Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa triaki bez radiatora zamiast jednego z radiatorem

stachu_15 29 Cze 2013 14:34 2277 15
  • #1 29 Cze 2013 14:34
    stachu_15
    Poziom 11  

Witam,
    Muszę zrobić sterowanie grzałką o mocy ok. 2kW (230 VAC). Chciałem uzyskać "płynną" regulacją poprzez regulację fazową. Jednak pewnym ograniczeniem jest zastosowania radiatora w tym projekcie, nie bardzo jest na niego miejsce, jednak jest miejsce na ewentualny drugi zestaw triak+MOCxxxx. Czy mogę wykorzystać dwa obwody sterujące: MOC3021+BTA16 wyzwalane z jednego pinu z mikrokontrolera zamiast jednego. Wg mnie rozłoży to moc wydzielaną na triaku na dwa. A może mogę zastosować jeden triak bez radiatora do takiej mocy? Proszę bardziej doświadczonych o odpowiedź.
    Pozdrawiam

0 15
  • #2 29 Cze 2013 15:12
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

stachu_15 napisał:
    Witam,
    Muszę zrobić sterowanie grzałką o mocy ok. 2kW (230 VAC). Chciałem uzyskać "płynną" regulacją poprzez regulację fazową. Jednak pewnym ograniczeniem jest zastosowania radiatora w tym projekcie, nie bardzo jest na niego miejsce, jednak jest miejsce na ewentualny drugi zestaw triak+MOCxxxx. Czy mogę wykorzystać dwa obwody sterujące: MOC3021+BTA16 wyzwalane z jednego pinu z mikrokontrolera zamiast jednego. Wg mnie rozłoży to moc wydzielaną na triaku na dwa. A może mogę zastosować jeden triak bez radiatora do takiej mocy? Proszę bardziej doświadczonych o odpowiedź.
    Pozdrawiam
    a umiesz myśleć logicznie oraz liczyć (rachować) i wiesz co to jest impedancja termiczna obudowy triaka oraz zagadnienie rozpraszania ciepła z tej obudowy?
    Skoro tak, to policz to sobie sam... :!: :idea:

Ode mnie masz na odchodne: Mission Impossible...

Pozdrawiam

0
  • #3 29 Cze 2013 15:32
    stachu_15
    Poziom 11  

Powiedzmy, że tej odpowiedzi nie zauważyłem... pomoże ktoś?

0
  • #4 29 Cze 2013 15:54
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Cze 2013 16:05
    stachu_15
    Poziom 11  

BTA41 bym zmieścił, Jednak wolałbym rozwiązanie z BTA16, mam ich od cho...y :)
    Grzałka to stolik termogrzewczy. Wygląda tak: Płytka ebonitowa, na dystansach (jakieś 2cm) nad nią stopa żelazka z przykręconą blachą. Na upartego wsadziłbym tam kawałek blachy pomiędzy do odprowadzania ciepła z triaka, jednak pytanie, czy grzałka nie będzie zbyt blisko i triak/radiator nie będzie się grzał od żelazka...? Wtedy chłodzenie będzie nieefektywne.

0
  • #6 29 Cze 2013 16:09
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Spadek napięcia na zapalonym triaku to 1..1.5V. Przy 10A oznacza to 10..15W mocy, którą trzeba jakoś rozproszyć. Obudowa TO220 bez radiatora jest w stanie rozproszyć 1..2W, zatem rozłożenie mocy na 2 triaki niewiele pomoże. Chyba jednym rozwiązaniem byłoby zmniejszenie strat mocy, np. przez zastosowanie dwóch MOSFETów połączonych antyrównolegle, ale to z kolei spowoduje rozbudowę sterowania...

0
  • #7 29 Cze 2013 16:11
    stachu_15
    Poziom 11  

Tomasz Gumny napisał:
    np. przez zastosowanie dwóch MOSFETów połączonych antyrównolegle, ale to z kolei spowoduje rozbudowę sterowania...

Co to znaczy? I dlaczego MOSFETów? Czy Kolega miał na myśli triaków?

0
  • #8 29 Cze 2013 16:20
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Spadek napięcia na triaku wynosi nieco ponad 1V. Na tranzystorze o Rdson rzędu 10mΩ przy 10A spadek będzie 10-krotnie mniejszy, a zatem do rozproszenia będzie 1..2W.

