 0 on power on"
  7. Stolik: górna część obudowy napędu FDD z pktu. 3
  8. Materiały dodatkowe:
  - wtyki zasilania szt.2 wylutowane z FDD z pktu 6
  - kilka przewodów z goldpinami żeńskimi (ok 2m w sumie) ze starych komputerów
  - cienka linka izolowana ok. 50cm
  - wtyk DB25
  - kabel komputerowy linka ok. 0,5m
  - cyna
  - kalafonia
  - klej w sztyfcie z pistoletu ok 3mm sztyfta
  - ok. 10cm taśmy dwustronnej
  - 4 śruby inbusowe M6 (takie akurat miałem pod ręką)
  - 12 nakrętek M6 (jw)
  - 1 śrubka M5 z nakrętką (jw)
  - śrubki z demontażu CD i FDD

  Całkowity koszt materiałów: 0,00zł :-)

  Z góry przepraszam Szanownych Kolegów za jakość wykonania - ale to jest ustrojstwo typu "weekend project", wykonane z wykorzystaniem zasad tzw. "inżynierii realnej", zwanej inaczej "projektowaniem przez wykonawstwo".
  Nadrzędnym celem było zademonstrowanie działania urządzenia, zanim dżentelmen się znudzi ;-)
  CNC plotter ze złomu komputerowego CNC plotter ze złomu komputerowego CNC plotter ze złomu komputerowego CNC plotter ze złomu komputerowego CNC plotter ze złomu komputerowego

  Fotka 4 to projekt w LibreCAD, 5 - przetwarzanie pliku dxf na g-code.
  A tutaj filmik z działania plotterka - rysuje projekt z fotek 4 i 5

  Link


  Na prośbę Kolegów uzupełniam opis:
  Do wykonania takiej zabawki można wykorzystać praktycznie bez żadnych przeróbek elektronikę z napędów FDD 3,5". Nie wszystkie się do tego nadają - nowsze napędy mają zaimplementowaną funkcję "seek track 0 on power on" oraz licznik kroków. To pierwsza właściwość jest do obejścia, gorzej z drugą. Napęd FDD nowego typu działa tak:

  1. Jeżeli w momencie załączenia zasilania głowica napędu jest na ścieżce 0, następuje zerowanie wewnętrznego licznika ścieżek (kroków) i napęd
  jest gotowy do pracy.
  2. Jeżeli głowica nie jest na ścieżce 0, elektronika wysterowuje silnik przesuwu głowicy w kierunku ścieżki 0 do momentu, kiedy przyjdzie sygnał z czujnika położenia "track0", wtedy wykonaj operacje wg pktu 1.

  Aby sprawdzić, czy napęd nadaje się do wykorzystania, wystarczy zdjąć górną pokrywę obudowy i delikatnie małym wkrętakiem obrócić wałek silnika, aby głowica przesunęła się w kierunku środka dyskietki (patrz fotka),
  CNC plotter ze złomu komputerowego
  potem podłączyć zasilanie (nic więcej nie trzeba podłączać). Jeżeli głowica przesunie się na zewnętrzną ścieżkę, to raczej napęd nie będzie się nadawał, ale możemy testować FDD dalej:

  Pod tym adresem jest rozpiska pinów złącza FDD

  Piny nieparzyste czyli masa są w większości napędów bliżej płytki drukowanej.

