Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie/odgromienie z miedzi

andrzejz78 29 Cze 2013 16:23 3684 14
  • #1 29 Cze 2013 16:23
    andrzejz78
    Poziom 18  

Posiadam około 1000m przewodu 2x1,5mm płaskiego w pojedynczej izolacji Jak na razie nie znalazłem dla niego zastosowania ze względu na jedną warstwę izolacji Pomyślałem że wykorzystam go w przyszłości do uziemienia zamiast bednarki
    Z odizolowanych 30-50 drutów skręcę warkocz i po prostu zakopię go tak jak to się robi z bednarką Ewentualnie zrobię płaską taśmę dla zwiększenia powierzchni

Czy to dobry pomysł na wykorzystanie wspomnianego przewodu?

0 14
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Cze 2013 17:21
    lukaszpol26
    Poziom 19  

andrzejz78 napisał:
    Z odizolowanych 30-50 drutów skręcę warkocz

Heheh powodzenia skręć razem ze sobą 10 żył to zobaczysz jakie to trudne. A co dopiero 50

Ogólnie pomysł wydaje się być trochę dziwny moim zdaniem zbyt duzo pracy jest to nieopłacalne.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 29 Cze 2013 17:57
    andrzejz78
    Poziom 18  

lukaszpol26 napisał:
    powodzenia skręć razem ze sobą 10 żył to zobaczysz jakie to trudne. A co dopiero 50
    Ze skręcaniem to sobie dam radę Mam sposoby
    lukaszpol26 napisał:
    pomysł wydaje się być trochę dziwny moim zdaniem zbyt duzo pracy jest to nieopłacalne
    Może pomysł i dziwny ale chciałbym ten przewód do czegoś wykorzystać
    W ostateczności mogę miedź sprzedać a za to kupić bednarkę ale wydaje mi się że to by dopiero było nieopłacalne

0
  • #4 29 Cze 2013 18:18
    zbich70
    Specjalista elektryk

Z reguły materiałem stosowanym na uziomy jest stal w postaci prętów i/lub płaskowników - ocynkowanych, miedziowanych, nierdzewnych - kolejność zależna od ceny i dlatego linka miedziana jest poza zakresem (czytaj niestosowana).

Ale jeśli dysponujesz taką ilością drutu miedzianego i rozizolowanie oraz skręcenie go w linkę nie stanowi problemu, to moim zdaniem utopienie w gruncie 40 metrów miedzianej linki o przekroju 75mm² (lub więcej metrów przy mniejszym przekroju) powinno być znakomitym uziomomem. Na pewno lepszym niż gdybyś tą miedź spieniężył w punkcie skupu i kupił za to "galmary". Ale to tylko moje teoretyczne zdanie nie poparte doświadczeniem, bo nie miałem jeszcze okazji wykonywać uziomów tym "sposobem".

0
  • #5 29 Cze 2013 18:47
    krzysiek9214
    Poziom 2  

Osobiście uważam że uziemienie powinno wykonywać się bednarką ocynkowaną połączoną ze zwodami z drutu o przekroju 4 bądź 6 mm2. Miedź w glebie może szybko się utlenić i po kilku latach taki uziom może nie spełniać swoich wymogów.
    A w dodatku jeśli skręcisz z sobą kilka drutów to będą one miały małą powierzchnię styku z ziemią.

0
  • #6 29 Cze 2013 18:52
    zbich70
    Specjalista elektryk

krzysiek9214 napisał:
    Miedź w glebie może szybko się utlenić i po kilku latach taki uziom może nie spełniać swoich wymogów.

Czyli Twoim zdaniem cynk w glebie utlenia się wolniej niż miedź?
    I stal ocynkowana przetrwa dłużej niż stal miedziowana?
    krzysiek9214 napisał:
    A w dodatku jeśli skręcisz z sobą kilka drutów to będą one miały małą powierzchnię styku z ziemią.

Bednarka lub pręt o analogicznym przekroju będzie mieć większą powierzchnię styku z ziemią?

0
  • #7 29 Cze 2013 19:08
    krzysiek9214
    Poziom 2  

Ocynk odpowiednio zabezpieczony w miejscach połączeń ze zwodami na pewno dłużej wytrzyma niż miedź.
    A kolega nie pisze o stali miedziowanej tylko o miedzi z przewodu w którym podczas skręcania na pewno powstaną uszkodzenia.
    Miedź oczywiście ma lepszą przewodność od stali ocynkowanej ale w ziemi stosuje się albo bednarki albo szpilki.
    Przewód skręcony z kilku mniejszych przewodów może nadawać się na zwody a nie zastępować bednarkę.

0
  • #8 29 Cze 2013 19:22
    andrzejz78
    Poziom 18  

krzysiek9214 napisał:
    jeśli skręcisz z sobą kilka drutów to będą one miały małą powierzchnię styku z ziemią
    Skręcę tyle żeby uzyskać powierzchnię styku podobną do powierzchni styku bednarki

0
  • #9 29 Cze 2013 19:25
    Miniax
    Poziom 30  

Miedź jako uziemienie jest bardzo dobrym materiałem. Jedynym powodem i to takim nie do przejścia jest jej cena. Dlatego często alternatywą jest tutaj stal pomiedziowana.
    Co do kolegi pomysłu kolegi mam pewne wątpliwości co do wykonania. Jednak jeżeli zostanie w to włożone odpowiednio dużo dokładności i jakości, to kto wie?

