Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak się samemu nauczyć? szukam książek.

29 Cze 2013 19:51 2079 6
  • Poziom 16  
    Witam,
    Skończyłem I rok informatyki, na szczęście wszystko zdałem, i mam trochę wolnego czasu. Z tych przedmiotów które do tej pory mieliśmy najbardziej mi się podobała, technika cyfrowa i architektura komputerów. Chciałbym być informatykiem od sprzętu, nie mam na myśli składania pc. Na uczelni jak to na uczelniach za wiele nie uczą, a ja bym chciał samumu się coś nauczyć z takich dziedzin:
    programowanie niskopoziomowe
    programowanie mikroprocesorów
    systemy wbudowane
    Mam kilka fajnych pomysłów do zrealizowania z tych dziedzin co wymieniłem, ale brak wiedzy mnie na razie trzyma w miejscu.
    Tylko z jakich książek korzystać, skąd czerpać wiedzę?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 33  
    Jeżeli chcesz praktycznie przyswoić wiedzę z podanej tematyki to kup sobie jakiś układ z mikrokontrolerem na pokładzie(lub zlutuj takowy jeżeli masz ograniczone zasoby finansowe a potrafisz), kup książkę lub znajdź odpowiedni kurs w internecie i ćwicz. Do wyboru jest wiele typów - można zacząć od nieśmiertelnego 8051 lub czegoś nowszego czyli AVRy lub PIC 8 lub16 bitowe, ewentualnie od razu na coś bardziej wypasionego czyli coś z rdzeniem ARM -popularne są dziś STM32(z tym, że z tych mikrokontrolerów na płytce uniwersalnej raczej samemu się nie zbuduje bo wszystkie montowane są powierzchniowo z małym rastrem wyprowadzeń). Innej metody na poznanie tego tematu nie ma. Oczywiście można sobie poczytać dobrą książkę o tej tematyce ale jako student dobrej uczelni technicznej raczej nie masz problemu z dostępem do dobrej literatury fachowej. Dużo książek o tej tematyce posiada w swoich zasobach wydawnictwo BTC choć ich poziom jest mocno zróżnicowany. Nie jest to często literatura napisana przez kadrę akademicką i dopracowana w szczegółach ( z porządnym recenzentem) a często przypomina to szybkie tłumaczenie not katalogowych przez kogoś kto sprawia wrażenie jak by nie przyswoił podstaw techniki mikroprocesorowej na dobrej uczelni a "sam coś tam liznął". Czasem mam wrażenie, że te książki merytorycznie mało wnoszą a szumnym tytułem mają przynieść tylko zysk swoim autorom i wydawnictwu(nie są to tanie pozycje). Więc polecam tę nową literaturę ale z dużą dozą ostrożności.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 16  
    Możesz jeszcze polecić jakiś mikrokontroler i literaturę do tego, tak jak pisałem chciałbym użyć języka C. Myślę nad tą książką AVR I ARM7. PROGRAMOWANIE MIKROKONTROLERÓW DLA KAŻDEGO? dobra na początek? + nie wiem jaki µc wybrać?
  • Poziom 33  
    Przeglądałem tę książkę-może być choć nie powala. Jakoś nie przekonuje mnie pakowanie do jednej książki dwóch typów mikrokontrolerów które są kompletnie z innych bajek. Oprócz ogólnych podobieństw między nimi trudno o jakiś wspólny mianownik. Z pewnością programy między nimi trudno przenieść (no chyba, że jakaś funkcja na wyższym poziomie ale to akurat można przenieść wszędzie gdy napisane jest w C). AVRy to w sumie dobry wybór- mają tanie programatory i są dość popularne. Jedyna ich spora wada to słabe przetworniki A/C ale to już problem większości ATMELowych konstrukcji. Jeżeli natomiast chodzi o pozycję traktującą o AVRach moim zdaniem najlepsza jest książka Rafała Baranowskiego "Mikrokontrolery AVR ATMega w praktyce" Od niej zaczynałem spotkanie z tymi mikrokontrolerami choć od razu zaznaczam, że książka z C właściwie nie ma nic wspólnego za to wyśmienicie pokazuje działanie tych mikrokontrolerów i problemy z nimi związane. Później do książki Baranowskiego dołączył bym klasykę C czyli: Kernighan Ritchie "Język ANSI C" -chyba każdy od niej zaczynał i nie ma co szukać czegoś lepszego bo to tylko strata czasu a od ojców tego języka i tak się nie ucieknie. W następnej kolejności książki można już "odstawić na półkę" i chwycić się za kurs z internetu-są takie które tłumaczą krok po kroku co i jak. A dalej to już praktyka i ślęczenie samemu.
  • Poziom 16  
    Zapomniałem napisać, ze w języku C siedzę dwa lata, umiem w nim programować, aplikaje konsolowe, a więc książka "Język Ansi C" jest mi zbędna, z resztą z niej też się już wcześniej uczyłem. Kupię chyba tą książke którą poleciłeś. A mikrokontroler to jaki kupić bo na allegro widzę kilka rodzajów.
  • Poziom 33  
    Myślę, że ATMega16 lub ATMega32 będzie ok. - do tego płytka uniwersalna, stabilizator 7805, kilka kondensatorów 100nF, ze dwa 330µF, do tego kwarc 16MHz do tego jakieś złącze do programatora,kilka diod LED wraz z rezystorami (powiedzmy 470Ω) kawałek kynaru, cyny, lutownica i można zabawę z AVRami zaczynać. Oczywiście można zakupić gotową płytę prototypową z AVRem na pokładzie co oczywiście polecam jeżeli budżet na to pozwala. Do całości warto zaopatrzyć się w wyświetlacz Hitachi 2x16 oraz kilka mikroswitchy oraz w układ MAX232 co umożliwi realizację połączenia po RS232 z komputerem PC. Wszystko jest dobrze opisane we wspomnianych kursach. Jeden z nich to http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html -prowadzi to człowiek z tego forum więc pewnie pomoże Ci wystartować jeżeli miał byś jakieś problemy.
  • Poziom 16  
    Witam, po dłuższej przerwie. Właśnie kupiłem książkę "Język C dla mikrokontrolerów AVR" Teraz czas na zakup sprzętu, i właśnie zastanawiam się co lepiej kupić na początek dla totalnego nowicjusza, Zestaw uruchomieniowy, czy płytkę stykową, switche, ledy kondensatory, itd. Cena wyjdzie podobna, bo zestaw uruchomieniowy mogę kupić na allegro np. używany. Co daje większe pole manewru? Od czego wy zaczynaliście?