  Aby przetestować napęd, zakładamy zworkę na piny 11-12 (/select drive B) lub 13-14 (/select drive A) - to musimy ustalić doświadczalnie, różne napędy się różnie zachowują (starsze miały jeszcze kilka zworek na płytce do konfiguracji).
  Drugą zworkę zakładamy na piny 17-18 (/dir), a na piny 19-20 (/step) zakładamy np. przycisk RESET ze starego komputera na kawałku kabla.
  Po podaniu zasilania przyciskamy kilkakrotnie przycisk - za każdym naciśnięciem głowica powinna przesunąć się o jedną lub kilka ścieżek - powinna o jedną, ale styki przełącznika drgają i czasami przełącznik poda kilka impulsów. Kierunek zmieniamy, zakładając i zdejmując zworkę 17-18.
  Jeżeli głowica jest w stanie wykonać 80 kroków od ścieżki 0 w kierunku środka dyskietki i dalsze podawanie impulsów niczego już nie zmienia, to napęd ma wbudowany licznik ścieżek i tego nie da się łatwo obejść - tzn. da się, ale przy wykorzystaniu własnego softu sterującego, LinuxCNC ani Mach3 sobie z tym raczej nie poradzą.
  Jeżeli napęd nie ma licznika ścieżek, to głowica po wykonaniu 80 kroków dalej już się nie przesunie ze wzgl. na ograniczenia mechaniczne, ale silnik będzie próbował przesunąć ją dalej, czasami nawet przeskoczy o ząbek gwintu na wałku - taki napęd jest nam potrzebny :-)

  OK, założmy, że mamy DOBRY napęd - np. ALPS.
  CNC plotter ze złomu komputerowego CNC plotter ze złomu komputerowego

  Z płytki elektroniki wylutowujemy przewody prowadzące do silnika głównego (te nieopisane), czujnika track0 i silnika krokowego przesuwu głowicy. Taśmy prowadzące do głowic zapisu/odczytu są czasami wsuwane w gniazda na płytce - wtedy wystarczy je wysunąć, w ALPS-ie są lutowane - można je odlutować lub przeciąć nożyczkami. Tak samo postępujemy z taśmą biegnącą do drugiej płytki - doprowadza ona sygnały /diskchanged, /writeprotect, /highdensity, masę, +5V oraz sygnał do diody sygnalizującej pracę napędu - żaden z tych sygnałów nie będzie nam potrzebny. Przy wylutowywaniu taśmy trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie ma zwarcia - w ALPS-ie masa i +5V są obok siebie.

  Jeżeli płytka elektroniki napędu jest w całości, a nie składa się z dwóch części jak w ALPS-ie, można ją pozostawić całą lub delikatnie przeciąć wąski pasek prowadzący na przód napędu do czujników i diody.

  Do kontaktów doprowadzających fazy do silnika krokowego warto wlutować goldpiny - ja wykorzystałem złącze zasilania wylutowane z napędu FDD - ma ten sam raster pinów - przyda się potem przy eksperymentach z kolejnością podłączenia wyprowadzeń silnik krokowego z CD lub DVD.

  Trzeba teraz oszukac napęd, że nie jest na ścieżce 0 - w ALPS-ie trzeba przylutować zworkę łączącą przewody czerwony (+5V) z niebieskim (sygnał) na złączu czujnika track0.

  Teraz można przetestować sterowanie silnikiem krokowym z CD - do kontaktów silnika przylutowujemy 4 przewody, zakończone żeńskimi goldpinami, podłączamy je do goldpinów na płytce i testujemy tak samo jak przy badaniu FDD. Jeżeli silnik nie rusza, zmieniamy kolejność przewodów.
  Niewłaściwe podłączenie nie jest groźne, nic się nie uszkodzi. Są tylko 3 możliwe warianty podłączenia:
  1 2 3 4
  1 2 4 3
  1 4 2 3
  CNC plotter ze złomu komputerowego
  Przy którymś wariancie silnik powinien zacząą reagować.
  Tak samo postępujemy z drugim zestawem silnik CD/DVD + sterownik FDD.
  Silniki z DVD mają co prawda 2-krotnie mniejsza oporność uzwojeń niż FDD, ale impulsy na fazie są krótkie, sterownik nie podaje napięcia "hold" - zapewnia to sama konstrukcja mechaniczna śruby na wałku silnika, więc nie ma obawy o spalenia kontrolera.

  Teraz kolej na podłączenia sterowania.
  CNC plotter ze złomu komputerowego
  Piny 1 (Cyfrowe wyjście 0) i pin 14 - Wrzeciono CW ustawiłem "na wyrost", nie wykorzystuję ich.