I ocynk nie wytrzyma dłużej niż miedź. Polecam zapoznać się z odpowiednimi opracowaniami.

0
  • #10 29 Cze 2013 19:33
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

krzysiek9214 napisał:
    Osobiście uważam że uziemienie powinno wykonywać się bednarką ocynkowaną połączoną ze zwodami z drutu o przekroju 4 bądź 6 mm2.

Z tymi przekrojami to pojechałeś po bandzie. Mamy 2013r. :)

0
  • #11 29 Cze 2013 19:38
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

krzysiek9214 napisał:
    bednarką ocynkowaną połączoną ze zwodami z drutu o przekroju 4 bądź 6 mm2

Ciekawe połączenie zwodu tylko z poziomym czy pionowym.

0
  • #12 29 Cze 2013 20:05
    andrzejz78
    Poziom 18  

Miniax napisał:
    Co do kolegi pomysłu kolegi mam pewne wątpliwości co do wykonania. Jednak jeżeli zostanie w to włożone odpowiednio dużo dokładności i jakości, to kto wie?
    Nie twierdzę że mój wyrób będzie tak jak fabryczny ale na pewno warto spróbować

Mam jeszcze jedno ciekawe przemyślenie A gdyby zakopać 50 drutów 1,5mm nie skręconych tylko prostych połączonych na końcu zaciskiem Ich sumaryczny przekrój byłby taki sam jak dla warkocza ale powierzchnia styku z ziemią była by znacznie większa niż tego samego warkocza
    Dobrze kombinuję?
    Tylko nie zlinczujcie mnie za ten pomysł

0
  • #13 29 Cze 2013 20:34
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam
    Miałem kiedyś dużo podobnego przewodu 2x1mm2 w pojedyńczej izolacji. Kupiłem go za bezcen od spółki, którą zamykano. Mimo, że miałem 10 kilometrów to w mig się rozszedł - przeważnie na różne niskoprądowe aplikacje np. zasilanie 12V kamer.

Twój pomysł pachnie mi potężnym marnotrawstwem i tego przewodu jak i Twojego czasu. Lepiej sprzedaj go w dobre ręce, a za uzyskane pieniądze kup odpowieni osprzęt odgromowy.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #14 29 Cze 2013 21:19
    kondensator
    Poziom 36  

andrzejz78 napisał:
    Posiadam około 1000m przewodu 2x1,5mm płaskiego w pojedynczej izolacji Jak na razie nie znalazłem dla niego zastosowania ze względu na jedną warstwę izolacji Pomyślałem że wykorzystam go w przyszłości do uziemienia zamiast bednarki
    Z odizolowanych 30-50 drutów skręcę warkocz i po prostu zakopię go tak jak to się robi z bednarką Ewentualnie zrobię płaską taśmę dla zwiększenia powierzchni
    Czy to dobry pomysł na wykorzystanie wspomnianego przewodu?
    Pomysł Kolegi jest trochę z serii "wbijanie gwoździ mikroskopem", ale przez przypadek TEORETYCZNIE można go wykorzystać pożytecznie, skutecznie i przy mądrym oraz starannym zainstalowaniu może spełniać jednocześnie kilka zadań, w tym rolę zbliżoną do Kolegi zamysłu:
    proszę poczytać (nie tylko na tym forum) pod hasłami:
    - ekwipotencjalizacja
    - połączenia wyrównawcze
    - sieć masy budynku
    - LEMP, ESD, SPD

Lektury też będą w wynikach.
    Teraz wyjaśnienie dlaczego TEORETYCZNIE: dlatego że prąd nie rozróżnia kolorów izolacji, zaś przepisy oraz zdrowy rozsądek i owszem. Natrafiając w ścianie, czy podłączając taki przewód do zastosowań o których wspomniałem wyżej trzeba by połączyć żyły równolegle na każdym końcu i łączeniu) nie róbmy (czasami bardzo kosztownych i przykrych) niespodzianek.

Dlatego przychylę się do zdania Kolegi Darom i sugeruję zastosowania np. głośnikowe, interkomowe, sygnalizacyjne, czujnikowe itp. (dla zmniejszenia zakłóceń można przy pomocy wiertarki uzyskać skrętkę...), a najlepiej zostawić sobie np. 100...300m a resztę sprzedać/ zamienić np. dla zastosowań o których wyżej wspomniałem odpowiedni będzie kolor izolacji zielono-żółty a przewód jednożyłowy DY (ew. część LY) 1.5mm2, 2.5mm2, 4mm2 (grubsze też potrzebne, ale w minimalnych ilościach).

0
  • #15 30 Cze 2013 16:05
    1044571
    Użytkownik usunął konto