0
  • #9 29 Cze 2013 16:25
    trymer01
    Moderator Projektowanie

BTA41 niewiele tu nie zmieni. Albo i nic. Ważna jest Rthja, która dla BTA16 wynosi 60stC/W, dla BTA41 - 50stC/W. To oznacza, że obydwa mogą rozproszyć ok. 1,5W mocy, podczas gdy wydzielać się będzie ok. 10W - będzie dym.
    W dodatku chcesz podgrzewać to żelazkiem, więc dym będzie szybko.
    2 szt? - ale nie każdy z własnym MOC, lecz raczej jeden MOC sterujący dwa traki, tyle że nadal moc zbyt mała (ok.3W).
    Radzę zastosować radiator i odsunąć to od żelazka.
    MOSFET-y? - to pomysł księżycowy, duża komplikacja układu bez żadnych korzyści - bo moc nadal się wydzielać będzie, może nieco niższa ale też tranzystory będą wymagać radiatorów i nie przy żelazku.

0
  • #11 29 Cze 2013 16:49
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Masz miejsce na grzałkę 2kW a nie masz na niewielki radiator do triaka, to jakiś błąd w projekcie.

Z karty katalogowej BTA16 jak i BTA41 wynika że przy prądzie ok 9A będzie 10W obudowa TO-220 może bez radiatora oddać 1/10 z tego więc dziesięć triaków :D z rezystorami wyrównawczymi da radę, pod warunkiem że nie umieścisz ich obok siebie w ciasnej obudowie.

Mógł byś też użyć kilku tranzystorów MOSFET takie na 500V osiągają poniżej 50mΩ, powyżej 4 sztuk (po ok 100zł sztuka) suma mocy strat będzie mniejsza niż w triakach.

Radiator jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem, a jak masz źle zrobioną obudowę to czas ją zmienić.

Regulacja grupowa jest wskazana ale strat mocy nie zmniejszy.

0
  • #12 29 Cze 2013 17:03
    stachu_15
    Poziom 11  

Dzieki za jakies konkrety w koncu. Za duzo by tlumaczyc jak wyglada urzadzenie, a zdjecia chwilowo zrobic nie moge. Sprawa wyglada tak ze to prawie w ogole nie ma obudowy. Ok postaram sie cos wymyslic z tym radiatorem, efektami moze podziele sie w dziale DIY. Jaki duzy powinienem dac radiator? Sorki za brak polskich znakow ale pisze przez telefon.

Dodano po 6 [minuty]:

Jesli chodzi o sterowanie grupowe to jaka iloscia cykli powinienem zalaczac grzalke? Czy moge uzyc do tego PWM o jakiejs niskiej czestotliwosci? No i oczywiscie wtedy MOC z zalaczaniem w zerze.

0
  • #13 29 Cze 2013 17:28
    Quarz
    Poziom 43  

Tomasz Gumny napisał:

[ .. ] Chyba jednym rozwiązaniem byłoby zmniejszenie strat mocy, np. przez zastosowanie dwóch MOSFETów połączonych antyrównolegle, ale to z kolei spowoduje rozbudowę sterowania...
    Mission Impossible ... :!: :!: :!: ... a dlaczego to odpowiedz sobie sam.

0
  • #14 29 Cze 2013 18:01
    jarek_lnx
    Poziom 43  

MOSFET'y w obwodach prądu przemiennego łączy się odwrotnie szeregowo, ale takich prądach i napięciach trudno znaleźć takie, co dadzą mniejsze straty mocy.

0
  • #15 29 Cze 2013 18:41
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Korzystniejsze jest połączenie antyrównoległe tranzystorów (+diody szeregowo z tranzystorami). Szeregowe połączenie powoduje, że nie mają wspólnej masy co utrudnia sterowanie.

W sumie, gdyby dało się zainstalować gdzieś na zewnątrz prostownik (z radiatorem) na zasilaniu całości, to układ wykonawczy regulatora temperatury wymagałby jednego tranzystora i jego zastosowanie miałoby większy sens.

0
  • #16 29 Cze 2013 18:46
    Quarz
    Poziom 43  

Tomasz Gumny napisał:
    Korzystniejsze jest połączenie antyrównoległe tranzystorów (+diody szeregowo z tranzystorami). Szeregowe połączenie powoduje, że nie mają wspólnej masy co utrudnia sterowanie.
    I w sumie straty mocy takie same jak w triaku, jak nie większe... :!: :!: :!:
    Waść wyluzuj tu z tymi "genialnymi" pomysłami.

0