  Połączenia elektryczne:
  Punkty +5V i masa wszystkich 3 napędów połączyłem ze sobą, zasilanie doprowadzam z komputera do jednej z nich
  Sygnały sterujące - wykorzystałem stare kabelki audio-cd - 2 żyły w ekranie, zakończone 4-pinowym żeńskim złączem goldpin. Piny wyjąłem, plastikową obudowę przeciąłem tak, aby uzyskać 1 złącze dwupinowe i 1 jednopinowe. Do dwupinowego włożyłem kabelki biały i czerwony, do jednopinowego ekran. Przyjąłem zasadę, że kabel biały to sygnał dir a czerwony step. Każdy kontroler FDD jest "okablowany" tak samo - złącze dwupinowe wpięte w kontakty 18 (dir - biały), 20 (step - czerwony), złącze jednopinowe w kontakt 19 - masa. Drugie końce kabli zlutowane "na pajączka" do kawałka linki komputerowej w ekranie, sygnały w złączu DB25 wg zrzutu ekranu, masy zwarte razem i połączone z ekranem linki i dalej do pinu 19 DB25.
  CNC plotter ze złomu komputerowego CNC plotter ze złomu komputerowego
  Poza tym zworka na pinach 11-12 - select drive, aby to w ogóle zadziałało ;-)

  Odpowiadając na drugie pytanie - pole pracy jest ograniczone mechaniką CD/DVD i wynosi ok. 37mm x 37mm, czyli niewiele.

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  gimbus
  Poziom 12  
  Offline 
  gimbus napisał 29 postów o ocenie 117, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2006 roku.
 • BotlandBotland
 • #2
  maxipug
  Poziom 12  
  Projekt ciekawy.
  Brakuje jednak w opisie schematów połączeń elektroniki co ciekawiło by mnie najbardziej, gdyż sam chciałbym zbudować coś podobnego.
  Była by to ciekawa alternatywa do nanoszenia wzoru ściezek na małych płytkach przed wytrawieniem.
 • #3
  djkomprez
  Poziom 21  
  Jakie jest pole pracy ?
 • #4
  Neverhood
  Poziom 16  
  gimbus napisał:
  Postanowiłem pokazać mu, że oprócz tamtych zastosowań sę jeszcze inne, nie mniej ciekawe.

  I jaka była reakcja?
 • #5
  gimbus
  Poziom 12  
  Neverhood napisał:
  gimbus napisał:
  Postanowiłem pokazać mu, że oprócz tamtych zastosowań sę jeszcze inne, nie mniej ciekawe.

  I jaka była reakcja?

  O dziwo, wykazał duże zainteresowanie i pomagał przy budowie, a potem przebąkiwał coś u zrobieniu takiego samego ;-)
 • #6
  kaczy99
  Poziom 23  
  Witam,
  bardzo podoba mi się ten projekt, świetny efekt przy relatywnie małym nakładzie pracy i znikomych kosztach.

  Czy dobrze rozumiem że równie prosto podobne urządzenie można by stworzyć na przykład używając 3 układów jezdnych ze starych drukarek atramentowych zwyczajnie podłączając ich silniki w taki sam sposób jak do sterowników stacji fdd zostały podłączone silniki głowic napędów optycznych?

  Czy niezbędne było by w takim wypadku wzmocnienie sygnału prowadzonego do silników poprzez prosty układ tranzystorowy czy też same sterowniki ze stacji fdd były by w stanie podołać sterowaniu takiej konstrukcji?

  Czy w identyczny sposób można by wykorzystać elektronikę starych stacji dyskietek 5,25"?
 • #7
  maxipug
  Poziom 12  
  kaczy99 napisał:
  Czy dobrze rozumiem że równie prosto podobne urządzenie można by stworzyć na przykład używając 3 układów jezdnych ze starych drukarek atramentowych zwyczajnie podłączając ich silniki w taki sam sposób jak do sterowników stacji fdd zostały podłączone silniki głowic napędów optycznych?


  W tym przypadku nie jestem pewien o zasilanie tych silników.
  Sam robiłem podobny projekt używając Arduino oraz Motor Shield od Adafruit, jednakże tam mogłem tylko dać dwa silniki krokowe.Plus teg układu był taki że dla silników było osobne zasilanie, niezależne od układu sterującego
 • BotlandBotland
 • #8
  Karol966
  Poziom 30  
  djkomprez napisał:
  Jakie jest pole pracy ?

  Jak widać podstawą jest napęd chyba od cd-rom'u a pole robocze jest mniejsze niż obudowa od dyskietek 1.4" :)
 • #9
  gimbus
  Poziom 12  
  kaczy99 napisał:
  Czy dobrze rozumiem że równie prosto podobne urządzenie można by stworzyć na przykład używając 3 układów jezdnych ze starych drukarek atramentowych zwyczajnie podłączając ich silniki w taki sam sposób jak do sterowników stacji fdd zostały podłączone silniki głowic napędów optycznych?

  Układ jezdny z drukarek - OK, sterowanie - zależy.
  W sterowniku FDD jest mostek typu H. Nigdzie nie mogę namierzyć karty katalogowej układu SD705A, więc jego parametry mogę tylko zgadywać.
  Jeśli w drukarce jest silnik bipolarny (4 lub 6 wyprowadzeń ) na napięcie +5V i oporność uzwojeń fazy nie jest mniejsza od ok. 10Ω, to można zaryzykować.
  Jeśli silnik jest jest na wyższe napięcie, też powinien ruszyć, ale moment obrotowy może być za mały do uciągnięcia reszty mechaniki. Można by podłączyć zewnętrzny mostek (np. L298), podając sygnały faz z FDD na jego wejścia, ale to chyba prościej zbudować cała elektronikę od zera zgodnie ze sztuką ;-)
  Co do napędu 5,25" - powinien dać się wykorzystać tak samo, ale nie mam żadnego więc na 100% nie odpowiem.
 • #10
  hehehehuhuhu
  Poziom 19  
  Mam dwie stacje FDD na innych układach.
  Pierwsza to Samsung SFD-321B, połączenie silniczka jest do układu KA2821D a z niego dopiero do Sec SF9026C1.
  Druga to nie wiem jaka bo górnej pokrywy z nalepką nie mam, połączenie silniczka jest do układu Semco SF12021A.
  Obie stacje się nadają do plottera, po przesunięciu głowicy do przodu napęd nie wraca do pozycji początkowej.
 • #11
  gasnik
  Poziom 13  
  A gdyby tam zamiast pisaka włożyć laser? Czy układ da się łatwo zmodyfikować do takiego zastosowania?
 • #12
  gimbus
  Poziom 12  
  gasnik napisał:
  A gdyby tam zamiast pisaka włożyć laser? Czy układ da się łatwo zmodyfikować do takiego zastosowania?

  Bezproblemowo, chciałem tak zrobić, tylko nie starczyło czasu. Do tego w założeniu miały służyć niewykorzystane przeze mnie sygnały "Cyfrowe wyjście 0" i/lub "Wrzeciono CW".
  Można pominąć sterowanie osią Z, w miejsce pisaka laser z DVD i jednym z tych sygnałów zapalać diodę. To następny etap demonstracji, ale dopiero po powrocie z urlopu.
 • #13
  gasnik
  Poziom 13  
  W takim razie oczekuję na kolejną część demonstracji.
 • #14
  Hoptymista
  Poziom 14  
  Czy gdyby powiększyć pole pracy można by tym frezować/rysować cienkim pisakiem PCB?
 • #16
  Kamis47
  Poziom 13  
  Świetna sprawa. Właśnie zacząłem zabawę z moimi napędami i mam pytanie czy da się sterować np. za pomocą programu Mach 3 jednym silniczkiem przy pomocy portu COM ? Nie mam kabla LPT a chciałbym zobaczyć jak to działa.
 • #17
  soki
  Poziom 17  
  @up:
  Obawiam się, że nie pobawisz się z poziomu Mach'a. Wymaga niestety LPT lub usb/LPT. Co za tym idzie nie poruszasz silnikami. Zamiast tego zastosuj przerzutnik bistabilny na bramkach, albo poczciwego NE555. Zawsze to jakiś początek. Poza tym program dedykowany maszynom CNC do sterowania jedną osią kompletnie mija się z celem.
 • #18
  maxipug
  Poziom 12  
  jackfinch napisał:
  Witam
  Projekt bardzo ciekawy, podoby to tego można zobaczyć na stronie:

  https://sites.google.com/site/0miker0/home

  Pozdrawiam


  Ten projekt jest ciekawy ale, szukam jakiego wzoru płytek z TB6560 bo leżą mi trzy sztuki na składzie, jednakże wszystkie opracowania sterowników wykonanych na nich posiadają w swej konstrukcji SMD lub płytkę dwustronną a chciałbym wykonać coś sam, a oba powyższe w moich warunkach niestety odpadają.
 • #20
  maxipug
  Poziom 12  
  szczurek_1990 napisał:
  http://www.instructables.com/id/Pocket-laser-engraver/#step1
  Ten projekt również jest ciekawy. Brak potrzeby lpt, tylko rs232 do wysyłania g-code, wystarczy Arduino, ewentualnie sam uC, sterowniki silników wykorzystać z napędów fdd i można się bawić :)


  W tym przypadku jest sprawa jeszcze prostsza gdyż nie potrzeba rs232 tylko port usb w który są wyposażony obecnie produkowane płytki Arduino UNO czy Mega
 • #21
  Kamis47
  Poziom 13  
  W programie Mach 3 konieczne jest wpisanie ile kroków przypada na jednostkę (mm) jaką wartość wpisać dla napędu CD ?
 • #22
  Tequilla1
  Poziom 8  
  A czy można wydłużyć w tych silnikach śrubę napędową? Chodzi mi o to, aby zastosować zamiast ogryginalnej zwykły pręt gwintowany M4? Wtedy zamiast prowadnic z CD czy DVD rom'u posłużyłyby prowadnice od drukarki. Nię mówię tu oczywiście o śrubie napędowej o długości 1000mm! Tylko o takiej która wystarczyłaby na pole robocze ok. 100x100mm. Czy może silniki będą za słabe?
  Pozdrawiam Tequilla :]
 • #23
  gimbus
  Poziom 12  
  Kamis47 napisał:
  W programie Mach 3 konieczne jest wpisanie ile kroków przypada na jednostkę (mm) jaką wartość wpisać dla napędu CD ?

  W LinuxCNC ustawiłem to doświadczalnie, tam podaje się więcej parametrów, ale wynikowe ustawienia są takie:
  Dla CD - ok. 2,3 kroku/mm
  dla DVD - ok 3,5 kroku/mm

  Kamis47 napisał:
  A czy można wydłużyć w tych silnikach śrubę napędową?

  Można, ale wykonanie czegoś takiego to wyzwanie mechaniczne. Te silniki muszą mieć oś podpartą na drugim - dalszym od silnika - końcu i to stwarza trochę problemów z założeniem jakiegoś sprzęgła. Moim zdaniem bardziej realne rozwiązanie to wykorzystanie bezpośrednio silników z FDD (łatwiej je rozebrać i modyfikować chassis) i umocowanie na osi jakiejś przekładni (mały pasek zębaty, koła zębate czy choćby pasek kwadratowy - ot, choćby z CD-ROMu) i dopiero za przekładnią napędzanie śruby.
  CNC plotter ze złomu komputerowego CNC plotter ze złomu komputerowego
  Fotki pokazują przekładnię wysuwu tacki z CD - można by poeksperymentować i wcisnąć małę kółko pasowe na oś silnika FDD. Dodatkowe korzyści to zwiększenie siły całego napędu i poprawienie ilości kroków/mm. Dla plottera pewnie tarcie paska kwadratowego będzie wystarczające i nie będzie uślizgu, ale to i tak nie lada wyzwanie ;-)
  kaczy99 napisał:

  Czy dobrze rozumiem że równie prosto podobne urządzenie można by stworzyć na przykład używając 3 układów jezdnych ze starych drukarek atramentowych zwyczajnie podłączając ich silniki w taki sam sposób jak do sterowników stacji fdd zostały podłączone silniki głowic napędów optycznych?

  Na próbę podłączyłem silnik krokowy od skanera normalnie zasilany z +10V, R=4,1Ω. Pracował, przesuwał wózek skanera, ale po minucie temperatura układu kontrolera silnika krokowego na płytce FDD doszła do 80°C, dalej nie testowałem aby go nie ugotować ;-)
 • #24
  Kamis47
  Poziom 13  
  Dzięki na 2,3 kroku działa idealnie. Ja wykorzystałem napędy, które po włączeniu wracają na zero, ale nie liczą kroków. Na końcach prowadnic cd przykleiłem czujniki track 0 i mam zerowanie osi po włączeniu :)
 • #25
  gimbus
  Poziom 12  
  Kamis47 napisał:
  Dzięki na 2,3 kroku działa idealnie. Ja wykorzystałem napędy, które po włączeniu wracają na zero, ale nie liczą kroków. Na końcach prowadnic cd przykleiłem czujniki track 0 i mam zerowanie osi po włączeniu :)

  Się cieszę :-)
  BTW:
  1. Jakiej firmy są te napędy? (do mojej bazy wiedzy ;-) )
  Bo np. NEC-i z ok. 2005-2006 roku mają powrót na track0 i licznik ścieżek więc nadają się tylko na oś Z.
  2.Można prosić o jakąś fotkę mocowania krańcówki?
  Pzdr
 • #26
  maxipug
  Poziom 12  
  W jednym z tematów o frezarce CNC,został podany link

  http://www.cuteminds.com/index.php/en/tb6560ahq

  Wg mnie jest to idealne sterowanie i niedrogie w wykonaniu a pozwala użyć mocniejszych silników.Pole robocze można powiekszyć wykorzystując skaner płaski oraz jakąś drukarke na
  oś Y.Pozostawimy w ten sposób zalożenie by zbudować coś ze złomu komputerowego

  Oto temat w którym znalazłem ten sterownik
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2600077.html
 • #27
  Kamis47
  Poziom 13  
  Napędy to Samsung- nie liczy kroków i nie wraca, lecz nie udało mi się oszukać track0. D35?- nie liczy, wraca, więc track0 trzeba zostawić. W osi Z mam TEAC który liczy i wraca. Jakie ustawienia dla osi Z ? Mam z nią problem, zjadę 10 w dół wrócę 10 w górę a głowica jest trochę niżej niż na starcie. Po kilku cyklach błąd się powiększa. Podobnie jest na osi Y. Co tutaj ma winę ? Dodam, że oś X zawsze wraca idealnie na pozycję a obie osie napędzają prawie identyczne napędy CD.
 • #28
  gimbus
  Poziom 12  
  maxipug napisał:
  W jednym z tematów o frezarce CNC,został podany link

  http://www.cuteminds.com/index.php/en/tb6560ahq

  Wg mnie jest to idealne sterowanie i niedrogie w wykonaniu a pozwala użyć mocniejszych silników.

  Fakt, TB650 to świetny sterownik, ilość zewnętrznych elementów znikoma, a parametry nieporównywalne ze sterownikiem z FDD.
  maxipug napisał:

  Pole robocze można powiekszyć wykorzystując skaner płaski oraz jakąś drukarke na oś Y.Pozostawimy w ten sposób zalożenie by zbudować coś ze złomu komputerowego

  Skaner płaski to ciekawe rozwiązanie, ale trzeba zastosować coś z epoki przed dążeniem do minimalizacji ceny - w starych HP czy Mustekach mechanika jest nieporównywalna do stosowanej w obecnych tanich plastikach. HP ScanJetPLus ma prowadzenie wózka na wałkach, w wózku łożyska - co prawda ślizgowe z brązu fosforowego i tylko z jednej strony, z drugiej wózek tylko opiera się na poliamidowym ślizgaczu, ale już można uzyskać jakąś dokładność prowadzenia.
  Ale to w następnym projekcie ;-)
  Kamis47 napisał:
  Napędy to Samsung- nie liczy kroków i nie wraca, lecz nie udało mi się oszukać track0

  Czujnik track0 to dioda LED + fototranzystor,w teorii powinno się go oszukać na 1 z 2 sposobów:
  - wspólne wyprowadzenie to "+" i wtedy gdy głowica jest na ścieżce 0 sygnał LOW, gdy poza nią HIGH
  - wspólne wyprowadzenie to masa i wtedy gdy głowica jest na ścieżce 0 sygnał HIGH, gdy poza nią LOW.
  Problem w odszukaniu wyprowadzeń sprawia to, że często "+" czy masa nie jest podana na sztywno, ale scalak kontrolera podaje ją tylko na chwilę w momencie
  generowania impulsu na fazę silnika (tuż przed czy po) i bez oscyloskopu ciężko coś wykryć. Spróbuj pomierzyć sam czujnik, może z tego coś wywnioskujesz.

  Kamis47 napisał:
  Jakie ustawienia dla osi Z ? Mam z nią problem, zjadę 10 w dół wrócę 10 w górę a głowica jest trochę niżej niż na starcie. Po kilku cyklach błąd się powiększa. Podobnie jest na osi Y. Co tutaj ma winę ? Dodam, że oś X zawsze wraca idealnie na pozycję a obie osie napędzają prawie identyczne napędy CD.
  Osi Z nie kalibrowałem, tylko przed rysowaniem zjeżdżam tak aby pisak dotykał stolika i bazuję oś. Program napisany tak, że G00 odbywa się dla Z5 a G01 dla Z0.
  Próbowałeś zamienić miejscami sterowniki X i Y? Powinno dać odpowiedź, czy przyczyna tkwi w napędzie CD czy w sterowniku.
 • #29
  kaczy99
  Poziom 23  
  Kamis47 napisał:

  kaczy99 napisał:

  Czy dobrze rozumiem że równie prosto podobne urządzenie można by stworzyć na przykład używając 3 układów jezdnych ze starych drukarek atramentowych zwyczajnie podłączając ich silniki w taki sam sposób jak do sterowników stacji fdd zostały podłączone silniki głowic napędów optycznych?

  Na próbę podłączyłem silnik krokowy od skanera normalnie zasilany z +10V, R=4,1Ω. Pracował, przesuwał wózek skanera, ale po minucie temperatura układu kontrolera silnika krokowego na płytce FDD doszła do 80°C, dalej nie testowałem aby go nie ugotować ;-)


  Dzięki za sprawdzenie :) Możliwe że będę budował taką maszynkę w przyszłości, dość prostym rozwiązaniem wydaje mi się podłączenie do wyjść sterownika układu ULN2003A, otrzymujemy sporo wyjść o wydajności prądowej 0,5A. W razie większych potrzeb można zwyczajnie sparować wejścia i wyjścia układu. Ponadto przypomniałem sobie z rozbiórek kilku drukarek że nie każda się nadaje. Na przykład stare drukarki HP 840c w napędzie wózka z tuszami miały zwykły silnik napięcia stałego.
 • #30
  Kamis47
  Poziom 13  
  Dobra przemieniłem sterowniki i zmniejszyłem prędkość do minimum. Teraz po kawałeczku sobie powoli skaczą i zobaczyłem co się dzieje. Dla każdej z osi jest identycznie. W jedną stronę jest ok np. jadę w prawo zatrzymuję się jadę w lewo ok. Lecz gdy jadę w lewo zatrzymuje się wciskam przycisk w prawo a stół robi jeszcze jeden skok w lewo i dopiero potem jedzie w prawo. Nie ma to związku z mechaniką napędu, ponieważ sama śruba też robi jeden skok w przeciwną stronę. Nie wiem już co z tym zrobić.